
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/13011/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
18 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021 з урахуванням висновків суду і перевести ОСОБА_1 з 07.09.2021 на вид пенсії "за вислугою років" у розмірі 76% від грошового забезпечення, вказаного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про переведення його з пенсії за інвалідністю відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за вислугу років, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області» від 03.08.2021 № 33/37-4/10274, розглянувши це звернення як заяву про перерахунок пенсії. Позивач наголошував, що чинні пенсіонери, які отримують пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, мають право на перерахунок пенсій на підставі нових довідок ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області», відтак таке ж право мають і особи при призначенні пенсії в порядку переведення на неї з іншого виду пенсії. Крім того, зазначав, що право на отримання пенсії згідно із Законом № 2262-ХІІ у розмірі 76 % від грошового забезпечення позивач набув у жовтні 2000 року, і отримував її до жовтня 2009 року, після чого перейшов на отримання пенсії іншого виду, а тому відповідач зобов`язаний дотримуватись соціальних гарантій, які були набуті позивачем до прийняття Закону № 1166-VII від 27.03.2014, і під час розрахунку пенсії позивача виходити із відсоткової ставки 76 % , не обмежуючи її розмір 70 %.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 19 - 20/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», натомість перерахунок пенсії згідно довідки, виданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274, можливий за умови отримання пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Представником відповідача зауважено, що у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021 № 9713/М-1600-21 про перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем його проживання, водночас інформація щодо надходження до ГУ ПФУ в Полтавській області відповідної заяви ОСОБА_1 відсутня. Крім того, представник відповідача звертав увагу на те, що з 01.05.2014 по даний час чинною є редакція частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від грошового забезпечення.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 з жовтня 2000 року по жовтень 2009 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що не заперечується сторонами у справі та підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи.
З 05 жовтня 2009 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується протоколом № 93444 від 10.11.2009 /а.с. 41/.
03.08.2021, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18 та з урахуванням постанови КМУ №988 від 11.11.2015, ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" видано довідку про розмір грошового забезпечення № 33/37-4/10274 на ім`я ОСОБА_1 , із зазначенням таких сум грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського: посадовий оклад - 3250,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (50 %) - 2725,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22 % - 6067,49 грн, премія 55,63 % - 8 194,29 грн, а всього - 22924,28 грн /а.с. 77/.
07.09.2021 ОСОБА_1 подав через веб-портал Пенсійного фонду України заяву до Полтавського об`єднаного управління ПФУ про переведення з одного виду пенсії на інший, в якій просив відповідно до пункту 14 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перевести його на пенсію за вислугою років, виходячи із грошового забезпечення, вказаного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" № 33/37-4/10274 від 03.08.2021 /а.с. 14, 76/. До заяви позивач додав засвідчену копію вказаної довідки.
Листом від 06.10.2021 № 10763-9713/М-02/8-1600/21 ГУ ПФУ в Полтавській області, розглянувши звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021 (зареєстроване в ГУ ПФУ в Полтавській області 07.09.2021 за № 9713/М-1600-21), повідомило позивача про те, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Пенсійним органом також рекомендовано звернутися для написання заяви встановленого зразка до сектору обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, який знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, 66 (каб. 609). Крім того, зазначено, що розглянути питання щодо перерахунку пенсії згідно довідки, виданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274 про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» можливо за умови отримання пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Одночасно зауважено, що у разі переходу на пенсію відповідно до Закону № 2262 підстави для перерахунку пенсії згідно довідки від 03.08.2021 №33/37-4/110274 відсутні, оскільки ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося /а.с. 15/.
Позивач, вважаючи протиправною відмову ГУ ПФУ в Полтавській області у переведенні на пенсію за вислугою років з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274 про розмір грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
За змістом пункту 13 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, яка застосовується з 1 жовтня 2017 року, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі-Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.
Пунктом 17 Порядку № 3-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Також суд враховує, що статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Суд зауважує, що статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, законодавцем з метою забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей поширено на них пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" для колишніх поліцейських, членів їх сімей, а також запроваджено механізм перерахунку пенсій в залежності від грошового забезпечення поліцейських.
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою №103 внесено зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, згідно з якими під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1). Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту."
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Отже, зміни, внесені постановою 103, до пункту 5 Порядку № 45, що стосувалися обмеження складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, втратили чинність з 05.03.2019.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Отже, з 19.11.2019 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для обчислення та перерахунку пенсії відсутні.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ Порядку № 260).
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що особа має право вибору пенсійних виплат, відтак за наявності права одночасно на різні види пенсії, їй призначається один із цих видів пенсії за її вибором, з можливістю переведення на інший вид пенсії з дня подання відповідної заяви на підставі документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Рішення про переведення з одного виду пенсії на інший оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Отже, позивач, який отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», має право на переведення на пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яка йому призначалася до переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
Враховуючи положення статтей 43, 51 та 63 Закону №2262-ХІІ, беручи до уваги те, що пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано протиправним та скасовано рішенням суду у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, з 01.12.2019 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) мають право на отримання (перерахунок) пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як встановлено судом, 07.09.2021 ОСОБА_1 подав через веб-портал Пенсійного фонду України заяву до Полтавського об`єднаного управління ПФУ про переведення з одного виду пенсії на інший, в якій просив відповідно до пункту 14 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перевести його на пенсію за вислугою років, виходячи із грошового забезпечення, вказаного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" № 33/37-4/10274 від 03.08.2021 /а.с. 14, 76/. До заяви позивач додав засвідчену копію вказаної довідки.
Водночас листом від 06.10.2021 № 10763-9713/М-02/8-1600/21 ГУ ПФУ в Полтавській області, розглянувши звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021, повідомило позивача про необхідність подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Одночасно зауважено, що у разі переходу на пенсію відповідно до Закону № 2262 підстави для перерахунку пенсії згідно довідки від 03.08.2021 №33/37-4/110274 відсутні, оскільки ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося /а.с. 15/.
Суд акцентує увагу на тому, що позивачем подано через веб-портал Пенсійного фонду України саме заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, адресовану Полтавському об`єднаному управлінню ПФУ, в якій чітко викладено прохання перевести на пенсію за вислугою років відповідно до пункту 14 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тому доводи пенсійного органу про необхідність подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший є безпідставними.
Суд також вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно довідки від 03.08.2021 №33/37-4/110274 у разі переходу на пенсію відповідно до Закону № 2262, з огляду на те, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Суд наголошує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
При цьому суд звертає увагу на те, що відповідач в силу вимог пенсійного законодавства повинен врахувати додатково подані заявником документи, зокрема, довідку ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Полтавській області" № 33/37-4/10274 від 03.08.2021, під час вирішення питання про переведення на інший вид пенсії, а саме - пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ , як і документи, які наявні у пенсійній справі.
Враховуючи викладене, зважаючи на зміст листа ГУ ПФУ в Полтавській області від 06.10.2021 № 10763-9713/М-02/8-1600/21, суд дійшов висновку, що за результатами розгляду заяви позивача про переведення на інший вид пенсії від 07.09.2021 відповідачем допущено бездіяльність щодо не переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
За таких обставин, відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, з метою повного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо непереведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Обираючи належний та ефективний спосіб поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021 з урахуванням висновків суду і перевести ОСОБА_1 з 07.09.2021 на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, виходячи з грошового забезпечення, вказаного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274.
Водночас позовні вимоги про зобов`язання перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугою років у розмірі 76% від грошового забезпечення є передчасними, оскільки наразі рішення про переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії не прийнято.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Тобто, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Враховуючи, що спір про відсоткову ставку розміру грошового забезпечення на час звернення позивача до суду між сторонами відсутній, тому права позивача у частині виплати йому пенсії у неналежному відсотковому розмірі від грошового забезпечення на час звернення до суду не порушені, оскільки переведення на інший вид пенсії не здійснено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому. З огляду на це, суд дійшов висновку про відмову у позові в частині вказаних позовних вимог.
Отже, позов належить задовольнити частково.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Беручи до уваги те, що позивач звільнений від сплати судового збору, докази понесення ним інших судових витрат не надано, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ( вул. Соборності, буд.66, Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927 ) про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не переведення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.09.2021 з урахуванням висновків суду і перевести ОСОБА_1 з 07.09.2021 на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, виходячи з грошового забезпечення, вказаного у довідці ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Полтавській області" від 03.08.2021 №33/37-4/110274.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол