Рішення № 102555837, 10.01.2022, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
280/10932/21
Номер документу
102555837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 січня 2022 року Справа № 280/10932/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка порушує право на перерахунок пенсії по стажу, працюючого пенсіонера, позивача, без додаткового звернення, в формі автоматичного перерахунку пенсії пенсіонера, з урахуванням вступу в законну силу судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, за яким відповідач зробив автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2019, як преюдиціальної обставини, що надає право на автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, на найбільш вигідних умовах за матеріалами електронної пенсійної справи пенсіонера і даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, та право на перерахунок за особистим додатковим зверненням, в формі наданої заяви від 07.05.2021 №3027, про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, у відповідності з виникненням цього права, за останнім перерахунком пенсії по стажу з 01.05.2019, який відповідач зробив за вищевказаним судовим рішенням, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески;

зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії по стажу працюючого пенсіонера, позивача, за особистим додатковим зверненням, в формі наданої заяви від 07.05.2021 №3027, про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, у відповідності з виникненням цього права, за останнім перерахунком пенсії по стажу з 01.05.2019, який відповідач зробив за вищевказаним судовим рішенням, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески, та виплатити суму недорахованої пенсії працюючого пенсіонера, як пенсії за минулий час, заборгованість за якою виникла з вини Пенсійного Фонду України, за вимогами статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, на умовах загального порядку виплати; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в сумі 4000,00 грн.

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що відповідач безпідставно та своєчасно не вчиняє дії по перерахунку пенсії позивачу, який своєчасно та систематично сплачує страхові внески. На підставі останнього перерахунку пенсії за стажем відповідачем з 01.05.2019, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, яке набрало законної сили 10.12.2020, у позивача виникло право на перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021. Позивач неодноразово звертався із заявами до відповідача про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021 з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021. Листом від 16.08.2021 відповідач повідомив, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20 було здійснено перерахунок пенсії по стажу в автоматичному режимі з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. З 01.07.2019 згідно подано заяви від 10.07.2019 було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону №1058 та зараховано страховий стаж по 31.05.2019. Щодо проведення перерахунку пенсії по стажу відповідно до ст.42 Закону №1058 на підставі поданих заяв від 07.05.2021, 18.06.2021 та 02.07.2021 відповідачем повідомлено наступне: на момент звернень з відповідними заявами на перерахунок пенсії по стажу, страховий стаж становив менше ніж 24 місяці та заяви про перерахунок пенсії були подані раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку пенсії (10.07.2019). З 01.08.2021 згідно поданої заяви від 03.08.2021 було проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058. В результаті проведеного перерахунку пенсії загальний стаж роботи склав 70 років, 9 місяців, 26 дні, стаж врахований по 31.03.2021. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позовну заяву не визнав, надав до суду відзив (вх. №555 від 05.01.2022), в якому зазначає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено з 01.07.2019 на підставі заяви позивача у відповідності до вимог частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазаначає, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу на виконання рішення суду з 01.05.2019 та зараховано страховий стаж по 31.05.2019, оскільки під час попереднього перерахунку пенсії зараховано страховий стаж по 31.05.2019, період, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 07.05.2021 обліковується з 01.06.2021. За даними персоніфікованого обліку страховий стаж позивача з 01.06.2019 на час звернення з заявою (07.05.2021) становить менше як 24 місяці необхідного страхового стажу, що не відповідає вимогам ч.4 ст.42 Закону №1058 щодо підстав здійснення перерахунку пенсії. З урахуванням вищевикладеного, у задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалою суду від 16.11.2021 позовну заяву залишено без руху. У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 06.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, а розгляд адміністративної справи призначено без виклику/повідомлення сторін.

У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд адміністративної справи проводиться першого робочого дня по її закінченню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.

Позивач з 2014 року перебуває на обліку в Бердянському ОУПФУ в Запорізькій області та отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На підставі особистої заяви позивача відповідачем з 13.04.2017 позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В зв`язку з переїздом позивач перебуває на обліку в Бердянському відділі обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа на підставі довідки від 27.09.2016 №2306019543 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

З 25.11.2015 позивач працював на посаді лікаря-психіатра медичної частини Бердянської виправної колонії №77. З 07.09.2016 по теперішній час працює на посаді лікаря-психіатра КУ «Бердянський психоневрологічний диспансер».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, яке набрало законної сили 01.12.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено: визнано противоправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо неперерахунку пенсії в автоматичному режимі, без додаткового звернення пенсіонера, ОСОБА_1 , з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи позивача та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; зобов`язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії по стажу в автоматичному режимі, без додаткового звернення пенсіонера, ОСОБА_1 з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи позивача та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На підставі останнього перерахунку пенсії за стажем відповідачем з 01.05.2019, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, у позивача виникло право на перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021.

Відповідач не здійснив автоматичний перерахунок пенсії з 01.04.2021 без додаткового звернення позивача за матеріалами електронної пенсійної справи позивача, з урахуванням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за вимогами пункту 3.1 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи, відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 13.04.2021 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем та надав довідку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за індивідуальними відомостями про застраховану особу, про сплату страхових внесків на день звернення та наявність на день звернення страхового стажу в 24 місяці після призначення пенсії 13.04.2017.

На звернення ОСОБА_1 від 13.04.2021, відповідач листом від 21.04.2021 повідомив, що прийнято рішення відмовити в перерахунку пенсії відповідно до наданої заяви.Згідно до частини 4 статті 12 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 право на перерахунок відсутнє.

Позивач 07.05.2021 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2021, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески та надав довідку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за індивідуальними відомостями про застраховану особу, про сплату страхових внесків на день звернення та наявність на день звернення страхового стажу в 24 місяці після останнього перерахунку пенсі по стажу з 01.05.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20. До заяви позивачем було додатково долучено копії попередніх відповідей відповідача від 19.02.2021 та від 07.04.2021.

Листом від 12.05.2021 відповідач повідомив, що відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці стажу страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку). Після попереднього перерахунку минуло менш ніж 24 місяці.

Позивач 18.06.2021 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2021, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески та надав довідку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за індивідуальними відомостями про застраховану особу, про сплату страхових внесків на день звернення та наявність на день звернення страхового стажу більше 24 місяці після останнього перерахунку пенсі по стажу з 01.05.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20.

За результатами звернення від 18.06.2021, позивач отримав рішення від 22.06.2021, в якому зазначено, що з 01.07.2019 відповідно до заяви від 10.07.2019 заявнику було проведено попередній перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 та за навними документами всі періоди роботи зараховані до страхового стажу по 31.05.2019, що становить 68 років 11 місяців 26 днів. За даними індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 з 01.06.2019 по 31.03.2021 становить менше ніж 24 місяці необхідного стажу - 01 рік 3 місяці та заява про перерахунок пенсії подана раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку пенсії, тому право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058, заявник набуде після 10.07.2021.

02.07.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2021, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески та надав довідку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за індивідуальними відомостями про застраховану особу, про сплату страхових внесків на день звернення та наявність на день звернення страхового стажу більше 24 місяці після останнього перерахунку пенсі по стажу з 01.05.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20.

За результатами звернення від 02.07.2021, позивач отримав рішення від 05.07.2021 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якому зазначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення пенсії (попереднього перерахунку), з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якою попередньо перераховано пенсію. Оскільки з 10.07.2019 (дати останнього перерахунку) до 02.07.2021 (дати звернення за перерахунком) не минуло двох років, у ОСОБА_1 відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.

Проте, останній перерахунок пенсії по стажу було проведено з 01.07.2019, про що зазначено відповідачем в відповіді від 19.05.2021 №6291-5832/Б-02/8-0800/21. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20 перерахунок пенсії з 01.07.2019 було визнано протипранвим та поновлено право позивача на перерахунок пенсії з травня 2019 року, оскільки останній мав право на відповідний перерахунок та неодноразово звертався до пенсійного органу з даним питанням. Щодо зазначенння в рішенні про відмову у перерахунку пенсії з 10.07.2019 (як дати останнього перерахунку), за наявними у справі матеріалами перерахунок пенсії з 10.07.2019 відповідачем не проводився.

Позивач 03.08.2021 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2021, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески та надав довідку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за індивідуальними відомостями про застраховану особу, про сплату страхових внесків на день звернення та наявність на день звернення страхового стажу більше 24 місяці після останнього перерахунку пенсі по стажу з 01.05.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20.

Листом від 16.08.2021 відповідач повідомив, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20 було здійснено перерахунок пенсії по стажу в автоматичному режимі з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. З 01.07.2019 згідно подано заяви від 10.07.2019 було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону №1058 та зараховано страховий стаж по 31.05.2019. Щодо проведення перерахунку пенсії по стажу відповідно до ст.42 Закону №1058 на підставі поданих заяв від 07.05.2021. 18.06.2021 та 02.07.2021 повідомлено наступне: на момент звернень з відповідними заявами на перерахунок пенсії по стажу, страховий стаж становив менше ніж 24 місяці та заяви про перерахунок пенсії були подані раніше ніж через ва роки після попереднього перерахунку пнсії (10.07.2019). З 01.08.2021 згідно поданої заяви від 03.08.2021 було проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058. В результаті проведеного перерахунку пенсії загальний стаж роботи склав 70 років, 9 місяців, 26 дні, стаж врахований по 31.03.2021.

03.08.2021 представник позивача звернувся до відповідача з заявою про досудове врегулювання спору, з вимогою здійснити перерахунок пенсії позивача за його письмовою заявою від 07.05.2021 про перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2021, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено єдиний страховий внесок. Відповідач не надав ніякої відповіді на заяву про досудове врегулювання спору, тому позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.

З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII внесено зміни в порядок перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам.

Стеттю 42 Закону №1058 (в редакції Закону від 03.10.2017 №2148-VIII) встановлено порядок індексації та перерахунку пенсії.

Відповідно до частини четвертої вказаної статті у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до абзацу п`ятого частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (із змінами), постановою правлінням Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 року за № 714/32166, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №10-1). Цей Порядок визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.

Пунктом 3 Порядку №10-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до пункту 4 Порядку №10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Згідно частини четвертої статті 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами пенсію за віком позивачу призначено 13.04.2017.

Як слідує з матеріалів справи, з 07.09.2016 позивач працює на посаді лікаря-психіатра КУ «Бердянський психоневрологічний диспансер» ЗОР, з заробітної плати якого утримуються страхові внески на загальнообов`язкове пенсійне страхування, що підтверджується формою ОК-7.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, яке набрало законної сили 01.12.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено: визнано противоправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо неперерахунку пенсії в автоматичному режимі, без додаткового звернення пенсіонера, ОСОБА_1 , з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи позивача та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; зобов`язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії по стажу в автоматичному режимі, без додаткового звернення пенсіонера, ОСОБА_1 з 01.05.2019 за матеріалами електронної пенсійної справи позивача та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, рішенням суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20 перерахунок пенсії з 01.07.2019 було визнано протипранвим та поновлено право позивача на перерахунок пенсії з травня 2019 року, оскільки останній мав право на відповідний перерахунок та неодноразово звертався до пенсійного органу з даним питанням.

З урахуванням норм дії строку перерахунку пенсій, встановленого ч.4 ст.42 та ч.4 ст.45 Закону №1058, рішення суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, яким визнано протиправним та скасовано розпорядження Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перерахунок пенсії з 01.07.2019, є преюдиціальною обставиною, яка визначає право позивача на перерахунок пенсії за стажем з 01.05.2019, який набув 24 місяці страхового стажу, саме на 01.05.2021.

З аналізу вказаних вище норм Закону №1058 та Порядку №10-1 суд вважає, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії по стажу, працюючого пенсіонера, без додаткового звернення, в формі автоматичного перерахунку пенсії, з урахуванням набраня законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, за яким відповідач зробив автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2019, як преюдиціальної обставини, що надає право на автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, на найбільш вигідних умовах за матеріалами електронної пенсійної справи та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, та право на перерахунок за особистим додатковим зверненням, в формі наданої заяви від 07.05.2021 №3027, про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, у відповідності з виникненням цього права, за останнім перерахунком пенсії по стажу з 01.05.2019, який відповідач зробив за вищевказаним судовим рішенням, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески.

Відповідно до статті 46 Закону №1058 нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" (метою цього Закону є впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини) суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини, аналізуючи відповідність мотивування Конвенції, підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), заява № 33202/96, пункт 120, «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), заява № 48939/99, пункт 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), № 21151/04, пункт 72, «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункту 51). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74, «Тошкуца та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, пункт 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), пункт 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), пункт 119).

Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (там само). З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.132 КАС України).

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Також позивач просив суд стягнути з відповідача судові витрати на професійну правничу допомогу, в сумі 4000,00 грн., з яких: підбір нормативно-правової бази для складання позовної заяви (1,45 години) 1300,00 грн., складання позовної заяви до суду (3 години) 2700,00 грн.

Відповідно до частин 1-3 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст.1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст.30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 22.12.2018 року у справі №826/856/18.

В якості доказів понесення витрат на професійну правову допомогу адвоката позивачем надано: копію договору №08 «Доручення про надання правової допомоги та представництво інтересів» від 11.03.2019; акт від 22.10.2021 про надання юридичних послуг за договором №08 від 11.03.2019; квитанцію прибуткового касового ордеру №11 від 22.10.2021 на суму 4000,00 грн.

Слід зазначити, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити із критерію реальності понесення адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України»).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Суд зазначає, що заявлена сума витрат на правничу допомогу за вказані послуги вартістю 4000,00 грн. є завищеною, неспівмірною із складністю цієї справи, об`ємом наданих адвокатом послуг, тому розмір витрат на правничу допомогу, який підлягає відшкодуванню позивачу у співмірності до наданих послуг становить 2000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, 23 Л) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка порушує право на перерахунок пенсії по стажу працюючого пенсіонера ОСОБА_1 , без додаткового звернення, в формі автоматичного перерахунку пенсії, з урахуванням набрання законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2020 по справі №280/1420/20, за яким Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснило автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2019, як преюдиціальної обставини, що надає право на автоматичний перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, на найбільш вигідних умовах за матеріалами електронної пенсійної справи та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, та право на перерахунок за особистим додатковим зверненням, в формі наданої заяви від 07.05.2021 №3027, про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, у відповідності з виникненням цього права, за останнім перерахунком пенсії по стажу з 01.05.2019, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок пенсії по стажу працюючого пенсіонера ОСОБА_1 , за особистим додатковим зверненням, в формі наданої заяви від 07.05.2021 №3027, про перерахунок пенсії по стажу з 01.05.2021, у відповідності з виникнення цього права, за останнім перерахунком пенсії по стажу з 01.05.2019, з врахуванням страхового стажу по 30.04.2021, за який внесено страховиком належні єдині страхові внески, та виплатити суму недорахованої пенсії ОСОБА_1 , як пенсії за минулий час, на умовах загального порядку виплати, передбаченого статтею 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) та витрати на правову допомогу у розмірі 2000,00 грн. (дві тисячі гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова