Рішення № 102555705, 04.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2022
Номер справи
260/4089/21
Номер документу
102555705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/4089/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дору Ю.Ю.,

за участі секретаря судових засідань Завидняк А.В.

та осіб, що беруть участь у справі:

позивача - не з`явився;

представника позивача - не з`явився;

представника відповідача 1- не з`явився;

представника відповідача 2- не з`явився;

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Свалявської міської ради та до Секретаря Свалявської міської ради Скрипинець Мирослави Володимирівни про визнання незаконним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Свалявської міської ради та до Секретаря Свалявської міської ради Скрипинець Мирослави Володимирівни , яким просить суд: "Визнати протиправними дії секретаря Свалявської міської ради Скрипинець Мирослави Володимирівни щодо незаконного зібрання та проведення сесії Свалявської міської ради, що відбулася 03.09.2021 року; 2. Визнати незаконним та скасувати рішення Свалявської міської ради від 03.09.2021 року № 357 «Про заслуховування інформації»; 3. Визнати незаконним та скасувати рішення Свалявської міської ради від 03.09.2021 року № 358 « Про створення тимчасової контрольної комісії, щодо виявлення фактів зловживання службовим становищем посадовими особами Свалявської міської ради»". В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.08.2021 року до нього, як до голови Свалявської міської ради звернулися депутати Свалявської міської ради із заявою-вимогою про скликання позачергової сесії Свалявської міської ради з наступними питаннями порядку денного: 1. Заслуховування інформації «Про тиск та корупційні ознаки під час тендеру вчинені ОСОБА_2 »; 2. Створення тимчасової слідчої комісії з числа депутатів; 3 Питання про рекомендацію міському голові звільнити із займаної посади начальника відділу туризму, інвестицій, соціально-економічного розвитку, житлово-комунального господарства, внутрішніх та зовнішніх зв`язків міської ради ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.08.2021 року до нього, як до голови Свалявської міської ради звернулися депутати Свалявської міської ради із заявою-вимогою про скликання позачергової сесії Свалявської міської ради з наступними питаннями порядку денного: 1. Заслуховування інформації «Про тиск та корупційні ознаки під час тендеру вчинені ОСОБА_2 »; 2. Створення тимчасової слідчої комісії з числа депутатів; 3 Питання про рекомендацію міському голові звільнити із займаної посади начальника відділу туризму, інвестицій, соціально-економічного розвитку, житлово-комунального господарства, внутрішніх та зовнішніх зв`язків міської ради ОСОБА_3 .

На дане звернення 27.08.2021 р. позивачем було надано відповідь, згідно якої вказав, що відсутній проект, підтвердження викладених фактів та вмотивованої пропозиції щодо скликання сесії. Проте 02.09.2021 р. під час відрядження Свалявського міського голови ОСОБА_1 надійшла нова заява від депутатів в якій також містилася пропозиція створення тимчасової контрольної комісії по вищевказаних фактах.

Відтак 02.09.2021 р. Секретар Свалявської міської ради, скориставшись відсутністю ОСОБА_1 видала розпорядження від 02.09.2021 р. «Про скликання позачергової сесії Свалявської міської ради» на 03.09.2021 р.

Позивач вважає, що скликання такої сесії відбулося без вмотивованої вимоги та проектів рішень та просить визнати протиправними дії секретаря Свалявської міської ради ОСОБА_4 щодо незаконного зібрання та проведення сесії Свалявської міської ради, що відбулася 03.09.2021 р.; визнати незаконним та скасувати рішення Свалявської міської ради від 03.09.2021 р. №367 «Про заслуховування інформації»; та рішення №358 від 03.09.2021 р. «Про створення тимчасової контрольної комісії щодо виявлення фактів зловживання службовим становищем посадовими особами Свалявської міської ради» .

В судові засідання ні позивач, ні його представник не з`явилися, надавши суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача 2 в судових засіданнях проти позову заперечив, вказавши, що сесія Свалявської міської ради 03.09.2021 була скликана у відповідності до Регламенту та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оспорюваними рішеннями права вже колишнього Свалявського міськогог голови ОСОБА_1 не порушені, а його повноваження були достроково припинені, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

В судове засідання 04.01.2022 представник відповідача - 2 не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача-1 Свалявської міської ради в судове засідання не з`явився відзив на позов не надав.

Відповідно до статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Заслухавши думку представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, 20.08.2021 р. Свалявському міському голові ОСОБА_1 було надано заяву-вимогу 16 депутатів Свалявської міської ради про скликання позачергової сесії Свалявської міської ради з наступними питаннями порядку денного: 1. Заслуховування інформації «Про тиск та корупційні ознаки під час тендеру вчинені ОСОБА_2 »; 2. Створення тимчасової слідчої комісії з числа депутатів; 3 Питання про рекомендацію міському голові звільнити із займаної посади начальника відділу туризму, інвестицій, соціально-економічного розвитку, житлово-комунального господарства, внутрішніх та зовнішніх зв`язків міської ради ОСОБА_3 . (а.с.9-10)

На дане звернення 27.08.2021 р. позивачем було надано відповідь, згідно якої ОСОБА_1 вказав, що при поданні заяви про скликання позачергової сесії відсутній проект, відсутні підтвердження викладених фактів та вмотивованої пропозиції щодо скликання сесії. Окрім цього зазначив, що утворення слідчих комісій - це повноваження депутатів ВРУ. (а.с.11)

Також 27.08.2021 р. Свалявським міським головою ОСОБА_1 було прийнято розпорядження №280 «Про скликання засідання десятої сесії Свалявської міської ради VIII скликання. (а.с.13-18).

01.09.2021 р. згідно розпорядження Свалявського міського голови Григи Ю.Ю. №11-р «Про відрядження» на період його відрядження 02.-03.09.2021 р. виконання обов`язків міського голови покладено на секретаря міської ради ОСОБА_4 (а.с.24)

В подальшому 02.09.2021 р. під час відрядження Свалявського міського голови ОСОБА_1 надійшла нова заява від депутатів в якій також містилася пропозиція створення тимчасової контрольної комісії по вищевказаних фактах (а.с.12).

Відтак, у зв`язку із відрядженням Свалявського міського голови Григи Ю.Ю. 02.09.2021 р. в.о. міського голови, Секретар Свалявської міської ради, видала розпорядження від 02.09.2021 р. «Про скликання позачергової сесії Свалявської міської ради» на 03.09.2021 р. (а.с.19). Дане розпорядження було розміщене на сайті Свалявської міської ради 02.09.2021 р. (а.с.26)

03.09.2021 р. на сесії Свалявської міської ради було прийнято рішення №357 «Про заслуховування інформації» згідно якого було прийняте рішення звернутися до керівника Закарпатської обласної прокуратури для розслідування зловживання службовим становищем посадовими особами Свалявської міської ради при проведенні тендеру ремонту вулиці Шевченка у Сваляві. (а.с.20-21).

Також 03.09.2021 р. Свалявською міською радою було прийнято рішення №358 «Про створення тимчасової контрольної комісії, щодо виявлення фактів зловживання службовим становищем посадовими особами Свалявської міської ради» (а.с.22-23).

Порядок діяльності Свалявської міської ради врегульовано Регламентом Свалявської міської ради (а.с.33-49)

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 10 вищевказаного Закону - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ст. 26 Закону країни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання , зокрема і утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Відповідно до п. 15 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.

Отже, Свалявський міський голова може звертатися з адміністративним позовом про визнання незаконним рішення саме іншого органу місцевого самоврядування, а не органу, який сам очолює.

Окрім цього, оскаржувані рішення «Про заслуховування інформації» № 357 від 03.09.2021 р. та «Про створення тимчасової контрольної комісії щодо виявлення фактів зловживання службовим становищем посадовими особами Свалявської міської ради» № 358 від 03.09.2021 р. скеровані на виконання функцій органу місцевого самоврядування щодо здійснення контролю.

Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року по справі №522/3665/17 вказав, що «у рішенні № 7-рп2009 від 16.04.2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України зазначив про те, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.

Отже, умовою звернення до суду з позовом про визнання незаконним (протиправним) рішення органу місцевого самоврядування є заінтересованість позивача.

В контексті завдань адміністративного судочинства (ст. 2 КАС України) звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.

Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.

Встановлення відсутності матеріально-правової заінтересованості позивача є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позову, а відсутність матеріально-правової заінтересованості позивача є підставою для відмови у задоволенні позову незалежно від правомірності чи неправомірності оскарженого рішення.»

Відтак, доводи позивача не містять належного обгрунтування негативного впливу оскаржуваних рішень Свалявської міської ради, а також дій секретаря щодо скликання позачергової сесії ради на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси позивача та територіальної громади

Твердження позивача щодо протиправності дій відповідача-2 - секретаря Свалявської міської ради при скликанні 2 вересня 2021 р. позачергової сесії міської ради, оскільки не минуло двотижневого терміну після попередньої вимоги про скликання позачергової сесії є безпідставним, оскільки при скликанні позачергової сесії секретар ради виконував обов`язки міського голови згідно розпорядження № 11-р від 1 вересня 2021 р..

Отже, згідно ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. У відповідності ч.3 ст. 50 вищевказаного Закону секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

Згідно ч.6 ст. 46 Закону України «Про місцевеве самоврядування в Україіні» у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради.

Оскільки відповідь Свалявського міського голови від 27.08.2021 р. не містила мотивів відмови у скликанні позачергової сесії, а звернення депутатів від 02.09.2021 щодо скликання позачергової сесії надійшло у період відрядження Свалявського міського голови Григи Ю.Ю., то секретар ради вправі був винести розпорядження та оприлюднити його щодо скликання позачергової сесії 03.09.2021 р., враховуючи, що в цей час виконував також і обов`язки Свалявського міського голови.

Отже, відрядження є обставиною, яка робить неможливим здійснення міським головою своїх повноважень, а тому відповідно до частини другої статті 42 Закону їх повинен здійснювати секретар відповідної ради, окрім повноважень, які пов`язані з представницьким характером посади сільського, селищного, міського голови, а також повноважень, реалізація яких прямо закріплена законом за іншими посадовими особами.

Також суд зауважує, що скликання такої сесії та повідомлення про таке скликання відповідає вимогам ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 2.8. Регламенту Свалявської міської ради, а саме в частині того, таке рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, оскільки таке скликання та оприлюднення про її проведення відповідає Регламенту Свалявської міської ради, а саме - розпорядження про скликання сесії оприлюднено 02.09.2021 р, тобто за день до її проведення.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу доводів адміністративного позову, суд дійшов висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради (вул. Духновича, буд. 2,м. Свалява,Закарпатська область,89300, код ЄДРПОУ 04053884) та до Секретаря Свалявської міської ради Скрипинець Мирослави Володимирівни (вул. Верховинська, буд. 31, м. Свалява, Закарпатська область, 89300, РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 04 січня 2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 12 січня 2022 року.

СуддяЮ.Ю.Дору