
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/45398/21-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з ГУ СБ України у м. Києві та Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює начальником режимно-секретного відділу КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 з 19.08.2020 по 30.07.2021, будучи начальником РСВ КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», знаходячись за адресою: м. Київ, площа І. Франка, 5, не виконував обов`язків щодо здійснення заходів із забезпечення охорони державної таємниці, за наступних обставин.
Так, КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» проваджує діяльність, пов`язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу №КВЗ-2020-85, наданого Головним управлінням СБ України у м. Києві та Київській області у порядку, передбаченому ст.20 Закону України «Про державну таємницю».
На підставі заявки на надання дозволу на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею, КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (01.07.2021 №3-103дск), комісія Головного управління провела спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження такої діяльності, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» (акт від 30.07.2021 №51/6-65775дск), в результаті якої встановлено, що попередню перевірку стану охорони державної таємниці (спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею) у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» проведено комісією Головного управління у серпні 2020 (акт від 19.08.2020 №51/6-66056дск).
Всупереч вимогам cт.37 Закону та п.758 Порядку, рекомендації, які були зазначені у висновках акту попередньої спецекспертизи (акт від 19.08.2020 1/6-66056дск) не викопані до цього часу.
Крім того, в порушення вимог п.160 Порядку, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» відсутній план по здійсненню заходів щодо перегляду та приведення грифів секретності матеріальних носіїв інформації, що зберігаються в PCВ підприємства у відповідність із ЗВДТ.
Крім цього, в порушення вимог п.353 Порядку, номенклатуру секретних справ не погоджено з експертною комісією підприємства з експертизи цінностей та з державною архівною установою, те саме стосується номенклатури секретних справ на 2020 рік (об.№001 /8-дск) (необхідність виконання цього пункту було відображено в акті спеціальної експертизи від 19.08.2020 №51/6-66056дск).
Відповідно до вимог п.434 Порядку, в КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» проведено квартальні перевірки наявності усіх вхідних та підготовлених секретних документів, проте, в порушення вимог цього пункту Порядку, результати перевірок було оформлено доповідними записками (за 1 квартал 2021 року від 03.04.2021 №01/105 та 2 квартал від 02.07.202 1 №01/207). В цих довідках зазначено, що протягом шести місяців поточного року «матеріальні носії секретної інформації з грифом секретності «Таємно» - відсутні».
Таким чином, невиконання або формальне виконання начальником режимно-секретного відділу КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» обов`язків щодо здійснення заходів із забезпечення охорони державної таємниці, тобто, його бездіяльність, призвело до порушення ним вимог законодавства в сфері охорони державної таємниці, зокрема, ст.ст.15, 21, 37 Закону, п.п..20, 41, 42, 44, 97, 122, 153, 160, 336, 353, 374, 434, 758 Порядку.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнав, подав письмові пояснення, за змістом яких перевірка здійснювалась 26.07.2021, а не 30.07.2021, як це вказано в протоколі. Щодо інкримінованих порушень вимог «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, із установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939 зазначив наступне:
- п.160 - в КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» не було секретних документів, а відтак план перегляду без наявних таких документів ОСОБА_1 не міг скласти;
- п. 97 - наказ від 28.07.2021 № 4р-дск «Про надання доступу до секретних мобілізаційних документів». На момент отримання для ознайомлення від КМДА Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 685-011, зазначені посадові особи не мали доступу до державної таємниці, тому з документом був ознайомлений лише директор КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» ОСОБА_2 , який мав на цей час доступ до державної таємниці.
- п. 353- на час проведення спеціальної експертизи в КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» не було утворено експертної комісії з проведення експертизи цінності документів у зв`язку з відсутністю необхідної кількості працівників, які мають доступ до державної таємниці.
- п. 20 - ОСОБА_1 не є суб`єктом, оскільки в акті спеціальної експертизи зазначено що відповідальним за виконання цього пункту є директор КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» ОСОБА_2
- п. 336, 374 - наказ був виданий після отримання визначеного пунктом 59 Порядку письмового повідомлення органу СБУ про надання відповідальним за мобілізаційну роботу посадовим особам КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» допуску до державної таємниці, що оформлено відповідними довідками, та надання цім особам доступу до державної таємниці (наказ «Про надання доступу» від 27.07.2021 № Зр-дск). Тобто, на момент складання акту спеціальної експертизи та протоколу вказаного в них порушення не існувало. В КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» виданий наказ від 15.09.2021 № 9р-дск «Про утворення експертної комісії з проведення експертизи цінності документів».
- п. 434 - в зв`язку з відсутністю МНСІ та неможливістю створення комісії (не було достатньо працівників з доступом до державної таємниці), щоквартальні перевірки проводив керівник підприємства, результати яких відображалися резолюціями на доповідних записках начальника РСВ щодо відсутності МНСІ в звітному кварталі.
- п. 153 - для уникнення можливості несанкціонованого доступу до МНСІ осіб, які не мають доступу до державної таємниці, наказ був виданий після отримання допуску та доступу до державної таємниці працівниками КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», які займають відповідні посади. На момент проведення спеціальної експертизи МНСІ в КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» не виготовлялися.
- п. 122 - виданий наказ від 30.07.2021 № 5р-дск «Про утворення експертної комісії з питань таємниць КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО». Можливість створення цієї експертної комісії з`явилась після отримання визначеного пунктом 59 Порядку письмового повідомлення органу СБУ про надання посадовим особам КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» допуску до державної таємниці (вх. № 5дск від 22.07.2021), що оформлено відповідними довідками, та надання цім особам доступу до державної таємниці (наказ «Про надання доступу» від 27.07.2021 № Зр-дск.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 просив справу відносно нього закрити за відсутності складу адмінправопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, докази сторони захисту, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення частково, зокрема у вчиненні ним вищенаведених у постанові правопорушень, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 6/21-20 від 18.08.2021, витягом з Акту спеціальної експертизи по КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» №51/6-65775дск від 30.07.2021, поясненнями ОСОБА_1 , іншими матеріалами в їх сукупності.
У цьому контексті позиція ОСОБА_1 в судовому засіданні щодо невизнання вини судом не може бути прийнята до уваги, оскільки вона не підтверджується доказами і спростовується тими, які є в матеріалах справи.
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує вказані дії ОСОБА_1 в цій частині за п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП, як невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Разом з тим, згідно протоколу про адмінправопорушення відносно ОСОБА_1 від 18.08.2021 СБУ також встановлено наступні порушення в діях останнього, а саме:
"в порушення вимог п.97 Порядку, згідно з яким доступ до мобілізаційних документів необхідно здійснювати за наказами керівника, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО», такий наказ відсутній. Водночас, комісією Головного управління, було встановлено, що від КМДА до підприємства для ознайомлення було надіслано Постанову Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №685-011 «Про затвердження переліку важливих державних об`єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період», (вх.№М4-т від 21.07.2021, гриф «Таємно»).
Зокрема, в порушення вимог п.20 Порядку, згідно з яким: «Наявність спеціального дозволу є підставою для обов`язкового укладення підприємством, установою, організацією договорів з Головним управлінням і підрозділами урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку та підрозділами Державного підприємства спеціального зв`язку про доставку секретної кореспонденції», договір з Державним підприємством спеціального зв`язку не заключено (необхідність заключення такого договору дую відображено в акті спеціальної експертизи від 19. 08. 2020 №51/6-66056дск).
Поряд і цим, в порушення вимог п.336 Порядку, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» відсутній наказ керівника про доступ до секретних мобілізаційних документів.
Також в порушення вимог п.374 Порядку, в КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» не створено експертну комісію в проведення експертизи цінності документів, завданням якої є схвалення і подання експертно-перевірній комісії державної архівної установи проектів описів справ постійного зберігання, внесених до Національного архівного фонду, описів справ з кадрових питань (особового складу), номенклатури справ, актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, схвалення описів справ тривалого (понад 10 років) зберігання, схвалення номенклатур справ, описів справ тривалого (понад 10 років) зберігання підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління та діяльність яких не передбачає створення документів Національного архівного фонду (необхідність виконання створення такої комісії було відображено в акті спеціальної експертизи від 19.08.2020 №51/6-66056дск).
Крім того, в порушення вимог ст. 15 Закону та п.153 Порядку, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» не розроблено перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати МИСІ грифи секретності (необхідність складання такого переліку було відображено в акті спеціальної експертизи від 19.08.2020 №51/6-66056дск).
Водночас, в порушення вимог п. 122 Порядку, у КП «КИЇВТЕПЛЕНЕРГО» не створено експертну комісію з питань державної таємниці, завданням якої є підготовка пропозицій про віднесення інформації до державної таємниці, підготовка проектів рішень про зміну чи скасування грифів секретності, наданих МНСІ тощо (необхідність створення такої комісії було відображено в акті спеціальної експертизи від 19.08.2020 №21/6-66056дск)".
При цьому, вивченням витягу з Акту спеціальної експертизи по КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» №51/6-65775дск від 30.07.2021, а також з огляду на поясненнями ОСОБА_1 , судом встановлено, що відповідальним за вказані порушення закону на підприємстві був директор КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» ОСОБА_2 , а відтак, вказані порушення безпідставно вмінені у провину ОСОБА_1 , який не є суб`єктом адміністративної відповідальності за них, а тому в його діях за вказаними порушеннями судом не встановлено складу адмінправопорушення за п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді мінімального штрафу.
На підставі викладеного, керуючись п.6 ч.1 ст. 212-2, ст.247, 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 510 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA488999980314080542000026007, Назва отримувача коштів: УК у Печерському районі/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 гривні 00 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП, за обставин вчинення ним порушень п.п.20, 97, 122, 153, 336, 374 Порядку та ст. 15 Закону «Про державну таємницю», закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова