Рішення № 102541222, 12.01.2022, Снігурівський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
12.01.2022
Номер справи
485/1643/21
Номер документу
102541222
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 485/1643/21

Провадження № 2/485/29/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Квєтки І.А.

секретар судового засідання Семенака А.Г.

за участю відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Снігурівка цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу,

встановив:

У листопаді 2021 року Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Свою вимогу позивач мотивує тим, що 10 листопада 2017 року у лісовій смузі на відстані 250 м від автодороги "Калинівка-Снігурівка" між населеними пунктами с. Партизанське та с. Калинівка Вітовського району Миколаївської області ОСОБА_1 самовільно здійснив пошкодження до ступеня припинення росту дерев породи "Акація" у кількості 9 одиниць.

За даним фактом, постановою слідчого СВ Снігурівського ВП ГУНП в Миколаївській області від 23 березня 2020 року закрито кримінальне провадження №12017150310000653 від 10 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України, та 10 квітня 2020 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 65-1 КУпАП.

Постановою Державної екологічної інспекції у Миколаївської області № 05-06/04 від 14 квітня 2020 року ОСОБА_1 визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП у вигляді штрафу.

Відповідно до розрахунку шкоди, яка розрахована державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області, розмір збитків, заподіяних відповідачем складає суму 9043, 50 грн..

21 квітня 2020 року Державною екологічною інспекцією на адресу відповідача направлено претензію про необхідність відшкодування шкоди, проте відповідач в добровільному порядку збитки не відшкодував.

У зв`язку з цим позивач просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду, завдану навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев у сумі 9043,50 грн. та сплачений судовий збір.

Представник Державної екологічної інспекції в судове засідання не з`явився, але надав заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Суду пояснив, що дійсно 10 листопада 2017 року їхав на автомобілі ВАЗ 21061 по автоторозі «Калинівка-Снігурівка», де на узбіччі побачив викорчувані з коренями дерева порід, яких він не знає. Кількість дерев не рахував. Для власних потреб вночі дерева розпиляв за допомогою бензопили, яку мав із собою, після чого дрова склав у причеп та продовжив рух. У подальшому його було зупинено працівниками поліції, дрова вилучено. Місце у лісосмузі, де він рубав дерева, працівникам поліції показав за обіцянку, що його не буде притягнуто до відповідальності. Протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності за незаконну порубку дерев підписав, оскільки не розумів можливих наслідків. Адміністративний штраф сплатив. Розрахунок шкоди не оспорює. Заперечує, що шкода державі заподіяна внаслідок його неправомірних дій.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що 10 листопада 2017 року у лісовій смузі на відстані 250 м від автодороги "Калинівка-Снігурівка" між населеними пунктами с. Партизанське та с. Калинівка Вітовського району Миколаївської області ОСОБА_1 у порушення ст.69 Лісового кодексу України та ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» самовільно здійснив пошкодження до ступеня припинення росту дерев породи "Акація" у кількості 9 одиниць діаметрами: від 14,1 см до 18,0 см - 5 од.; від 18,1 см до 22,0 см - 4 од.; без відповідного дозволу, чим заподіяв державі шкоду на суму 9043,52 грн.

Постановою заступника начальника СВ Снігурівського ВП ГУНП в Миколаївській області Лазаренка В.В. від 23 березня 2020 року закрито кримінальне провадження №12017150310000653 від 10 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України, за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення (а.с.24). Постанова слідчим обгрунтувана тим, що у ході досудового розслідування не було встановлено істотності заподіяної ОСОБА_1 шкоди довкіллю, тобто об`єтивної сторони складу злочину.

За вказаним фактом, 10 квітня 2020 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Миколаївській області Глущенком О.М. складено протокол про адміністративне правопорушення № 000719 стосовно ОСОБА_1 за ст. 65-1 КУпАП (а.с.18-19).

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Миколаївській області Глущенка О.М. про накладення адміністративного стягнення № 05-06/04 від 14 квітня 2020 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн (а.с. 20-21). Постанова не оскаржувалася та набрала законної сили. Штраф сплачений у добровільному порядку, що підтверджено квитанцією (а.с. 26).

За виявлення вказаного порушення, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Миколаївській області з урахуванням норм, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", було розраховано розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок знищення дерев без дозвільних документів відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, яка склала 9043,52 грн, з урахуванням індексації такс. Шкода обчислена у розмірі, як за кожне дерево, пошкоджене до ступеня припинення росту (а.с. 13-14).

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області ОСОБА_1 направлялася претензія від 21 квітня 2020 року про відшкодування заподіяної шкоди у розмірі 9043,52 грн (а.с. 11-15), проте шкода у добровільному порядку ним не відкодована.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020р №802 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції" та наказу Державної екологічної інспекції інспекції України від 22 грудня 2020 №502 "Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), повноваження Державної екологічної інспекції у Миколаївській області з 23 грудня 2020 року розпочала здійснювати Державна екологічна інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно зі ст. 40 Закону України "Про рослинний світ", порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ, зокрема, несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.

У відповідності до вимог п."е" ч.1 ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно зі ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 67 Лісового кодексу України встановлено, що заготівля деревини, заготівля другорядних лісових матеріалів проводиться в порядку спеціального використання лісових ресурсів.

Згідно з ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ за позовами про відшкодування шкоди" № 6 від 27 березня 1992 року роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було надано дозвільних документів, які б давали йому право на вирубку дерев породи "Акація", тобто їх знищення було протиправним, що заподіяло державі матеріальну шкоду.

Згідно зі ст. 142 Конституції України природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування.

На підставі ст.ст. 47, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються фонди охорони навколишнього природного середовища. Ці фонди утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, у тому числі, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 29, ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні на рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів в розмірах 30, 20 та 50 відсотків відповідно.

Зазначена норма означає, що завдані природним ресурсам збитки сплачуються на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради в користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вищевказаному співвідношенні.

Обов`язок доказування відсутності вини у деліктних правовідносинах покладається на відповідача.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів відсутності його вини у спричинені шкоди завданої навколишньому природному середовищу.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв`язку та розміру шкоди, суд знаходить наявність достатніх підстав для задоволення позову Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) про стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, у межах заявлених позовних вимог, у розмірі 9043,50 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при подачі позову.

Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу - задовільнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Євгенівка Снігурівського району Миколаївської області, мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна у розмірі 9 043,50 грн (дев`ять тисяч сорок три грн. 50 к.) на користь держави на розрахунковий рахунок: UA108999980333119331000014376, Вітовське УК/отгсмт Воскресенське, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37992601, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 24062100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Євгенівка Снігурівського району Миколаївської області, мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) судовий збір у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00к.)

Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду, який відраховується з дати складення повного судового рішення.

Суддя

Дата складення повного судового рішення 13.01.2022.