
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
10 січня 2022 року справа № 580/9724/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В., перевірив матеріали у справі № 580/9724/21
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538)
про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії, постановив ухвалу.
18.11.2021 вх.45509/21 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 23.07.2021 № 232850001790 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 з 26.08.2021 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.
Додатково позивач просить викликати в судове засідання та допитати в якості свідків: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ).
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 позовну заяву залишено без руху. 04.01.2022 вх. 86/22 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про усунення недоліків із клопотанням про витребування доказів.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши матеріали позовної заяви і заяви про усунення недоліків, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.
Згідно з пунктами 4, 5, 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві має бути зазначений зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У листі-відповіді йдеться про індивідуальний акт від 23.07.2021 №232850001790 про відмову у призначенні пенсії, що відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України у контексті обраного способу захисту у порушення вимог частини 7 статті 161 КАС України не надано до позовної заяви.
До заяви про визнання індивідуального акту протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акту або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акту у позивача - клопотання про його витребування (ч. 7 ст. 161 КАС України).
Позивачем заявлене клопотання про витребування доказів, що не належить задоволенню з таких причин.
Згідно ч. 1, 2 ст. 80 КАС України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Усупереч вказаним вимогам закону, клопотання про витребування доказів не містить інформації про дії, вжиті позивачем для отримання копії індивідуального акту або посилання на неможливість його отримати самостійно, позивач зазначає, що заходи для самостійного отримання рішення від 23.07.2021 № 232850001790 не вживалися. Позивач не позбавлений права отримати доступ до оскаржуваного індивідуального акту з використання електронного кабінету, розміщеного на офіційному інтернет-сайті Пенсійного фонду України, а надання копії оскаржуваного акту є обов`язком позивача відповідно до названих вище норм КАС України.
Вказаний порядок доступу відповідає позитивним зобов`язанням, взятим на себе державою відповідно до ст. 6, 10 Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів від 18.06.2009 (набрала чинності для України 01.12.2020).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 18.11.2010 у справі Мушта проти України зазначено: право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням. Такі обмеження не можуть обмежувати реалізацію цього права у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено. Ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями.
Національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, що може вплинути на справедливість провадження, так і надмірної гнучкості, що призведе до анулювання вимог процесуального законодавства (Волчлі проти Франції, заява № 35787/03, п. 29, від 26.07.2007), у справі ТОВ "ФРІДА" проти України, заява №24003/07, п. 33, 08.12.2016).
Позивачем не зазначено чи розглядалось питання підтвердження стажу позивача відповідною Комісією відповідача (справа № 588/647/17; № 697/121/17; № 826/2469/16; http//supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/Ogliad1.pdf). Розгляд заяви про підтвердження стажу роботи, за бажанням заявника, відбувається у його присутності або в присутності законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.2006 № 18-1, визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Відповідно до п. 3 цього Порядку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Необхідність звернення до такої комісії є лише в тому випадку, коли в трудовій книжці відсутні дані про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня у виробництві зі шкідливими умовами праці.
За відсутності необхідного мінімального страхового стажу особі не може бути призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII навіть за умови підтвердження факту участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідні періоди (ВС справа № 348/2357/16-а ЄДРСР 83413146). Небезумовне співпадання участі позивача в ліквідації аварії на ЧАЕС, що міститься в наданих ним первинних документах, свідчить на користь позивача, оскільки загалом підтверджується необхідна кількість днів перебування в зоні відчуження у 1986 році, що дає право на призначення пенсії за зниженням пенсійного віку на 10 років (ВС справа № 524/2062/17 ЄДРСР 75485507). ВС у справі № 572/1921/17 ЄДРСР 91883729 зазначив: Порядком № 22-1 визначено, що документами, що засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988№ 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (під час призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII).
У справі № 572/1921/17 ЄДРСР 91883729 позивач у встановленому порядку звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та надав на підтвердження такого права відповідні документи, а саме: посвідчення, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, та довідку місцевої ради, якою підтверджено періоди проживання на територіях зони посиленого радіологічного контролю понад 4 роки.
Позивачем не обґрунтованого клопотання про допит свідків і не враховано, що суд не перебирає повноваження органу влади - компетентного за визначення стажу та/або призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, представником позивача не надано доказів на підтвердження свідчень ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 відповідним відділом відповідача та/або перед відповідною комісією відповідача з метою перевірки протиправності індивідуалього акта від 23.07.2021 № 232850001790 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 2 статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Усупереч процесуальним вимогам представник позивача - адвокат на усунення недоліків зазначає про обов`язки суду під час офіційного з`ясування обставин справи на стадії підготовчого провадження у справі призначеній до розгляду за правилами загального позовного провадження, наразі позовна заява залишена без руху.
Представник позивача - адвокат повідомив: позивачеві невідомо чи комісією розглядалася її заява щодо стажу, не надав відомостей щодо заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання доказу (оскаржуваного індивідуального акта відповідача) самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Конвенцією Ради Європи про доступ до офіційних документів під поняттям «офіційні документи» розуміється будь-яка інформація, записана у будь-якій формі, складена або отримана, та яка перебуває у розпорядженні державних органів. У доступі до інформації, що міститься в офіційному документі, може бути відмовлено у разі, якщо її розголошення завдасть або ймовірно може завдати шкоди хоча б одному з інтересів, перелічених у пункті 1 Конвенції, якщо тільки відсутній переважаючий суспільний інтерес в оприлюднені такої інформації. Заявник щодо офіційного документу не зобов`язаний вказувати підстави для отримання доступу до офіційного документу.
Оскільки оскаржуваний акт перебуває у розпорядженні відповідача, то позивач особисто та/або через електронний кабінет, а також представник позивача у контексті надання правничої допомоги клієнту не позбавлені права отримати оскаржуваний індивідуальний акт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 23.07.2021 № 232850001790 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Недоліки, що були підставою для залишення позовної заяви без руху згідно ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 позивачем не усунуті, тому строк залишення позову без руху необхідно продовжити з метою забезпечення права позивача на доступ до суду.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 121, 139, 160, 161, 169, 241, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Продовжити строк для усунення недоліків за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, що залишений без руху.
Позивачем вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом надання: оскаржуваного індивідуального акту, доказів на підтвердження позовних вимог у контексті протиправності індивідуального акта, відомостей про відмову відповідача розглянути покази свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та/або відмови запросити свідків та позивачку на розгляд заяви та/або доказ на підтвердження звернення позивачки про її бажання брати участь у вирішенні заяви; обгрунтованого клопотання про витребування судом оскаржуваного індивідуального акту у разі підтвердження неможливості самостійно надати докази після вжитих заходів.
Повідомити представника позивача про недопустимість тиску на суд, зловживання процесуальними правами (ст.45 КАС України) та позивача про обов`язки сторін у справі (ст.44 КАС України) - сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА