
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2022 року Справа № 160/8014/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозицької І.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІС 2000» про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІС 2000", в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІС 2000" (скорочене найменування ТОВ "АЛЬВІС 2000", код ЄДРПОУ 36727276, розташоване за адресою: 52002, Дніпропетровська область, Дніпровський район, м.Підгородне, вул. Робоча, буд. 80Б) та тимчасово заборонити (зупинити) господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІС 2000" (скорочене найменування ТОВ "АЛЬВІС 2000", код ЄДРПОУ 36727276, розташоване за адресою: 52002, Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Робоча, буд. 80Б), до усунення порушень, викладених в акті перевірки дотримання вимог санітарного законодавства від 24.02.2021 року № 316/6-21 та від 30.04.2021 року № 1296/6-21.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) ТОВ «АЛЬВІС 2000» (код ЄДРПОУ 36727276, за адресою: 52002, Дніпропетровська область, Дніпровський район, місто Підгородне, вул. Робоча, буд. 80 Б).
За результатами перевірки складено Акт № 316/6-21 від 24.02.2021 року.
Позивач вважає, що порушення, виявлені під час перевірки, можуть мати негативні наслідки, такі як виникнення захворювання та погіршення стану здоров`я населення. Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності може мати шкідливий вплив на середовище життєдіяльності та здоров`я людини.
Позивач звертає увагу, що відповідач, здійснюючи свою господарську діяльність, не дотримується встановлених санітарних правил і норм, а застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення діяльності буде дієвим заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних на об`єкті порушень вимог санітарних правил і норм, як створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Ухвалою суду від 16.06.2021 року, після усунення недоліків позовної заяви, було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
Ухвалами суду від 28.07.2021 року, 20.09.2021 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі для примирення.
Ухвалою суду від 10.11.2021 року було зупинено провадження у справі, оскільки відповідачу був встановлений строк до 10.12.2021 року для надання доказу щодо факту відсутності порушень вимог санітарного законодавства за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Ухвалою від 16.12.2021 року поновлено провадження у даній адміністративній справі.
Заперечуючи проти позову, відповідачем надано до суду письмовий відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що ТОВ «АЛЬВІС 2000» усунуто усі порушення санітарного законодавства, які стали підставою для звернення позивача до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності.
Також, відповідач зазначає, що підставами для повного або часткового зупинення роботи товариства є факт створення загрози життю та здоров`ю людей, у зв`язку з експлуатацією об`єкта, і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.
Натомість, отримана відповідачем дозвільна документація свідчить про відсутність факту загрози життю та здоров`ю людей, у зв`язку з експлуатацією об`єкта.
Тому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІС 2000» зареєстровано 27.10.2009 року, номер запису: 12241020000047837, відомості щодо товариства містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача, є: 38.32 Відновлення відсортованих відходів (основний), 22.22 Виробництво тари з пластмас, 82.92 Пакування, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 32.99 Виробництво іншої продукції, н.в.і.у.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 03.02.2021 року № 314-ПО «Про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) – перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІС 2000» визначено провести плановий захід державного нагляду (контролю) – ТОВ «АЛЬВІС 2000», за адресою: 52002, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Робоча, буд. 80 Б, код ЄДРПОУ 36727276, у термін з 18.02.2021 року по 24.02.2021 року.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу № 314-ПО від 03.02.2021 року, направлення № 316 від 03.02.2021 року, позивачем проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення ТОВ «АЛЬВІС 2000», за результатами якого було складено Акт від 24.02.2021 року № 316/6-21.
Згідно з актом, складеним за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення ТОВ «АЛЬВІС 2000» від 24.02.2021 року № 316/6-21, встановлено наявність порушень вимог законодавства, а саме:
1) абз. 1 п. 5.5 гл. 5 ДСП 173-96, додатки 4, 5 до ДСП 173-96 – не можливо достовірно визначити, чи витримується нормативна санітарно-захисна зона (СЗЗ) 100 м від джерел викидів підприємства відповідно до п. 5.5, додатку 4 ДСП 173-96, оскільки не надано генеральний план;
2) п. 5.13 ДСП 173-96, додатки 4, 5 до ДСП 173-96 – територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована;
3) ст. 19 ЗУ № 4004-ХІІ, списки № 3 та № 4 Наказу МОЗ № 30 – атмосферне повітря в населеному пункті, на території підприємства, повітря у виробничих та інших приміщеннях тривалого чи тимчасового перебування людей суб`єктом господарювання не визначається відповідні дослідження не проводяться; неможливо визначити відповідність санітарним нормам, оскільки протоколів лабораторно-інструментальних досліджень підприємством не на надано в повному обсязі, по всім забруднюючим речовинам, що присутні у викидах (лабораторний контроль не здійснюється);
4) абз. 1, 5 п. 8.9 гл. 8 ДСП 173-96 – для зниження рівня забруднення атмосферного повітря заходи планувального, технологічного, санітарно-технічного і організаційного характеру, а саме: регулювання викидів шкідливих речовин в атмосферу з урахуванням прогнозу несприятливих метеорологічних умов не проводиться;
5) ч. 1 та 2 ст. 24 ЗУ № 4004-ХІІ, абз. 5 п. 3 Санітарних норм, затверджених наказом № 463 – не надані протоколи лабораторних досліджень рівнів шумового навантаження у нічний час на межі СЗЗ, найближчій житловій забудові, неможливо визначити, щодо дотримання нормативних рівнів шуму;
6) абз. 3 п. 8.9 гл. 8 ДСП 173-96 – використання безвідходних і маловідходних технологічних процесів не забезпечено;
7) п. 8.30 гл. 8 ДСП 173-96 – токсичні промислові відходи І, ІІ, ІІІ класів небезпеки передаються на спеціальні полігони, рідкі токсичні промислові відходи перед вивезенням на підприємстві обезводнюються;
8) ст. 11 ЗУ № 4004-ХІІ – висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи на документацію та розроблювані техніку, технології, устаткування, інструменти тощо відсутні (втратили чинність);
9) абз. 1 п. 1, додаток 1 Санітарних норм, затверджених наказом № 463 не визначені (не надані протоколи лабораторних досліджень) рівнів шуму, який проникає в приміщення житлових та громадських будинків від внутрішніх та зовнішніх джерел, визначені в додатку 1 до Санітарних норм, затверджених наказом № 463;
10) абз. 7 ч. 1 ст. 10 ЗУ № 2707-ХІІ – здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел не проводиться.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 28.04.2021 року № 1262-ПО «Про проведення позапланового заходу (переірки) ТОВ «АЛЬВІС 2000» визначено провести позаплановий захід - перевірку ТОВ «АЛЬВІС 2000», за адресою: 52002, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Робоча, буд. 80 Б, код ЄДРПОУ 36727276, із застосуванням засобів відеофіксації у термін - 30.04.2021 року.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу № 1262-ПО від 28.04.2021 року, направлення № 1296 від 28.04.2021 року, позивачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення ТОВ «АЛЬВІС 2000», за результатами якого було складено Акт від 30.04.2021 року № 1296/6-21.
Під час проведення позапланового заходу (контролю) ТОВ «Альвіс 2000» встановлено наявність порушень вимог законодавства, а саме:
1) абз. 1 п. 5.5 гл. 5 ДСП 173-96, додатки 4, 5 до ДСП 173-96 – не можливо достовірно визначити, чи витримується нормативна санітарно-захисна зона (СЗЗ) 100 м від джерел викидів підприємства відповідно до п. 5.5, додатку 4 ДСП 173-96, оскільки не надано генеральний план;
2) п. 5.13 ДСП 173-96, додатки 4, 5 до ДСП 173-96 – територія санітарно-захисної зони не розпланована та не упорядкована;
3) ст. 19 ЗУ № 4004-ХІІ, списки № 3 та № 4 Наказу МОЗ № 30 – атмосферне повітря в населеному пункті, на території підприємства, повітря у виробничих та інших приміщеннях тривалого чи тимчасового перебування людей суб`єктом господарювання не визначається відповідні дослідження не проводяться; неможливо визначити відповідність санітарним нормам, оскільки протоколів лабораторно-інструментальних досліджень підприємством не на надано в повному обсязі, по всім забруднюючим речовинам, що присутні у викидах (лабораторний контроль не здійснюється);
4) абз. 1, 5 п. 8.9 гл. 8 ДСП 173-96 – для зниження рівня забруднення атмосферного повітря заходи планувального, технологічного, санітарно-технічного і організаційного характеру, а саме: регулювання викидів шкідливих речовин в атмосферу з урахуванням прогнозу несприятливих метеорологічних умов не проводиться;
5) ч. 1 та 2 ст. 24 ЗУ № 4004-ХІІ, абз. 5 п. 3 Санітарних норм, затверджених наказом № 463 – не надані протоколи лабораторних досліджень рівнів шумового навантаження у нічний час на межі СЗЗ, найближчій житловій забудові, неможливо визначити, щодо дотримання нормативних рівнів шуму;
6) абз. 3 п. 8.9 гл. 8 ДСП 173-96 – використання безвідходних і маловідходних технологічних процесів не забезпечено;
7) п. 8.30 гл. 8 ДСП 173-96 – токсичні промислові відходи І, ІІ, ІІІ класів небезпеки передаються на спеціальні полігони, рідкі токсичні промислові відходи перед вивезенням на підприємстві обезводнюються;
8) ст. 11 ЗУ № 4004-ХІІ – висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи на документацію та розроблювані техніку, технології, устаткування, інструменти тощо відсутні (втратили чинність);
9) абз. 1 п. 1, додаток 1 Санітарних норм, затверджених наказом № 463 не визначені (не надані протоколи лабораторних досліджень) рівнів шуму, який проникає в приміщення житлових та громадських будинків від внутрішніх та зовнішніх джерел, визначені в додатку 1 до Санітарних норм, затверджених наказом № 463;
10) абз. 7 ч. 1 ст. 10 ЗУ № 2707-ХІІ – здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел не проводиться.
З огляду на встановлені під час перевірки порушення відповідачем вимог чинного законодавства України, представник Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, керуючись статтями 4 та 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому «на підставі» означає, що суб`єкт владних повноважень повинен бути утворений в порядку, визначеному Конституцією та законами України, та зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб`єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, встановлених відповідним законом.
«У спосіб» означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дій, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Як встановлено статтею 1 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю;) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до ч. 5 цієї статті, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Пунктом 7 цієї статті передбачено, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов`язків суб`єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб`єкта господарювання.
Згідно вимог п. 11 цієї статті, плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України №348 від 29.03.2017р. на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі - Держпродспоживслужба) покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення та із здійснення контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства (крім функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).
Відповідно до п. 7 Положення про Держпродспоживслужбу, затверджену постановою Кабінету міністрів України № 667 від 02.09.2015р. (далі - Положення №667), Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 року № 147 затверджено Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.
Відповідно до вказаного Положення встановлено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема, у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства:
- реалізує державну політику у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення;
- здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд (контроль) за: дотриманням санітарного законодавства; біологічними продуктами, патологічним матеріалом;
- додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів в імпортованих лікарських травах, водних об`єктах, воді, що використовується для господарського постачання, купання, спортивних занять, організованого відпочинку та з лікувальною метою, лікувальних грязях, ґрунтах, на землях населених пунктів, оздоровчого та рекреаційного призначення; дотриманням показників вмісту шкідливих для здоров`я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, та проводить моніторинг ефективності вжитих заходів з попередження і зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення;
- забезпечує та здійснює проведення профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України від проникнення хвороб людей, здійснює державний санітарно-епідеміологічний контроль товарів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснює санітарні заходи щодо охорони території України шляхом проведення державного санітарно-епідеміологічного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, медико-санітарного контролю (огляду) з метою запобігання в`їзду на територію України транспортних засобів, ввезення вантажів, товарів та інших предметів, у тому числі лікарських засобів, біологічних, хімічних і радіоактивних речовин, а також матеріалів і відходів, що можуть створювати небезпеку для життя і здоров`я населення (крім заходів, пов`язаних із здійсненням медико-санітарного спостереження (епідеміологічного нагляду (спостереження)), та крім виконання функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників);
- здійснює передбачені законодавством заходи для припинення порушення санітарного законодавства; здійснює в межах компетенції контроль за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров`я населення;
- організовує проведення відповідних досліджень (випробувань) для цілей державного контролю; подає в установленому порядку пропозиції щодо обмеження або заборони в`їзду на територію України її громадян, іноземців та осіб без громадянства, експорту, імпорту, транзиту вантажів і товарів з держав або регіонів у зв`язку з неблагополучною епідемічною ситуацією на їх території;
- забезпечує проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи; здійснює у межах компетенції контроль за усуненням причин і умов виникнення та поширення інфекційних, масових неінфекційних захворювань, отруєнь та радіаційних уражень людей; розробляє та здійснює санітарні заходи, що стосуються обмеженого (визначеного) кола осіб чи випадків, передбачених законодавством, зокрема щодо обмеження, заборони, тимчасового припинення діяльності, вживання відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмеження або заборони ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення через митну територію України (транзит) біологічних продуктів, патологічного матеріалу;
- бере участь у реалізації науково-технічної, технологічної та інноваційної політики, впровадженні у виробництво науково-технічних досягнень та передового досвіду з питань профілактики захворювань людини, а також факторів середовища життєдіяльності людини, реалізації державної політики в інших визначених сферах;
- бере участь у розробленні санітарних, протиепідемічних (профілактичних) заходів, вимог щодо окремих показників якості харчових продуктів, кормів, технічних регламентів та стандартів; бере участь у визначенні факторів, що можуть мати шкідливий вплив на здоров`я людини, у проведенні оцінки ризику та встановленні ступеня створюваного ними ризику;
- бере участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, у тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та радіаційних уражень, випадків порушення норм радіаційної безпеки, санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами, іншими джерелами іонізуючих випромінювань, та вживає заходів щодо їх усунення відповідно до законодавства;
- здійснює відповідно до законодавства моніторинг причин і кількості звернень фізичних та юридичних осіб щодо дотримання санітарного законодавства та випадків заподіяння шкоди здоров`ю людей внаслідок споживання продукції (користування нею) та впливу небезпечних факторів середовища життєдіяльності людини;
- бере участь та проводить заходи, спрямовані на підвищення рівня гігієнічних знань працівників, в тому числі, тих які підлягають обов`язковим медичним оглядам, а також тих, які зазнають у виробництві, сфері послуг, інших галузях ризику дії небезпечних факторів та інші.
В силу норм ст. 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю), серед іншого, має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
Згідно з вимогами ст. 11 Закону № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний серед іншого, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, визначення відповідних прав і обов`язків державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні регулюються на підставі Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі – Закон № 4004-ХІІ).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства, установи і організації, зокрема, зобов`язані: виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено:
- санітарне та епідемічне благополуччя населення - це стан здоров`я населення та середовища життєдіяльності людини, при якому показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарними нормами;
- державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно- протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов`язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров`ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення;
- вимоги безпеки для здоров`я і життя людини - розроблені на основі медичної науки критерії, показники, гранично допустимі межі, санітарно-епідеміологічні нормативи, правила, норми, регламенти тощо (медичні вимоги щодо безпеки для здоров`я і життя людини), розроблення, обґрунтування, контроль і нагляд за якими відноситься виключно до медичної професійної компетенції;
- небезпечний фактор - будь-який хімічний, фізичний, біологічний чинник, речовина, матеріал або продукт, що впливає або за певних умов може негативно впливати на здоров`я людини.
Недотримання санітарних норм порушує законні права громадян на безпеку для здоров`я і життя населення та може в подальшому завдати шкоди їх здоров`ю.
Згідно п.п. 1, 2, 3, 4 ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства зобов`язані розробляти і здійснювати санітарні заходи, а також виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб при здійснення ними державного нагляду.
Відповідно до статті 22 Закону № 4004-ХІІ органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.
У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов`язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Пунктом "л" ст. 41 Закону №4004-ХІІ передбачено, що головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, районів, міст, районів у містах та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям, на транспорті та їх заступникам у межах відповідних територій (об`єктів транспорту) надаються повноваження застосовування передбачених цим Законом заходів для припинення порушення санітарного законодавства.
Стаття 42 цього Закону містить вичерпний перелік застосування заходів для припинення порушення санітарного законодавства та підстави їх застосування, зокрема пункти «а» та «в»:
а) обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об`єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм;
в) тимчасова заборона виробництва, заборона використання та реалізації хімічних речовин, технологічного устаткування, будівельних матеріалів, біологічних засобів, товарів народного споживання, джерел іонізуючих випромінювань в разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної, реєстрації, а також якщо їх визнано шкідливими для здоров`я людей.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд застосувати захід реагування до відповідача, а саме: "тимчасово зупинити роботу підприємства", тобто застосувати захід, передбачений п. "а" ст. 42 Закону №4004-ХІІ, до усунення порушень, викладених в актах перевірки дотримання вимог санітарного законодавства від 24.02.2021 року № 316/6-21, від 30.04.2021 року № 1296/6-21.
Під час розгляду судом даної справи, відповідачем надано до суду докази щодо усунення частини порушень, виявлених під час перевірки, а саме:
1) позивачем розроблено проект обґрунтування санітарно-захисної зони для дільниці з переробки вторинних основних пластичних матеріалів (полімерів) ТОВ «АЛЬВІС 2000», згідно до якого концентрації та рівні шкідливих факторів не перевищують встановлених нормативів екологічної безпеки та гігієнічні нормативи, що є підтвердженням достатності розміру СЗЗ (проект погоджено листом ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 06.09.2021 року № 6.4/3117);
2) позивачем розроблено проект обґрунтування санітарно-захисної зони для дільниці з переробки вторинних основних пластичних матеріалів (полімерів) ТОВ «АЛЬВІС 2000», в розділі «Висновки» якого зазначено про розпланування та упорядкування СЗЗ, зокрема, відокремлення границі території об`єкту від сельбищної території смугою дерево-чагарникових насаджень; захисне озеленення території деревно-чагарниковими насадженнями понад 40% загальної площі;
3) товариством проведено інструментальні вимірювання вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і рівнів шумового навантаження (протокол лабораторних досліджень № 1 від 20.07.2021 року «Визначення приземних концентрацій забруднюючих речовин К.Т. 1, 2 в атмосферному повітрі на межі СЗЗ та в житлові забудові», протокол лабораторних досліджень № 12 від 20.07.2021 року «Проведення дослідження шумового навантаження та інфразвуку»), згідно до яких перевищення ГДК забруднюючих речовин не виявлено, та рівень шумового навантаження на межі СЗЗ ТОВ «АЛЬВІС 2000» не перевищує допустимий рівень звуку;
4) товариством розроблено проект заходів планувального, технологічного, санітарно-технічного і організаційного характеру для зниження рівня забруднення атмосферного повітря підприємством ТОВ «АЛЬВІС 2000» (регулювання викидів шкідливих речовин в атмосферу з урахуванням прогнозу несприятливих метеорологічних умов), який погоджено ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за умови дотримання вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» листом від 17.09.2021 року № 6.4/4200;
5) товариством проведено інструментальні вимірювання вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і рівнів шумового навантаження, згідно до яких перевищення ГДК забруднюючих речовин не виявлено, та рівень шумового навантаження на межі СЗЗ ТОВ «АЛЬВІС 2000» не перевищує допустимий рівень звуку, а також в Проекті обґрунтування санітарно-захисної зони для дільниці з переробки вторинних основних пластичних матеріалів (полімерів) зазначено, що концентрації та рівні шкідливих факторів не перевищують встановлених нормативів екологічної безпеки та гігієнічні нормативи, що є підтвердженням достатності розміру СЗЗ (проект погоджено листом ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 06.09.2021 року № 6.4/3117);
6) позивачем розроблено звіт по інфентаризації промислових та побутових відходів на об`єкті ТОВ «Альвіс 2000»; результати інвентаризації джерел утворення відходів взято на облік Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації листом від 26.08.2021 року № 3-5594/0/261-21 від 26.08.2021 року «Щодо інвентаризації джерел утворення відходів»; здійснено розрахунки класів небезпеки промислових та побутових відходів ТОВ «Альвіс 2000», які впроваджено листом ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 27.08.2021 року № 6.4/2454 за умови дотримання вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення»; ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області погоджено реєстрову карту ООУВ за формою ІІ для ТОВ «АЛЬВІС 2000»;
7) товариством забезпечено передачу відходів І-ІІІ класів небезпеки на спеціалізовані полігони шляхом укладання з ТОВ «Рокобан» договору № 2/12/08/21 від 12.08.2021 року про надання послуг у сфері поводження з відходами (на передачу та зберігання (утилізацію) відходів, які утворюються в результаті господарської діяльності товариства;
8) проведено інструментальні вимірювання рівнів шумового навантаження, згідно до яких рівень шумового навантаження на межі СЗЗ ТОВ «АЛЬВІС 2000» не перевищує допустимий рівень звуку;
9) позивачем розроблено документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів із замірами максимальних концентрацій забруднюючих речовин, та на їх підставі розроблено звіт по інвентаризації видів забруднюючих речовин, отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 1221400000-335 від 17.09.2021 року, виданий Дніпропетровською ОДА.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області із заявою від 25.10.2021 року, в якій просив здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) ТОВ «АЛЬВІС 2000» для встановлення факту відсутності порушень вимог законодавства відповідно до Розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 01.03.2021 року № 06.3/3431 «Про усунення порушень вимог санітарного законодаства».
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 11.11.2021 року № 3765-ПО «Про проведення позапланового заходу (переірки) ТОВ «АЛЬВІС 2000» визначено провести позаплановий захід - перевірку ТОВ «АЛЬВІС 2000», за адресою: 52002, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Робоча, буд. 80 Б, код ЄДРПОУ 36727276, із застосуванням засобів відеофіксації у термін –12.11.2021 року.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу № 3765-ПО від 11.11.2021 року, направлення № 3868 від 11.11.2021 року, позивачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення ТОВ «АЛЬВІС 2000», за результатами якого було складено Акт від 12.11.2021 року № 3868/6-21.
Під час проведення позапланового заходу (контролю) ТОВ «Альвіс 2000» встановлено наявність порушень вимог законодавства, а саме: ст. 11 ЗУ № 4004-ХІІ – висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи на документацію та розроблювані техніку, технології, устаткування, інструменти тощо відсутні (втратили чинність).
Разом з тим, станом на час судового розгляду справи, відповідачем надано до суду докази усунення вказаного порушення, а саме: ТОВ «Альвіс 2000» отримано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на виріб «Поліетилен та поліпропілен вторинні гранульовані» виготовлені відповідно до ТУ У 20.1-36727276-001:2013 «Поліетилен та поліпропілен вторинні гранульовані. Технічні умови».
Таким чином, виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку, що відповідачем було усунуто порушення, які були виявлені службовими особами уповноваженого органу, що в свою чергу свідчить про відсутність підстав з яких позивач звернувся до суду з позовом у даній справі, та відповідно про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог адміністративного позову, оскільки, на даний момент обставини, які були підставою для звернення позивача до суду з позовною заявою про тимчасову заборону діяльності відсутні.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬВІС 2000» про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 12.01.2022 року.
Суддя І.О. Лозицька