Рішення № 102526554, 12.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2022
Номер справи
140/14339/21
Номер документу
102526554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/14339/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюка П.В. від 08.11.2021 у ВП №65323043 про накладення на ГУ ПФУ у Волинській області штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 по справі №140/12155/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02. 2021, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 19 лютого 2020 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 №03-56/56/20, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 у справі №140/408/19, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 у справі №140/408/19, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2019 у справі №140/408/19, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішення суду після набрання ним законної сили було виконано позивачем шляхом здійснення перерахунків та виплати ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. В результаті перерахунку розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 встановлено в сумі 107163,48 грн (119070,53грн х 90%) та виплачується з 01.03.2021.

Крім цього, до розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З урахуванням викладеного, загальна сума до виплати у березні 2021 року склала 107605,73грн, з них: 107163,48грн - розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; 442,25грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною (1769 грн х 25%).

14.05.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюком П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №65323043 з виконання виконавчого листа №3347/2021, виданого Волинським окружним адміністративним судом 18.02.2021.

ГУ ПФУ у Волинській області 02.06.2021 підготовлено та надіслано за вих.№0300-0305-5/23884 державному виконавцю інформацію про добровільне виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження.

В подальшому державним виконавцем на адресу боржника двічі надсилались вимоги про термінове надання інформації з підтверджуючими документами про заходи, які вживаються для отримання та виплати заборгованих коштів ОСОБА_1 за період з 19.09.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626,88 грн на виконання рішення суду, за яким видано 18.02.2021 виконавчий лист №3347/2021, на які позивачем надавалась відповідна інформація.

Незважаючи на вищевикладене, 08.11.2021 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу на позивача у сумі 5100,00 грн за невиконання рішення суду.

Позивач вважає, вищевказану постанову протиправною, оскільки відповідно до ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016 щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету. Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов`язань. Згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь- які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку черговості передбачено 360 млн гривень (видатки ГУ ПФУ у Волинській області 4597,9 тис. грн).

Таким чином, на переконання представника позивача, невиконання судового рішення ГУ ПФУ у Волинській області в частині виплати грошових коштів (заборгованості) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Зазначає, що виплата нарахованої заборгованості ОСОБА_1 за період з 19.02.2020 по в сумі 716626,88 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами Розділу 2 Глави 11 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України. Призначено у даній справі судове засідання на 12.01.2022 (а.с.33).

Відповідач у відзиві на позов №2.1-34/22/12 від 10.01.2022 позовних вимог не визнав та зазначив, що рішення суду по справі №140/12155/20, за яким видано 18.02.2021 виконавчий лист №3347/2021, не виконано. Боржником повідомлено, що нарахований розмір пенсії 107605,73 виплачується ОСОБА_1 з 01.03.2021, а також про те, що виплата нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 19.02.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626,88 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Після цього, державним виконавцем надсилалися вимоги 24.06.2021 (вих.№2.1- 34/11607) та 09.09.2021 (вих.№2.1-34/15469) надати інформацію з підтверджуючими документами про заходи, які вживалися для погашення існуючої заборгованості, на які надано відповіді, зміст яких дублював попередню, а про наступні дії, спрямовані на погашення (зменшення) існуючої заборгованості територіальним органом Пенсійного фонду нічого вказано не було. Не вказано також і про розмір фінансування територіального органу ПФ по вказаній категорії пенсій та про розмір витрачених коштів у 2021 році по даній категорії пенсій. У даному виконавчому провадженні ефективних дій по погашення (зменшення) заборгованості боржником не здійснено. З наведених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.41-43).

Представниками позивача та відповідача 12.01.2020 подано до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 71, 72).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_1 12.01.2022 подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності. Просила у задоволенні позові відмовити, оскільки рішення на її користь ГУ ПФУ у Волинській області повністю не виконане (а.с.69).

Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Частиною дев`ятою статті 205 КАС України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відтак, оскільки неприбуття у судове засідання представників позивача та відповідача не перешкоджає розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 по справі №140/12155/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02. 2021, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 19.02.2020 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 №03-56/56/20, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 у справі №140/408/19, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 у справі №140/408/19, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2019 у справі №140/408/19, з урахуванням фактично виплачених сум.

На виконання зазначеного судового рішення Волинським окружним адміністративним судом 18.02.2021 видано виконавчий лист №3347/2021 (а.с.50 (зворот)).

Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 14.05.2021 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №65323043 щодо примусового виконання зазначеного виконавчого листа №3347/2021, виданого 18.02.2021 Волинським окружним адміністративним судом. Також у постанові надано боржнику строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.8)

02.06.2021 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ГУ ПФУ надіслало лист щодо виконання постанови про відкриття виконавчого провадження, у якому повідомило, що розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку за рішенням суду з 19.02.2020 становить 107605, 73 грн та виплачується з 01.03.2021 (а.с.9).

В подальшому в ході здійснення виконавчого провадження державним виконавцем на адресу боржника - ГУ ПФУ у Волинській області 24.06.2021 за вих. №2.1-34/11607 та 10.09.2021 за вих №2.1.34/15469 надсилались вимоги про термінове надання інформації з підтверджуючими документами про заходи, які вживаються для отримання та виплати заборгованих коштів ОСОБА_1 за період з 19.09.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626,88 грн на виконання рішення суду, за яким видано 18.02.2021 виконавчий лист №3347/2021 (а.с. 12, 15).

У відповідь на вказані вимоги державного виконавця, листами від 12.07.2021 та від 21.09.2021 ГУ ПФУ у Волинській області повідомляло, що рішення Волинського окружного адміністративного суду по справі №140/12155/20 від 21.10.2020 виконано. Відповідно до ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402 VІІІ від 02.06.2016 щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно до пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Нарахований розмір пенсії 107605,73 грн виплачується ОСОБА_1 з 01.03.2021. Виплата зазначених коштів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 19.02.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626,88 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету (а.с.13, 16).

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 08.11.2021 ВП 65323043 на ГУ ПФУ у Волинській області за невиконання рішення суду у справі №140/12155/20 накладено штраф в розмірі 5100,00 грн (а.с.19).

Вважаючи вказану вище постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частинами другою, четвертою статті 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пункт 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII передбачає, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно з частиною першою, пунктом 1 частини другої, частини четвертої статті 18 цього Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Державний виконавець зобов`язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

У випадку встановлення державним виконавцем факту невиконання боржником - юридичною особою рішення суду без поважних причин, він наділений повноваженнями щодо винесення постанови про накладення на такого боржника штрафу.

Згідно з частиною першою статті 63 Закону 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону №1404-VIII).

Стаття 75 Закону №1404-VIII передбачає, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу зазначених вище норм права можна дійти висновку про те, що на момент прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений законодавством строк, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання. При цьому обов`язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього. Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій. У свою чергу, встановлення таких обставин як: невиконання судового рішення; наявність поважних причин такого невиконання, необхідно здійснювати в кожному конкретному випадку індивідуально. Обов`язок з`ясування цих обставин покладено на державного виконавця.

Таким чином, невиконання боржником рішення суду - тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону №1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом в постановах від 10.09.2019 по справі № 0840/3476/18, від 19.09.2019 по справі №686/22631/17, від 07.11.2019 по справі №420/70/19 та відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.

Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

З матеріалів справи вбачається, що на виконанні у відповідача перебуває виконавче провадження ВП №65323043 з примусового виконання виконавчого листа №3347/2021, виданого 18.02.2021 Волинським окружним адміністративним судом.

Згідно з пунктом 2 постанови про відкриття виконавчого провадження ВП 65323043 від 18.02.2021 визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) надійшло повідомлення ГУ ПФУ у Волинській області 02.06.2021 про те, що виплата нарахованих сум ОСОБА_1 на виконання рішення суду, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому виплата заборгованості за період з 19.02.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626, 88 грн буде здійснена у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Разом з тим, виконання рішення суду щодо перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виконане, оскільки його розмір з 19.02.2020 становить 107605, 73 грн та виплачується з 01.03.2021 (а.с. 30).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами, які містяться у даній справі, що позивачем, на виконання рішення суду, здійснено перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.03.3021, що підтверджується рішенням ГУ ПФУ у Волинській області 907640814053 від 15.02.2021 (а.с.28).

Разом з тим, на час винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу від 08.11.2021 заборгованість за період з 19.02.2020 по 28.02.2021 в сумі 716626, 88 грн не виплачена у зв`язку із відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Крім того, згідно з інформаційною довідкою ГУ ПФУ у Волинській області від 29.12.2021, до ГУ ПФУ у Волинській області протягом 2021 року (станом на 29.12.2021) надійшло 7968 судових рішень у справах про пенсійне забезпечення громадян, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. На виконання зазначених рішень судів проведені нарахування на загальну суму 639341, 25 тис. грн. Бюджетом ГУ ПФУ у Волинській області на 2021 рік урахуванням бюджету Пенсійного фонду України та норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (зі змінами) передбачено видатки ГУ ПФУ у Волинській області по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів державного бюджету України у розмірі 5345, 8 тис. грн. Дана обставина підтверджується витягом з бюджету ГУ ПФУ у Волинській області на 2021 рік. Водночас в інформаційній довідці зазначено, що кошти передбачені бюджетом на 2021 рік, спрямовані на виплату заборгованості за минулі періоди (а.с. 77).

Листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, на запит ГУ ПФУ у Волинській області від 08.12.2021 №0300-0404-5/50853 повідомлено про те, відповідно до ч. ч. 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Згідно з положеннями п. п. 20, 29 ч. 1 ст, 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженим постановою КМУ від 17.02.2021 №126 (із змінами), на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачалося 360,0 млн грн, які протягом першого півріччя 2021 року використано в повному обсязі. Водночас повідомлено, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік (а.с. 79).

Окрім того, з листа Пенсійного фонду України від 25.06.2021 до Міністерства соціальної політики вбачається, що станом на 23.06.2021 на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що надійшли до боржників у порядку черговості, профінансовано 360,0 млн грн, або 100 % обсягу видатків, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат.

Згідно з обліком рішень суду, які набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в органах Пенсійного фонду України станом на 24.06.2021 обліковується 57,1 тис. рішень суду, виданих або ухвалених після набрання чинності Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких належить виплатити 5 млрд грн.

Пенсійний фонд України щомісяця інформує Міністерство соціальної політики України про результати моніторингу стану розгляду судами справ про пенсійне забезпечення та значне зростання кількості справ, насамперед щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій особам, звільненим з військової служби, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, суддям, прокурорам.

Враховуючи наведене, численні звернення щодо невідкладного погашення заборгованості на виконання рішень судів, результати розгляду звітів суб`єктів владних повноважень про виконання рішення суду, просили порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та повторно ініціює відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (а.с.78).

Таким чином, у зв`язку з наведеним вище відсутні підстави стверджувати про те, що позивачем виконано рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/12155/20 не у повному обсязі з його вини, фактично виплата заборгованості ОСОБА_1 не здійснена з підстав відсутності бюджетного фінансування, що підтверджується доказами наявними у матеріалах справи.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а, від 19.08.2020 у справі №140/784/19.

Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду у справах К/9901/1598/18 (№405/3663/13-а) від 24.01.2018, К/9901/12146/18 (№757/29541/14-а) від 13.06.2018 про те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд не вбачає факту невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, оскільки матеріалами справи стверджується факт вчинення позивачем дій на виконання рішення суду (перерахунок та виплата з 01.03.2021 довічного грошового утримання у збільшеному розмірі - 107605, 73 грн).

У свою чергу, у даному випадку держаний виконавець не виконав вимоги Закону №1404-VIII - не перевірив фактичний стан виконання рішення суду, не надав жодних обґрунтувань причинам невиконання рішення суду позивачем.

У суду відсутні підстави стверджувати, що рішення суду не виконане взагалі. Фактично залишилась невиконаною лише частина цього рішення щодо виплати заборгованості по здійсненому перерахунку.

Отже, суд погоджується з доводами позивача про те, що невиконання судового рішення в частині виплати заборгованості грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень, надані на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки обидві сторони є суб`єктами владних повноважень.

Керуючись статтями 243-246, 268-269, 287 КАС України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюка П.В. від 08.11.2021 у ВП №65323043 про накладення на ГУ ПФУ у Волинській області штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його підписання.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Відповідач: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (43001, Волинська область, м. Луцьк, вул. Володимирська, 1)

Третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук