Рішення № 102526517, 11.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
140/10588/21
Номер документу
102526517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10588/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення відділення № 2 Ковельської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування повідомлення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі -позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення відділення № 2 Ковельської районної державної адміністрації Волинської області (далі - УСЗН Ковельської РДА ) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, у формі повідомлення від 12.07.2021 № 808/05/2-21 та зобов`язати відповідача призначити та виплачувати державну допомогу малозабезпеченій сім`ї.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, та у відповідь отримала повідомлення про те, що їй відмовлено у призначенні вказаної допомоги у зв`язку з наявністю непрацездатних членів сім`ї, які не сплатили в мінімальному розмірі єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) сумарно протягом 3 місяців.

Позивач вважає дії відповідача протиправними у зв`язку із тим, що її чоловік був працевлаштований і роботодавцем сплачено ЄСВ, що стверджується довідкою підприємця та формою ОК-5.

Крім того, враховуючи постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 № 1278, від 14.04.2021 № 404, посадові особи відповідача повинні були виявити відомості про сплату ЄСВ та призначити зазначену допомогу.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати повідомлення УСЗН Ковельської РДА (відділення № 2) про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 12.07.2021 № 808/05/2-21 та зобов`язати відповідача здійснити призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 10).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач УСЗН Ковельської РДА позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям не призначена, оскільки у складі сім`ї є працездатні особи, які за розрахунковий період перед зверненням із заявою про допомогу не сплатили (за яких не сплачено) ЄСВ в мінімальному розмірі сумарно протягом трьох місяців згідно отриманих даних з реєстру застрахованих осіб.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 13.05.2021 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а. с. 17-19).

Рішенням УСЗН Ковельської РДА від 12.07.2021 № 808 відмовлено в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а. с. 24), про що позивачу надіслано повідомлення від 12.07.2021 № 808/05/2-21 із зазначенням причин відмови: "у складі сім`ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців" (а. с.6).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" від 01.06.2020 № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;

малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;

непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Згідно із пунктом 1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, з наступними змінами; далі - Порядок № 250), цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Пунктом 1 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 (далі - Порядок № 632), цей Порядок визначає механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім`ї (домогосподарства).

Обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім`ї (домогосподарства) обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) на кількість членів сім`ї (домогосподарства) (пункт 3 Порядку № 632).

Згідно із підпунктом 1 пункту 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;

доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

За приписами пункту 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

З рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 12.07.2021 № 808 та відзиву вбачається, що позивачу відмовлено у наданні вказаної допомоги через відсутність сплати ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, про що надано розрахунок (а. с. 23).

Судом встановлено, що дійсно у розділі ІІ декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, стосовно доходів членів сім`ї за період з 01.10.2020 по 31.03.2021, вказано про отримання чоловіком ОСОБА_2 зарплати в розмірі 14600 в підприємця ОСОБА_3 , про що подано відповідну довідку.

Крім того, позивач додатково подала відповідачу довідку форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування) від 22.07.2021, з якої вбачається нарахування доходу (страхувальник ОСОБА_2 ) за період жовтень - грудень 2020 року в сумі 600,00 грн., 2500,00 грн., 2500,00 грн., із відмітками "так" про сплату страхових внесків, а також отримання за період січень - березень 2021 року в сумі по 3000,00 грн., із відмітками "так" про сплату страхових внесків (а. с. 7-8).

Підставою для прийняття рішення відповідачем про відмову в призначенні допомоги позивачу став п.10 Порядку № 250, а саме те, що в заявника є непрацездатні особи, якими в розрахунковий період не сплачено ЄСВ у мінімальному розмірі сумарно протягом трьох місяців згідно отриманих даних з реєстру застрахованих осіб.

Однак, суд не погоджується із даним твердженням, виходячи із наступного.

Оскільки позивач звернулася за отриманням спірної допомоги 13.05.2021, тому виходячи із приписів пункту 9 Порядку № 250, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї позивача повинен обчислюватися з розрахунку доходів усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаного ними протягом четвертого кварталу 2020 року, першого кварталу 2021 року.

Отже, у період жовтень - грудень 2020 року (четвертий квартал 2020 року), тобто у період, який у даному випадку враховується при обчисленні середньомісячного сукупного доходу, ОСОБА_2 був працевлаштований та отримував заробітну плату при нарахуванні якої роботодавцем сплачувались ЄСВ та податок з доходів фізичних осіб.

Підпунктом 1 пункту 10 Порядку №250 визначено, за яких умов допомога не може бути призначена.

Даний пункт стосується працездатних осіб які в розрахунковий період при призначенні допомоги є працездатними, досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.

Вказаний перелік підстав для відмови в призначені допомоги по даному пункту є вичерпним та повинен застосовуватися за умов, в ньому визначених.

Враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2 був офіційно працевлаштованим у зазначений період та отримував заробітну плату з якої роботодавець сплачував відповідні податки та збори, то ОСОБА_2 не можна вважати непрацюючим, а відтак у відповідача були відсутні підстави для відмови в призначені допомоги з цих підстав.

Лише за наявності умов, визначених п.п. 1 п.10 Порядку №250, які у члена сім`ї позивача відсутні, повинен застосовуватися абзац 2 підпункту 1 пункту 10 Порядку № 250, яким визначено, що державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, чого в даному випадку у члена сім`ї позивача не має.

При цьому суд зазначає, що за сплату податків та зборів відповідає роботодавець, і які ним у випадку ОСОБА_2 сплачувались пропорційно розміру нарахованої та виплаченої заробітної плати при її отриманні.

Відтак твердження відповідача з даного приводу є безпідставними та не підтверджені жодними доказами.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).

На думку суду, відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не доведено правомірності рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Інших підстав для відмови в призначені допомоги в оскаржуваному рішенні не наведено.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що згідно з Порядком № 250 довідка форми ОК-5 не є підставою для проведення розрахунку допомоги, якщо при автоматичному формуванні запитів інформація про сплату ЄСВ в мінімальному розмірі відсутня, оскільки вказана довідка форми ОК-5 є офіційним документом, відомості у якій щодо сплати позивачем ЄСВ відповідачем не спростовані, а для громадян не можуть наставати негативні наслідки у випадку надання недостовірної інформації під час її обміну між відповідними органами.

Як слідує з позовної заяви, позивач просить визнати протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, оформлене повідомленням від 12.07.2021 № 808/05/2-21.

Однак, суд зазначає, що відмова УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 була оформлена рішенням від 12.07.2021 №808 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, якому суд дав належну оцінку. У даному випадку, саме це є рішенням (тобто, є актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України) про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яке і слід визнати протиправним та скасувати, а позов в цій частині підлягає до задоволення.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 від 12.07.2021 № 808 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та зобов`язання відповідача призначити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на підставі її заяви від 13.05.2021.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн, сплачений квитанцією від 20.09.2021, номер платежу 1013658012.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 від 12 липня 2021 року № 808 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на підставі її заяви від 13.05.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Івасюка, 15, код ЄДРПОУ 03192046) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління соціального захисту населення відділення №2 Ковельської районної державної адміністрації (44100, Волинська обл., смт. Ратне, вул. Каштанова, 19а).

Суддя Р.С. Денисюк