Рішення № 102506270, 11.01.2022, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
243/13085/21
Номер документу
102506270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 2-а/243/10/2022

Номер справи 243/13085/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Агеєвої О.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Кобець О.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області державної екологічної інспекції в Донецькій області Бут Тетяни Олегівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області державної екологічної інспекції в Донецькій області Бут Т.О. про скасування постанови від 29 листопада 2021 року №02-648, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 527 грн. Свої вимоги обґрунтував тим, що Структурною одиницею ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС отримано засобом електронної пошти від Державної екологічної інспекції в Донецькій області 22 листопада 2021р. копії документів про проведення в період з 22 листопада 2021 року по 03 грудня 2021 року позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства: направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19 листопада 2021 р. № 782/21; погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на підставі звернення фізичної особи про порушення, що причинило шкоду їх правам від 08 листопада 2021 року №4.3/2176ПГ; заява ОСОБА_2 від 29 вересня 2021 р. про проведення перевірки щодо додержання екологічного законодавства СО ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС.

Розглянувши надані Державною екологічною інспекцією в Донецькій області документи про проведення позапланової перевірки, Структурною одиницею ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС встановлено, що надані документи не відповідають вимогам ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

26 листопада 2021 року посадові особи Державної екологічної інспекції у Донецькій області прибули на територію СО ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС.

Враховуючи вимоги ст. 7 Закону № 877, позивач, як заступник головного інженера СО ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС, не допустив посадових осіб Державної екологічної інспекції у Донецькій області на територію підприємства.

Працівниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області (Молчановим О.С., Максимцевою К.Ю., Бут Т.О.) було складено акт № 02-781/21 від 26 листопада 2021 року про недопуск на об`єкт для проведення перевірки.

Державним інспектором Бут Т.О. складено протокол № 006508 від 26 листопада 2021 року про адміністративне правопорушення, відповідальність, за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП.

Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, державним інспектором Бут Т.О. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 29 листопада 2021 року № 02-648 на підставі ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 527, 00 грн.

Зазначає, що погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, підписане ОСОБА_3 08 листопада 2021 р. № 4.3/2176ПГ.

Розпорядженням № 1375-р Кабінету Міністрів України ОСОБА_3 звільнено з посади голови Державної екологічної інспекції України за угодою сторін (п. 3 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу» 03 листопада 2021 р.

Тобто ОСОБА_3 , станом на 08 листопада 2021 р., не мав права підписувати та погоджувати проведення позапланового заходу.

Крім того, постанову № 02-648 від 29 листопада 2021 року про накладення адміністративного стягнення винесено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Бут Т.О. Постанова була прийнята за результатом розгляду протоколу про адміністративне порушення, який також склала Бут Т.О.

Тобто, державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Бут Т.О., яка винесла постанову про накладення адміністративного стягнення не була суб`єктивно неупереджена та безстороння.

В зв`язку з викладеним, просить скасувати постанову державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області від 29 листопада 2021 року №02-648.

В наданих суду доповненнях до позовної заяви позивач зазначив, що він, як заступник головного інженера з експлуатації та екології СО ПАТ «Донбасенерго» Слов`янська ТЕС, не допустив посадових осіб Державної екологічної інспекції у Донецькій області на територію підприємства через те, що надані для проведення перевірки документи не відповідали вимогам ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позивач зауважив, що підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом (ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Всупереч вимогам Закону, погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) надане Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, підписане ОСОБА_3 08 листопада 2021 р. № 4.3/2176ПГ, якого розпорядженням № 1375 -р Кабінету Міністрів України було звільнено з посади голови Державної екологічної інспекції України за угодою сторін (п. 3 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу» 03 листопада 2021 року.

Тобто, погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) було підписане неповноважною особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, що затверджений постановою КМУ від 08 липня 2009 року №712, акти Кабінету Міністрів з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень. Розпорядження видаються з кадрових та інших питань організаційно-розпорядчого характеру (параграфу 41 Регламенту).

Відповідно до положень параграфу 42 Регламенту КМУ, Розпорядження Кабінету Міністрів набирає чинності з моменту його прийняття, якщо самим розпорядженням не встановлено пізніший строк набрання ним чинності.

Розпорядження КМУ № 1375-р, вказує однозначну дату звільнення ОСОБА_3 - 03 листопада 2021 року.

Таким чином, враховуючи викладене, позивач наголошує на тому, що Державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Донецької області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства не було допущено до проведення перевірки з безумовним дотриманням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому вважає, що позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, повідомлявся про розгляд справи в спрощеному провадженні, у визначений законодавством термін відповідачем скерований відзив на адміністративний позов, в якому він заперечує проти позову в повному обсязі, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Державною екологічною інспекцією у Донецькій області було отримано Погодження № 4.3/2176ПГ від 08 листопада 2021 року на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на підставі звернення ОСОБА_2 про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави відносно суб`єкта господарювання Структурна одиниця Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» «Слов`янська теплова електрична станція».

Для здійснення заходів державного нагляду (контролю) було видано наказ від 19 листопада 2021 р. № 964 «Про проведення позапланової перевірки Структурної одиниці Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» «Слов`янська теплова електрична станція».

В подальшому було виготовлено направлення № 782/21 від 19 листопада 2021 року, з дотриманням вимог частини третьої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».

Зазначає, що Державна екологічна інспекція у Донецькій області виконала вимоги абзацу шостого частини першої статті 6, абзацу першого частини п`ятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».

В своєму позові ОСОБА_1 зазначає, що погодження №4.3/2176ПГ від 08 листопада 2021 року було підписано ОСОБА_3 , який, на думку позивача був звільнений 03 листопада 2021 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1375 від 03 листопада 2021 року.

Але в тексті Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1375 від 03 листопада 2021 року відсутнє посилання на дату звільнення ОСОБА_3 , а 03 листопада 2021 року є датою реєстрації Розпорядження № 1375.

Враховуючи вищезазначене, вважає, що позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Донецької області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Позивачем ОСОБА_1 та його представником- адвокатом Ковальовою Т.А. надано суду відповідь на відзив, в якому зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у відзиві не спростовує факти, викладені в позові та доповненні до позову.

Розпорядженням № 1375-р Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року про звільнення ОСОБА_3 , не встановлено пізніший строк набрання ним чинності. Розпорядження КМУ № 1375-р, вказує однозначну дату звільнення ОСОБА_3 - 03 листопада 2021 р.

Вказане свідчить про невідповідність наданих Державною екологічною інспекцією документів, вимогам ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Вина у скоєнні адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не доведена належними доказами, а тому, не може бути доказом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП.

В зв`язку з викладеним, просить суд позов задовольнити.

Дослідивши наявні у справі докази, суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , виходячи з наступного.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області державної екологічної інспекції в Донецькій області Бут Т.О. винесено постанову від 29 листопада 2021 року №02-648, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 527 грн.

Погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, було підписане ОСОБА_3 08 листопада 2021 р. № 4.3/2176ПГ.

Розпорядженням № 1375-р Кабінету Міністрів України ОСОБА_3 звільнено з посади голови Державної екологічної інспекції України за угодою сторін (п. 3 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу» 03 листопада 2021 р.

Підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом (ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

За приписами ст. 83 Закону України «Про державну службу» підставою для припинення державної служби державного службовця відбувається за ініціативою державного службовця або за угодою сторін (стаття 86 цього Закону).

Згідно з вимогами п. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу» Державний службовець може бути звільнений до закінчення двотижневого строку, передбаченого частиною першою цієї статті, в інший строк за взаємною домовленістю із суб`єктом призначення, якщо таке звільнення не перешкоджатиме належному виконанню обов`язків державним органом.

Пунктом 3 ст. 86 цього Закону Суб`єкт призначення зобов`язаний звільнити державного службовця у строк, визначений у поданій ним заяві, у випадках, передбачених законодавством про працю.

Відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, що затверджений постановою КМУ від 08 липня 2009 № 712, акти Кабінету Міністрів з організаційно- розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень.

Розпорядження видаються з кадрових та інших питань організаційно-розпорядчого характеру (параграфу 41 Регламенту).

Відповідно до положень параграфу 42 Регламенту КМУ, Розпорядження Кабінету Міністрів набирає чинності з моменту його прийняття, якщо самим розпорядженням не встановлено пізніший строк набрання ним чинності.

Розпорядження № 1375-р Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року про звільнення ОСОБА_3 , не встановлено пізніший строк набрання ним чинності. Розпорядження КМУ № 1375-р вказує однозначну дату звільнення ОСОБА_3 - 03 листопада 2021 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закону № 877) перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених статтею ст. 7 Закону № 877.

Отже, вимоги ч. 5 ст. 7 Закону № 877 у цьому випадку відповідачем не виконано, що згідно з вказаною нормою є підставою для відмови у допуску службових осіб відповідача до проведення планового заходу контролю.

Частиною третьою статті 7 Закону № 877-У обумовлено, що у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Державна екологічна інспекція України - центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. В структуру Держекоінспекції України входять Центральний апарат, територіальні та міжрегіональні територіальні органи.

Подання щодо кандидатур для призначення на посаду і звільнення з посади керівників центральних органів виконавчої влади, а також членів колегіальних центральних органів виконавчої влади, що не входять до складу КМУ, вносить на розгляд КМУ Прем`єр-міністр України відповідно ст. 45 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Отже, погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду Державною екологічною інспекцією у Донецькій області, було підписане особою, яка не мала вже повноважень, станом на 08 листопада 2021 року. Тобто, позивач діяв відповідно до вимог закону, в звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, суд вважає за необхідне постанову від 29 листопада 2021 року №02-648 відносно ОСОБА_1 скасувати, а провадження по справі закрити.

Відповідно до ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Розподіл судових витрат врегульовано статтею 139 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 454,00 грн., позов задоволено в повному обсязі, в зв`язку з чим на його користь слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72-77, 94, 139, 205, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області державної екологічної інспекції в Донецькій області Бут Тетяни Олегівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Бут Тетяни Олегівни від 29 листопада 2021 року №02-648, провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Стягнути з державної екологічної інспекції в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень (код ЄДРПОУ 38034476), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий загальний суд як адміністративний суд.

Учасники справи, а також особи які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Повне судове рішення складено 11 січня 2022 року.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області О.В.Агеєва