
Справа № 265/7606/21
Провадження № 2/265/287/22
У Х В А Л А
10 січня 2022 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області, Козлов Д. О., розглянувши матеріали справи № 265/7606/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін про батька до актового запису про народження дитини, третя особа: Знам`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), -
В С Т А Н О В И В:
28 вересня 2021 року до суду надійшла вказана позовна заява.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею був визначений суддя Вайновський Артур Миколайович.
Ухвалою суду від 5 жовтня 2021 року провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін про батька до актового запису про народження дитини було відкрито.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 5 січня 2022 року було проведено повторний автоматизований розподіл вказаної цивільної справи у зв`язку зі звільненням з посади судді ОСОБА_3 .
Головуючим суддею за вказаною цивільною справою було визначено суддю Козлова Д. О.
Натомість, дослідивши матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 , суд вважає, що зазначений позов не може бути прийнятий до розгляду Орджонікідзевським районним судом міста Маріуполя та підлягає направленню за підсудністю до компетентного суду, виходячи з наступних підстав.
Так на підставі ч. 1 ст. 27 ЦПК позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Натомість, за змістом ч. 1 ст. 28 ЦПК позови про визнання батьківства відповідача можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Суд у цьому сенсі зазначає, що за ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції до 1 грудня 2021 року):
місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні;
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання особи.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції з 1 грудня 2021 року) місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (в редакції з 1 грудня 2021 року) реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
За п. 9 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (в редакції з 1 грудня 2021 року) паспортний документ особи - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
На підставі пп. 1 п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (в редакції з 1 грудня 2021 року) місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
З аналізу викладених правових норм слідує, що на момент подання до суду вказаного позову представником позивача, адвокатом Дорошенко М. А., відомості про місце проживання особи вносились, зокрема, до паспорту громадянина України, а відомості про місце перебування особи – до довідки про звернення за захистом в Україні.
При цьому процедура реєстрації передбачала також внесення інформації до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання (перебування) особи.
У свою чергу на теперішній час підтвердженням інформації про місце проживання (перебування) особи, зареєстрованого до з 1 грудня 2021 року, слугують відомості про місце проживання, що були внесені, зокрема, до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
Суд встановив, що з паспорту громадянина України (серія НОМЕР_1 ) вбачається, що позивачка, ОСОБА_1 , з 17 жовтня 2001 року зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Натомість відповідно до довідки № 423 та акту № 136 від 16 вересня 2021 року КСН «Дружба» вбачається, що фактичне місце проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .
В позовній заяві представник позивачки посилається на ч. 1 ст. 28 ЦПК, вказуючи, що оскільки фактично ОСОБА_1 мешкає в АДРЕСА_2 , то справа підсудна Орджонікідзевському районному суду міста Маріуполя.
Однак, з аналізу наведених положень закону вбачається, що комітети самоорганізації населення не уповноважені проводити реєстрацію місця проживання (перебування) особи відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» чи Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», а засвідчують лише фактичне місце проживання особи.
Отже, довідка про склад родини та акт про фактичне місце проживання від 16 вересня 2021 року не відносяться до документів, що яких вносились або вносяться відомості про місце проживання (перебування) особи, тому суд їх не приймає до уваги для встановлення за ч. 1 ст. 28 ЦПК саме зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача.
Крім того за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Кіровоградській області від 30 вересня 2021 року вбачається, що відповідач, ОСОБА_2 , зареєстрований в АДРЕСА_3 .
Таким чином, оскільки місце проживання позивачки зареєстроване у передбаченому законом порядку в АДРЕСА_1 , про що було внесено відповідні відомості до її паспорту громадянина України, то вказане свідчить про не належність даної справи до територіальної підсудності Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
При цьому за ч. 2 ст. 31 ЦПК справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа належить до виключної підсудності іншого суду.
Суд зауважує, що справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін про батька до актового запису про народження дитини була прийнята судом до свого провадження 5 жовтня 2021 року без додержання правил підсудності, оскільки вже на момент відкриття провадження була підсудною іншому суду, тому в даному випадку положення ч. 2 ст. 31 ЦПК не застосовуються.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін про батька до актового запису про народження дитини не підлягає розгляду в Орджонікідзевському районному суді міста Маріуполя, оскільки ані зареєстрована місце проживання позивача, ані розташування відповідача не підпадають під підсудність такого суду.
Зважаючи на те, що зареєстровані місця проживання позивачки та відповідача в м. Знам`янка Кіровоградської області, то вказане свідчить про підсудність такої справи саме Знам`янському міськрайонному суду Кіровоградської області, розташованому за адресою: 27406, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Маяковського 30, куди така справа підлягає переданню на розгляд.
Суд зауважує, що згідно із ст. 32 ЦПК спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 31 ЦПК, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Керуючись ст. 27, 28, 31, 32 ЦПК, -
У Х В А Л И В:
Справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства та внесення змін про батька до актового запису про народження дитини, третя особа: Знам`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), – передати на розгляд за підсудністю до Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її вручення.
Ухвалу складено та підписано 10 січня 2022 року.
Суддя