Рішення № 102489912, 10.01.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
620/15192/21
Номер документу
102489912
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/15192/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом керівника Корюківської окружної прокуратури до Сновської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Корюківської окружної прокуратури (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Сновської міської ради Чернігівської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов`язання відповідача відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

В обґрунтування своїх вимог керівником Корюківської окружної прокуратури зазначено, що в ході вивчення стану додержання законів при використанні об`єктів та територій природно-заповідного фонду виявлено факти порушень законодавства у галузі охорони та використання об`єктів природно-заповідного фонду. Стверджує, що бездіяльність відповідача щодо винесення меж та не закріплення його межі в натурі (на місцевості) унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність використання даної території не за цільовим призначенням, оскільки відсутні межі заказника, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду сторонам надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

В межах встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позов, в якому просить позовні вимоги керівника Корюківської окружної прокуратури задовольнити частково. Вказує, що Сновська міська рада на даний час не має можливості фактично визначити межі та розміри земельних ділянок, які б входили до компетенції територіальної громади для виконання охоронних зобов`язань та виготовлення технічної документації.

Позивачем подана відповідь на відзив, в якій останній просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням Чернігівської обласної ради “Про внесення доповнень та змін в мережу об`єктів і територій природно-заповідного фонду та резервування для наступного заповідання цінних природних територій області” від 21.03.1995 затверджено територію гідрологічного заказника місцевого значення «Снов», загальною площею 7486 га, який розташований біля сіл: Тур`ян, Клюси, Старі Боровичі, Нові Боровичі, Єліно Сновського району Чернігівської області (а.с.12-13).

Департаментом екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації з метою охорони та збереження в природному стані національного надбання, гідрологічний заказник місцевого значення «Снов» передано під охорону Сновській міській раді, про що складено охоронне зобов`язання від 05.08.2019 № 22/28-578 (а.с.25).

Відповідно до вказаного охоронного зобов`язання Сновській міській раді Сновської об`єднаної територіальної громади передано під охорону та дотримання встановленого режиму територія гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» загальною площею 7486 га.

Пунктом 3 охоронного зобов`язання серед іншого визначено, що охорона та збереження цінних природних комплексів території (об`єкта) природно-заповідного фонду заказника покладається на землекористувача в особі Сновської міської ради Сновської об`єднаної територіальної громади.

Корюківською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання законів при використанні об`єктів та територій природно-заповідного фонду виявлено факти порушень законодавства у галузі охорони та використання об`єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів відповідачем щодо винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та не закріплення їх в натурі (на місцевості).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно пункту “в” частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).

В силу вимог частини першої статті 7 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”).

За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України “Про землеустрій” проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту “в” частини першої статті 2 Закону України “Про землеустрій” землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно статті 19 Закону України “Про землеустрій” до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Статтею 47 Закону України “Про землеустрій” передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на Сновську міську раду Чернігівської області покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» площею 7486 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної міської ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Як слідує з матеріалів справи за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 21.09.2021 в управлінні відсутня інформація про оформленні правовстановлюючі документи на вказаний гідрологічний заказник та встановлення зовнішніх меж його територій (а.с.18-19).

Крім того, згідно листа Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області від 29.09.2021 № 07-06/2254 проект землеустрою щодо визначення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» проект землеустрою щодо визначення меж не розроблявся. Заходи щодо розроблення вказаного проекту не вживались, оскільки в міському бюджеті відсутні кошти на проведення даного виду робіт (а.с.16).

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» площею 7486 га, що знаходиться в адміністративних межах Сновської міської ради Чернігівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Посилання відповідача у відзиві на позов щодо відсутності коштів для виготовлення відповідної технічної документації не приймається судом до уваги, оскільки вказане не звільняє відповідача від вжиття заходів щодо винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та не закріплення його межі в натурі (на місцевості).

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Корюківської окружної прокуратури до Сновської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Сновської міської ради Чернігівської області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов`язати Сновську міську раду Чернігівської області відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Снов» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: керівника Корюківської окружної прокуратури (вул. Шевченка, буд. 98, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300).

Відповідач: Сновська міська рада Чернігівської області (вул. Незалежності, 19, м. Сновськ, Корюківський район, Чернігівська область, 15200, код ЄДРПОУ 04061932).

Повний текст рішення складено 10.01.2022.

Суддя О.М. Тихоненко