
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/3678/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Виконавчого комітету Чернівецької міської ради в особі Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (далі - відповідач-1 або Департамент), Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню (далі - відповідача-2 або Комісія) в якому просить:
- визнати протиправними дії Комісії з питань призначення житлових субсидій та скасувати рішення за № 4 від 21.04.2021 в частині відмови у призначенні та перерахунку житлової субсидії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2020 року по 01 травня 2021 року.
1.2. Ухвалою суду від 09.08.2021 року даний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
1.2. Ухвалою суду від 28.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
2.1. Рішення Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню, що оформлене протоколом № 4 від 21.04.2021 року, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні та житлової субсидії.
Позиція позивача.
2.2. Позивач вважає оскаржуване рішення Комісії протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
2.3. Відповідно до заяв по суті справи, письмових пояснень, а також та доданих до них матеріалів позиція позивача обґрунтовується наступним.
2.4. Позивач вказує, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні їй житлової субсидії за 2020 рік, оскільки посилання на наявність боргів за житлово-комунальні послуги перед МКП «Чернівцітеплокомуненерго», є неправомірні, а також наявність та термін заборгованості у позивача, належними доказами відповідачем не підтверджено.
2.4. Комісія була непослідовна у своїх рішеннях в різних періодах, як опалювальних так і неопалювальних, а саме з травня 2018 року по квітень 2019 року на опалювальний період призначено житлову субсидію, проте в неопалювальний період з травня 2019 року відмовлено. Аналогічно з жовтня 2019 року по квітень 2020 року призначено житлову субсидію, проте відмовлено у призначенні субсидії з травня 2020 року і не врахувала зміни у постанові від жовтня 2019 року розглядати заборгованість строк позовної давності якої не минув.
2.6. Внаслідок довготривалих спорів, щодо заборгованості, яку вказує МКП «Чернівцітеплокомуненерго» звертає увагу на наступні судові рішення: ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівці про повернення заяви МКП «Чернівцітеплокомуненерго», від 28.03.2011 року якою скасовано судовий наказ у справі № 2-Н-210; ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07.07.2015 року якою скасовано судовий наказ у справі № 727/4274/15-ц; ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівці від 25 січня 2021 року якою скасовано судовий наказ у справі №727/3834/20. В даній справі МКП «Чернівцітеплокомуненерго» просив видати судовий наказ через заборгованість у розмірі 3361,57 грн. за період з 01.05.2018 по 29.02.2020. Вище перераховані судові рішення вступили в законну силу та не були оскарженні в апеляційній інстанції, відтак заборгованість не визнана судом.
2.7. З боку позивача наявні як дії так і неодноразові звернення до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» для досудового врегулювання спору, з метою здійснення перерахунку, перевірки правильності розрахунків та проханням списання. Однак, МКП «Чернівцітеплокомуненерго» ігнорував зазначенні звернення, ніяких перерахунків не здійснював.
2.8. Натомість, за наявних обставин відповідач виходив лише з розміру заборгованості, тоді як відповідно до наведеної вище норми пп. 5 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) за таких умов: наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув; сума заборгованості повинна перевищувати 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
2.9. Матеріали особової справи позивача за № 312 не містять доказів, які свідчили, що період виникнення заборгованості, про яку зазначає відповідач, охоплює позовну давність у три роки. Подані відповідачем довідки (з наданої інформації) не містять відомостей щодо періоду виникнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії, або звернень до суду з позовом про стягнення з позивача заборгованості.
2.10. Виходячи з вищенаведеного, висновок відповідача про відмову в призначенні позивачу субсидії не ґрунтується на вимогах пп. 5 п. 14 Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості прийняття оскаржуваних рішень.
Позиція відповідачів
2.11. Згідно відзиву на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив представник відповідача-1 (Департаменту) зазначає, що згідно з даними Витягу з електронної бази даних, наданої МКП «Чернівцітеплокомуненерго» у квітні 2021р. про розмір платежів за опалення та користування гарячою водою по особовому 20289, абонент ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , значиться заборгованість понад три місяці 13924,03грн.
2.12. Попередньо, Департамент праці та соціального захисту населення, виконавчий комітет Чернівецької міської ради, неодноразово пропонували позивачу сплатити вказану заборгованість або ж вирішити питання щодо наявної заборгованості шляхом укладення договору про її реструктуризацію чи оскарження в судовому порядку для можливості призначення їй житлової субсидії в порядку визначеному Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. № 848, зазначене вбачається з численних відповідей на звернення позивача. Проте, позивач не виконувала запропоноване та вищезазначена заборгованість залишалася несплаченою (не реструктуризованою, неоскарженою) на час її чергового звернення до органу соціального захисту.
2.13. 21.04.2021 Комісія, керуючись п.14 Положення, в порядку передбаченому п. 66 Положення, прийняла рішення, оформлене протоколом № 4, (яке оскаржується) про відмову ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії та рекомендувала надати ухвалу про відкриття провадження у справі за її позовом до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» щодо оскарження наявної заборгованості.
2.14. Листом від 23.04.2021 № 1560 МКП «Чернівцітеплокомуненерго», який отримано управлінням соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради 29.04.2021, на запит від 05.04.2021 за № 09/09/03-1757, повідомило, що в позивача станом 31.03.2021 року заборгованість з оплати послуги з теплопостачання складає 17148грн.
2.15. Після, 07.07.2021 року, позивач уклала з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» Договір № 17809 про погашення заборгованості за послугу з централізованого опалення, відповідно до п. 2.1.1. якого боржник підтвердила, що станом на 01.07.2021 року заборгованість за надану послугу з централізованого опалення, яка обліковується на особовому рахунку № НОМЕР_1 складає 17525,91грн. Вказану заборгованість боржник (позивач) зобов`язала сплатити протягом 24 місяців, до 01.07.2023 року, щомісячно сплачуючи рівними частинами по 730,25грн. з оплатою до 20 числа з обов`язковою відміткою у квитанції «Сплата боргу за послугу з централізованого опалення" (п. 2.1.2. Договору). У зв`язку з укладенням вищевказаного Договору, позивачу, згідно із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 21.07.2021 року, призначено житлову субсидію на чотири місяці з червня по вересень 2021 року.
2.16. Позивач стверджує, що оскаржує відмову та рішення щодо перерахунку субсидії за період з травня 2020 по травень 2021 (тобто призначення житлової субсидії «заднім числом»), і що саме таке рішення відображено у витягу з протоколу Комісії від 21.04.2021 №4, яке нею оскаржується. Однак, зазначене не відповідає вказаному протоколу (рішенню) Комісії. 21.04.2021 року Комісія не приймала рішення про відмову позивачу у призначенні житлової субсидії за період з травня 2020 по травень 2021 року. Підставою для прийняття вказаного рішення Комісії була заява позивача від 08 квітня 2021 року, яку вона подала до органу соціального захисту 12.04.2021 року. У вказаній заяві позивач просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги в квартирі АДРЕСА_2 , тобто на поточний період з часу звернення (а не «заднім числом»). Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 08 квітня 2021, яку додано до заяви, також не містить інформації про призначення субсидії «заднім числом».
2.17. Таким чином, Комісія та Департамент розглядаючи заяву позивача щодо призначення житлової субсидії діяли в межах наданих повноважень та відповідно до Положення № 848.
2.18. Рішення Комісії від 21.04.2021 року № 4 прийнято з дотриманням вказаного Положення та є правомірним, відтак, правові підстави для визнання його неправомірним та скасування, зобов`язання Департаменту призначити позивачу адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2020 по 01 травня 2021 року, відсутні.
2.19. Відповідач-2 відзиву на позовну заву не надав, відтак свою позицію щодо позову не висловив
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. 12.04.2021 року ОСОБА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі від 08 квітня 2021 року. Згідно вказаної заяви позивач просить призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат за житлово-комунальні та інші послуги в квартирі АДРЕСА_2 та вказала суб`єктів, що надають їй житлово-комунальні послуги (а.с. 70-72). До заяви позивач додала: декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій вказала свої персональні дані, суму доходу - 1761грн. (державна соціальна допомога як особі з інвалідністю 3 групи) та інші відомості, необхідні для призначення субсидії; відомості щодо даних власного розрахункового рахунку для зарахування виплат (а.с. 73-76).
3.2. Рішення Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню, що оформлене протоколом № 4 від 21.04.2021 року, відповідно до пунктів 14,15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні житлової субсидії (а.с. 29).
У вказаному протоколі також зазначено наступне: … «Станом на 01.09.2020р. за інформацією МКП «Чернівцітеплокомуненерго» борг з оплати послуг за теплопостачання складає 11812,70грн., на 01.03.2021 р. - 16177,18грн. Згідно акту УСЗН від 16.04.2021р. обстановка в квартирі скромна, меблі та техніка старого зразка, зі слів заявниці її квартира знаходиться у занедбаному стані. Згідно відповіді МКП «Чернівцітеплокомуненерго» від 23.03.2021р. у 2018р. був винесений судовий наказ за період з 01.05.2015р. по 30.04.2018р. на суму 4828,81грн., який був скасований 11.02.2020р. МКП «Чернівцітеплокомуненерго» звернулося в позовному провадженні до суду за вказаний період, наразі справа знаходиться на розгляді в Апеляційному суді м. Чернівці. Станом на 01.03.2021 р. борг з оплати послуг за теплопостачання складає 16177,18грн. (без врахування 4828,81грн. - 11348,37грн.)…». Відтак, Комісією з питань призначення житлових субсидій населенню рекомендовано ОСОБА_1 надати ухвалу про відкриття провадження у справі за її позовом до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» щодо оскарження наявної заборгованості за послуги теплопостачання.
3.3. Листом від 11.05.2021 року №Г-1004-01/10-09 Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради повідомлено ОСОБА_1 про те, що рішенням Комісії від 21.04.2021 року їй відмовлено у призначенні житлової субсидії у зв`язку із наявною заборгованістю з оплати за послуги з теплопостачання, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (340 грн.) (а.с. 95).
3.4. Судом також досліджені наявні у матеріалах листи Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, надані у відповідь на звернення ОСОБА_1 . Зокрема, згідно листа від 08.04.2021 року №Г-36/26, Департаментом зазначено про те, що згідно електронної бази даних ОСОБА_1 отримувала житлову субсидію за періоди: з травня 2015р. по квітень 2016р.; з травня 2016р. по квітень 2017р.; з травня 2018р. по квітень 2019р.; з жовтня 2019р. по квітень 2020р.; однак відмовлено у призначенні субсидії: з травня 2017р.; з травня 2019р.; з травня 2020р. (а.с. 30).
У свою чергу листом від 31.05.2021 року №Г-36/41 Департаментом щодо звернення ОСОБА_2 стосовно відмови у призначенні житлової субсидії з травня 2020 року зазначено про те, що враховуючи той факт, що заявницею додано до заяви про призначення надання житлової субсидії у грошовій формі від 21.01.2021р. «заяву про перегляд заочного рішення» по справі №727/1974/20 від 13.01.2021р. та «заяву про скасування судового наказу виданого Шевченківським районним судом м. Чернівці від 12.05.2020р. у справі №727/3834/20, провадження №2-н/727/310/20» від 22.01.2021р., які в розумінні ст. 5 ЦПКУ не є належним способом захисту, які застосовуються судом, щодо оскарження заборгованості та не підтверджують в розумінні абз.2 пп.7 п.14 Положення «документального підтвердження оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття-провадження у справі)», правові підстави щодо призначення житлової субсидії відсутні. Окрім цього, вказано, що за інформацією МКП «Чернівцітеплокомуненерго» наданою Департаменту житлово-комунального господарства міської ради по особовому рахунку з оплати послуг теплопостачання станом на 01.03.2020 року наявна прострочена заборгованість за послуги теплопостачання в розмірі 18564 грн. Оскільки МКП «Чернівцітеплокомуненерго» обліковує прострочену заборгованість з оплати послуг за теплопостачання в розмірі 11812,70грн., а заявником не долучено ухвалу про відкриття провадження у справі за її позовом до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» щодо оскарження заборгованості, правові підстави щодо призначення житлової субсидії наразі відсутні. Рекомендовано вирішити питання погашення заборгованості з оплати за послуги з теплопостачання, а в разі не спроможності погашення боргу одноразово, укласти угоди про її реструктуризацію з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» або оскаржити заборгованість в судовому порядку (надати ухвалу про відкриття провадження у справі) (а.с. 96-99).
3.5. Згідно листа МКП «Чернівцітеплокомуненерго» від 23.04.2021 року №1560, адресованого Управлінню соціального захисту населення, МКП «Чернівцітеплокомуненерго» зазначає, що 02.03.2020 року підприємство звернулося з позовною заявою до Шевченківського районного суду про стягнення заборгованості з гр. ОСОБА_1 в сумі: 4828,81 грн. 25.08.2020 року судом було винесене заочне рішення на користь підприємства. Гр. ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про перегляд заочного рішення суду. 15 лютого 2021 року рішенням суду заява була задоволена на користь заявниці. МКП «Чернівцітеплокомуненерго» звернулося в позовному проваджені до Апеляційного суду м. Чернівці. 14.04.2021 року Апеляційний суд м. Чернівці виніс рішення на користь МКП «Чернівцітеплокомуненерго». В 2020 році судом винесений судовий наказ за період з 01.05.2018 року по 29.02.2020 року на суму 3361,57 грн, який був скасований. За даний період заборгованість погашена за рахунок виплачених субсидій. Заборгованість станом на 01.01.2001 року становила 1338,82 грн.За період з 01.01.2001 по 31.03.2021 року нараховано за послугу з централізованого опалення 49143,63 грн, отримано оплати від споживача 5376,53 грн, перерахунки (списання) на суму 3105,07 грн, відшкодування субсидії в сумі 24852,06 грн. (1338,82+49143,63-5376,53-24852,06-3105,07=17148,79 грн.) (а.с. 100-105).
3.6. При цьому, в матеріалах справи наявні проколи засідання Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям №8 від 19.06.2020 року, №12 від 14.08.2020 року, №14 від 09.10.2020 року, проколи засідання Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню №16 від 11.12.2020 року, №2 від 17.02.2021 року, згідно змісту яких Комісії відмовляли позивачу у призначенні субсидії з тих підстав, що перед МКП «Чернівцітеплокомуненерго» існує борг з оплати послуг за теплопостачання (а.с. 77-79).
3.7. Згідно з даними Витягу з електронної бази даних, наданої МКП «Чернівцітеплокомуненерго» у квітні 2021 р. про розмір платежів за опалення та користування гарячою водою по особовому рахунку № НОМЕР_1 , абонент ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , значиться заборгованість станом на 01.04.2021 року - 17148,79 грн.; заборгованість понад три місяці - 13924,03грн. (а.с. 86). У свою чергу, з даними Витягу з електронної бази даних, наданої МКП «Чернівцітеплокомуненерго» квітні 2021р. про розмір платежів за опалення та користування гарячою водою по особовому рахунку № НОМЕР_1 значиться заборгованість станом на 01.05.2021 року - 17525,91 грн; заборгованість понад три місяці - 15035,05 грн (а.с. 106).
3.8. Судом також встановлено, що 07.07.2021 року ОСОБА_1 уклала з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» договір № 17809 про погашення заборгованості за послугу з централізованого опалення, відповідно до п. 2.1.1. якого боржник ( ОСОБА_1 ) підтвердила, що станом на 01.07.2021 року заборгованість за надану послугу з централізованого опалення, яка обліковується на особовому рахунку № НОМЕР_1 складає 17525,91 грн. Вказану заборгованість боржник (позивач) зобов`язала сплатити протягом 24 місяців, до 01.07.2023 року, щомісячно сплачуючи рівними частинами по 730,25грн. з оплатою до 20 числа з обов`язковою відміткою у квитанції «Сплата боргу за послугу з централізованого опалення (п. 2.1.2. Договору) (а.с. 109-100).
3.9. 21.07.2021 року ОСОБА_1 , звернулася до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі та рішенням про призначення субсидії ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з травня 2021 року по квітень 2022 року включно; розраховано субсидію на 4 місяці з червня по вересень 2021 року (а.с. 107-108, 111).
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Предметом оскарження у цій справі є рішення Комісії № 4 від 21.04.2021 року в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні та перерахунку житлової субсидії. Відтак, суд у цій справі надасть оцінку такому рішення через призму верховенства права.
4.2. Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VIII унормовано відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
4.3. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
4.4. З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, в редакції зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 64 від 01.02.2021 року (далі - Положення №848).
4.5. Згідно пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
4.6. Відповідно до пункту 9 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
4.7. Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня (пункт 63 Положення №848).
4.8. Абзацами 1, 4 пункту 22 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
4.9. За правилами пункту 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву;
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
4.10. Підпунктом 5 пункту 14 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: 5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
4.11. Пункту 14 Положення №848 також передбачено, що житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
4.12. У свою чергу, згідно пункту 15 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
4.13. Суд також звертає увагу на те, що відповідно до пункту 78 Положення № 848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:
- у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення), тобто особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування);
- у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
- у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
- які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
4.14. За нормами пункту 79 Положення № 848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.
4.15. Пункт 50 Положення № 848 передбачає збирання органами соцзахисту інформації про суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
4.16. Таким чином, суд зазначає, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, на умовах та у порядку, визначеному Положенням №848. В свою чергу на громадян, яким призначено субсидію, покладається обов`язок щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Громадяни, які вже отримали субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг мають право її отримати на наступний період за умови відсутності простроченої заборгованості понад два місяці за отримані житлово-комунальні послуги.
4.17. Водночас, зі змісту вищенаведених норм слідує, що житлова субсидія не призначається якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
4.18. Однак, законодавцем визначено можливість призначення субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії, у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.
4.19. Суд звертає увагу на те, що оскаржуване у цій справі рішення про відмову позивачу у призначенні субсидії мотивоване тим, що неї наявна заборгованістю з оплати за послуги з теплопостачання , загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. Зокрема, у відповідь на своє звернення Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради отримано інформацію про те, що у ОСОБА_1 наявна заборгованість перед МКП «Чернівцітеплокомуненерго» з оплати послуг за теплопостачання станом на 01.03.2021 р. у розмірі 16177,18 грн.
4.20. Як встановлено судом між МКП «Чернівцітеплокомуненерго та ОСОБА_1 існує тривала (з 01.01.2001 року згідно даних МКП «Чернівцітеплокомуненерго ) невизначеність у питанні оплати послуг за теплопостачання, що ставало предметом судових спорів між ними.
4.21. Водночас, суд звертає увагу на те, що не зважаючи на існуючий борг ОСОБА_1 отримувала житлову субсидію за періоди: з травня 2015р. по квітень 2016р.; з травня 2016р. по квітень 2017р.; з травня 2018р. по квітень 2019р.; з жовтня 2019р. по квітень 2020р.; однак їй відмовлено у призначенні субсидії: з травня 2017р.; з травня 2019р.; з травня 2020р. (інформація з листа Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради від 08.04.2021 року №Г-36/26).
4.22. Тобто, наявна неоднозначна позиція та непослідовність дій структурних підрозділів з питань соціального захисту населення щодо вирішення питання про призначення ОСОБА_1 житлової субсидії.
4.23. Однак, з огляду на те, що у Комісії були наявні відомості про існуючу заборгованість по сплаті житло-комунальних послуг, що отримані у порядку, визначену Положенням №848, та ненадання позивачем документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, або ж - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі), Комісією правомірно було прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_3 житлової субсидії згідно поданої заяви від 08.04.2021 року.
4.24. Поряд з цим, судом встановлено, що ОСОБА_1 лише 07.07.2021 року уклала з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» договір № 17809 про погашення заборгованості за послугу з централізованого опалення, відповідно до п. 2.1.1. якого боржник ( ОСОБА_1 ) підтвердила, що станом на 01.07.2021 року заборгованість за надану послугу з централізованого опалення, яка обліковується на особовому рахунку № НОМЕР_1 складає 17525,91 грн. Вказану заборгованість боржник (позивач) зобов`язала сплатити протягом 24 місяців, до 01.07.2023 року, щомісячно сплачуючи рівними частинами по 730,25грн. з оплатою до 20 числа з обов`язковою відміткою у квитанції «Сплата боргу за послугу з централізованого опалення (п. 2.1.2. Договору) (а.с. 109-100).
4.25. Як зазначено судом раніше, що відповідно до пункту 78 Положення № 848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім чітко визначених домогосподарств.
4.26. Поряд з цим, за приписами пункту 80 Положення № 848, домогосподарствам, зазначеним у пункті 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
4.27. Тобто обов`язкове подання нових заяви та декларації одержувачем субсидії після оплати ним заборгованості за житлово-комунальні послуги передбачені лише для осіб, визначених у пункті 78 Положення № 848.
4.28. За пунктом 81 Положення № 848, у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
4.29. Згідно пункту 82 Положення № 848, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
4.30. Суд зазначає, що Положенням № 848 нормативно не визначено форми повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії, відтак у суду відсутня можливість визначити точну дату отримання ОСОБА_1 інформації про відмову у призначенні їй субсидії згідно оскаржуваного рішення.
4.31. Однак, судом встановлено, що Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 09.02.2021 року №88/3 затверджено склад Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню (а.с. 67-69).
4.32. Відтак, оскільки позивачу відмовлено у призначенні субсидії рішенням Комісії, саме Виконавчий комітет Чернівецької міської ради є належним, у даному разі, органом, що повинен надіслати позивачу повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії.
4.33. Судом встановлено, що листом від 11.05.2021 року №Г-1004-01/10-09 Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради повідомлено ОСОБА_1 про те, що рішенням Комісії від 21.04.2021 року їй відмовлено у призначенні житлової субсидії у зв`язку із наявною заборгованістю з оплати за послуги з теплопостачання, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (340 грн.) (а.с. 95).
4.34. На підставі вищенаведеного суд дійшов переконання, що за умови укладення 07.07.2021 року ОСОБА_1 з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» договору № 17809 про погашення заборгованості за послугу з централізованого опалення (утворення якої було підставою для непризначення позивачу субсидії з 01.05.2020 року) та отримання Департаментом доказів укладення такого договору позивачем набуто право на призначення житлової субсидії в автоматичному режимі.
4.35. Поряд з цим, 21.07.2021 року ОСОБА_1 самостійно звернулася до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі, як наслідок рішенням про призначення субсидії ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з травня 2021 року по квітень 2022 року включно; розраховано субсидію на 4 місяці з червня по вересень 2021 року (а.с. 107-108, 111).
Тобто право позивача на призначення субсидії згідно поданої нею заяви від 08.04.2021 року забезпечено.
4.36. Водночас, суд прийшов до висновку про помилковість доводів ОСОБА_1 про те, що оскаржуваним рішенням Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню, що оформлене протоколом № 4 від 21.04.2021 року, їй відмовлено у призначенні та житлової субсидії з 01.05.2020 року по 01.05.2021 року.
4.37. Так, підставою для прийняття вказаного рішення Комісії була заява позивача від 08.04.2021 року, яку вона подала до органу соціального захисту 12.04.2021 року, що визнається сторонами у заявах по суті справи. У вказаній заяві від 08.04.2021 року позивач просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги в квартирі АДРЕСА_2 на поточний період з часу звернення.
4.38. Натомість, суд звертає увагу на те, що рішення про відмову у призначенні ОСОБА_3 житлової субсидії з травня 2020 року оформлене протоколом засідання Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 19.06.2020 року №8, що також наявний у матеріалах справи (а.с. 77). Однак, правомірність такого рішення не є предметом розгляду даної справи.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Аналізуючи зазначене вище у своїй сукупності, суд приходить до висновку, що підстави для визнання протиправним та скасування Рішення Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню, що оформлене протоколом № 4 від 21.04.2021 року, відсутні.
5.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
5.3. Відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваної позивачем постанови, а тому, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
5.4. Суд зазначає, що інші доводи сторін, наведені у цій справі, вищезазначених висновків суду не спростовують.
5.5. При цьому суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
5.6. Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
5.7. Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (Заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. У зв`язку з відмовою у задоволенні цього позову, суд не стягує та не присуджує на користь позивача судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Виконавчого комітету Чернівецької міської ради в особі Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач-1 - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 176, код ЄДРПОУ 44161525).
Відповідач-2 - Виконавчий комітет Чернівецької міської ради в особі Комісії з питань призначення житлових субсидій населенню (58000, м. Чернівці, площа Центральна, буд.1, код ЄДРПОУ 04062216).
Суддя О.В. Анісімов