
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2022 року Справа №480/3039/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3039/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, в якій просить:
- визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014-2021 роки в меншому розмірі;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобіля, з урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме: 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць до виникнення, зміни чи припинення спірних правовідносин за період з 01.01.2014 року по теперішній час;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради здійснити позивачу виплату недоплаченої суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014 - 2021 роки у повному обсязі.
Свої вимоги мотивує тим, що він є інвалідом першої групи та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради. Йому призначена та виплачується грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля FORD FOCUS 1.8, 2004 року випуску. Проте в січні 2021 року йому стало відомо, що ця грошова компенсація виплачується в меншому розмірі, ніж визначено законодавством. Тобто відповідачем порушено його права на отримання допомоги у належному розмірі, а тому з метою їх захисту він звернувся до суду з цим позовом.
Зокрема, аналіз п.2 та п.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» від 14.02.2007 № 228 (далі - Постанова № 228) дає підстави для висновку, що грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів надається, окрім інших, особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які забезпечені автомобілями безоплатно чи на пільгових умовах, нараховуються кожного місяця у розмірі 22 відсотки (16 відсотків для осіб, які забезпечені мотоколясками) від місячного розміру прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, та виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення. Тобто, розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, показники, за якими вона визначається, порядок та періодичність її виплати чітко встановлені законодавством, яке не допускає двозначного тлумачення.
Зазначає, що лист Міністерства соціальної політики України від 28 жовтня 2013 року № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачується, зокрема інвалідам, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні порядку та розміру нарахування зазначеної виплати.
Отже, позивач вважає, що спірна компенсація має нараховуватись йому щомісяця у розмірі 22 відсотків від місячного розміру прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, а виплата нарахованих за кожен місяць сум має здійснюватися місцевою державною адміністрацією двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя відповідного року, чого відповідачем всупереч вимог законодавства зроблено не було.
Ухвалою суду від 13.04.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідно до пункту 2 Постанови (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.20 №683) для осіб з інвалідністю і законних представників дітей з інвалідністю, які мають автомобілі та мотоколяски, розміри річних грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів становлять відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на транспортне обслуговування - 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, відповідач вважає, що позивач неправомірно тлумачить норми законодавства щодо щомісячного нарахування грошової компенсації на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобіля в розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, і тим самим намагається безпідставно в незаконний спосіб отримати бюджетні кошти. Отже, Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради діяло в межах вимог, передбачених законодавством, а саме Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 №2961-IV (далі-Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі-Постанова). Тому, на думку представника відповідача, у задоволенні позову слід відмовити.
Крім того, у поданому відзиві представник відповідача просив залишити позовну заяву без розгляду внаслідок пропущення строку звернення до суду, передбаченого ч.2 ст.122 КАС України, у задоволенні якого судом було відмовлено.
Позивач надіслав до суду відповідь на відзив, відповідно до якої відповідачем здійснено виплату позивачу спірної компенсації у розмірі, що є значно меншим ніж це передбачено викладеними вище нормами. Обставини щодо недостатності обсягів чи перешкоди у бюджетному фінансуванні певних соціальних програм безумовно також не можуть бути підставою для позбавлення осіб з інвалідністю соціального захисту з боку держави.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є інвалідом першої групи та перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради. Йому призначена та виплачується грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля FORD FOCUS 1.8, 2004 року випуску.
10 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив зробити перерахунок суми компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобіля, з урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме: 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць до виникнення, зміни чи припинення спірних правовідносин за період з 01.01.2014 року по теперішній час.
У відповідь на вказане вище звернення позивач отримав лист Управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради від 09.04.2021р. №09-03/2511, в якому зазначено, що в листі Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 №2249/19/93-13 було надано роз`яснення щодо застосування пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 та визначено формулу, за якою повинен здійснюватися розрахунок розміру компенсації. Відповідно до цієї формули управлінням за період з 2014-2021 роки була нарахована та виплачена ОСОБА_1 компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.
Вважаючи, що відповідачем порушено його права на отримання допомоги у належному розмірі, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно До яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються положеннями Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105).
Відповідно до частин 1, 6 статті 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону № 1105 передбачено, що за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів особам з інвалідністю визначається Порядком виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі - Порядок), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 (далі - Постанова № 228).
Згідно з п.2 Постанови № 228 грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, на транспортне обслуговування - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Згідно із пунктом 5 Постанови № 228 виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до п.5 Порядку потерпілому ОСОБА_1 двічі на рік рівними частинами виплачувалась компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.
При цьому Міністерством соціальної політики України розроблена формула для нарахування компенсації у разі зміни прожиткового мінімуму протягом року тричі: Х*6міс.+Х*3міс.+Х*3міс./12міс.*РВ/2=1 частина суми компенсації, де X - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; РВ - розмір відсотку (22%).
Так, із наданого у відповідь на запит суду листа Управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради від 19.11.2021р. №09-08/5664 судом встановлено, що відповідачем здійснені наступні виплати компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля:
- 2014 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає 949 гривень. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2014 рік складає (949 грн. * 12 міс.)/12 * 0,22 = 208грн.78коп.;
- 2015 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 грудня - 1074 гривні. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2015 рік складає (949 грн. * 11 міс. + 1074)/12 * 0,22 = 211грн.07коп.;
- 2016 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 01 січня 2016 року - 1074 гривні, з 01 травня - 1130 гривень, з 01 грудня - 1247 гривень. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2016 рік складає (1074 грн. * 4 міс. + 1130 грн. * 7 міс. + 1247 грн.)/12 * 0,22 = 246,64 грн.;
- 2017 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 01 січня 2017 року - 1247 гривень, з 01 травня - 1312 гривень, з 01 грудня - 1373 гривні. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2017 рік складає (1247 грн. * 4 міс. + 1312 грн. * 7 міс. + 1373: грн.)/12 * 0,22 = 284,99 грн.;
- 2018 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 01 січня 2018 року - 1373 гривні, з 01 липня - 1435 гривень, з 01 грудня - 1497 грн. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2018 рік складає (1373 грн. * 6 міс. + 1435 грн. * 5 міс. + 1497 грн.)/12 * 0,22 = 310,02 грн.;
- 2019 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 01 січня 2019 року - 1497 гривень, з 01 липня - 1564 гривень, з 01 грудня - 1638 грн. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2019 рік складає (1497 грн. * 6 міс. + 1564 грн. * 5 міс. + 1638 грн.)/12 * 0,22 = 338,07 грн.;
- 2020 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2020 рік складає (1638 грн. * 6 міс. + 1712 грн. * 5 міс. + 1769 грн.)/12 * 0,22 = 369,55грн.;
- 2021 рік: згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні. Розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів на 2021 рік складає (1769 грн. * 6 міс. + 1854грн. * 5 міс. + 1934 грн.)/12 * 0,22 = 400грн.
Отже, відповідачем здійснено розрахунок розмірів грошових компенсацій із застосування вищенаведеної формули протягом 2014-2021 років, проте, з такими діями управління суд не може погодитись, виходячи з наступного.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я організму, функціонування системи підтримання інвалідами фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України від 06 жовтня 2005 року № 2961-ІV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
За частиною шостою статті 28 цього Закону порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Також ч. 5 ст. 42 Закону № 1105 передбачено, що за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Постанови № 228 установлено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою № 228 (далі - Порядок), компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Наведене нормативне регулювання дає підстави стверджувати, що розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, показники, за якими вона визначається, порядок та періодичність її виплати точно встановлені законодавством, яке не передбачає компетенції центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, забезпечує формування та реалізацію здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, давати роз`яснення з питань визначення розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачуються особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, що мають автомобілі та мотоколяски.
Показники і параметр розміру грошової компенсації у нормативному акті виписані достатньо чітко і однозначно для того, щоб визначити і виплати конкретну суму цього платежу.
Зокрема, положення пункту 2 постанови № 228 та пункту 5 Порядку треба розуміти так, що 22 або 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, є сумою, яка належить до сплати за кожен місяць відповідного півріччя, що виплачується двічі на рік рівними частинами.
Лист Міністерства соціальної політики України від 28 жовтня 2013 року № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачується, зокрема інвалідам, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру зазначеної виплати.
Аналогічний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 в справі № 550/196/16 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 77375499), від 03 жовтня 2018 року у справі № 524/7830/16-ц та від 28 квітня 2020 року у справі № 611/26/17.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд, перевіривши розрахунок відповідача щодо сум виплаченої ОСОБА_1 грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014-2021 роки, приходить до висновків про його неповноту.
Так, згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає 949 гривень.
За 2014 рік відповідачем сплачено компенсації у розмірі 208грн.78коп.
Управління повинно було виплатити суму в розмірі 2505,36грн., яка складається з: 949 грн. х 12 місяців х22%=2505,36грн.
2505,36 грн. (повинно бути сплачено) - 949 грн. (виплачена сума)= 1556,36грн. (недоплата).
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 грудня - 1074 гривні.
За 2015 рік відповідачем сплачено компенсації у розмірі 211грн.07коп.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 2532,86грн., яка складається з: 949грн. х 11 місяців х 22% = 2296,58 грн.; 1074х1місяць х22%=236,28грн.
2532,86грн. (повинно бути сплачено) – 211,07 грн. (виплачена сума)= 2321,79грн.(недоплата).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2016 по 30.04.2016 становить 1074,00 грн.; за період з 01.05.2016 по 30.11.2016 - 1130,00 грн.; з 01.12.2016 по 31.12.2016 - 1274,00 грн.
За 2016 року відповідачем сплачено компенсації у розмірі 246,64 грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 2718,96 грн., яка складається з: 1074,00 грн. х 4 місяці х 22% = 945,12 грн.; 1 130,00 грн. х 7 місяців х 22% = 1740,20 грн.; 1274,00 грн. х 1 місяць х 22% = 280,28 грн.
2718,96 (повинно бути сплачено) - 246,64 грн. (виплачена сума)= 2472,32 грн. (недоплата).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2017 по 30.04.2017 становить 1247,00 грн.; за період з 01.05.2017 по 30.11.2017 - 1312,00 грн.; з 01.12.2017 - 1373,00 грн.
За 2017 року відповідачем сплачено компенсації 284,99 грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 3419,54грн., яка складається з: 1247,00 грн. х 4 місяці х 22% = 1097,36 грн.; 1312,00 грн. х 7 місяці х 22% = 2020,48 грн.; 1373,00 грн. х 1 місяць х 22 % = 302,06 грн.
3419,90 грн. (повинно бути сплачено) - 284,99 грн. (виплачена сума) = 3134,91 грн.(недоплата).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 становить 1373,00 грн.; за період з 01.07.2018 по 30.11.2018 - 1435,00 грн.; з 01.12.2018 - 1497,00 грн.
За 2018 рік відповідачем сплачено компенсації 310,02 грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 3720,20грн, яка складається з: 1373,00 грн. х 6 місяців х 22% - 1812,36 грн.; 1435,00 грн. х 5 місяців х 22% = 1578,50 грн.; 1497,00 грн. х 1 місяць х 22% = 329,34 грн.
3720,20 грн. (повинно бути сплачено) - 310,02 грн. (виплачена сума) = 3410,18 грн. (недоплата).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2019 по 30.06.2018 становить 1497,00 грн.; за період з 01.07.2018 по 30.11.2018 - 1564,00 грн.; з 01.12.2018 по 31.12.2018 - 1638,00 грн.
За 2019 рік відповідачем сплачено компенсації 338,07 грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 4056,80 грн., яка складається з: 1497,00 грн. х 6 місяців х 22% = 1976,04 грн.; 1564,00 грн. х 5 місяць х 22% = 1720,40 грн. ; 1638 х 1 місяць х 22 % = 360,36 грн.
4056,80 грн. (повинно бути сплачено) - 338,07 грн. (виплачена сума) = 3718,73 грн.(недоплата).
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.
За 2020 рік відповідачем сплачено компенсації 369,55грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 4434,54грн., яка складається з: 1638,00 грн. х 6 місяців х 22% =2162,16 грн.; 1712,00 грн. х 5 місяць х 22% =1883,20грн. ; 1769 х 1 місяць х 22 % = 389,18грн.
4434,54грн. (повинно бути сплачено) – 389,18грн. (виплачена сума) = 4045,36грн.(недоплата).
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, складає з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
За 2021 рік відповідачем сплачено компенсації 400грн.
Управління повинно було сплатити суму в розмірі 4799,96 грн., яка складається з: 1769 грн. х 6 місяців х 22% =2335,08 грн.; 1854,00 грн. х 5 місяць х 22% = 2039,40грн. ; 1934 х 1 місяць х 22 % = 425,48грн.
4799,96грн. (повинно бути сплачено) – 400грн. (виплачена сума) = 4399,96 грн.(недоплата).
Загальна сума заборгованості складає:
1556,36грн. (2014 рік)+ 2321,79грн.(2015 рік) + 2718,96 грн. (2016 р.) + 3134,91 грн. (2017 р.) + 3410,18 грн. (2018 р.) + 3718,73 грн. (2019 р.) +4045,36грн.(2020 рік) + 4399,96 грн. (2021 рік) = 25306,25грн.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач не довів правомірність своїх дій під час розрахунку та виплати позивачу грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014-2021 роки.
Суд також зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Для належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 у повному обсязі компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у загальному розмірі 25306,25грн. та стягнути з управління на його користь вказану суму.
Розподіл судових витрат у справі не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 у повному обсязі компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у загальному розмірі 25306,25грн.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Конотопської міської ради (пр-т Миру, 6, м. Конотоп, Сумська область, 41615, код ЄДРПОУ 03198072) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недотриману компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки у загальному розмірі 25306,25грн. (двадцять п`ять тисяч триста шість грн. двадцять п`ять коп.)
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова