
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 січня 2022 року м. Рівне №460/2930/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доУправління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (далі відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Сарненської РДА в призначенні їй компенсації як особі яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи та зобов`язати Управління соціального захисту населення призначити таку компенсацію з 21 грудня 2020 року.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її чоловік потребує стороннього догляду, як невиліковний хворий, зазначає, що він є інвалідом першої групи. В грудні 2020 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення компенсації на догляд проте їй було відмовлено в цьому з посиланням на зміну нормативного регулювання спірних правовідносин та відсутності права на таку компенсацію. Разом позивач зазначає що в новій постанові КМУ № 859 такий вид компенсації передбачений, що не враховано відповідачем. Вважаючи відмову у призначенні допомоги по догляду особи з інвалідністю неправомірною, позивач вимушена звернутись до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
До суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачу відмовлено у призначенні компенсації в зв`язку з тим, що змінилось нормативно правове регулювання вказаних виплат і особа яка звернулась має право вибору з-поміж видів допомог за різними постановами КМУ.
Враховуючи завдання адміністративного судочинства, визначенні ст. 2 КАС України, а також враховуючи положення ст.ст. 6, 9 КАС України, суд вважає на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин у справі вирішити спір в межах предмету та підстав позову та із застосуванням повноважень суду щодо повного захисту прав та інтересів позивача у спосіб визначений в судовому рішенні в порядку встановленому КАС України
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач в грудні 2020 та березні 2021 року звернулася до Управління соціального захисту населення Сарненської РДА із заявою про призначення компенсації як особі яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи.
Проте, відповідями Управління соціального захисту населення від 21.12.2020 та 15.03.2021 року, останній двічі було відмовлено у призначенні компенсації як особі яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи в зв`язку із зміною нормативного регулювання та прийняттям нової постанови КМУ.
Отже, спір між сторонами виник з підстав неправомірної відмови в наданні компенсації як особі яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі” від 23 вересня 2020 року № 859.
Постановою Кабінетом Міністрів України № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (пункт 1 Порядку № 859).
Згідно пункту 2 вказаного Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду.
У відповідності до пункту 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Пунктом 4 Порядку № 859 передбачено, що розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України “Про соціальні послуги” обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.
Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї на кількість членів сім`ї, які включаються до її складу, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 року № 419.
У відповідності до пункту 6 Порядку № 859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.
Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця (пункт 10 Порядку № 859).
При цьому, згідно пункту 14 Порядку №859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Відповідно до п.46 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року №261 орган, що призначає допомогу, перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про заявника даним паспорта громадянина України та іншим документам, здійснює попередню правову оцінку змісту і належного оформлення поданих документів, засвідчує їх копії.
Пунктом 23 Порядку у разі коли до заяви про призначення допомоги на догляд додано не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня відправлення повідомлення про необхідність їх подання днем звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення такої допомоги.
Виходячи із наведеного суд приходить до висновку що позивач відповідно до постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 має право на визначений вид компенсації який був вказаний нею в поданих заявах. Водночас відповідач належним чином не роз`яснив заявнику порядок оформлення та подання документів на такий вид компенсації, а вирішив заяви формально та немотивовано відмовив в призначенні такої допомоги.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем під час винесення рішень від 21.12.2020 та 15.03.2021 року не було в повному обсязі з`ясовано всі обставини, які містять покликання як в заявах ОСОБА_1 так і не дана належна оцінка її заявам за грудень 2020 та березень 2021, не здійснена попередня правова оцінка належного оформлення заявником документів, у зв`язку з чим висновок про відмову в призначені державної соціальної допомога на догляд є передчасним, і рішення від 21.12.2020 та 15.03.2021 року про відмову Управлінням соціального захисту населення Сарненської РДА в призначенні позивачу компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи підлягає скасуванню.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення вимог в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення Сарненської РДА призначити ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом 1 групи та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду, оскільки під час розгляду справи встановлена наявність у позивача права на інші види соціальних допомог (альтернативних), що при новому розгляді відповідачем заяви ОСОБА_1 про призначення компенсації може вплинути на рішення суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи, що питання призначення допомоги відноситься до дискреційних повноважень відповідача, і суд не може перебирати на себе ці повноваження (Постанова Верховного Суду № 815/5485/14 від 26.07.2019 року), з метою ефективного захисту прав позивачки, враховуючи принципи змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов`язати Управління соціального захисту населення Сарненської РДА повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2020 № 03-1612-2508 про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судового збору відсутні оскільки позивач звільнена від сплати судового збору в ухвалі суду при відкритті провадження в справі.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмови Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації від 21.12.2020 та 15.03.2021 року в призначенні ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації повторно розглянути первинну заяву ОСОБА_1 , від 16.12.2020 № 03-1612-2508 про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за інвалідом на підставі постанови КМУ 859 від 23.09.2020 року з урахуванням висновків суду та прийняти мотивоване рішення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (вул.Демократична,46,м.Сарни,Рівненська область,34500. ЄДРПОУ/РНОКПП 03195398)
Повний текст рішення складений 10 січня 2021 року
Суддя Д.Є. Махаринець