Рішення № 102480165, 10.01.2022, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
280/11376/21
Номер документу
102480165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 січня 2022 року о/об 09 год. 15 хв.Справа № 280/11376/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Департаменту патрульної поліції (вул.Федора Ернеста, буд.3, м.Київ, 03048; код ЄДРПОУ 40108646)

про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 16.04.2016 по 17.03.2020; 2) зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 01.11.2017.

У позовній заяві зазначено наступне. ОСОБА_1 з 16.04.2016 по 17.03.2020 проходив службу в Управлінні патрульної поліції в Запорізькій області на посаді інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції в Запорізькій області. Під час проходження служби відповідачем не в повному обсязі здійснено нарахування та виплату грошового забезпечення позивача, а саме: не виплачено доплату за службу в нічний час та індексацію грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Департаменту патрульної поліції Національної поліції України нарахувати та виплатити на користь позивача заборгованість з виплати за службу в нічний час за період з 16.04.2016 по 01.11.2021 та індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 до 01.11.2017.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення. За період проходження служби позивачу виплачувалось грошове забезпечення в межах номенклатури посад та встановлення конкретного розміру окладів, що виключає можливість позивачу доплати за службу в нічний час, оскільки така виплата буде перевищувати граничний розмір грошового забезпечення поліцейського. Крім того, відсутні правові підстави для стягнення індексації грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 01.10.2017, оскільки індексація грошового забезпечення поліцейських передбачена постановою Кабінету міністрів України від 18.10.2017 за №782, яка вступила в дію з 24.10.2017, тому її виплата здійснюється з 01.11.2017. При розрахунку заборгованості по доплаті за службу в нічний час позивачем не враховано положення п.11 Розділу II "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", яким передбачено двохгодинну перерву для відпочинку поліцейським, які несуть службу в нічний час, яка не включається в службовий час.

Відповідач заперечував проти позовної заяви.

Ухвалою судді від 29.11.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

За матеріалами справи, позивач з 16.04.2016 по 17.03.2020 проходив службу в Управлінні патрульної поліції в Запорізькій області на посаді інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції в Запорізькій області.

У листі Департаменту патрульної поліції від 17.11.2021 за №1318аз,1319аз,1320аз,1321аз,1322аз,1323аз,1324аз/41/5/05-2021 на адресу представника позивача зазначено, зокрема: «… У Департаменті патрульної поліції (далі - ДПП) розглянуто Ваші адвокатські запити … від 01.11.2021 в інтересах ОСОБА_1 (вх.ДПП від 11.11.2021 №1318аз) щодо надання завірених копій документів та повідомляємо наступне. … Відповідно до наказів ДПП … ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 по 31.12.2017 до служби в нічний час не залучались, у зв`язку з чим підстави для нарахування та виплати вищезазначеної доплати відсутні. Крім того інформуємо, що поліцейським, зазначених у ваших запитах нараховано та виплачено доплату за службу в нічний час в наступних розмірах: … - ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 17.03.2020 на суму 6006,39 грн. Інформація про розміри доплат за службу в нічний час додається. Щодо виплати індексації грошового забезпечення повідомляємо, що згідно з частиною п`ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) до об`єктів індексації грошових доходів населення віднесено оплату праці (грошове забезпечення). У статті 6 Закону зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з чим постановою від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 внесено зміни до пункту 2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року. Разом з тим інформуємо, що підстави для виплати індексації за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні. Також надсилаємо архівні відомості вище вказаних співробітників за період з 07.11.2015 по 31.10.2021. …».

Судом досліджено: Інформацію щодо розміру доплати за службу у нічний час ОСОБА_1 у сумі 6006,39 грн.; Відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з квітня 2016р. по грудень 2016р., з січня 2017р. по грудень 2017р., з січня 2018р. по грудень 2018р., з січня 2019р. по грудень 2019р., з січня 2020р. по березень 2020р.; Довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час батальйону №1 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП за період з 16.04.2016 по 31.12.2016, з 01.01.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 17.03.2020; інші матеріали справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Згідно з ч.1 ст.94 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

У постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» зазначено: «… 1.Установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. … 5.Виплачувати: … 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; …».

Відповідно до ч.2 ст.94 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію», порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Як зазначено у п.11 Розділу ІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого 06.04.2016 наказом Міністерства

внутрішніх справ України №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 (надалі - «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання») (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

У Преамбулі Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як зазначено у ст.1 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У ст.2 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення»).

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).

Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Відповідно до ч.1 ст.91 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію» особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: (…); 4) службу в нічний час.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення поліцейських є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення у період з листопада 2017 року по березень 2020 року.

Судом враховано, що у спірний період з 16.04.2016 по 31.10.2017 були чинними приписи ч.5 ст.94 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію» та Закону України від 03.07.1991 за №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», які мали бути відповідачем виконані.

З огляду на наведені норми права та обставини справи, суд вважає, що відповідач безпідставно не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення у період з 16.04.2016 по 31.10.2017.

Суд відзначає, що інформація у документах, наданих до суду від Департаменту патрульної поліції та Управління патрульної поліції в Запорізькій області, не є ідентичною.

При цьому, надані до суду від Управління патрульної поліції в Запорізькій області Довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час батальйону №1 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП не відповідають формі, визначеній у Додатку №1 до «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».

Крім того, у вказаних Довідках відсутні підписи у графах «Підпис».

Деякі зазначені Довідки взагалі не підписані уповноваженою особою.

Інші докази які б підтверджували достовірність інформації у наведених Довідках у матеріалах справи відсутні.

Водночас, у матеріалах справи відсутні докази того, що інформація у документах, наданих до суду від Департаменту патрульної поліції, не відповідає дійсності.

Позивачем не надано до суду доказів протиправності не врахування відповідачем документів від Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП щодо служби позивача в нічний час.

У суду відсутні підстави ставити під сумнів інформацію у документах, наданих до суду від Департаменту патрульної поліції.

При цьому, позивачем не заявлені позовні вимоги до Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, яке як суб`єкт владних повноважень може бути самостійним відповідачем в адміністративній справі щодо питань служби позивача в нічний час.

У матеріалах справи відсутні безспірні докази служби позивача у нічний час у період з 16.04.2016 по 17.03.2020.

Водночас, відповідачем не спростовується інформація наведена Управлінням патрульної поліції в Запорізькій області у вказаних Довідках.

Судом прийнято до уваги здійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час у період з 01.01.2018 по 17.03.2020 у сумі 6006,39 грн.

Відповідачем не доведено правильність нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час у період з 01.01.2018 по 17.03.2020 з урахуванням інформації наведеної Управлінням патрульної поліції в Запорізькій області у зазначених Довідках.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору.

Позивачем у позові заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 4000 грн. 00 коп.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечував проти задоволення заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем до суду подано: Договір про надання правової (правничої) допомоги від 01.11.2021; Ордер на надання правової допомоги Серії ЗП №108946; Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю Серії ЗП №001979.

Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.

Заявником документально та нормативно не обґрунтовано кількість витраченого часу щодо надання професійної правничої допомоги.

Позовна заява підписана безпосередньо позивачем. До суду не надано доказів того, що позовну заяву було підготовлено адвокатом.

Також, суд вважає вартість послуг і робіт професійної правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.

На думку суду, підготовка позовної заяви включає в себе: усні консультації, складання заяв, адвокатських запитів.

Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 4000,00 грн. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 1000 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул.Федора Ернеста, буд.3, м.Київ, 03048; код ЄДРПОУ 40108646) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 16.04.2016 по 17.03.2020 з урахуванням вже виплаченої суми 6006 грн. 39 коп.

Зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.04.2016 по 31.10.2017.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

У стягненні на користь позивача судових витрат по сплаті судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.

Задовольнити частково заяву позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (вул.Федора Ернеста, буд.3, м.Київ, 03048; код ЄДРПОУ 40108646) судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1000 грн. 00 коп.

В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 10.01.2022.

Суддя О.О. Прасов