
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/5743/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , а саме: просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, як особі, яка отримує пенсію в разі втрати годувальника з 09.04.2019 року на підставі довідки № 280 від 16.08.2021 року та зобов`язати прийняти видану довідку та здійснити перерахунок з 09.04.2019 року основного розміру пенсії на підставі довідки № 280 від 16.08.2021 року.
Позиції сторін.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Закарпатській області як одержувач пенсії в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - Закон № 2262-ХІІ), а саме чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця, з 2020 року ОСОБА_1 виплачується пенсія з урахуванням гарантованого мінімального розміру, передбаченого ст.37 Закону №2262-ХІІ.Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області № 280 від 16.08.2021 року.
30 листопада 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що на адресу Головного управління надійшла довідка №280 від 16.08.2020 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_2 (старший оперуповноважений 6 відділу УВК СБ України по Прикордонним військам). Звертає увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось.
30 листопада 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого з доводами позивача викладеними у відзиві не погоджується з мотивів аналогічних викладених у позові.
Обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Закарпатській області як одержувач пенсії в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - Закон № 2262-ХІІ).
ОСОБА_1 з 01.04.20219 року отримує пенсію обчислену відповідно до п.б ч.1 ст.36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в разі втрати годувальника, а саме чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 30% грошового забезпечення померлого військовослужбовця.
З 2020 року ОСОБА_1 виплачується пенсія з урахуванням гарантованого мінімального розміру, передбаченого ст.37 Закону №2262-ХІІ
На день звернення з цим позовом до суду, пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до протоколу за пенсійною справою 0702006727 від 09.04.2019 як 30% від грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Враховуючи наведене, позивач звернулася до УСБУ із заявою щодо виготовлення та надіслання на адресу позивача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку її пенсії.
УСБУ за супровідним листом вих. №58/21/ш-253/2876/25 від 16.08.2021 року направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № 280 від 16.08.2021 року про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача, згідно якого: посадовий оклад складає 5500,00 грн., оклад за військовим званням ( підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3109,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 44% - 4408,58 грн., доплата за оперативно - розшукову діяльність 5% - 275,00 грн., премія 10% - 550,00 грн., усього - 16078,08 грн.
25 серпня 2021 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі виготовленої та наданої УСБУ в Закарпатській області довідки № 280 від 16.08.2021 року з 09.04.2019 року.
На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист від 10.09.2021 р. №4725-4683/Ш-02/8-0700/21, яким повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії , мотивуючи це тим, що після визнання судом протиправними і нечинними п. п. 1,2 Постанови 103 Урядом України інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону № 2262 не приймалось.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджено Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, (далі - Порядок №3-1) відповідно до пункту 4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19, від 02 грудня 2020 року справа № 338/1296/16-а.
Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. ( ч.5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)
Отже, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області діяло в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видало Довідку№ 280 від 16.08.2021 року.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
За встановлених обставин, суд вважає безпідставними покликання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученою довідкою про розмір грошового забезпечення, як на підставу відмови у задоволенні заяви позивача.
Щодо аргументів відповідача про те, що суд не будучи впевненим у достовірності викладених у довідці даних, фактично перебрав на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду шляхом зобов`язання останнього без перевірки коректності вказаних в довідці складових грошового забезпечення здійснити перерахунок пенсії позивача, то такі, на переконання суду є безпідставними, оскільки затверджений Порядок №3-1 алгоритм дій щодо подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій виготовлення відповідних довідок із зазначенням у них змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій відносить до компетенції уповноважених структурних підрозділів, яким в межах спірних правовідносин є Управління Служби безпеки України в Закарпатській області яким і підготовано довідку № 280 від 16.08.2021 року. Тоді як відповідач, орган, що призначає пенсії, здійснює перерахунок пенсії на підставі поданих документів та не наділений компетенцією ставити під сумнів коректність вказаних в довідці складових грошового забезпечення.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність його критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ , де вони визначені наступним чином:
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд в даному випадку при винесенні рішення застосовує п.10 ч. 2 ст. 245 КАСУ, де вказано, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, а також застосовує ч. 2 ст. 9 КАСУ, якою суду надано повноваження вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом 09.02.2021 року підтримано аналогічні висновки у подібній справі, викладені у рішенні № 260/3798/20, 260/3135/20,260/3791/20, 260/742/21.
Щодо аргументів відповідача про застосування строку звернення до суду, встановленого положеннями статті 122 КАС України, то суд зауважує, що Відповідачем не враховано у цій частині правозастосування, яке наведено у тій же зразковій справі № 160/8324/19.
Зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р у зразковій справі № 160/8324/19 зазначено, що "до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача".
Таким чином, хоча право позивача на перерахунок пенсії й виникло у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, однак порушення вказаного права позивача на перерахунок пенсії відбулось не у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, як про це зазначає відповідач, а з моменту, коли позивач дізнався про відмову органу пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, Тобто перерахунок пенсії залежить не від дій позивача, а від дій уповноваженого органу з подання оновленої довідки до органів пенсійного фонду.
Судом було встановлено , що :
- УСБУ за супровідним листом вих. №58/21/ш-253/2876/25 від 16.08.2021 року направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № 280 від 16.08.2021 року про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 .
- 25 серпня 2021 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі виготовленої та наданої УСБУ в Закарпатській області довідки № 280 від 16.08.2021 року з 09.04.2019 року.
На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист від 10.09.2021 р. №4725-4683/Ш-02/8-0700/21, яким відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки № 280 від 16.08.2021 року.
Позов у даній справі було подано 25.10.2021 р. Таким чином, строк звернення до суду в межах спірних правовідносин не пропущено.
Крім того, перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 не проведений з вини органу Пенсійного фонду України, а відтак, в силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При цьому, визначаючись щодо строку з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, перерахунок пенсії позивача повинен бути проведений з 09.04.2019 р., тобто з дати призначення пенсії.
Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом підтримано аналогічні висновки у подібних справах , викладені у рішеннях від 09 вересня 2021 року № 260/1441/21 , № 260/1049/21.
Щодо стягнення з відповідача понесені Позивачем судові витрати в сумі 1200,00 грн., суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України).
Статтею 134 КАС України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, суд досліджує на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Судом встановлено, що професійна правнича допомога надавалася позивачу адвокатом Глагола Г.П. на підставі договору про надання правової допомоги від 30.06. 2021 року №30/06/21 .
Згідно з ДОДАТОКОМ №1 до договору про надання правової допомоги від 30.06. 2021 року №30/06/21, вартість наданих послуг Адвокатом з правового супроводу справи щодо визнання неправомірним дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії становить 10% від загальної суми здійсненого перерахунку пенсії за рішенням суду. В день підписання договору Замовник сплачує Адвокату аванс в розмірі 1200,00 гривень ( з яких 1000 гонорар, 200 витрати на поштову кореспонденцію).
Сплата позивачем адвокату Глагола Г.П. вказаної суми підтверджується квитанцією №6 .Отже , оскільки позивачем для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат подано детально достатньо належних та допустимих доказів щодо робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, а відповідачем не подано клопотання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, то суд дійшов висновку про стягнення витрат на професійну правничу допомогу заявлених позивачем в сумі 1200,00 грн., з відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема ч.2 ст.2 КАСУ суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст 242-246 КАСУ суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний кодНОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови листом від 10.09.2021 р. №4725-4683/Ш-02/8-0700/21, у здійсненні обчислення і перерахунку з 09.04.2019 р., пенсії ОСОБА_1 , як особі, що отримує пенсію в разі втрати годувальника на підставі довідки № 280 від 16.08.2021 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р, за посадою, яку займав ОСОБА_2 - старший оперуповноважений 6 відділу УВК СБ України по Прикордонним військам, із врахуванням розміру посадового окладу - 5500,00 грн., оклад за військовим званням ( підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3109,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 44% - 4408,58 грн., доплата за оперативно - розшукову діяльність 5% - 275,00 грн., премія 10% - 550,00 грн., усього - 16078,08 грн.які передбачені згідно Постанови КМУ № 704.
3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області код ЄДРПОУ 20453063 , м. Ужгород, пл. Народна,4 прийняти видану Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області довідку № 280 від 16.08.2021 року(за формою, передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. та здійснити обчислення і перерахунок з 09.04.2019 р.основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний кодНОМЕР_1 ), як особі, що отримує пенсію в разі втрати годувальника, на підставі довідки № 280 від 16.08.2021 року .про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсі ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. N2262-X-II «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.20І7р, №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу- 5500,00 грн., оклад за військовим званням ( підполковник) - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3109,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 44% - 4408,58 грн., доплата за оперативно - розшукову діяльність 5% - 275,00 грн., премія 10% - 550,00 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704.а всього із суми грошового забезпечення 16078,08 грн.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063 м. Ужгород, пл.Народна,4) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний кодНОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 копійок).
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний кодНОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) судові витрати за професійну правничу допомогу у розмірі 1200,00 грн. (одна тисяча двісті грн. 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова