Рішення № 102479752, 11.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
200/16324/21
Номер документу
102479752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2022 р. Справа№200/16324/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) справу за позовом Держаної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРПОУ: 38034476, 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 18а) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАКІ ПЄТРОЛ» (ЄДРПОУ: 41487923, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 83 кім. 302 про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

Держана екологічна інспекція у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «ЛАКІ ПЄТРОЛ», в якому просила застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації (роботи) АЗС № 0301 за адресою 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Карпова, буд. 190 до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позов обґрунтований тим, що відповідач здійснює свою діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Позивач також зазначив, що відповідачем не виконуються вимоги припису Державної екологічної інспекції, а саме: обладнання, що має викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря допускається в експлуатацію без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач про відкриття провадження у даній справі був повідомлений належним чином, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення. Правом надання відзиву на позову заяву відповідач не скористався.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Наказом Держаної екологічної інспекції у Донецькій області про проведення позапланового заходу № 321 від 19.04.2021 на підставі Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 № 10033/1/1-21, відповідно до листа Державної екологічної інспекції України від 11.03.2021 № 2361/9/2-3-21, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» створено робочу групу для проведення позапланової перевірки ТОВ «ЛАКІ ПЄТРОЛ», яку зобов`язано у період з 20.04.2021 по 05.05.2021 здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону атмосферного повітря, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про використання та охорону земель, тощо.

За наслідками проведення заходу державного нагляду складений акт від 29.04.2021 № 52-05, в якому встановлено порушення вимог регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, а саме за адресою пр. Карпова, буд. 190 м. Маріуполь. Викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювався без дозволу спеціально уповноваженого органу.

30.04.2021 Держана екологічна інспекція у Донецькій області видала припис № 52-05 начальнику структурного підрозділу ТОВ «ЛАКІ ПЄТРОЛ», в якому, зокрема, визначила не допускати експлуатацію технологічного обладнання, яке пов`язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря на АЗС за адресою пр. Карпова, буд. 190 м. Маріуполь без дозволу.

Наказом Держаної екологічної інспекції у Донецькій області № 639 від 04.08.2021 призначено проведення позапланової перевірки ТОВ «ЛАКІ ПЄТРОЛ» в частині виконання вимог вищевказаного припису.

Перевіркою встановлено факт не виконання припису від 30.04.2021 № 5205, а саме: не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел, про що складено акт перевірки № 93-05 від 18.08.2021.

25.08.2021 Держаною екологічною інспекцією у Донецькій області видано повторний припис № 93-05, яким відповідача знов зобов`язано не допускати експлуатацію технологічного обладнання, яке пов`язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря на АЗС за адресою пр. Карпова, буд. 190 м. Маріуполь без дозволу.

Оскільки у відповідача відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (надалі, Закон №877).

Абзацом третім статті 1 Закону № 877 визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з частиною п`ятою статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку ( частина восьма статті 7 Закону №877).

Частиною п`ятою статті 4 Закону № 877 визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Отже, оскільки за результатами контрольного заходу позивач встановив невиконання товариством припису щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності АЗС за адресою пр. Карпова, буд. 190 м. Маріуполь до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

При цьому, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів про оскарження відповідачем наведених вище приписів або їх скасування. Також на час розгляду справи відповідач відомостей щодо отримання необхідного дозволу на викиди забруднюючих речовин не надав.

Суд зазначає, що у розумінні пункту ї ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, та вчиненні опору їх представникам.

Відповідно до статей 9, 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Сплачений позивачем судовий збір з відповідача судом не стягується, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Держаної екологічної інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАКІ ПЄТРОЛ» про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАКІ ПЄТРОЛ» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації (роботи) АЗС № 0301 за адресою 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Карпова, буд. 190 до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш