
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
09 січня 2022 р. Справа №200/19311/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
29 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови йому в призначенні пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити йому пенсію на пільгових умовах згідно з чинним законодавством України з моменту подання заяви від 24 червня 2021 року з урахуванням періодів пільгового стажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Приписами частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про судовий збір”, суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як підтверджується матеріалами справи, позивач, на підтвердження сплати судового збору, надав суду копію платіжного доручення від 27 жовтня 2021 року на суму 908,00 гривень.
Судом, на підставі інформації, наявної в комп`ютерній програмі “Діловодство спеціалізованого суду”, встановлено, що оригінал платіжного доручення від 27 жовтня 2021 року на суму 908,00 гривень прикріплено до позовної заяви, яка, відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями, розподілена на суддю Логойда Т.В. та якій присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 200/14479/21.
Відтак, позивачем надано платіжне доручення від 27 жовтня 2021 року № 0.0.2318705612.1 на суму 908,00 гривень, яке вже зараховано у рахунок сплати судового збору за подання позовної заяви про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови йому в призначенні пенсії; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити йому пенсію на пільгових умовах згідно з чинним законодавством України з моменту подання заяви від 24 червня 2021 року з урахуванням періодів пільгового стажу.
У зв`язку з чим, в суду відсутня можливість зарахувати судовий збір у розмірі 908,00 гривень (платіжне доручення від 27 жовтня 2021 року № 0.0.2318705612.1 на суму 908,00 гривень) в рахунок сплати судового збору за подання позовної заяви, якій присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 200/19311/21.
Відтак позивачем не надано суду документу на підтвердження сплати судового збору.
За таких обставин, з урахуванням положень статті 9 Закону України “Про судовий збір”, а також, беручи до уваги відсутність в автоматизованій системі документообігу суду (ДСС) відомостей про зарахування судового збору до Державного бюджету України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відкриття провадження у справі та вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху до отримання відомостей від органів Державної казначейської служби України про зарахування судового збору, сплаченого згідно нового платіжного доручення за подання даного позову, до Державного бюджету України.
У преамбулі Закону України “Про судовий збір” №3674-VI (надалі – Закон №3674-VI) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Разом з тим, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору”, який набрав чинності 01.09.2015 року, статтю 9 Закону України “Про судовий збір” доповнено нормою, відповідно до якої суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Централізоване отримання виписок з органів Казначейства в електронному вигляді, їх розподіл у судах, а також автоматичне приєднання відомостей про сплачений судовий збір при реєстрації платіжного документа здійснюється програмним забезпеченням автоматизованої системи документообігу суду в Окружному адміністративному суді м. Києва, за наявності виписки з органів Казначейства та відомостей, які надійшли після реєстрації платіжного документа в автоматизованій системі електронного документообігу. Механізм зарахування судового збору забезпечує проходження відомостей про платежі в автоматизовану систему документообігу суду згідно даних з органів Державної казначейської служби України.
Крім того, суд зазначає, що ухвалою по справі № 200/14479/21 позовна заява була повернута позивачу у зв`язку з то, що позивачем в повному обсязі не усунуті недоліки позовної заяви визначені ухвалою суду.
Позивач не звертався до суду з клопотанням про повернення судового збору відповідно до ст. 7 Закону України “Про судовий збір”.
У зв`язку з чим, суд зазначає, що позивач використав платіжне доручення від 27 жовтня 2021 року № 0.0.2318705612.1 на суму 908,00 гривень при подачі позовної заяви у справі № 200/14479/21.
Згідно п.5 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року № 3674-VI повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір”.
З огляду на вказані обставини, при зверненні до суду з даним позовом позивач зобов`язаний сплатити судовий збір або надати належні докази, які підтверджують, що позивач є звільненим від сплати судового збору в межах чинного законодавства.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” № 3674-VI від 8 липня 2011 року, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За приписами ст. 2 вищевказаного Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2021 рік” з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2270 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд зазначає, при зверненні до суду заявлені позовні вимоги немайнового характеру, які заявлені між собою.
Таким чином, за подання даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто на суму 908,00 грн., за наступними реквізитами: Отримувач: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, Р/р UA308999980313111206084005658, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО банку: 899998, Код ЄДРПОУ отримувача: 37967785, код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу - *;101; реквізити позивача, Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Також згідно з пунктами 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивачем у позовній заяві зазначено відповідачем - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
При цьому в прохальній частині позовної заяви позивач серед іншого просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови йому в призначенні пенсії. Втім, у якості відповідача не зазначено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви и постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись, статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, – залишити без руху.
Встановити позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема:
- надання оригіналу квитанції на підтвердження сплати судового збору у розмірі 908,00 гривень до Донецького окружного адміністративного суду за подання адміністративного позову майнового характеру за наступними реквізитами: Отримувач: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, Р/р UA308999980313111206084005658, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО банку: 899998, Код ЄДРПОУ отримувача: 37967785, код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу - *;101; реквізити позивача, Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
- надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачам, а також належним чином засвідчених копій письмових доказів, із зазначенням дати такого засвідчення.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та відповідно до частини 2 статті 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09 січня 2022 року
Суддя І.В. Шинкарьова