
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12733/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області звернулося в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками Головного управління ДПС у Волинській області 17.02.2020 було проведено фактичну перевірку кафетерію, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 17.02.2020 №520 та направлень на фактичну перевірку від 17.02.2020 №112, №113.
Актом перевірки №03/42/32-05/ НОМЕР_1 від 18.02.2020 встановлено порушення вимог:
- п.1, 2, 12 ст. 3 ЗУ №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Листом №180/03-20-32-05-15 від 19.02.2020 матеріали було направлено до управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Волинській області для розгляду та вжиття відповідних заходів по виявлених порушеннях.
За порушення вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР на підприємця ОСОБА_1 17.02.2020 складено протокол про адміністративне правопорушення №000077-32, який скеровано на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області листом за №4592/10/03-20-32-05-15 від 19.02.2020;
- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями) - за фактом зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки.
- Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
17.02.2020 в ході проведення фактичної перевірки кафетерію встановлено факт зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, чим порушено: ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями) та вимоги Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Алкогольні напої марковані марками акцизного податку з ознаками підробки, перелік яких наведено в Додатку № 1 до акту перевірки, було вилучено з обігу протоколом про вилучення речей та документів б/н від 17.02.2020 ст. о/у ОВС ВПН ОПТ ОУ ГУ ДФС у Волинській області Ковчем В.Д.
Для розгляду та складання протоколу за фактом зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності матеріали перевірки направлені до Головного управління ДФС у Волинській області Оперативного управління листом № 4589/10/03-20-32-05-15 від 19.02.2020.
ГУ ДПС у Волинській області листами за №10415/10/03-20-32-05-15 від 30.03.2020 та №17263/10/03-20-32-05-15 від 10.07.2020 зверталось до Луцького міськрайонного суду з проханням надати інформацію про те, чи надходили від оперативного управління Головного управління ДФС у Волинській області на адресу суду матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Одночасно просили повідомити, чи було притягнуто гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за фактом зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки згідно ст.1645 КУпАП.
Луцький міськрайонний суд на вищевказані листи повідомив що гр. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП. Згідно постанови суду від 15.05.2020 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн з конфіскацією 3 пляшок горілчаної продукції марки «Пшенична класична» об`ємом 0,5л. кожна, на яких містяться марки акцизного податку, що мають явні ознаки підробки.
Статтею 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями) передбачена відповідальність за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Фінансова санкція за зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки до СГД ОСОБА_1 буде становити 17000 грн, оскільки загальну вартість встановити неможливо, так як підприємець та бармен - офіціант відмовились називати їхню вартість.
Відповідач не оскаржував рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку. Відповідачем не було сплачено штрафні санкції в сумі 17 000,00 грн. Заборгованість становить 17 000,00грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Копія ухвали від 10.11.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації відповідача, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку «адресат відсутній за вказаною адресою» та відбитком календарного штемпеля від 25.11.2021, тобто, в розумінні пункту 5 частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вказана ухвала є врученою 25.11.2021.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 17.02.2020 працівниками ГУ ДПС у Волинській області, на підставі наказу від 17.02.2020 №520 та направлень на фактичну перевірку №112, №113 проведена фактична перевірка кафетерію, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і тютюнових виробів", Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", постаови КМУ від 24.04.2019 №408 «Порядок електронного адміністрування реалізації пального» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального.
За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області складено акт №03/42/32-05/2995106831 від 18.02.2020, в якому зафіксовано порушення вимог:
- п.1, 2, 12 ст. 3 ЗУ №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Листом №180/03-20-32-05-15 від 19.02.2020 матеріали було направлено до управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Волинській області для розгляду та вжиття відповідних заходів по виявлених порушеннях.
За порушення вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР на підприємця ОСОБА_1 17.02.2020 складено протокол про адміністративне правопорушення №000077-32, який скеровано на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області листом за №4592/10/03-20-32-05-15 від 19.02.2020;
- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями) - за фактом зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки.
- Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
На підставі акту перевірки №03/42/32-05/ НОМЕР_1 від 18.02.2020 ГУ ДПС у Волинській області винесено рішення від 14.08.2020 №000302-32, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію на суму 17000,00 грн.
Відповідач не оскаржував дане рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому порядку ні в адміністративному порядку.
Відповідачем в добровільному порядку фінансові санкції в розмірі 17000,00 грн не сплачено.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-BP (далі - Закон №481/95-BP).
Згідно із вимогами абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону №481/95-BP алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 14.08.2020 №000302-32 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 17000,00 грн підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи ВП 44106679) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA808999980314010561000003550, отримувач коштів ГУК у Волин.обл/м.Луцьк/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський