
Справа №766/74/22
н/п 2-о/766/199/22
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
10 січня 2022 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Ус О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт наявності у нього календарної вислуги років на військовій службі - 5 років 10 місяців та 17 днів, за час проходження військової служби у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна в період з 12.08.1997 р. по 31.07.1999 р. - 1 рік 11 місяців 18 днів, та за час проходження військової служби на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого з 01.09.2000 р. по 30.07.2004 р. - 3 роки 10 місяців 29 днів.
Ознайомившись з заявою заявою, встановлено її невідповідність ЦПК України.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Відповідно до п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
В порушення вимог ст. 318 ЦПК України заява не містіть чіткого формулювання мети заяви.
Заявник зазначає, що спір про право відсутній, але встановлення факту необхідно для набуття ним права на більший розмір відпустки, права на пенсію та права на "різного роду соціальних виплат", тощо.
При визначенні кола заінтересованих осіб при встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов`язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту. Важливе значення має вимога про обов`язкове зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки.
Заінтересовані особи приймають участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів Держави; заінтересованими особами у справах про встановлення юридичного факту в залежності від мети встановлення цього факту можуть бути установи та/або організації, у яких відповідний факт буде реалізовуватися.
Слід зазначити, що рішення суду про встановлення факту реалізовується у конкретній організації, а тому, якщо для заявника необхідно встановити факт для призначення пенсії, то заінтересованою особою є ПФУ, при цьому необхідним фактором є попереднє звернення до цієї організації та підстави з яких цей факт не визнається.
Якщо факт необхідний для гарантованої державою відпустки, то заінтересованою особою є підприємство, організація чи установа, в якій працює або проходить службу (додатково необхідно надати документи, що свідчать про те, чому без встановлення даного факту неможливо реалізовувати свої права).
Аналогічно заінтересованою особою може бути відповідний орган, який надає "соціальну виплату", та який відмовив у виплаті.
При цьому, саме на суд покладається обов`язок встановити чи існує спір про право та чи підлягає розгляду заява в порядку окремого провадження або існує спір про право цивільне, або він пов`язаний з проходженням служби чи з право на призначення пенсії чи інших виплат, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, заявнику необхідно вказати в заяві заінтересованих осіб, а також передбачені п.2 ч.3 ст. 175 ЦПК України відомості про них: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти та конкретну, а не абстрактну мету встановлення факту та відсутність іншого передбаченогозаконом порядку його встановлення.
Вказані відомості необхідні для належного повідомлення заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Заявником сплачено судовий збір в розмірі 496,20 грн. за квитанцією №N032G3069M від 05.01.2022 року, яка містить відомості щодо перерахування судового збору на рахунок № НОМЕР_1 , що не є рахунком Херсонського міського суду Херсонської області з 01.01.2022 року.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
За ч. 9 ст. 185 ЦПК України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
Станом на 10.01.2022 року неможливо отримати поєднання з Державною Казначейською службою та відповідно перевірити сплату заявником судового збору за квитанцією від 05.01.2022 р.
З огляду на викладене вище, заявником сплачено судовий збір не на рахунок суду, який діє з 01.01.2022 року.
Відповідно до п.4 ч1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подачу заяви у справах окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий збр за подання заяви повинен становити 496,20 грн., які повинні бути сплачені на рахунок Херсонського міського суду Херсонської області:
Отримувач коштів ГУК у Херсон обл/Херсон МТГ/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959517
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA368999980313181206000021002
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Херсонський міський суд Херсонської області (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позову без руху і надає позивачеві строк для усунення недоліків.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява не відповідає вимогам ст. 318 ЦПК України та вищевказані обставини унеможливлюють відкриття провадження по справі, а тому заяву необхідно залишити без руху, про що повідомити заявника і надати йому строк для усунення недоліків з урахуванням приписів ст. 175, 185 ЦПК України.
Керуючись ст.175, 177, 185, 318 ЦПК України, суддя
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без руху.
Запропонувати заявнику протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху привести заяву у відповідність з вимогами статті 318 ЦПК України шляхом усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити заявнику, що у випадку усунення недоліків заяви у встановлений строк заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду, а в разі не усунення недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявниці, що не позбавляє її права повторного звернення до суду після усунення умов за яких заява була повернута.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
СуддяО. В. Ус