Постанова № 102469817, 10.01.2022, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
591/3263/21
Номер документу
102469817
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/3263/21 Провадження № 3/591/2/22

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2022 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В.,розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , зі слів не працює,

ч. 2 ст. 130 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 03 травня 2021 року серії ААБ №105353, ОСОБА_1 24.04.2021 о 09-12 год у м.Суми по вул. Харківська біля будинку №5, керував т/з Daewoo Nexia, державний номерний знак- НОМЕР_1 в стані наркотичного сп`яніння. Огляд проводився відповідно до встановленого законом порядку, в найближчому закладі охорони здоров`я. Відповідно до висновку лікаря-нарколога КНП СОР «ОКМЦ СНЗ» №138 від 24.04.2021, ОСОБА_1 24.04.2021 у стані наркотичного сп`яніння. Своїми діями порушив п. 2.9(а) ПДР. У зв`язку із тим, що правопорушення вчинено повторно протягом року (відповідно до Постанови Ковпаківського районного суду м.Суми від 02.11.2020), скоїв правопорушення, передбачене за ч.2 ст. 130 КУпАП.

Справа, перебуваючи на розгляді в суді протягом майже 8 місяців, була відкладена 13 разів у зв"язку з клопотаннями особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та його захисника. Завершити розгляд вказаних матеріалів було вирішено у відсутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, з огляду на наступне.

Так, адміністративний протокол відносно ОСОБА_1 надійшов до суду 17 травня 2021 року. У судовому засіданні, що було призначено на 18 травня 2021 року, ОСОБА_1 заявив клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із необхідністю скористатить правовою допомогою. Суд задовольнив таке клопотання, надавши особі можливість в повній мірі реалізувати свої права.

У наступне судове засідання, ОСОБА_1 не з`явився, натомість з`явився його захисник, який заявив клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із необхідністю ознайомитись з матеріалами справи. В судове засідання, що було призначено на 22.07.2021, ані ОСОБА_1 ані його захсиник не з`явивлись. Від його захисника надійшло клопотання про відкладення у зв`язку із тим, що він буде перебувати у відпустці.

Судові засідання, що були призначені на 10.08.2021, 30.08.2021, 21.09.2021, 07.10.2021 відкладались за клопотанням захисника та у зв`язку із задоволення його клопотання про витребування документів, на підставі яких було надано висновок від 24.04.2021.

07 жовтня 2021 року, 11 листопада 2021 року, 01 грудня 2021 року, 14 грудня 2021 року, 24 грудня 2021 року судові засідання було відкладено за клопотанням захисника у зв`язку із перебуванням на лікарняному.

В судове засідання, яке було призначено на 10 січня 2022 року, ані ОСОБА_1 , ані захисник, не з`явились. Жодних заяв чи клопотань про відкладення не надсилали.

Тобто, суд вважає, що для особи, яка притягується до відповідальності, було надано достатньо часу і створено усі умови для можливості реалізувати свої процесуальні права належним чином.

Суд звертає увагу на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов`язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов`язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник (зацікавлена особа) зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Натомість, в даному випадку процесуальна поведінка ОСОБА_1 дає підстави стверджувати, що він зловживав своїми процесуальними правами з метою затягнути розгляд справи про адміністративне правопорушення та уникнути адміністративної відповідальності через закінчення строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, слід зробити наступні висновки.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно ст. 280 КУпАП: орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи завдано матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлена ч.1 ст. 130 КУпАП.

Заборону керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено п. 2.9. ПДР.

Огляд на стан сп`яніння – це один із заходів забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, порядок застосування та наслідки порушення якого встановлені ст.266 КУпАП.

Відповідно до Глави 20 КУпАП огляд на стан наркотичного сп`яніння визначено як захід забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення.

При цьому, порядок проведення такого огляду врегульований: ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008р. № 1103, якою затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі – Порядок).

Зокрема, згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

А оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, проводиться у відповідності до розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року за №1395 та вимог норм КУпАП.

Надісланий суду протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП складений та підписаний уповноваженою на те особою – інспектором взводу №1, роти №1 батальйону УПП в Сумській області лейтенантом поліції Колесник А.В. із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП (а.с.1).

Крім того, зазначені в протоколі обставини підтверджуються також матеріалами справи, що додані до протоколу:

- висновком щодо результатаів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість рекції від 24 квітня 2021 №138, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп`яніння, викликаного опіатами (а.с.2).

- відеозаписами з нагрудних камер поліцейських, які надійшли разом із протоколом про адміністративне правовопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 під відеозапис проходить обстеження у закладі охорони здоров`я (а.с.10).

До того ж, судом за клопотанням захисника, було витребувано матеріали щодо проведеного 24.04.2021 медичного огляду на стан сп`яніння. Відповідно до наданої інформації, а саме акту медичного огляду з метою виялення стану сп`яніння, результату дослідження та направлення, ОСОБА_1 24.04.2021 під час медичного огляду на стан сп`яніння сдавав біосередовище (сечу) та за результами дослідження у ній було виявлено опіати та складено висновок про перебування особи у стані сп`яніння.

Вказані докази зібрані з дотриманням встановленого чинним законодавством порядку та не викликають жодних сумнівів у їх достовірності, належності та допустимості.

Таким чином, матеріалами підтверджено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.

Згідно довідки старшого інспектора відділу АП УПП в Сумській області Лєонової Д. від 06.05.2021 з доданимми до неї документами, ОСОБА_1 притягувався відповідно до рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 02.11.2020 (яке залишено без змін рішенням Сумського апеляційного суду від 17.03.2021), за ч.1 ст. 130 КУпАП. Відповідно до облікових даних Національної автоматизованої системи МВС України, ОСОБА_1 має посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 18.04.2013, яке вилучено не було (а.с.4-7).

Санкцією ч.2 ст. 130 КУпАП передбачено, що повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Щодо застосування стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом, то відповідно до п.1.10 ПДР водій- це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 вже позбавлений права керування т/з на 1 рік, а тимчасовий талон на право керування транспортним засобом йому не видавався. Отже, ОСОБА_1 не є водієм в розумінні ПДР, а тому відноситься до категорії «інших осіб», для яких санкцією ч.2 ст.130 КУпАП передбачено стягнення у вигляді штрафу з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Таким чином, враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 496,20 грн.

Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 36, ст. 40-1, ч. 2 ст. 130, ст. 283, ст. 284 КУпАП суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 34000 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 496,20 гривень (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету – Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя І.В. Клімашевська