
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.12.2021р. Справа №905/1829/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С., при секретарі судового засідання Костеневич К.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Краматорської міської ради (місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, площа Миру, буд.2; ідентифікаційний код 24812116; електронна пошта:obshotd@krm.gov.ua)
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Османової Світлани Олександрівни (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; електронна пошта: відсутня)
предмет позову: стягнення 392 013,35 грн.
Представники сторін:
від позивача: Головко Л.М. (самопредставництво) (в режимі відеоконференції)
від відповідача: Литвиненко В.І. (адвокат за довіреністю) (в режимі відеоконференції)
Суть справи:
Позивач, Краматорська міська рада Донецької області, м.Краматорськ, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Фізичної особи-підприємця Османової Світлани Олександрівни, м.Краматорськ, Донецька область, про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності у сумі 392 013,35 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач користується земельною ділянкою 0,1495 га з кадастровим номером 1412900000:00:003:0095, яка розташована за адресою: вул. Академічна, будинок 77, м.Краматорськ, Донецька область, без належного оформлення правовстановлюючих документів, орендна плата не сплачується, внаслідок чого відповідачем в період з 15.09.2018 по 15.09.2021 було безпідставно збережено кошти в розмірі орендної плати в сумі 392 013,35 грн.
Ухвалою від 29.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
17.10.2021 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі того, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен був братися коефіцієнт інфляції який дорівнює 1,0, а не 2,315 у зв`язку з чим виникло значне завищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, відповідач посилається на те, що застосована ставка орендної плати у розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки є невірною та такою, що порушує діюче законодавство.
23.10.2021 позивач надав відповідь на відзив в якому заперечив проти доводів відповідача та зазначив, що згідно рішення Краматорської міської ради від 24.06.2020 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок» для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови розмір орендної плати за користування земельними ділянками встановлено 5%. Також позивач зазначив, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки розрахована до норм чинного законодавства та є достовірною.
21.12.2021 на електрону адресу суду від відповідача надійшли пояснення до відзиву на позовну заяву в якому відповідач зазначив, що при визначенні нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки не вірно застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - Кф 3,0, що також призвело до завищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та надав свій розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
21.12.2021 від позивача на електрону адресу суду надійшли пояснення у справі в яких останній просить задовільнити позовні вимоги та вважає що нормативна грошова оцінка земельної ділянки здійсненна у відповідності до вимог закону, а розрахунок орендної плати є вірним.
Ухвалами від 25.10.2021 та 15.11.2021 підготовче засідання відкладалось.
Ухвалою від 23.11.2021 за результатами підготовчого засідання закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті на 20.12.2021.
При розгляді справи по суті 20.12.2021 в судовому засіданні оголошувалась перерва до 22.12.2021.
У судове засідання 22.12.2021 представники сторін з`явилися та надали пояснення по суті справи.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:00:003:0095 знаходиться за адресою вул.Академічна, буд 77, м.Краматорськ, Донецької області, загальною площею - 0,1495 га, цільове призначення - комерційного використання, форма власності комунальна, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки під автостоянку.
Відповідно договору дарування від 24.12.2002р., посвідченого державним нотаріусом Першої Краматорської державної нотаріальної контори Уваровою Г.І., відповідач на спірній земельній ділянці має нерухомість - металевий кіоск «Ж» з замощенням та огорожею. Право власності на зазначену нерухомість зареєстровано в БТІ м.Краматорська за реєстраційним номером 529 н/ф, дата внесення запису до реєстру прав - 03.01.2003р.
Краматорською міською радою згідно з рішенням від 31.01.2014 №35/VI-18, було передано в строкове платне користування на три роки з 31.01.2014 (дати рішення Краматорської міської ради) вищезазначену земельну ділянку Османовій Світлані Олександрівні, про що було укладено договір оренди землі від 15.05.2015 року, загальною площею 0,1495 га. Орендна плата встановлена у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 57386,78 грн на рік (розрахунок здійснений на час складання договору). Земельна ділянка була прийнята відповідачем за актом приймання-передачі в оренду земельної ділянки.
Листом від 12.08.2020 за №01-26/4895 року позивач звернувся до відповідача в якому зазначив, що термін дії договору оренди закінчився 31.01.20017, клопотань щодо поновлення договору оренди не надходило, тому в порушення ст.116, 125, 206 Земельного кодексу України, позивач використовує земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:003:0095, яка розташована за адресою: вул. Академічна, будинок 77, м.Краматорськ, Донецька область без правовстановлюючих документів, орендна плата не сплачується. У зв`язку з вищевикладеним позивач запропонував відповідачу на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу сплатити безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю.
27 травня 2021 працівниками управління земельних відносин Краматорської міської ради було складено акт №7 обстеження спірної земельної ділянки. Обстеження земельної ділянки було проведено у зв`язку з використанням земельної ділянки комунальної власності без поновленого права користування та несплатою орендної плати на землю. В ході обстеження встановлено, що на земельній ділянці розташована автостоянка. На ділянці в межах кадастрового номера розташована капітальна будівля, металева споруда.
Позивач посилається на те, що відповідачем безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за спірну земельну ділянку оплачені не були у зв`язку з чим, на підставі ст.1212 Цивільного кодексу України, вимагає стягнення з відповідача 392013,35 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд констатує, що предметом даного спору є сума, нарахована позивачем, як доходи, отримані або які можна було б отримати від безпідставно набутого майна, в порядку статей 1212, 1213, 1214 ЦК України.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок iншої особи, в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адмiнiстративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що зобов`язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов:
По-перше, є набуття або збереження майна. Це означає, що особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння.
По-друге, мало місце набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто, збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою.
По-третє, обов`язково має бути відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто, мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов`язків (ст. 11 ЦК України).
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, суд зазначає, що для вирішення даного спору встановленню підлягають обставини, зокрема чи є земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти об`єктом цивільних прав та обґрунтованість порядку та підстав здійснення нарахування орендної плати за користування такою.
Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".
Відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
В силу статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди.
Згідно частини 1 статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
За змістом частин 1, 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння ій кадастрового номера.
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом «д» частини 1 статті 156 Земельного кодексу України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташовано цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання ії власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Отже на підставі вищевикладеного, у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку ст. 1212 ЦК України.
Судом встановлено, що земельній ділянці, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти (в розмірі орендної плати), по вулиці Академічна, будинок 77, м.Краматорськ, Донецька область, присвоєно кадастровий номер 1412900000:00:003:0095 і вона вважається сформованою (є сформованим об`єктом цивільних прав). Саме ця земельна ділянка площею 0,1495га надавалась відповідачу у користування за його заявою на підставі договору оренди від 15.05.2015р.
Вказана земельна ділянка належить Краматорській міській раді і до 31.01.2017р згідно з умовами договору оренди земельної ділянки від 15.05.2015р, перебувала в оренді відповідача та використовувалась ним для розміщення автостоянки.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів належного оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою, зокрема, укладення відповідного договору оренди з відповідачем та державної реєстрації такого права.
Крім того, в судовому зсіданні відповідач підтвердив той факт, що користувався спірною земельною ділянкою без оформлення відповідного договору.
Як зазначалось, 12.08.2020 р. позивач повідомив відповідача про те, що дія договору оренди закінчилась 31.01.2017. проте відповідач користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та орендну плату не сплачує та запропонував відповідачу оплатити орендну плату з землю.
Таким чином у зв`язку із несплатою відповідачем в добровільному поряду грошових коштів позивач звернувся до суду із позовом про стягнення грошових коштів у розмірі 392013,35грн, за період з 15.09.2018 по 15.09.2021, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідач будучі власником об`єкту нерухомості не сплачує грошові кошти за користування земельною ділянкою по вул. Академічна, будинок 77, м.Краматорськ, Донецька область, а позивач фактично був позбавлений права одержувати дохід у розмірі 392013,35грн. у вигляді орендної плати який би отримав у разі укладення договору оренди.
Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області було надано позивачу Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №1093 від 07.08.2020 р. Відповідно до зазначеного витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 261 3422,34 грн.
Рішенням Краматорської міської ради від 22.04.2014 за №37/6-104 «Про внесення змін в додаток до рішення міської ради від 12.03.2008 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки на території м.Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок» для земель з видом функціонального використання під автостоянки встановлений розмір орендної плати 5%.
Рішенням Краматорської міської ради від 24.06.2020 №70/7-340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м.Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок» для земель для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови встановлено розмір орендної плати у розмірі 5%. Дане рішення набрало чинності з 01.01.2021р.
Позивачем при здійснені розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою було використано нормативну грошову оцінку земельної ділянки встановлену у зазначеному Витягу у розмірі 2613422,34 та ставка розміру орендної плати яка складає 5% за період з 15.09.2018 по 15.09.2021.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок (п.289.2 ст. 289 ПК).
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 13 цього Закону).
Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років . Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Частиною другою статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з положеннями частини третьої статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів № 489, що затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (зі змінами та доповненнями). В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель (пункт 1 розділу ІІ Порядку № 489).
Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається за формулою: Цн = (В * Нп) : Нк * Кф * Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 ПК України (пункт 3 розділу ІІ Порядку № 489).
За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9). (пункт 1 розділу III Порядку № 489).
Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок № 1051), про що зазначено в пункті 2 розділу III Порядку № 489.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату.
Згідно з підпунктом 14 пункту 24 Порядку №1051 до державного земельного кадастру вносяться відомості про земельні ділянки, зокрема, відомості про нормативну грошову оцінку: значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно - територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку; дата проведення нормативної грошової оцінки земель.
Отже виходячи з приписів вищезазначених норм Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виготовлений на конкретну земельну ділянку уповноваженим органом є належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є юридичні особи , що володіють необхідним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер - землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами - землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Відповідач заперечуючи проти позовних вимог фактично оскаржує зміст витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, посилаючись на те, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен був братися коефіцієнт інфляції який дорівнює 1,0, а не 2,315 та не вірно застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки у зв`язку з чим виникло значне завищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд, виходячи з вищенаведених приписів законів зазначає, що позивач не має права самостійно змінювати відповідні коефіцієнти, що встановлені у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та визначати нормативну грошову оцінку землі.
Перевірка та оцінка технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки на предмет його відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, входить до компетенції Держгеокадастру та його територіальних органів.
Відтак, суд позбавлений права втручатися в дискреційні повноваження суб`єкта влади, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд.
Відповідачем до матеріалів справи не було надано доказів, які б спростовували правильність нарахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що міститься у спірному Витягу №1093 від 07.08.2020. Клопотання щодо проведення судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки відповідачем не заявлялось.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає зазначений розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 261 3422,34 грн таким, що має бути застосований для визначення розміру суми безпідставно збережених коштів зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою за період з 15.09.2018 по 15.09.2021.
Щодо доводів відповідача про те, що застосована позивачем ставка орендної плати у розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки є невірною та такою, що порушує діюче законодавство, то вони судом не приймаються до уваги, оскільки Рішенням Краматорської міської ради від 22.04.2014 за №37/VI-104 «Про внесення змін в додаток до рішення міської ради від 12.03.2008 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки на території м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок» та рішенням Краматорської міської ради від 24.06.2020 №70/7-340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок», які наявні матеріалах справи, для земель з видом функціонального використання під автостоянки встановлений розмір орендної плати 5%, який був застосований позивачем при розрахунку.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок розміру орендної плати за користування земельною ділянкою суд вважає його арифметично вірним, а заявлену суму у розмірі 392013,35 такою, що підлягає стягненню з відповідача.
Відтак, враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що позивачем належними та допустимими доказами доведено правомірність здійсненого нарахування та розмір заявлених до стягнення коштів, що в свою чергу свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" від 18.07.2006 ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 236-238, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Краматорської міської ради до Фізичної особи - підприємця Османової Світлани Олександрівни про стягнення 392 013,35 грн, задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Османової Світлани Олександрівни ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Краматорської міської ради (84313, Донецька область, м. Краматорськ, площа Миру, буд.2; ідентифікаційний код 24812116) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1412900000:00:003:0095 у сумі 392 013,35 грн за період з 15.09.2018 по 15.09.2021 та судовий збір у розмірі 5880,20 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 22.12.2021 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
У зв`язку з перебуванням судді у відпустці з 31.12.2021 по 06.01.2022 включно, рішення складено та підписано 10.01.2022.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Ю.С. Зельман