Рішення № 102457845, 10.01.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2022
Номер справи
440/15521/21
Номер документу
102457845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/15521/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області в якому просить:

- визнати протиправними дії Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо ненадання ОСОБА_1 відкритої публічної інформації - документів, які стосуються використання публічних коштів (а саме - коштів ЄБРР, наданих під гарантію Кременчуцької міської ради): договір між КП КМЕК та виконавцем проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м. Кременчук" - ТОВ "ММС Арт-Прож"; відомості про стан виконання договору за 1-й та 2-й квартал 2021 року,

- зобов`язати Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області надати ОСОБА_1 протягом п`яти днів з дня набрання законної сили рішенням суду відкриту публічну інформацію - документів, які стосуються використання публічних коштів (а саме - коштів ЄБРР, наданих під гарантію Кременчуцької міської ради): договір між КП КМЕК та виконавцем проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м. Кременчук" - ТОВ "ММС Арт-Прож"; відомості про стан виконання договору за 1-й та 2-й квартал 2021 року.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що звернувся до Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області у порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо надання договору між КП КМЕК та виконавцем проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м.Кременчук" - ТОВ "ММС Арт-Проже" та відомості про стан виконання договору за 1-й та 2-й квартал 2021 року. Однак, відповідачем листом від 24 вересня 2021 року № 05/239 надано відповідь, згідно якої запитувана інформація не є публічною в силу Закону України "Про доступ до публічної інформації" та надано відповідь у порядку Закону України "Про звернення громадян".

06 січня 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов. У яких відповідач зазначив, що запитувана інформація не відноситься до публічної.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

20 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулася із інформаційним запитом до директора Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області Качана В.В. щодо надання документів, які стосуються використання публічних коштів (а саме - коштів ЄБРР, наданих під гарантії Кременчуцької міської ради):

- договір між КП КМЕК та виконавцем проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м.Кременчук" - ТОВ "ММС Арт-Проже";

- відомості про стан виконання договору за 1-й та 2-й квартал 2021 року.

Листом від 24 вересня 2021 року № 05/239 Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області повідомило ОСОБА_1 , що КП КМЕК не підпадає під дію пункту 4 частини другої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", так як запитувана інформація не належить до категорій, визначених статтею 29 Закону України "Про інформацію". З урахуванням викладеного запит буде розглянуто як звернення відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та буде надана відповідь у встановлений законом строк.

Листом від 20 жовтня 2021 року № 05/278 Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області повідомило ОСОБА_1 , що за результатами розгляду звернення, відповідно до умов Контракту щодо підвищення енергоефективності, укладеного 09 листопада 2020 року з ТОВ "Арт-проже", інформація, що стала відомою сторонам під час виконання цього контракту, вважається конфіденційною. Тому, кожна сторона погоджується не використовувати таку інформацію для цілей, непередбачених цим Контрактом, та не розкривати таку інформацію третім особам без письмового дозволу іншої сторони. Конфіденційною інформацією за умовами цього Контракту є будь-яка інформація у будь-якій формі та будь-якого характеру, одержана в результаті укладення або виконання Контракту, включаючи будь-яку інформацію, яка стосується діяльності, клієнтів, ноу-хау або фінансових чи інших питань, комерційну інформацію для службового використання, торгові таємниці, інформацію про інтелектуальну власність та будь-які персональні дані. Представництво "ММС "Арт-Проже" листом повідомило про свою незгоду на передачу конфіденційної інформації третій стороні, оскільки розголошення такої інформації може призвести до негативних наслідків реалізації проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м. Кременчук". Враховуючи, що вказана інформація становить комерційну таємницю, відповідно вона не може бути розголошена.

Не погодившись із такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 1 Закону України "Про інформацію" інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Частиною першою статті 5 Закону України "Про інформацію" встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Згідно із пунктом 4 частини другої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють, зокрема, іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" на розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частини другої цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

У Постанові пленуму Вищого адміністративного суду України від 29 вересня 2016 року №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" зазначено, що з урахуванням положень частини другої статті 29 Закону України "Про інформацію" суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.

Перелік видів інформації, що може бути предметом суспільного інтересу, не є вичерпним.

З огляду на характер суспільно необхідної інформації законодавство не надає вичерпного визначення цього поняття. Гнучкість законодавства в цьому аспекті виправдано надає судам можливість визначати, чи є конкретна інформація суспільно необхідною, з врахуванням індивідуальних обставин справи.

Таким чином, оцінюючи конкретну інформацію на предмет наявності суспільного інтересу до неї, суди повинні застосовувати певні критерії.

Так, наприклад, інформація може вважатись суспільно необхідною, якщо її поширення сприяє:

1) дискусії з питань, що хвилюють суспільство чи його частину, необхідності роз`яснення питань, які важливі для актуальної суспільної дискусії;

2) з`ясуванню та розумінню причин, які лежать в основі рішень, які приймає державний орган, орган місцевого самоврядування, його службова чи посадова особа;

3) посиленню підзвітності і підконтрольності влади суспільству загалом, у тому числі шляхом забезпечення прозорості процесу підготовки і прийняття владних рішень;

4) дієвому контролю за надходженням та витрачанням публічних коштів, розпорядженням державним або комунальним майном, розподіленням соціальних благ;

5) запобіганню розтраті, привласненню публічних коштів і майна, запобіганню незаконному особистому збагаченню публічних службовців;

6) захисту навколишнього середовища, виявленню завданої або можливої шкоди екології, обізнаності суспільства про дійсний стан довкілля та чинники, які на нього впливають;

7) виявленню ризиків для здоров`я людей, для громадської безпеки і порядку, запобігання їм та їх наслідкам;

8) виявленню шкідливих для людини наслідків діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб;

9) інформуванню про діяльність органів публічної влади (державних органів, органів місцевого самоврядування), про їхні внутрішні правила, організацію роботи тощо;

10) інформуванню про діяльність та поведінку публічних осіб, тобто осіб, які обіймають посади публічної служби та/або користуються публічними ресурсами, а також, у ширшому значенні, осіб, які відіграють певну роль у громадському житті - в політиці, економіці, мистецтві, соціальній сфері, спорті чи у будь-якій іншій сфері;

11) викриттю недоліків у діяльності органів публічної влади, їхніх працівників;

12) виявленню порушень прав людини, зловживання владою, корупційних правопорушень, неетичної поведінки публічних службовців, невиконання (чи неналежного, недбалого виконання) ними своїх обов`язків, дискримінації за будь-якою ознакою;

13) інноваціям, науковим дослідженням;

14) економічному розвитку, підприємницькій діяльності, інвестиціям;

15) виявленню фактів введення громадськості в оману.

Зі змісту запиту про доступ до публічної інформації вбачається, що ОСОБА_1 , з посиланням на суспільний інтерес, просила директора Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області Качана В.В. щодо надання документів, які стосуються використання публічних коштів (а саме - коштів ЄБРР, наданих під гарантії Кременчуцької міської ради): договір між КП КМЕК та виконавцем проекту "Підвищення енергоефективності громадських будівель у м.Кременчук" - ТОВ "ММС Арт-Проже"; відомості про стан виконання договору за 1-й та 2-й квартал 2021 року

Суд зазначає, що Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області є комунальним підприємством, яке засновано Кременчуцькою міською радою.

Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов`язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Частиною восьмою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Згідно із пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України "Про відкритість використання публічних коштів" публічні кошти - кошти державного бюджету (крім таємних видатків), бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії, кошти Національного банку України, державних банків, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України (далі - Пенсійний фонд), фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також кошти суб`єктів господарювання державної і комунальної власності, отримані ними від їхньої господарської діяльності.

Суб`єкти господарювання державної і комунальної власності (далі - підприємства) - підприємства, утворені в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов`язань і здійснення платежів, у тому числі державні, казенні, комунальні підприємства, а також господарські товариства, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їхні дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, у тому числі казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, об`єднання таких підприємств (пункт 3 частини першої статті 1 Закону України "Про відкритість використання публічних коштів").

Відповідно до частини четвертої Закону України "Про відкритість використання публічних коштів" не підлягає оприлюдненню згідно з цим Законом інформація про використання публічних коштів, яка є інформацією, доступ до якої обмежено відповідно до закону.

Згідно статті 3 Закону України "Про відкритість використання публічних коштів" інформація про використання публічних коштів, що підлягає оприлюдненню, надається за встановленими законодавством України формами та має містити такі відомості: 1) у разі використання коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів: розпорядник (одержувач) бюджетних коштів (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження, прізвище, ім`я та по батькові керівника); головний розпорядник бюджетних коштів (найменування, місцезнаходження, прізвище, ім`я та по батькові керівника); обсяги бюджетних призначень та/або бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний період - всього та в розрізі бюджетних програм; обсяги проведених видатків бюджету та наданих кредитів з бюджету за звітний період - всього та в розрізі бюджетних програм (при цьому зазначаються також види та обсяги відповідних надходжень щодо коштів спеціального фонду бюджету); інформація про укладені за звітний період договори (предмет договору, виконавець (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження), вартість договору, ціна за одиницю (за наявності), кількість закупленого товару, робіт та/або послуг, проведена процедура закупівлі або обґрунтування її відсутності з посиланням на закон, обсяг платежів за договором у звітному періоді, строк дії договору); інформація про стан виконання договорів, укладених у попередні звітні періоди, з усіма додатками, які є їх невід`ємною частиною (предмет договору, виконавець (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження, прізвище, ім`я та по батькові керівника), вартість договору, ціна за одиницю (за наявності), процедура закупівлі або обґрунтування її відсутності з посиланням на закон, обсяг платежів за договором у звітному періоді, наявність або відсутність претензій і штрафних санкцій, що виникли в результаті виконання договору, акти виконання договору (акти наданих послуг, приймання-передачі, виконаних робіт) за наявності); кількість службових відряджень, у тому числі із зазначенням кількості закордонних відряджень, загальний обсяг витрат на службові відрядження, у тому числі із зазначенням обсягу витрат на закордонні відрядження. Інформація, зазначена в цьому пункті, оприлюднюється щоквартально, не пізніш як за 35 днів після закінчення звітного кварталу, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Стосовно посилань відповідача у листі від 20 жовтня 2021 року № 05/278 на те, що запитувана інформація є конфіденційною, суд зазначає, що Законом України "Про доступ до публічної інформації" встановлено порядок надання документів з такою інформацією.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області зобов`язано було розглянути запит ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року та надати відповідь у порядку та з урахуванням обмежень встановлених Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно із частинами першою та четвертою статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відтак, належним засобом захисту порушеного права позивача у даному випадку є визнання протиправними дії Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області під час розгляду запиту ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року, а також зобов`язання Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області у порядку та у строк, передбачені Законом України "Про доступ до публічної інформації", надати ОСОБА_1 публічну інформацію на запит від 20 вересня 2021 року.

Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача зобов`язання відповідача надати інформацію протягом п`яти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням, суд їх розцінює, як встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі та зазначає про відсутність підстав для його встановлення, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду. При цьому, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач добровільно не виконає рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області (код ЄДРПОУ 41825801, вул. Генерала Жадова, 12, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області під час розгляду запиту ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року.

Зобов`язати Комунальне підприємство "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області у порядку, в межах та у строки передбачені Законом України "Про доступ до публічної інформації" надати ОСОБА_1 публічну інформацію на запит від 20 вересня 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Кременчуцька муніципальна енергосервісна компанія" Кременчуцької міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко