
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року справа № 380/12161/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.
секретар судового засідання Давид О.Ю.,
за участю:
представник позивача Демчик О.І.,
представник відповідача Малай В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Нафтотермінал» до Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправним і скасування розпорядження, -
в с т а н о в и в:
приватне підприємство "Нафтотермінал" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить суд визнати протиправним і скасувати Розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржуване розпорядження прийняте у зв`язку із тим, що встановлено факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Підстави анулювання ліцензії визначено ст. 15 ЗУ №481/95-ВР згідно із частиною 39 якої, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема: встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Разом з тим, розпорядження не містить жодних відомостей у яких із поданих документів містяться недостовірні дані, в чому така недостовірність полягає, у який спосіб встановлено факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Представник відповідача у поданих заявах по суті справи вказує, що в ході перевірки платником не було надано акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації, сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх б`єктів у місці оптової торгівлі. Відтак, контролюючим органом встановлено факт подання ПП «Нафтотермінал» недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі від 01.07.2019 № 990514201900127, чим порушено вимоги ч. 39 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши встепне слово представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Головним управлінням ДПС у Київській області за результатами фактичної перевірки ПП «Нафтотермінал» (склад, Василівський район, смт. Гребінки, вул. Індустріальна, 3) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС, складено акт № 0000083 від 09.06.2021.
Відповідно до вказаного акту встановлено порушення вимог ч. 39 ст. 15 та ст. 15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями, оскільки ПП «Нафтотермінал» здійснює оптову торгівлю паливом з використанням відповідного устаткування (33 резервуари). До перевірки не надано акту вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, закінчених будівництвом об`єктів або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію щодо всіх об`єктів у місці оптової торгівлі пальним, необхідних для оптовоїторгівлі пальним. Встановлено факт надання ПП «Нафтотермінал» недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, чим позивач порушив вимоги ч. 39 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального (із змінами та доповненнями).
У зв`язку із встановленнням факту надання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, 14.07.2021 ГУ ДПС у Київській області видано Розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725: відповідно до Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» анульовано Ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, виданій ПП «Нафтотермінал».
Не погоджуючись із вказаним розпорядженням, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до положень ст. 1 вказаного Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (ч. 40 ст. 15 Закону № 481/95-ВР).
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта (ч. 41 ст.15 Закону №481/95-ВР).
Таким чином, законом чітко встановлено перелік документів які надаються для отримання ліцензії, встановлено заборону щодо вимагання інших документів, крім зазначених у цьому Законі.
Основними видами діяльності ПП «Нафтотермінал», внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є, зокрема, складське господарство (основний) (52.10), оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (46.71), з метою здійснення діяльності з оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі за адресою: 08662, Київська область, Васильківський район. смт. Гребінки, вул. Індустріальна, 3.
20.06.2019 ПП «Нафтотермінал» подано до Державної фіскальної служби України заяву на одержання ліцензії (дубліката ліцензії) на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі (вх. № ДФС України 24435/6). До вказаної заяви надані документи:
- державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №046020, виданий ВАТ «Концерн Галнафтогаз» 05.03.2008;
- договір купівлі-продажу комплексу від 19.10.2007, засвідчений приватним нотаріусом Васильківського нотаріального округу Київської області Бобковим О.В. та зареєстрованим в реєстрі за №2790;
- витяг з Державного реєстру правочинів №4808671;
- акт прийому-передачі об`єкту продажу від 19.10.2007;
- договір купівлі-продажу споруд та основних засобів №1/1-1-07/795 від 04.09.2007 із Специфікацією від 04.09.2007;
- договір оренди №29/12-18/1 від 29.12.2018 з Актом прийому-передачі об`єкта оренди в користування від 01.01.2019;
- дозвіл №537.13.46-46.71 Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області;
- дозвіл №547.13.46-46.71 Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (ч. 41 ст. 15 Закону №481/95-ВР).
Виходячи із змісту ст.15 ЗУ №481/95-ВР, підставою для відмови заявнику у видачі ліцензії в тому числі на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, є не внесення річної плати за ліцензію, неподання чи подання не в повному обсязі завірених заявником копій документів для отримання ліцензії, передбачених ст.15 Закону. подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
На підставі поданої ПП «Нафтотермінал» заяви та долучених до неї документів. Державною фіскальною службою було видано Ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, тобто надані ПП «Нафтотермінал» документи визнано достовірними та достатніми для видачі ліцензії.
Підстави анулювання ліцензії визначено ст. 15 Закону № 481/95-ВР згідно із ч. 39 якої, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема: встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Київській області за результатами фактичної перевірки ПП «Нафтотермінал» (склад, Василівський район, смт. Гребінки, вул. Індустріальна, 3) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС, складено акт № 0000083 від 09.06.2021.
Відповідно до вказаного акту встановлено порушення вимог ч. 39 ст. 15 та ст. 15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями. оскільки ПП «Нафтотермінал» здійснює оптову торгівлю паливом з використанням відповідного устаткування (33 резервуари). До перевірки не надано акту вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, закінчених будівництвом об`єктів або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію щодо всіх об`єктів у місці оптової торгівлі пальним, необхідних для оптовоїторгівлі пальним. Встановлено факт надання ПП «Нафтотермінал» недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, чим порушив вимоги ч. 39 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального (із змінами та доповненнями).
У зв`язку із встановленнням факту надання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, 14.07.2021 ГУ ДПС у Київській області видано Розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725: відповідно до Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» анульовано Ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514201900127, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, виданій ПП «Нафтотермінал».
Разом з тим, вказне розпорядження не містить жодних відомостей у яких із поданих із заявою на отримання ліцензії, згідно з переліку, документах містяться недостовірні дані, в чому така недостовірність полягає, у який спосіб встановлено факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725 є індивідуальним актом в розумінні п. 19 ч. 1 ст.4 КАС України.
Правовий акт індивідуальної дії виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому він адресований.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата; виникнення конкретних адміністративно-правових обов`язків, обумовлених цими актами.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019 у справі №9901/801/18.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обгрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обгрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.
З огляду на вищевикладене, розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №725 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17 (адміністративне провадження № К/9901/62719/18).
Свропейським Судом з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обгрунтування своїх рішень.
Не містить чіткого викладу виявлених в ході перевірки порушень і висновки пкта перевірки. У акті перевірки зазначено, що «до перевірки не надано акту вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, закінчених будівництвом об`єктів або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію щодо всіх об`єктів у місці оптової торгівлі пальним, необхідних для оптової торгівлі пальним».
Відтак, акт перевірки не містить даних який/які саме акти вводу в експлуатацію (готовності об`єкта до експлуатації), або які інші документи не надано, щодо яких конкретно об`єктів, та як ненадання до перевірки будь-яких документів свідчить про факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Більше того, визнаючи порушенням ч. 39 ст. 15 та ст. 15 Закону №481/95-ВР, факт ненадання до перевірки наведених документів, контролюючим органом не враховано вимоги ч. 3 ст.18 вказаного Закону, у відповідності до якої тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.
За встановлених обставин справи, розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725 є протиправним та підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов приватного підприємства «Нафтотермінал» до Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправним і скасування розпорядження - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Київській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 14.07.2021 №725.
3. Судовий збір в розмірі 2270, 00 грн стягнути на користь приватного підприємства «Нафтотермінал» з Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС України за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 06.01.2022.
Суддя Костецький Н.В.