
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
10 січня 2022 року СєвєродонецькСправа № 360/3237/21 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місце знаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними відмови, зобов`язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 24 червня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, з такими вимогами:
1) визнати протиправними відмови Біловодського. об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, які викладені в листах від 28.12.2020 та від 07.05.2021 щодо перегляду трудового стажу ОСОБА_1 та врахуванні до загального трудового стажу періоду роботи з 03.09.1984 по 31.12.1997, 1998 рік повністю, з 01 грудня 2016 року по лютий 2017 року включно;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області включити до трудового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії період роботи з 03.09.1984 по 31.12.1997, 1998 рік повністю, з 01 грудня 2016 року по лютий 2017 року включно, здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 11.06.2018 року з урахуванням виплаченої пенсії.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що 16 грудня 2020 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням до загального (страхового) стажу періоду роботи з 1984 по 1997 роки.
Листом від 28.12.2020 відповідач надав роз`яснення, згідно до яких період стажу з 03.09.1984 по 31.12.1997 не враховано до загального трудового стажу у зв`язку із порушенням строків заповнення трудової книжки на тиждень. Це була єдина підстава не враховувати період роботи з 1984 року по 1997 рік до загального трудового стажу. А трудовий стаж з 01.01.1999 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016 враховано за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, документів про навчання та про народження дитини.
Позивач 28.04.2021 повторно звернулася до відповідача та надала уточнюючі довідки для підтвердження стажу роботи.
Позивач 07.05.2021 отримала відповідь про відмову в зарахуванні до загального трудового стажу періодів роботи з 1984 по 1997 роки у зв`язку з тим, що уточнюючі довідки видані органами на тимчасово окупованій території, а тому є недійсними і не створюють правових наслідків.
З урахуванням зазначеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26 серпня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними відмови, зобов`язати вчинити певні дії повернуто позивачу.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2021 року скасовано ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року та направлено адміністративну справу № 360/3237/21 до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвалою суду від 20.12.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
До суду 05 січня 2022 року позивачем виконанні вимоги ухвали суду від 20.12.2021.
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено клопотання про поновлення процесуальних строків звернення до суду; про залучення як належного відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області; про встановлення судового контролю.
Щодо клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приймаючи до уваги обставини спору, що виник між сторонами, враховуючи обґрунтування позивача, викладені в позовній заяві щодо поновлення строку звернення до суду, суд вважає поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, що є підставою для його поновлення.
Що стосується клопотання про залучення як належного відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, суд зазначає, що клопотання не вирішується оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вже визначено позивачем як відповідач у справі.
Що стосується клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, то вирішення даного клопотання на стадії відкриття провадження в адміністративній справі КАС України не передбачено. Зазначене клопотання буде вирішено за наслідками розгляду справи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 3, 9, 12, 77, 80, 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Задовольнити клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними відмови, зобов`язати вчинити певні дії.
Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов`язати відповідача подати до суду у строк до 24 січня 2022 року такі докази:
- пакет документів, поданий позивачем разом із заявою позивача щодо призначення пенсії;
- детальний розрахунок стажу позивача з нормативним обґрунтуванням та детальним визначенням всіх підприємств, періоди роботи на яких увійшли до зазначеного періоду;
- заяви відповідача від 11.08.2018 та від 28.04.2021:
- рішення прийняті за наслідками розгляду заяв позивача від 11.08.2018 та від 28.04.2021;
- пенсійну справу позивача (в межах предмету спору).
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяК.О. Пляшкова