
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
10 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6457/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
29 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та скасувати рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», про яке зазначено у повідомленні № 5023 від 27.09.2021;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 монетизацію одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження НОМЕР_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.09.2021 вона звернулася до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з заявою та документами (копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, копія свідоцтва про народження дитини НОМЕР_1 ) для отримання компенсації вартості одноразової натуральної допомоги при народженні дитини «пакунок малюка».
В заяві від 20.09.2021 позивач повідомила, що звертається вперше, в іншій установі соціального захисту та в пологовому будинку таку допомогу вона не отримувала. Заяву заповнено в одному примірнику на бланку, що наданий працівниками Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Відповідачем заява розглянута, а 01.10.2021 через засоби поштового зв`язку позивач отримала повідомлення про відмову у призначенні такої допомоги через відсутність довідки з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюга».
З отриманим рішенням не погоджується, та вважає його таким, що порушує права та інтереси дитини, передбачені діючим законодавством.
Ухвалою суду від 03.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанського міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправними дії та скасування рішення про відмову в призначенні монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 7-ми (семи) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду належним чином засвідчених копій документів власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
08.11.2021 від позивача надійшло власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 39-41).
01 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) відповідачем надано відзив на позов (арк. спр. 44-46), в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» від 21.09.2021 № 2759 у паперовій формі та додала до неї копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого 13.05.2021 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Сватівському району та місту Голубівка Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Однак, Позивачем не надано довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Відповідно до абзацу 6 пункту 13 Порядку та умов отримувачу може бути відмовлено у призначенні грошової компенсаціїї У разі подання не у повному обсязі документів (відомостей), передбачених пунктами 7 -9 цих Порядку та умов.
Враховуючи ненадання Позивачем довідки з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні сина ОСОБА_2 управлінням прийнято рішення від 24.09.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» відповідно до пункту 13 Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020 - 2021 роках, затвердженого постановою КМУ від 29.07.2020 № 744.
13.12.2021 позивачем подано відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13 травня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 народила в м. Луганськ сина ОСОБА_2 (арк. спр. 14-17, 18, 9, 19).
21 вересня 2021 року позивачем до відповідача подана заява за № 1920 з пакетом документів на призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 744 від 29 липня 2020 року (арк. спр. 47).
Рішенням від 24 вересня 2021 року відмовлено позивачу в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у розмірі 5000 гривень (арк. спр. 47).
Відповідачем надано позивачу повідомлення від 27 вересня 2021 року № 5023 про відмову в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у розмірі 5000 гривень у зв`язку з поданням не у повному обсязі документів, а саме відсутності довідки з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (арк. спр. 28).
На підставі наведених документів, судом встановлено, що позивач народила дитину на тимчасово непідконтрольній українській владі території Луганської області в м. Луганськ, але мешкає в м. Лисичанськ.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - одноразова натуральна допомога, що відноситься до допомоги при народженні дитини.
З метою забезпечення соціального захисту сімей з дітьми, підтримки розвитку відповідального батьківства постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 року № 427 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства» передбачено з 01 вересня 2018 року надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в межах державної допомоги сім`ям з дітьми, але не пізніше ніж через 30 днів з дня народження дитини.
20 червня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», якою затверджено Порядок надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - Порядок № 512).
Вказана постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 172 від 03 березня 2020 року, проте дію Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», затвердженого пунктом 1 цієї постанови, відновлено згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 744 від 29 липня 2020 року (далі - Постанова № 744).
Вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів і Дитячим фондом Організації Об`єднаних Націй у сфері соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства та проектних угод, укладених між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів, на умовах співфінансування у межах та в строки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення соціального захисту та відповідального батьківства в Україні».
Згідно з пунктами 2-4 Порядку № 512 одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - набір необхідних речей для новонародженої дитини; отримувач допомоги «пакунок малюка» - мати, батько, родичі, патронатний вихователь новонародженої дитини.
Право на отримання допомоги «пакунок малюка» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину.
Допомога «пакунок малюка» надається на кожну новонароджену дитину.
Аналогічні положення містились також у пунктах 2-4 Порядку забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» за рахунок коштів державного бюджету, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 року № 172 «Деякі питання забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка», що діяла до 22 серпня 2020 року.
За приписами пункту 6 Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 744 від 29 липня 2020 року призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за місцем проживання або місцем перебування отримувача.
Пунктом 2 Постанови № 512 (в редакції Постанови № 744) встановлено, що розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» становить 5 тис. гривень.
Відповідно до норм пункту 6 Порядку та умов реалізації пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2021 роках грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Грошова компенсація за місцем перебування призначається за умови її неотримання за місцем проживання отримувача. Перевірка відомостей щодо неотримання грошової компенсації проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Грошова компенсація призначається в разі неотримання протягом 30 днів з дня народження дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» з незалежних від отримувача причин (зокрема, народження дитини до 37-го повного тижня вагітності (154-259 діб), народження дитини за кордоном, обсервація, карантин, самоізоляція, відсутність «пакунка малюка» в закладі охорони здоров`я, структурному підрозділі з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем проживання/перебування новонародженої дитини).
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження дитини позивач народила дитину в м. Луганську.
Позивач звернулася до відповідача із заявою своєчасно - до спливу 12 місяців з дня народження дитини.
Оскільки син позивача народжений на тимчасово окупованій території, остання не отримувала жодних видів соціальної допомоги при народженні дитини за місцем проживання та не змогла скористатися можливістю отримати «пакунок малюка».
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що подані позивачем довідки містять усі необхідні відомості, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави їх не враховувати.
Суд звертає увагу, що право на отримання допомоги "пакунок малюка" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину. При цьому, зазначена правова норма не містила конкретизації місця народження дитини - «у пологовому будинку, розташованому на території, підконтрольній українській владі», а була спрямована на реалізацію соціальної підтримки всім сім`ям, в яких в період коли народилась дитина позивача, тобто на всій території держави Україна.
Не є спірним між сторонами у справі, що з липня 2014 року територія міста Луганська є тимчасово непідконтрольною українській владі.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Згідно зі статтею 5 цього Закону Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною першою статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на надання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
За встановлених обставин, суд вважає, що не нарахувавши та не виплативши грошову компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", відповідач таким чином порушив право дитини на соціальний захист.
Крім того, суд враховує, що соціальна матеріальна допомога, як легітимне очікування у відповідності до рішення від 26 червня 2014 року Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) становить право власності позивача, захист якого гарантується Протоколом 1 до статті 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Виходячи з встановлених судом фактичних обставин позивач відповідала критеріям, визначеним необхідними пунктом 6 Порядку.
Таке може вважатися підставою для виникнення у позивача легітимних очікувань, а отже майном, право власності на яке підлягають захисту відповідно до статті 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З зазначених причин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року позивачу відстрочено сплату судового збору в розмірі 908,00 грн до ухвалення судового рішення у справі (арк. спр. 39-41).
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію пенсію та зобов`язання відповідача відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 22-А) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 24 вересня 2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у розмірі 5000 гривень.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 монетизацію одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження НОМЕР_1 ).
Стягнути за рахунок бюджетних Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до Державного бюджету України судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн).
У задоволенні вимог про визнання дій відповідача протиправними відмовити за необґрунтованістю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов