Рішення № 102456647, 28.12.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
260/3171/21
Номер документу
102456647
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/3171/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (вул. Болгарська, буд. 2,м. Ужгород, Закарпатська область,88000) до Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області (вул. Петефі, буд. 49,с. Тисаашвань, Закарпатська область, Ужгородський район,89500) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, яким просить: 1. Прийняти позовну заяву до свого провадження. 2. Задовольнити адміністративний позов та зобов`язати Тисаашванську гімназію Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, розташованої за адресою: 89500, Закарпатська область, Ужгородський район, село Тисаашвань, вулиця Петефі, будинок 49 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. 3. Стягнути розмір судових витрат з відповідача на нашу користь. Клопотання. Керуючись ст.259 КАС України, просить суд дану справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без участі представника позивача - Головного управління ДСИС України у Закарпатській області.

1.Позиції сторін

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками позапланової перевірки Тисаашванської гімназії Чопської міської раді Ужгородського району Закарпатської області, розташованої за адресою: 89500, Закарпатські область. Ужгородський район, село Тисаашвань, вулиця Петефі, будинок 49 складений акт перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 23.06.2021 року за № 69 (далі - Акт), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України (далі КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВ( України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015зі №252/26697 (далі-ППБУ).

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу зі сторони керівника суб`єкта господарювання не надходили.

Оскільки, за результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації Тисаашванської гімназії Чопської міської раді Ужгородського району Закарпатської області грубо порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі, травмування та загибелі людей, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров`ю людей, тому позивач відповідно до статті 67 КЦЗ України просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, розташованої за адресою: 89500, Закарпатська область, Ужгородський район, село Тисаашвань, вулиця Петефі, будинок 49 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Ухвалою суду від 29.10.2021 року до участі у справі було залучено Чопську міську раду Код ЄДРПОУ 04053737 Місцезнаходження юридичної особи Україна, 89502, Закарпатська обл., місто Чоп, ВУЛИЦЯ БЕРЕГ, будинок 2.

Сторони в судове засідання не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені належним чином на свої офіційні електронні адреси. Від представника позивача надійшла заява про проведення судового засідання відсутності позивача.

Відзив відповідач суду не надав.

Однак, 23 грудня 2021 року від Чопської міської ради надійшло клопотання рол закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю факту порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної безпеки та пожежної безпеки на Тисаашванській гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, розташованої за адресою: 89500, Закарпатська область, Ужгородський район, село Тисаашвань, вулиця Петефі, будинок 49 щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону Україні «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та на виконання наказу Головного управління ДСНС України у Закарпатській області від 07.06.202] № Не-102/52 у період з 21 по 23 червня 2021 року працівниками Головного Управління ДСНС України у Закарпатській області здійснено позапланову перевірку територій, приміщень будівель та споруд Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області з метою перевірки виконання припису, додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.

За наслідками позапланової перевірки Тисаашванської гімназії Чопської міської раді Ужгородського району Закарпатської області, розташованої за адресою: 89500, Закарпатські область. Ужгородський район, село Тисаашвань, вулиця Петефі, будинок 49 складений акт перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 23.06.2021 року за № 69 (далі - Акт), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України (далі КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВ( України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015зі №252/26697 (далі-ППБУ).

Вказаний акт містить перелік порушень вимог законодавства, виявлених позивачем під час здійснення перевірки, а саме:

п. 1. Наявні плани евакуації не відкориговані. (Пункт 6 розділу II ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 2. Не проведено вогнезахисну обробку дерев`яних конструкцій горища (Пункт 2.' розділу III ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 3. Допускається встановлення на вікнах глухих ґрат. (Пункт 2.16 глави 2 розділу II ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 4. З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснено з; допомогою скрутки (Пункт 1.6 глави 1 розділу IV ППБУ Наказ МВС України №1417 ві; 30.12.2014 року);

п. 5. Допускається прокладання та експлуатація тимчасових електромереж у будівлях та приміщеннях (Пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 6. Приміщення не обладнано системами протипожежного захисту. (Пункт 1.2 розділ V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 7. Територія, приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом. (Пункт 3.6 глави З розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 8. Територію не забезпечено пожежним щитом (Пункт 3.11 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 9. При встановленні вогнегасників не забезпечено їх захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів. (Пункт 3.15 глави З розділу V ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 10. Не здійснено навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захист) (пункт 8 частини 1 статті 20 КЦЗУ);

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу зі сторони керівника суб`єкта господарювання не надходили.

В подальшому, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області проведено позапланову перевірку відповідача 21.12.2021 року за результатами якої складено Акт від 21.12.2021 року №414, яким встановлено Тисаашванською гімназією Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області повністю усунуто всі недоліки, зазначені у акті від 23.06.2021 року за № 69 .

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно зі ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до пп.35 п.4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області та пп. 57 п.4 Указу Президента №20/2013 від 16.01.2013 року "Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, для вирішення спору суди мають встановити наявність або відсутність вищевказаних обставин на підставі відповідних доказів.

Судом враховується, що станом на день прийняття рішення у справі відповідачем повністю усунуто виявлені при перевірці порушення.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відсутній предмет спору у звязку з відсутністю порушень.

Керуючись статтями 1, 242-246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

1.У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (вул. Болгарська, буд. 2,м. Ужгород, Закарпатська область,88000) до Тисаашванської гімназії Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області (вул. Петефі, буд. 49,с. Тисаашвань, Закарпатська область, Ужгородський район,89500) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 січня 2022 року.