
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2022 р. Справа№200/15808/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у прийнятті незаконного рішення від 28.07.2021 № 8281-7604/Д-15/8-0500/21 щодо відмови у переведенні та перерахунку пенсії на підставі заяви від 26.06.2021 з її перерахунком з 01.07.2021;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про переведення позивача з пенсії за віком, призначеної за Законом України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» за матеріалами пенсійної справи № 111025, а також додатково наданими документами, з одночасним її перерахунком, в зв`язку з виникненням права на перерахунок пенсії згідно розпорядження про призначення пенсії від 15.07.2011 в розмірі 87% від заробітної плати працюючого державного службовця, яка складає 9850 грн. на підставі довідки ф. № 1-3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 01/02-828 від 06.04.2020 з 01.07.2021;
- зобов`язати відповідача порівняти перерахований розмір пенсії з розміром отриманої пенсії до такого переведення і, якщо внаслідок перерахунку її розмір зменшиться, залишити та виплачувати в раніше встановленому розмірі, а в разі збільшення - виплачувати в перерахованому розмірі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач до суду надав відзив на адміністративний позов. У відзиві відповідач зазначив, що підставою для перерахунку пенсії за віком є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до органу Пенсійного фонду в установленому порядку. Як свідчать матеріали справи, позивач з заявою встановленої форми до пенсійного органу не звертався.
Також відповідач зазначає, що чинним законодавством України не визначено права, підстав та порядку реалізації перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою від 26.06.2021, в якій просив:
перевести з пенсії за віком (за Законом № 1058) на пенсію за віком (за Законом № 3723) на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі № 111025, з одночасним її перерахуванням відповідно до розпорядження про призначення пенсії від 15.07.2011 в розмірі 87% від заробітної плати працюючого державного службовця, яка складає 9850 грн. на підставі довідки ф. № 1-3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 01/02-828 від 06.04.2020 з 01.07.2021;
порівняти перерахований розмір пенсії з розміром отриманої пенсії до такого переведення і, якщо внаслідок перерахунку її розмір зменшиться, залишити та виплачувати в раніше встановленому розмірі.
Листом від 28.07.2021 № 8281-7604/Д-15/8-0500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення/ перерахунку пенсій (Порядок 22-1 від 25.11.2005) заява, зокрема, про переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб. Також перелічені заяви можуть подаватися через вебпортал електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису та можуть бути подані представником заявника , який діє на підставі довіреності.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1.
Відповідно до 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з пунктом 4.3. Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а.
Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, позивач в порядку, встановленому Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався, а на подану ним у довільній формі заяву відповідач надав відповідь листом в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".
При цьому позивач сам не заперечує факту, що він звертався до відповідача з письмовою заявою від 26.06.2021 на підставі Закону України «Про звернення громадян», що відображено в його позовній заяві.
ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у прийнятті незаконного рішення від 28.07.2021.
Суд зазначає, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це форма поведінки цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Це пасивна поведінка суб`єкта.
Як вбачається з матеріалів справі, відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні переведення позивача з одного виду пенсії на інший. При розгляді заяви ОСОБА_1 відповідач лише роз`яснив порядок звернення з такого виду заявами та послався на Порядок № 22-1, що відповідає приписам чинного законодавства.
В даному випадку у відповідача не виникло обов`язку щодо прийняття рішення про переведення позивача з одного виду пенсії на інший, оскільки самим позивачем не дотриманий порядок звернення з цього питання до пенсійного фонду.
Отже пенсійним органом не приймалось рішення, про визнання протиправним якого просить в позові ОСОБА_1 і яке може бути перевірено судом на виконання завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити будь-які дії на користь позивача суд може за умови порушення таким суб`єктом приписів законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш