
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 січня 2022 р. Справа № 120/11804/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2021 року управління Держпраці у Вінницькій області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ" (далі - відповідач, ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ"), у якому просило:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ", у вигляді заборони:
- експлуатації устаткування напругою понад 1000В та заточувального верстата без захисного пристрою;
- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, роботи в замкнутому просторі; зберігання балонів зі зрідженим та вибухонебезпечним газом, ремонт та технічне обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- виконання робіт водієм навантажувача, який зайнятий на роботах з підвищеною небезпекою, що не пройшов в установлені терміни спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці до повного їх усунення.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у період з 06.09.2021 року по 10.09.2021 року проведено планову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ". За результатами перевірки складено акт № ВН 379/474/АП від 10.09.2021, яким виявлено факти порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих. Також відповідачу було направлено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю здійснення державного гірничого нагляду від 10.09.2021 року за № ВН 379/474/АП/П, який залишився відповідачем без виконання. Відтак позивач вважає, що виявлене під час перевірки порушення створює загрозу життю та здоров`ю людей, на підставі п. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та звернувся до суду з позовом для вирішення питання про застосування судом відносно відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою суду від 27.09.2021 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
01.10.2021 року позивач на виконання вимог вказаної ухвали суду надав заяву, у якій зазначив, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п.20 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Ухвалою суду від 08.10.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також цією ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копія вказаної ухвали була направлена на адресу відповідача, яка зазначена в відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Так, ухвалу відповідач отримав 20.10.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах справи. Проте, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
За змістом ч. 4 ст. 159, ч. 6 ст. 162 КАС України подання заяви по суті справи є правом учасників справи. Однак, у разі ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, неподання відповідачем відзиву на позовну заяву не є перешкодою для розгляду даної адміністративної справи.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, подані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
У період з 06.09.2021 року по 10.09.2021 року на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 03.09.2021 року № 1008-О проведено планову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТВМ".
За результатами перевірки складено акт № ВН 379/474/АП від 10.09.2021, яким виявлено факти порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих. Актом перевірки зафіксовані, окрім іншого, наступні порушення:
1. Роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: устаткування напругою понад 1000В (пункт 8 групи А Переліку машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 77) та вантажопідіймального обладнання (кран-балки, електротельфери) пункт 8 групи Б Переліку машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 77), що є порушенням вимог п. 6 Порядку вдачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107;
2. Роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в замкнутому просторі (п. 7 групи А додатку 2 до Порядку); зберігання балонів зі зрідженим та вибухонебезпечним газом (п. 10 група А додатку 2 до Порядку); ремонт та технічне обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки (п.11 група А додатку 2 до Порядку); вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів (п. 20 група А додатку 2 до Порядку), що є порушенням вимог п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 26.10.2021 року № 1107;
3. Роботодавець не подав до територіального органу Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки , а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра (пункт 3 групи Б додатку 2 до Порядку), що є порушенням вимог п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107;
4. Водій навантажувача, який зайнятий на роботах з підвищеною небезпекою не пройшов в установлені терміни спеціальне навчання і перевірку знань з відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, що є порушенням вимог пункту 4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 року за № 231/10511;
5. В механічній майстерні експлуатується заточувальний верстат без захисного пристрою (екрану), який зблоковано з спуском верстата, що порушенням вимог п.1.10 розділу 1 глави ІІ НПАОП 000-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» затверджені Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19 грудня 2013 року № 966 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 лютого 2014 року за № 327/25104.
Акт перевірки № ВН 379/474/АП від 10.09.2021 містить підпис в.о. директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» Ліщишиної В.М., яким підтверджено факт участі її під час проведення перевірки. Також у акті перевірки зазначено про отримання в.о. директора примірника акту перевірки та відсутність зауважень та заперечень.
У зв`язку з виявленими порушеннями, Управління Держпраці у Вінницькій області винесло відповідачу припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю здійснення державного гірничого нагляду від 10.09.2021 року за № ВН 379/474/АП/П, який також отримала в.о. директора ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» Ліщишина В.М. 10.09.2021 року.
Враховуючи, що відповідачем вимоги припису залишені без виконання, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовано Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон від 05.04.2007 № 877-V).
В розумінні статті 1 Закону від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон від 14.10.1992 № 2694-XII) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення № 96).
За приписами статті 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Водночас, підпунктом 16 пункту 4 Положення № 96 передбачено, що Державна служба України з питань праці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Згідно з підпунктом 5 пункту 6 Положення № 96 Державна служба України з питань праці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Державна служба України з питань праці.
Приписами частини 1 статті 39 Закону від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 5 статті 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону від 05.04.2007 № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Враховуючи викладене, у зв`язку з виникненням загрози життю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю працівників ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» є підстави для повного зупинення:
- експлуатації устаткування напругою понад 1000В та заточувального верстата без захисного просторою;
- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в замкнутому просторі; зберігання балонів зі зрідженим та вибухонебезпечним газом; ремонт та технічне обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- виконання робіт водієм навантажувача, який зайнятий на роботах з підвищеною небезпекою, що не пройшов в установлені терміни спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
В даному випадку суд погоджується з доводами позивача, що виконання ТОВ ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» зазначених робіт підвищеної небезпеки є грубим порушенням вимог з охорони праці та промислової безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю працівників товариства.
При цьому суд враховує, що під загрозою життю та здоров`ю людей необхідно розуміти виникнення умов, за якими подальше продовження діяльності підприємства, установи, організації, виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди громадянам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Крім того, частиною четвертою статті 43 Основного Закону кожному гарантоване право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Таким чином, при вирішенні справи суд враховує баланс інтересів та вважає, що життя та здоров`я людини, а також безпечні та здорові умови праці є пріоритетними та переважають над іншими правами та інтересами, зокрема правом на працю та здійснення господарської діяльності.
Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей. При цьому застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, який зафіксований в акті перевірки та залишається не усунутим на час розгляду судом відповідного позову органу державного нагляду (контролю).
Наразі суд зважає на те, що станом на дату розгляду даної справи відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували усунення виявлених порушень.
Разом із тим, суд вважає за доцільне роз`яснити відповідачу, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Такий захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику та загрози життю і здоров`ю людей.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями частини 2 статті 139 КАС України, відповідно до яких при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем не понесені будь-які витрати, тому відсутні підстави для вирішення питання про їх розподіл.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» (вул. Приміська, 6 В, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 24300, код ЄРПОУ 30242132) у вигляді заборони:
- експлуатації устаткування напругою понад 1000В та заточувального верстата без захисного просторою;
- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в замкнутому просторі; зберігання балонів зі зрідженим та вибухонебезпечним газом; ремонт та технічне обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- виконання робіт водієм навантажувача, який зайнятий на роботах з підвищеною небезпекою, що не пройшов в установлені терміни спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці до повного їх усунення.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління Держпраці у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39845483, вул. Магістратська, 37, м. Вінниця, 21050);
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТВМ» (код ЄРПОУ 30242132, вул. Приміська, 6 В, смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, 24300).
Повне судове рішення складено та підписано суддею 10.01.2022 року.
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна