Рішення № 102445015, 31.12.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2021
Номер справи
460/8201/21
Номер документу
102445015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 грудня 2021 року м. Рівне №460/8201/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції Поліського округу доДержавного підприємства "Зірненський спиртовий завод" про застосування заходів реагування, В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі – позивач) звернулася з позовом до Державного підприємства "Зірненський спиртовий завод" (далі – відповідач, ДП "Зірненський спиртовий завод"), за змістом якого просила суд:

- застосувати заходи реагування до Державного підприємства "Зірненський спиртовий завод" (вул.Зірненська, буд.7, с.Зірне, Березнівський район, Рівненська область, 34609) шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборонити (зупинити) експлуатацію бардополів, які знаходяться за межами с.Зірне Березнівського району, до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від неорганізованих джерел викидів (бардополя), які знаходяться за межами с.Зірне Березнівського району.

Позов обґрунтований тим, що відповідач здійснює свою діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, що є порушенням ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Ухвалою суду від 16.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Зазначена ухвала отримана відповідачем 30.09.2021.

У встановлений відповідач відзиву не подав, про причини неподання суд не повідомив.

Відтак, враховуючи положення ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Державне підприємство "Зірненський спиртовий завод" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис 03.11.2005 за номером 15891200000000187. Види діяльності підприємства за КВЕД є: 11.01 Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв (основний), 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, 20.14 Виробництво інших основних органічних хімічних речовин, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 01.50 Змішане сільське господарство, 01.63 Післяурожайна діяльність, 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у., 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 52.10 Складське господарство, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (а.а.с.54-55).

27.02.2020 Державною екологічною інспекцією Поліського округу видано наказ №48-ОД "Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)" (а.а.с.13-14).

На підставі наказу Державною екологічною інспекцією Поліського округу 27.02.2020 видано направлення №99/2 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Зірненський спиртовий завод" (а.с.15).

Посадовими особами Державної екологічної інспекції Поліського округу з 04.03.2020 по 18.03.2020 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ДП "Зірненський спиртовий завод" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, про що складено акт №200 від 18.03.2020, яким встановлені порушення відповідачем вимог Законів України "Про охорону атмосферного повітря", Закону України "Про відходи" (а.а.с.16-22).

З метою усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства посадовими особами Державної екологічної інспекції Поліського округу т.в.о. директора ДП "Зірненський спиртовий завод" Яцику Р.В. внесено припис від 18.03.2020 №200, установлено терміни його виконання (а.а.с.23-24).

Відповідно до пункту 2 вказаного припису, ДП "Зірненський спиртовий завод" до 18.06.2020 необхідно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничий майданчик (бардополя), який розташований за межами с.Зірне Березнівського району (ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.03.2020 №479-3/5, винесеною внаслідок розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 12.03.2020 №005368, відповідальну особу ДП "Зірненський спиртовий завод" притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 тс.78 КУпАП у виді штрафу в розмірі 136грн (а.а.с.25-26).

Згідно з квитанцією від 23.03.20209 №0.0.1658795311.1, порушником штраф сплачено повністю (а.с.27).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу відповідно до наказу від 16.10.2020 №234-ОД "Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)", направлення №475 від 16.10.2020 в період з 19.10.2020 по 30.10.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Зірненський спиртовий завод", а саме щодо виконання вимог припису від 18.03.2020 №200 (а.а.с.28-29).

У ході позапланової перевірки встановлено та в акті перевірки від 23.10.2020 №501 зафіксовано, що відповідачем не виконано пункт 2 припису №200 від 18.03.2020, а саме: ДП "Зірненський спиртовий завод" не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничий майданчик (бардополя), який розташований за межами с.Зірне Березнівського району (а.а.с.30-35).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу директору ДП "Зірненський спиртовий завод" Яцику Р.В. з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища внесено припис від 23.10.2020 №501, установлено терміни його виконання (а.а.с.36-37).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20.10.2020 №1106-3/5, винесеною внаслідок розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 20.10.2020 №006692, відповідальну особу ДП "Зірненський спиртовий завод" притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-5 КУпАП у виді штрафу в розмірі 272грн (а.а.с.38-39).

Згідно з квитанцією від 30.10.2020 №52404549, порушником штраф сплачено повністю (а.с.40).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу відповідно до наказу від 12.03.2021 №55-ОД "Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)", направлення №108 від 12.03.2021 в період з 15.03.2021 по 26.03.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Зірненський спиртовий завод" (а.а.с.41-43).

У ході позапланової перевірки встановлено та в акті перевірки від 25.03.2021 №115 зафіксовано, що уДП "Зірненський спиртовий завод", відсутній, зокрема, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничий майданчик (бардополя), який розташований за межами с.Зірне Березнівського району, що є порушенням вимог ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (а.а.с.44-48).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу т.в.о.директора ДП "Зірненський спиртовий завод" Добровольському М.О. з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища внесено припис від 25.03.2021 №115, установлено терміни його виконання (а.а.с.49-50).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 23.03.2021 №414-3/5, винесеною внаслідок розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 23.03.2021 №008742, відповідальну особу ДП "Зірненський спиртовий завод" притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-5 КУпАП у виді штрафу в розмірі 272грн (а.а.с.51-52).

Згідно з квитанцією від 08.04.2021 №21, порушником штраф сплачено повністю (а.с.53).

Вважаючи, що відповідачем не здійснені заходи щодо усунення виявлених порушень, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначається Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до положень ст.7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб`єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред`являють керівнику суб`єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб`єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.

Положеннями ст.7 Закону №877-V також встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт (ч.6).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7).

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ч.8).

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов`язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу). Розпорядження може передбачати застосування до суб`єкта господарювання санкцій, передбачених законом (ч.9).

Невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб`єкта господарювання згідно із законом (ч.9 ст.4 Закону №877-V).

Таким чином, законодавець чітко визначає два окремі способи впливу органом контролю на суб`єкта господарювання з метою усунення порушень, виявлених в ході нагляду (контролю), які полягають:

1) у зверненні з позовом до адміністративного суду. Такий спосіб впливу можливий за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом;

2) у складанні припису, розпорядження, іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Такий спосіб впливу можливий у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю).

При цьому, право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція Поліського округу діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 №252 (далі - Положення №252), згідно з яким перша є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

Пунктом 2 розділу ІІ Положення №252 передбачено, що Державна екологічна інспекція Поліського округу здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог екологічного законодавства, в тому числі законодавства про охорону атмосферного повітря.

Статтею 4 Закону №877-V регламентовано, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч.5), при цьому вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюються виключно законами (ч.4).

Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707-XII), господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що господарська діяльність, пов`язана з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена, в тому числі і шляхом вжиття судом заходів реагування, лише у випадку обґрунтованості вжиття таких заходів з посиланням на відповідні норми законодавства.

Позовні вимоги про вжиття заходів реагування до відповідача позивач обґрунтовує невиконанням ДП "Зірненський спиртовий завод" приписів щодо отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин від неорганізованих джерел викидів (бардополів), що розташовані за межами с.Зірне Березнівського району.

Так, у ході перевірки уповноваженими особами позивача встановлено, що виробнича діяльність відповідача пов`язана з утворенням відходів, зокрема – барди зернової, яка скидається на поля фільтрації (бардополя), що знаходяться за межами с.Зірне Березнівського району.

Зокрема, рішенням Зірненської сільської ради Березнівського району від лютого 2016 року №53/1 ДП "Зірненський спиртовий завод" надано дозвіл на вивезення виробничих відходів (барди зернової) на земельні ділянки, що знаходяться на території Зірненської сільської ради, орієнтовною площею 12,0га.

При цьому, вимогу отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів позивач обґрунтовує приписами ч.5 ст.11 Закону №2707-XII, згідно з якою викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Суд зазначає, що змістом статті 11 Закону №2707-XII є регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, одним із видів якого є отримання дозволу. Частиною 1 цієї статті визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог ст.11 Закону №2707-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 13.03.2002 №302, якою затверджено Порядок проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи (далі - Порядок №302).

Порядком №302 визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Відповідно до ст.1 Закону №2707-XII, у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища;

забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища;

викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин;

норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела - гранично допустимий викид забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела викиду;

джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Згідно зі ст.5 Закону №2707-XII, у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.

Статтею 7 Закону №2707-XII визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Для діючих і тих, що проектуються, окремих типів обладнання і споруд залежно від часу розроблення та введення у дію, наявності наукових і технічних розробок, економічної доцільності встановлюються:

норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела;

технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин або їх суміші, які визначаються у місці їх виходу з устаткування.

Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що для отримання суб`єктом господарювання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря необхідна наявність одночасно у сукупності таких умов:

- наявність стаціонарних джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- наявність забруднюючої речовини у переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин встановлюється Кабінетом Міністрів України;

- встановлені нормативи гранично допустимого викиду конкретно визначеної забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від конкретного стаціонарного джерела викиду.

Судом встановлено, що вимоги приписів відповідача стосувалися отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин від неорганізованих джерел викидів (бардополів).

Проте, які саме забруднюючі речовини надходять в атмосферне повітря від барди зернової, що фільтрується на бардополях, уповноваженими особами контролюючого органу під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) не встановлено, у відповідних актах не зафіксовано.

На виконання вимог Порядку №302 Міністерством охорони навколишнього природного середовища прийнято наказ від 09.03.2006 №108, яким затверджено Інструкцію про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2006 за N341/12215) (далі – Інструкція №108).

Зазначена Інструкція встановлює загальні вимоги в частині побудови, оформлення та змісту документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди існуючими та новоствореними об`єктами.

Пунктом 2.9 Інструкції №108 визначено, що у відомостях щодо виду та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами наводяться дані, які готуються на підставі звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві.

Відповідно до Переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 №1598, та Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1 до Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об`єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінекоресурсів України від 10.05.2002 N,177, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 22.05.2002 за N445/6733), встановлюються: перелік найбільш поширених забруднюючих речовин та їх обсяги, викиди яких підлягають регулюванню та за якими здійснюється державний облік; перелік небезпечних забруднюючих речовин та їх обсяги, викиди яких підлягають регулюванню та за якими здійснюється державний облік; перелік інших забруднюючих речовин та їх обсяги, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об`єкта; перелік забруднюючих речовин та їх обсяги, для яких не встановлені ГДК (ОБРД), в атмосферному повітрі населених міст.

Зазначені нормативні акти не містять серед переліку найбільш поширених забруднюючих речовин, небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких підлягають регулюванню, речовин, які надходять в атмосферне повітря внаслідок фільтрації барди зернової.

Отже, у позивача були відсутні умови, необхідні для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а вимога відповідача отримати такий дозвіл - безпідставна.

Таким чином, підстави для застосування до ДП "Зірненський спиртовий завод" заходів реагування у виді часткової зупинки діяльності шляхом заборони експлуатації бардополів, які знаходяться за межами с.Зірне Березнівського району, до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначених неорганізованих джерел викидів, відсутні.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У сукупності викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не ґрунтуються на матеріальному законі, не відповідають встановленим судом обставинам справи, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому до задоволення не підлягають.

Відповідно до ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат, відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову Державної екологічної інспекції Поліського округу до Державного підприємства "Зірненський спиртовий завод" про застосування заходів реагування відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Державна екологічна інспекція Поліського округу (вул.Леха Качинського, буд.12-А, м.Житомир, 10014, ідентифікаційний код юридичної особи: 42163803).

Відповідач: Державне підприємство "Зірненський спиртовий завод" (вул.Зірненська, буд.7, с.Зірне, Березнівський район, Рівненська область, 34609, ідентифікаційний код юридичної особи: 00375036).

Рішення складено 31 грудня 2021 року.

Суддя О.М. Дудар