Рішення № 102445004, 31.12.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2021
Номер справи
460/5072/21
Номер документу
102445004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 грудня 2021 року м. РівнеСправа №460/5072/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов`язати відповідача зробити виплату позивачу пенсії за понаднормовий стаж роботи у розмірі 1% за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 01.03.2021 виплачувати з розрахунку заробітної плати 12398,91 грн, що застосовується при призначенні пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером та має статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а також більше 35 років стажу, отримує пенсію на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зазначив, що відповідач на основі судових рішень у справі №565/1226/17, у справі №460/3060/18 та у справі №460/4846/20 здійснив перерахунок його пенсії відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. З 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії автоматизованим способом відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, виходячи з розмір заробітку для обчислення пенсії 12398,91 грн. Проте, при такому перерахунку його пенсії відповідач в частині обрахунку підвищення до пенсії, визначеного частиною другою статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосував розмір заробітку для обчислення пенсії 11170,19 грн, який відповідає розміру станом на 01.05.2020. Крім того, на звернення ОСОБА_1 відповідач листом відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача у належному розмірі. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують гарантоване державою його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 19.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання суду відзиву.

Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що з 01.03.2021, на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій, зокрема, і ОСОБА_1 . Перерахований з 01.03.2021 розмір заробітної плати для обчислення пенсії позивача становить 12398,91 грн (3764,40грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 х 1,11 – коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 х 2,28484 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати з (01.03.2021 становить 6841,15 грн (4773,58 грн - розмір пенсії визначений з урахуванням страхового стажу (38 років 6 місяців) та заробітної плати (12398 91 грн) + 2010,63 грн - доплата за 18 років понаднормового стажу (11170,19 грн х 18%), встановлена на виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №460/4846/20 + 56,94 грн - додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Отже, перерахунок пенсії з 01.03.2021 проведено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” та з урахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №460/4846/20; розмір пенсійної виплати визначено відповідно до законодавства. Оскільки в означеному судовому рішенні зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у разі внесення наступних змін до нормативно-правових актів відсутні, то з 01.03.2021 пенсію позивача перераховано з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 та з урахуванням судових рішень. За наведених обставин, відповідач стверджує про безпідставність вимоги позивача щодо обчислення доплати за понаднормовий стаж від заробітної плати, що застосовується при визначенні розміру пенсії з 01.03.2021. Вважає, що відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії із зазначених підстав, відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 05.12.2002 Рівненською обласною державною адміністрацією (а.с.9). Перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду, де з 30.04.2011 отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку за нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Крім того, постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області у справі №565/1226/17 від 07.08.2017 зобов`язано територіальний орган Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 07.04.2017 пенсії за віком із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі норми частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII (далі – Закон №796-XII), - по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах (а.с.18).

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2017 залишено без змін постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 (а.с.19-20).

Постановою Верховного Суду від 11.09.2018 залишено без змін постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07.08.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду (а.с.24-26).

На виконання даного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням частини другої статті 56 Закону №796-XII. Така доплата здійснювалася до 31.01.2018.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 у справі №460/3060/19, яке набрало законної сили 09.04.2019, зобов`язано територіальний орган Пенсійного фонду відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.02.2018, з урахуванням частини другої статті 56 Закону №796-XII, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії (а.с.28-30, 32).

На виконання вказаного судового рішення відповідач відновив виплату доплати за понаднормовий стаж з 01.02.2018.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №460/4846/20, яке набрало законної сили 16.12.2020, зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.05.2020 підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону №796-XII, виходячи з розміру заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, в сумі 11170,19 грн, та з кількості років понаднормового стажу, визначеного на момент здійснення перерахунку (а.с.37-50).

20.03.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, в якій просив переглянути нарахування і виплату до пенсії 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з урахуванням частини другої статті 56 Закону №796-XII (а.с.51).

Листом ГУ ПФУ в Рівненській області від 19.04.2021 за №2582-2026/0-02/8-1700/21 на звернення ОСОБА_1 повідомлено, що з 01.03.2021, на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Так, перерахований з 01.03.2021 розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 12398,91 грн (3764,40грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 х 1,11 – коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 х 2,28484 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати з (01.03.2021 становить 6841,15 грн (4773,58 грн - розмір пенсії визначений з урахуванням страхового стажу (38 років 6 місяців) та заробітної плати (12398 91 грн) + 2010,63 грн - доплата за 18 років понаднормового стажу (11170,19 грн х 18%), встановлена на виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №460/4846/20 + 56,94 грн - додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Отже, перерахунок пенсії з 01.03.2021 проведено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” та з урахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №460/4846/20; розмір пенсійної виплати визначено відповідно до законодавства. Оскільки в означеному судовому рішенні зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у разі внесення наступних змін до нормативно-правових актів відсутні, то з 01.03.2021 пенсію позивача перераховано з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 та з урахуванням судових рішень. Враховуючи вищевикладене, заява позивача задоволенню не підлягає (а.с.52-53).

Вважаючи такі дії органу Пенсійного фонду протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 №1058-ІV (далі – Закон №1058-ІV), який набрав чинності 01.01.2004, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон №796-XII.

Згідно зі статтею 55 Закону №796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 56 Закону №796-XII (в редакції чинній до 11.10.2017) встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так, згідно з пунктом 2 цієї статті, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини другої розділу І якого частину другу статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-ІV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-ІV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Системний аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку про те, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону №1058-ІV із урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом №796-XII. Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія за віком та на яких поширюється дія Закону №796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік стажу.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.02.2018 у справі №560/675/17, які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

Суд погоджується з відповідачем, що з 11.10.2017 правове регулювання спірних правовідносин змінилось, у зв`язку з чим Закон №796-ХІІ пов`язує право особи на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений ч.2 ст.56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених ч.2 ст.27 Закону №1058-IV.

Разом з тим, право позивача на пільгу щодо обчислення стажу роботи (служби), передбачену частиною другою статті 56 Закону №796-XII, встановлене з 07.04.2017 постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області у справі №565/1226/17, ухваленою 07.08.2017, тобто до зміни правового регулювання спірних правовідносин, а тому їх застосування погіршить становище позивача в частині розміру належної йому пенсії, що є неприпустимим в розумінні статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, право позивача на перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням частини другої статті 56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, підтверджено також рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 у справі №460/3060/19 та від 07.08.2020 у справі №460/4846/20.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, обставини щодо наявності у позивача права на пільгу щодо обчислення стажу роботи (служби), передбачену частиною другою статті 56 Закону №796-XII, встановлені в судовому порядку та в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України не потребують доказуванню.

Водночас, суд зауважує, що аналіз положень частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ також дозволяє дійти висновку про те, що розмір підвищення до пенсії не є сталим, оскільки залежить від розміру заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу. Тобто, в разі збільшення розміру вказаних величин, то, відповідно, розмір підвищення до пенсії також збільшується.

Судом встановлено, що з моменту проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону №796-XII станом на 07.04.2017 на виконання судового рішення у справі №565/1226/17, станом на 01.02.2018 на виконання судового рішення у справі №460/3060/19 та станом на 01.05.2020 на виконання судового рішення у справі №460/4846/20, розмір заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу позивача збільшувалися, а саме: розмір заробітної плати станом на 07.04.2017 становив 4529,99 грн; на 01.04.2018 - 10063,24 грн; на 01.05.2020 – 11170,19 грн.

З 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії автоматизованим способом відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Так, перерахований з 01.03.2021 розмір заробітної плати для обчислення пенсії позивача становить 12398,91 грн.

Відтак, підвищення до пенсії позивача, передбачене частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, також підлягає обрахунку з означеного розміру.

Враховуючи викладене, доплата до пенсії позивача за 18 років понаднормового стажу повинна становити 2231,80 грн (12398,91 грн - розмір заробітку для обчислення пенсії х 18% - відсоток за кожен рік роботи понад 20 років, тобто за 18 років понаднормового стажу).

Разом з тим, з 01.03.2021 відповідач здійснює розрахунок підвищення до пенсії позивача, передбаченого частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, виходячи з розміру заробітку для обчислення пенсії 11170,19 грн. Тобто в такому ж розмірі, що й станом на 01.05.2020.

Вказані обставини визнаються сторона в заявах по суті справи, у суду відсутній обґрунтований сумнів щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, а тому в силу вимог ч.1 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо застосування при обрахунку з 01.03.2021 підвищення до пенсії позивача, передбаченого частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, розміру заробітку для обчислення пенсії, який встановлено станом на 01.05.2020, а не з 01.03.2021, оскільки такі здійснені не у спосіб, визначений чинним законодавством України, чим порушено гарантоване державою право на пенсію, яке підлягає судовому захисту.

При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на судове рішення у справі №460/4846/20 як на підставу для розрахунку у 2021 році підвищення до пенсії, передбачене частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, виходячи з розміру заробітку для обчислення пенсії, який встановлено станом на 01.05.2020 (11170,19 грн), оскільки, як зазначалося судом вище по тексту даного рішення, розмір такого підвищення до пенсії не є сталим та залежить від розміру заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу. Тобто, в разі збільшення розміру вказаних величин, розмір означеного підвищення до пенсії також збільшується.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При цьому, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.2 ст.9 КАС України).

Статтею 245 КАС України визначено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч.1).

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п.10 ч.2).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 01.03.2021 відповідно до положень частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ, виходячи з розміру заробітної плати, що враховується для обчислення його пенсії на момент її перерахунку - 12398,91 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, всупереч вимогам КАС України, не довів правомірності оспорюваних дій, в той час як позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними й допустимими доказами, а тому позов слід задовольнити повністю.

Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до частини першої статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обрахунку з 01.03.2021 підвищення до пенсії ОСОБА_1 за понаднормовий стаж роботи (служби), передбаченого частиною другою статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру заробітної плати 11170,19 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.03.2021 відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії на момент її перерахунку, в сумі 12398,91 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м.Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 31 грудня 2021 року.

Суддя Н.О. Дорошенко