
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" грудня 2021 р. справа № 300/7111/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.,
при секретарі Подольській Т.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Пищ М.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови від 19.10.2021 року про закінчення виконавчого провадження № 59016628,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови від 19.10.2021 року про закінчення виконавчого провадження № 59016628.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 19.10.2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. протиправно, в порушення положень Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 59016628. Позивач вважає постанову про закінчення виконавчого провадження незаконною, оскільки державний виконавець відділу примусового виконання рішень (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. не перевірила достовірність інформації про повне виконання судового рішення у справі №347/1165/18, залишивши поза увагою обгрунтування ОСОБА_1 , внаслідок чого, просить суд визнати таку постанову протиправною та скасувати.
По справі здійснювався ряд наступних процесуальних дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків (т.1, а.с.49-50)
07.12.2021 року позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року відкрито провадження за правилами, передбаченими статтею 287 КАС України (т.1, а.с.55-57).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 року залучено Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до участі в справі № 300/7111/21 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача (т.3, 85-86).
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Згідно вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
23.12.2021 в судовому засіданні представником відповідача, на виконання пункту 7 ухвали про відкриття провадження від 09.12.2021 року, надано матеріали виконавчого провадження № 590166628.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав з підстав наведених ним у позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечила, просила в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду, що підтверджується повідомленням (звітом) про доставку судової повістки та ухвали суду від 23.12.2021 року на офіційну електронну адресу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (т.3, а.с. 91-93).
Частиною 3 статті 268 КАС України визначено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, визначених статтями 268, 269, 271, 287 КАС України, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року у справі № 347/1165/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, начальника Верховинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Синітовича В.І. про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність начальника Верховинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Синітовича В.І. (вул. Незалежності, 10, смт. Верховина, Івано-Франківська обл., 78700) щодо ненадання направлення ОСОБА_1 до медико-соціальної експертної комісії на проведення медико-соціальної експертизи згідно заяви ОСОБА_1 від 26.10.2017. Зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код 41315333, вул. А.Мельника, 11, м. Івано-Франківськ, 76014) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) страхові виплати у зв`язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018 (т.1, а.с.7-14).
24.04.2019 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 347/1165/18 на виконання рішення суду про зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код 41315333, вул. А.Мельника, 11, м. Івано-Франківськ, 76014) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) страхові виплати у зв`язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018 (т.1, а.с.15).
03.05.2019 року позивач звернувся до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області із заявою про відкриття виконавчого провадження та здійснення примусового виконання судового рішення на підставі виконавчого листа від 24.04.2019 року у справі № 347/1165/18 (т.1, а.с. 84).
07.05.2019 року, розглянувши заяву ОСОБА_1 , головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 59016628 про примусове виконання виконавчого листа № 347/1165/18, виданого 24.04.2019 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом (т.1, а.с. 87).
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С., 02.12.2020 року прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 59016628 (т.1, а.с.17).
Проте, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі № 300/3715/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2021 року, задоволено позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020. Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020 (т.1, а.с.18-22).
В подальшому, 08.04.2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С., прийнято постанову про відновлення виконавчого провадження № 59016628 (т.1, а.с.23).
19.10.2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С., прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 59016628 (т.1, а.с.32).
Вважаючи постанову від 19.10.2021 року про закінчення виконавчого провадження протиправною, такою, що винесена передчасно, не за наслідками повного виконання рішення суду, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема виконавчих листів і наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частин 1-2 статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.
Згідно положень частини 1 статті 26 Закону №1404-VIII, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону №1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Із матеріалів виконавчого провадження судом встановлено, що на виконання наведеного рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області надало ОСОБА_1 направлення на огляд МСЕК від 12.04.2021 №10-15/572 для встановлення відсотка втрати професійної працездатності за період 13.03.2014 по 29.01.2018 (т.2, а.с.299).
28.07.2021 року на адресу Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшов лист Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 28.07.2021 року № 10-15/1134 "Про відповідь на вимогу державного виконавця по виконавчому провадженні № 59016628", яким повідомлено відповідача про повне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року у справі № 347/1165/18, а саме про нарахування та виплату ОСОБА_1 страхових виплат за період з 13.03.2014 року по 29.01.2018 року (т.3, а.с.53).
Водночас, судом встановлено, що протокольним рішенням комісії з розгляду питань щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 на виконання вищевказаного судового рішення, комісія констатувала, що Верховинським відділенням при розрахунку страхових виплат ОСОБА_1 за період з 13.03.2014 року по 29.01.2018 року взято до уваги те, що ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках складає 30%. Посадовий оклад згідно штатного розпису на 01.03.2014 року становить 2124 грн. та гірські - 531 грн.
Розрахунок щомісячної страхової виплати: 2655*0,30 = 796,50 грн., за період з 13.03.2014 року по 28.02.2015 року сума щомісячної страхової виплати складає 9249,61 грн., за період з 01.03.2015 року по 29.02.2016 року - 9558 грн., за період з 01.03.2016 року по 28.02.2017 року - 9558 грн. Відповідно до Постанови КМУ від 16.03.2017 року № 145 "Деякі питання соціального захисту застрахованих осіб" було затверджено коефіцієнт перерахунку щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві з 01.03.2017 року в розмірі 1,236, відповідно, сума щомісячної страхової виплати складає: 796,50 грн.*1,236 = 984,47 грн. за період з 01.03.2017 року по 28.01.2018 року сума щомісячної страхової виплати складає 10733,98 грн. Таким чином, загальна сума страхових виплат складає: 9249,61 грн. + 9558 грн. + 9558 грн. - 10733,98 грн. = 39099,59 грн. (т.3, а.с. 27).
Окрім того, на підтвердження виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року у справі № 347/1165/18 додано копію квитанції від 28.07.2021 року про виплату позивачу 39296,07 грн. (т.3, а.с.54)
Наведені обставини дають суду підстави дійти до висновку, що Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про факт виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року у справі № 347/1165/18 в належний спосіб повідомлено орган примусового виконання.
Як наслідок, за умов надходження відповідної інформації з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), останній, на думку суду, об`єктивно врахував зазначене повідомлення та квитанцію саме як обставину, що засвідчує виконання судового рішення, оскільки підстав не враховувати подані докази не було.
Водночас, проведений відповідачам розрахунок страхових виплат не є предметом розгляду по вказаній справі та не підлягає, на думку суду, судовому аналізу, в порядку статті 2 КАС України, проте, суд зазначає, що останній проведено на підставі методики визначеної у Постанові КМУ від 16.03.2017 року № 145 "Деякі питання соціального захисту застрахованих осіб", а відповідно, вказаний розрахунок є таким, що базується на певному нормативному регулюванні та може бути взятий судом до уваги, як обґрунтовану передумову для подальших виплат стягувачу.
Щодо тверджень позивача про те, що розмір страхових виплат за період з 13.03.2014 року по 29.01.2018 року йому не виплачено або ж виплачено не у повному обсязі, останнім у жодний спосіб не обґрунтовано, як за змістом позовної заяви так і в ході розгляду справи.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Таким чином, приписами статті 383 КАС України передбачено певний вид судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказана правова норми КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі. Відтак, відповідні дії чи рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, в частині розміру страхових виплат за період з 13.03.2014 року по 29.01.2018 року можуть бути оскаржені позивачем у відповідному порядку до суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваної постанови від 19.10.2021 року про закінчення виконавчого провадження № 59016628 та відсутність підстав для її скасування, внаслідок чого, даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.
З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови від 19.10.2021 року про закінчення виконавчого провадження № 59016628 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його складання в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).
Відповідач:
Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43316386, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76000).
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 4131533, вул. А.Мельника, 1, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 04 січня 2022 р.