Ухвала суду № 102442869, 06.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2022
Номер справи
200/13668/21
Номер документу
102442869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

06 січня 2022 р. Справа №200/13668/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, б-р Машинобудивників, 16, код ЄДРПОУ 39767332) Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області ( юридична адреса: 85766, Донецька область, Волноваський район, с. Хлібодарівка, вул. Центральна, 17, код ЄДРПОУ 03331393) про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області (далі-відповідач №1), Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області (далі-відповідач№2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області від 14.04.2021 №469-УБД про відмову у затвердженні документації із землеустрою та надання у власність земельної ділянки;

- визнати протиправною бездіяльність Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області, що полягає у не прийнятті рішення за результатами розгляду проекту землеустрою та зобов`язати Хлібодарівську сільську територіальну громаду Волноваського району Донецької області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Рівнопільської сільської ради Волноваського району Донецької області та про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер 1421586800:03:000:1765 площею 2,0000 га.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він, реалізуючи своє право на отримання земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, звернувся до відповідача № 1 із заявою про затвердження документації з землеустрою та надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність, що перебуває у державній власності за адресою: на території Рівнопільської сільської ради Волноваського району Донецької області. На думку позивача, відповідач № 1 наказом від 14.04.2021 року № 469-УБД протиправно відмовив йому у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області, Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху, встановлено особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання доказів сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 1816,00 грн. або доказів на підтвердження неможливості його сплати.

10 листопада 2021 року через відділ документообігу та архівної роботи суду позивачем усунуто недоліки, зазначені в ухвалі суду від 23.10.2021.

Ухвалою суду від 11 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін відповідач № 1 засобами електронного зв`язку через відділ документообігу та архівної роботи суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Заява громадянина ОСОБА_1 про затвердження документації з землеустрою та надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність, що перебуває у державній власності за адресою: на території Рівнопільської сільської ради Волноваського району Донецької області, надійшла на розгляд Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області 06 квітня 2021 року за № М-1209/0/36-21.

За результатами розгляду, Головним управлінням прийнято наказ від 14.04.2021 року № 469-УБД «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», яким відмовлено громадянину ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Рівнопільської сільської ради Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів розмір земельної ділянки 2,0000 га, кадастровий номер 1421586800:03:000:1765, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність з таких підстав: відповідно до Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» земельна ділянка з кадастровим номером 1421586800:03:000:1765, планується до передачі в комунальну власність Хлібодарівської сільської територіальної громади.

16 листопада 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №1113, яка запустив механізм повноцінної передачі земель сільськогосподарського призначення всім без виключення об`єднаним територіальним громадам нашої держави.

Ця постанова Уряду є наступним етапом для реалізації процесу передачі земель на місця, до якого Держгеокадастр проводив підготовку.

На виконання Постанови від 16 листопада 2020 року № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру видано наказ від 17 листопада 2020 року № 485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності», яким передбачено, наступне:

1. Керівникам головних управлінь Держгеокадастру в областях:

1) передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України з 17 листопада 2020 року;

2) передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, включені до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до етапі 117 Земельного кодексу України;

3) передати у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, якщо до 15 грудня року документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

4) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 пункту 1 цього наказу, вжити заходів щодо включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахування вимог Земельного кодексу України;

5) в одноденний строк після передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність органам місцевого самоврядування оприлюднювати на сайті територіального органу Держгеокадастру вказаний перелік земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене, у Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області на час прийняття наказу було запущено механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаним територіальним громадам, а тому станом на 14 квітня 2021 року у Головного управління були відсутні правові підстави для прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 .

Головним управлінням, відповідно до статей 151, 117, 122 Земельного кодексу України, прийнято наказ від 09.03.2021 року № 55-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», яким передано Хлібодарівській сільській територіальній громаді, в особі Хлібодарівської сільської ради, у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державною власності загальною площею 2854,2204 га, які розташовані в адмінмежах Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області за межами населеного пункту згідно з актом приймання-передачі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

За приписами статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року

№ 1402-VIII “Про судоустрій і статус суддів” суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

За приписами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб з суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядку судового провадження.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Як вказувалось судом вище, Головним управлінням, відповідно до статей 151, 117, 122 Земельного кодексу України, прийнято наказ від 09.03.2021 року № 55-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», яким передано Хлібодарівській сільській територіальній громаді, в особі Хлібодарівської сільської ради, у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державною власності загальною площею 2854,2204 га, які розташовані в адмінмежах Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області за межами населеного пункту згідно з актом приймання-передачі.

Земельна ділянка стосовно якої відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га з кадастровим номером 1421586800:03:000:1765 входить до складу земель комунальної власності Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області.

Таким чином, між позивачем та відповідачем № 1 існує спір з приводу наявності компетенції Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області про право на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Рівнопільської сільської ради Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів розмір земельної ділянки 2,0000 га, кадастровий номер 1421586800:03:000:1765, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність, який обумовлений передачею спірної земельної ділянки за актом прийому-передачі Хлібодарівській сільській територіальній громаді, в особі Хлібодарівської сільської ради, а тому, враховуючи зміст спірних правовідносин, такий спір має вирішуватися за правилами цивільного судочинства, а не за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей встановлювати (визнавати) належність прав на певні земельні ділянки конкретним суб`єктом.

Такий висновок суду цілком узгоджується та ґрунтується на правових позиціях Великої Палати Верховного Суду відображених у постановах від 16.05.2018 у справі №337/2535/17, від 12.12.2018 у справі №826/8687/16, від 27.02.2019 у справі №826/15089/17, від 30 липня 2019 у справі № 826/7335/17.

Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільно-процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вказаний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Оскільки дану справу в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області від 14.04.2021 №469-УБД про відмову у затвердженні документації із землеустрою та надання у власність земельної ділянки не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, то суд приходить до висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у справі в означеній частині позовних вимог.

За змістом частини 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до ч. 6 ст. 143 КАС України у випадку постановляння ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв`язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.

Крім цього, згідно положень ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" в разі закриття провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом) сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Відтак, зважаючи на закриття провадження у справі у зв`язку з неналежністю розгляду позову в порядку адміністративного судочинства, сплачений судовий збір може бути повернуто позивачу за ухвалою суду в разі звернення з відповідним клопотанням.

Керуючись статтями 183, 238, 239, 241, 243, 248, 256, 293-295 суд, -

В И Р І Ш И В:

Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, б-р Машинобудивників, 16, код ЄДРПОУ 39767332) Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області ( юридична адреса: 85766, Донецька область, Волноваський район, с. Хлібодарівка, вул. Центральна, 17, код ЄДРПОУ 03331393), в частині позовних вимог позивача до Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області від 14.04.2021 №469-УБД про відмову у затвердженні документації із землеустрою та надання у власність земельної ділянки, - закрити.

Роз`яснити позивачеві, що даний спір віднесено до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення, відповідно до статті 295 КАС України.

Згідно приписів статті 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвала складена та підписана 06 січня 2022 року.

Суддя О.В. Зінченко