ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.07.10Справа №2а-5947/10/13/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіОльшанській Т.С. , при секретарі Барабановій А.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
за позовом Сімферопольського районного центру зайнятості
до Приватного підприємства "Універсал агрозахист"
про стягнення заборгованості у сумі 12100,00 грн., за участю представників сторін: представника позивача - Слабоспіцького В.В., довіреність № 4046 від 24.11.2009;
представника відповідача - Юрковської Н.В., довіреність № б/н від 10.05.2010;
Обставини справи: Сімферопольський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Універсал агрозахист" 12100,00 грн. за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", мотивуючи позовні вимоги актом № 45/ш від 25.05.2009 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд відмовити у їх задоволенні. У своїх письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначає, що позивачем пропущений строк для застосування адміністративно - господарських санкцій.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, ст. 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Сімферопольський районний центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до п. 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.
За змістом Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року Сімферопольський районний центр зайнятості, реалізуючі свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Судом встановлено, що 02.06.2008 Наказом № 12 Приватним підприємством "Універсал агрозахист" на посаду техніка була прийнята громадянка РФ ОСОБА_5 з 02.06.2008 на підставі заяви про прийняття на роботу (а.с.4).
Наказом від 30.01.2009 № 2 ПП "Універсал агрозахист" звільнено ОСОБА_5 з 30.01.2009 по власному бажанню з виплатою відпускних за 16 календарних діб (а.с.5). Факт роботи ОСОБА_5 підтверджується також записом в трудовій книжці.
25 травня 2009 начальником інспекції з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Кримського республіканського центра зайнятості Байбугановою Е.Х. складено акт № 453\ш про те, що ПП "Універсал агрозахист" порушена норма ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" у частині використання праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості України громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 (а.с.9).
Згідно з актом № 453\ш від 25.05.2009 року громадянка Російської Федерації ОСОБА_5 з 02.06.2008 по 30.01.2009 року працювала на посаді техніка ПП "Універсал агрозахист" без дозволу на працевлаштування, а отже, за висновком позивача є порушенням ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" та постанови Кабінету Міністрів України №2028 від 01.11.1997 "Про порядок-оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу працевлаштування в Україні".
Керуючись ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", п. 8 "г" Положення про інспекцію з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою КМ України від 24.06.1991 р. № 47 відповідачу запропоновано у місячний строк внести штраф у двадцятикратному розмірі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного працевлаштованого з порушенням законодавства іноземного громадянина у сумі 12100,00 грн.
В зазначений термін штраф не сплачений відповідачем.
Згідно із ч. ч. 2, 3, 4 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України. У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.1999р. №2028 "Про затвердження порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні" - дозвіл на працевлаштування оформляється та видається Державним центром зайнятості для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом) - тобто, конкретному роботодавцю на працевлаштування іноземця на конкретному робочому місці чи посаді.
З акту № 453\ш від 25.05.2009 вбачається, що ПП "Універсал агрозахист" порушена норма ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" у частині використання праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості України громадянки Російської Федерації ОСОБА_5.
Згідно з Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Згідно до п. 6ч. 3 ст. 19 ГК України, держава здійснює контроль та нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання в сфері виробництва і праці - за безпекою виробництва і праці, додержанням законодавства про працю.
Як вбачається зі ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Судом встановлено, що законодавець передбачив покладення адміністративно господарських санкцій за використання праці іноземця без належного дозволу. Відповідач використовував працю громадянина Р.Ф. у період дії трудового договору з 02.06.2008 по 30.01.2009. Суд вказує, що правопорушення є таким, що триває у часі з моменту прийняття іноземця на роботу до моменту його звільнення. У звязку з чим суд вказує, що обчислення строку, передбаченого ст. 250 ГК України, з дня порушення правил можливо у весь період, коли субєкт господарської діяльності використовував працю іноземця та закінчується днем його звільнення, тобто у даному випадку 30.01.2009. Як вбачається з матеріалів справи, фінансові санкції застосовані позивачем 25.05.2009.
З урахуванням вищевикладеного суд зазначає, що посилання відповідача на пропущення встановленого строку для застосування адміністративно - господарських санкцій є безпідставними.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази сплати штрафу за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", у звязку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
При таких обставинах, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки підтверджуються матеріалами справи, та відповідають чинному законодавству України.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.07.2010 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 05.07.2010 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Універсал агрозахист" (97501, АР Крим, Сімферопольський район, п. Молодіжне, вул. Кримська, 15, кв. 15: ЄДРПОУ 22263125) 12100,00 грн. штрафу за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", перерахувавши (п/р 37175305900268, в Управління Державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708712, код платежу - 50040500).
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ольшанська Т.С.