
05.01.2022
Справа № 664/20/22
Провадження № 2-о/664/28/22
РІШЕННЯ
Іменем України
05 січня 2022 р. м. Олешки
Цюрупинський районний суд Херсонської області в складі:
суддяНикифоров Є.О.,секретар судового засіданняКім А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Олешківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Херсонському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України.
На обґрунтування заяви зазначено, що у заявника, який є громадянином України, на тимчасово окупованій території України ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина чоловічої статі - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим органом, що незаконно створений на тимчасово окупованій території України, а тому зазначене свідоцтво про народження дитини є недійсним на території України та не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, необхідним є встановлення факту народження ОСОБА_2 в судовому порядку.
Заявник у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
З врахуванням викладеного та враховуючи необхідність невідкладного розгляду заяви, що передбачено ч. 2 ст. 317 ЦПК України, суд вважає що неявка заявника та представника заінтересованої особи не є перешкодою для її розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають у шлюбі, зареєстрованому 05.09.2008 року виконкомом Щолкінської міської ради Ленінського району АРК, актовий запис №27, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим вказаним органом.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України в м. Севастополь, АР Крим, народилась дитина чоловічої статі - ОСОБА_2 про що 01.02.2017 незаконно створеним на тимчасово окупованій території України Відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району міста Севастополя Управління запису актів цивільного стану міста Севастополя видано відповідне свідоцтво.
Відповідно до ст. ст. 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим - тимчасово окупована територія є невід`ємною частиною України з 20 лютого 2014 року та на територію якої, відповідно до ст. 4 вказаного Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Також, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд застосовує практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia", "Ila § cu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, медичними закладами, органами реєстрації цивільного стану), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
За викладених обставин надані заявником, свідоцтво про народження, з врахуванням наведеної вище практики ЄСПЛ, як виняток, приймаються судом до уваги під час розгляду даної справи як такі, що підтверджують факт народження особи на тимчасово окупованій території України.
Суд враховує, що проведення державної реєстрації дочки заявника не вбачається за можливе в будь-якому органі РАЦС на території, підконтрольній українській владі, оскільки відсутній належний документ, який відповідно до законодавства, підтверджує факт її народження.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації народження в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію народження органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, з метою захисту прав заявника, суд вважає, що заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, оскільки лише такий спосіб забезпечити можливість отримати заявнику свідоцтво про народження особи, видане державним органом України.
Згідно пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території в м. Севастополь, Автономної Республіки Крим, Україна.
Батьком ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, матір`ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Особи, яким рішення суду не було вручено в день його підписання, мають право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо скаргу подано протягом тридцяти днів з дня вручення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Олешківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Херсонському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ: 04060192, місцезнаходження: Херсонська область, м. Олешки, вул. Пролетарська, буд. № 20.
Суддя Є. О. Никифоров