
Справа №760/28670/21
Провадження №3/760/11019/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2021 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Король О.О., представника Київської митниці, розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Полтавська обл., місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , працює: тимчасово не працює, паспорт громадянки України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 05.02.2018, орган, що видав: 3202, , ІПН НОМЕР_2 , у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу 3161/10000/21 про порушення митних правил від 15.09.2021, вбачається, що 15.09.2021 року о 17 год. 50 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та громадянка України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ), які прибули до України з Франції, м. Париж, авіарейсом PS 128 Міжнародні авіалінії України. Для проходження митного контролю громадяни України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ) (паспорт НОМЕР_3 , виданий 05.02.2018 орган, що видав 3202), самостійно, своїми діями обрали канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявили про те, що переміщувані ними через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення.
На підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадян України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ).
На запитання співробітника митниці щодо наявності в їх багажі товарів та подарунків громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), повідомив, що має з собою покупку на суму, що перевищує в еквіваленті 1000 євро.
Після проведення опитування пасажиру було запропоновано пред`явити заявлені покупки для проведення митного огляду.
Під час здійснення митного контролю було проведено огляд ручної поклажі пасажирів та виявлено:
1.Жіночий шарф ТМ «LOUIS VUITTON», вартістю - 690 євро;
2.Сумка жіноча ТМ «LOUIS VUITTON», вартістю - 2290 євро;
3.Жіноче взуття ТМ «LOUIS VUITTON», (зимові черевики) вартістю - 890 євро;
4.Жіночі кросівки ТМ «DIOR», вартістю 820 євро.
Жіночий шарф, сумка та жіноче взуття не мають ознак вжитку. Згідно з товарним чеком від 09.09.2021р.
Товар переміщувався через митний кордон України у фірмовому пакеті (ручна поклажа), який пасажирка тримав у руках.
Громадянин України, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та громадянка України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ), за роз`ясненнями митних правил з приводу декларування товару до стійки митної консультації залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» не звертались, митної декларації не заповнювали.
Громадянці України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ) було пропущено жіночі кросівки ТМ «DIOR», вартістю 820 євро.
Оскільки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), самостійно, своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваного ним товару обрав канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації громадянин України до митного оформлення не подавав - в діях та бездіяльності громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.
Враховуючи, вищевикладене, з частини фактурної вартості, що перевищує 1000 євро було сплачено митні платежі у сумі 28895,35 грн. за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА № 388137 від 15.09.2021 р.
Приймаючи до уваги вищевикладене, співробітником митниці було складено протокол про порушення митних правил. Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль».
Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив митні правила, у зв`язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил №3161/10000/21 за ст.471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - в судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце судового засідання. Причини неявки суду не відомі.
Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Згідно ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 15.09.2021 року о 17 год. 50 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та громадянка України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ), які прибули до України з Франції, м. Париж, авіарейсом PS 128 Міжнародні авіалінії України. Для проходження митного контролю громадяни України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ) (паспорт НОМЕР_3 , виданий 05.02.2018 орган, що видав 3202), самостійно, своїми діями обрали канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявили про те, що переміщувані ними через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення.
На підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадян України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ).
На запитання співробітника митниці щодо наявності в їх багажі товарів та подарунків громадянин України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), повідомив, що має з собою покупку на суму, що перевищує в еквіваленті 1000 євро.
Після проведення опитування пасажиру було запропоновано пред`явити заявлені покупки для проведення митного огляду.
Під час здійснення митного контролю було проведено огляд ручної поклажі пасажирів та виявлено:
5.Жіночий шарф ТМ «LOUIS VUITTON», вартістю - 690 євро;
6.Сумка жіноча ТМ «LOUIS VUITTON», вартістю - 2290 євро;
7.Жіноче взуття ТМ «LOUIS VUITTON», (зимові черевики) вартістю - 890 євро;
8.Жіночі кросівки ТМ «DIOR», вартістю 820 євро.
Жіночий шарф, сумка та жіноче взуття не мають ознак вжитку. Згідно з товарним чеком від 09.09.2021р.
Товар переміщувався через митний кордон України у фірмовому пакеті (ручна поклажа), який пасажирка тримав у руках.
Громадянин України, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) та громадянка України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ), за роз`ясненнями митних правил з приводу декларування товару до стійки митної консультації залу «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» не звертались, митної декларації не заповнювали.
Громадянці України ОСОБА_4 ( ОСОБА_4 ) було пропущено жіночі кросівки ТМ «DIOR», вартістю 820 євро.
Відповідно до положень ст.486 МК України та ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст.489 МК України та ст.289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з`ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч.1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п.4, п.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Своїми діями пасажир - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративного стягнення, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст.487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст.471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Так, відповідно до ч.1 ст.1 МК України, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
В той же час, згідно з ч.2 ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм правом. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях наголошує, що держава при конфіскації майна зобов`язана додержуватися, зокрема третього критерію правомірності позбавлення майна (балансу інтересів), визначеного ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 09.06.2005 у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24.03.2005 у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України»; від 06.11.2008 у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23.09.1982 у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції»). Зазначений критерій передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов`язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб`єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з`ясованих обставин і фактів.
Виходячи з наведених положень закону та з урахуванням обставин справи суддя вважає, що в якості основного стягнення до гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає застосуванню штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Разом з тим, нові речі до ввезення в Україну не заборонені та не обмежені, тому конфіскації не підлягають.
Товари не вилучались. З частини фактурної вартості, що перевищує 1000 євро було сплачено митні платежі у сумі 28895,35 грн. за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА № 388137 від 15.09.2021 р.
За таких обставин, вбачається за необхідне застосувати до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також стягненню з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 454 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Полтавська обл., місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , працює: тимчасово не працює, паспорт громадянки України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 05.02.2018, орган, що видав: 3202, , ІПН НОМЕР_2 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.
Застосувати до громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). р/р: UA568999980313040106005026010.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ); ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 454 грн, які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010 , код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко