
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
04 січня 2022 року справа № 580/8880/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адміністративну справу за позовом адвоката Кушнеренка Є.Ю. від імені ОСОБА_1 до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
28.10.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Кушнеренка Є.Ю. (14000, м.Чернігів, вул.Коцюбинського, 49/а, оф.210) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 131; код ЄДРПОУ 39765890) (далі – відповідач) про:
визнання протиправним рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління в Уманському районі та м.Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18.08.2021 №РВ-7101504502021 щодо відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру;
зобов`язання відповідача внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с.Красне Чернігівської області, виготовленого на замовлення позивача.
Додатково просив справу розглянути в порядку письмового провадження. Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог закону відмовив позивачу внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с.Красне Чернігівської області.
Ухвалою суду від 02.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання. Вказану ухвалу відповідач отримав26.11.2021, а позивач - 03.12.2021, що підтверджується даними рекомендованих повідомлень про поштові вручення.
02.12.2021 відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову. В заявлених спірних правовідносинах виявив, що земельна ділянка, яку позивач планує сформувати, на 100% співпадає із земельною ділянкою з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006, що відповідно до ч.4 ст.24 Закону України «пПо Державний земельний кадастр» та п.11 Порядку ведення Державного земельного кадастру є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки. Тому за результатами розгляду відповідної заяви позивача 18.08.2021 прийняв рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 відповідає відомостям технічної документації, але не відповідає фактичному розташуванню. Визначити фактичне місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 можливо тільки після встановлення її меж в натурі (на місцевості) та внесення змін до Державного земельного кадастру. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку користувачем вказаної земельної ділянки є Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Чернігіврайагролісгосп». Земельна ділянка віднесена до категорії земель лісогосподарського призначення державної власності з цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг. Тобто, право постійного користування зареєстровано за вказаним підприємством (державний акт серії ЯЯ №370595 від 03.02.2006). Для усунення виявленої невідповідності 18.12.2019 вказане підприємство отримало дозвіл Чернігівської обласної ради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відповідну документацію розробляє ФОП « ОСОБА_2 ». Станом на серпень 2021 року вказані порушення не усунуті. Тому вважвє, що відмова у державній реєстрації земельної ділянки з підстав 1005 накладки з іншою земельною ділянкою відповідає вимогам закону.
10.12.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просив задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. В обгрунтування зазначив, що минуло вже майже 2 роки з того часу, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 почав здійснювати дії, направлені на усунення порушень під час реєстрації земельної ділянки. Однак до цього часу жодного результату немає. Відповідач маючи інформацію про наявні помилки у Державному земельному кадастрі також не вживає будь-яких заходів для їх усунення.
21.12.2021 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 знаходиться в межах іншої області, на яку компетенція відповідача не поширюється. Додатково зазначив, що не здійснював державну реєстрацію земельної ділянки. Тому не може стверджувати про правильність місця розташування вказаної земельної ділянки. Стверджує, що не є належним суб`єктом виправлення вказаного порушення. Лист голови Держгеокадастру від 07.12.2020 не має жодного нормативного характеру.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вирішення спору адміністративним судом з огляду на таке.
Листом Міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівському районах Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 26.06.2019 №Д-542/0-0.212-356/148-19 позивачу повідомлено, що його заяву на виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі ЗВ-000000000083244, ЗВ-000000000083243 від 25.06.2019 розглянуто. Відповідно до державного акту серії ЯЯ №370595 від 03.02.2006 земельна ділянка з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 перебуває у постійному користуванні Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського підприємства «Чернігіврайагролісгосп». Відомості про вказану земельну ділянку в Державний земельний кадастр були перенесені з державного реєстру земель та відповідають відомостям технічної документації землеустрою, але не відповідають фактичному розташуванню земельної ділянки, про що було повідомлено вказаному підприємству. Додатково зазначено, що відповідно до п.153 Порядку ведення Державного земельного кадастру для виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.
Із пояснювальної записки Постійної комісії з питань агропромислового комплексу, екології, природокористування та земельних відносин суд встановив, що 17.09.2019 Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Чернігіврайагролісгосп» зверталося до Чернігівської обласної ради з метою виправлення помилок в Державному земельному кадастрі щодо надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою стосовно встановлення (відновлення) мез земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 31,3180 га з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006.
Рішенням Чернігівської обласної ради від 18.12.2019 №26-21/VII надано згоду Чернігівському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємству «Чернігіврайагролісгосп» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг (КВЦПЗ 09.01) орієнтовною площею 31,3180 га (кадастровий номер 7425584000:07:000:5006), що розташована за межами с.Красне Чернігівського району Чернігівської області і яка знаходиться у нього в постійному користуванні згідно з державним актом на право постійного користування землею серії ЯЯ №370595 від 03.02.2006. Вказано, що розроблену технічну документацію із землеустрою надати на затвердження в обласну раду.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 07.12.2020 №22-28-0.211-12902/2-20 роз`яснила Голвним управлінням Держгеокадастру в областях і м.Києві, що самого по собі факту знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати іншої земельної ділянки або її частини, не достатньо для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Така відмова можлива лише у випадку, коли проведення державної реєстрації призвело б до порушення принципу об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі. Державний кадастровий реєстратор зобов`язаний вживати заходи для виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Звернув увагу, що листи Держгеокадастру не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформативний характер і не встановлюють правових норм.
Суд встановив, що на підставі договору на виконання робіт та рішення сесії 8 скликання Іванківської сільської ради від 15.06.2021 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» ФОП ОСОБА_3 розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,1916 га у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, село Красне.
Зазначений проект згідно з його змістом складається з: пояснювальної записки, матеріалів геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування, схеми розташування земельної ділянки, схеми зйомки та прив`язки меж земельної ділянки, журналу польових вимірювань, переліку обмежень у використанні земельної ділянки, додаткових матеріалів. У супровідному листі до проекту ФОП ОСОБА_3 зазначив, що в процесі обробки виконаних обмірів було виявлено, що межі земельної ділянки перетинаються з уже сформованою земельною ділянкою 7425584000:07:000:5006, яка перебуває у постійному користуванні Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського підприємства «Чернігіврайагролісгосп». ФОП ОСОБА_3 неодноразово звертався до вказаного підприємства з проханням виправити вже зареєстровані земельні ділянки, в яких було допущено помилки у координатах поворотних точок меж земельних ділянок, але відповіді не отримав і вказані помилки не були виправлені. Звернув увагу, що на Публічній кадастровій карті вже зареєстровані земельні ділянки 7425584000:01:000:0387, 7425584000:01:000:0388, які є суміжними для земельної ділянки, що зазначена у вказаному проекті землеустрою. Тому просив зареєструвати земельну ділянку, ня яку виготовлено вказаний проект землеустрою за заявою користувача земельної ділянки – позивача.
18.08.2021 державним кадастровим реєстратором Міськрайонного управління в Уманському районі та м.Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянуто заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 11.08.2021 (реєстраційний номер ЗВ-9711005582021) разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з таких підстав: електронний документ не відповідає установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа. Рекомендовано: Перетин ділянок з ділянкою 7425584000:07:000:5006; площа співпадає на 100% (Накладка).
У протоколі проведення перевірки електронного документа від 18.08.2021 у відомостях про відповідність даних електронного документа зазначено, що він не відповідає:
наявним даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним індексних кадастрових карт (планів), відомостям про інші об`єкти Державного земельного кадастру, їх кількісним, якісним характеристикам та відомостям про значення оцінки земельної ділянки;
установленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа, даним документації із землеустрою або оцінки земель.
26.08.2021 представник позивача адвокат Кушнеренко Є.Ю. звертався до Чернігівської обласної ради з адвокатським запитом №11-08/21, в якому просив:
надати інформацію щодо того, в чиєму розпорядженні перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006;
надати інформацію щодо заходів вжитих з метою усунення невідповідності координат земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 в реєстрі ДЗК із фактичними межами.
31.08.2021 Чернігівська обласна рада листом №01-05/1096 повідомила, що вказана вище земельна ділянка надана в постійне користування ДП «Чернігіврайагролісгосп» на підставі розпорядження Чернігівської райдержадміністрації від 01.11.2005 №530. До Чернігівської обласної ради звернень постійного користувача земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 щодо виправлення помилок в Державному земельному кадастрі не надходило. Рішень із порушеного питання обласною радою не приймалося.
02.09.2021 представник позивача адвокат Кушнеренко Є.Ю. звертався до ДП «Чернігіврайагролісгосп» з адвокатським запитом №03-09/21, в якому просив:
надати інформацію щодо звернень із вимогами усунути порушення земельного законодавства щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006;
надати інформацію щодо заходів вжитих з метою усунення невідповідності координат земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 в реєстрі ДЗК із фактичними межами;
повідомити чи зверталося вказане підприємство до власника земельної ділянки з проханням щодо виправлення помилок в ДЗК;
вжити заходи з метою усунення невідповідності координат земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 в реєстрі ДЗК із фактичними межами.
Листом від 08.09.2021 вих.№261 Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Чернігіврайагролісгосп» повідомило, що звернення щодо вказаної вище земельної ділянки отримано та прийнято до розгляду, після розробки технічної документації матеріали будуть передані до власника землі для узгодження. Проведено ряд заходів щодо усунення невідповідності координат земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006, а саме отримано дозвіл обласної ради на розробку технічної документації, розроблення технічної документації. Додатково зазначило, що всі можливі заходи щодо усунення невідповідності координат земельної ділянки вжито.
09.09.2021 представник позивача адвокат Кушнеренко Є.Ю. повторно звертався до ДП «Чернігіврайагролісгосп» з адвокатським запитом №08-09/21, в якому просив:
надати інформацію щодо того, на якому етапі знаходиться процес усунення невідповідності координат земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006;
хто на даний час є розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006.
Листом від 16.09.2021 вих.№268 Чернігівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Чернігіврайагролісгосп» повідомило, що процес усунення вказаної вище невідповідності координат земельної ділянки знаходиться на стадії розроблення технічної документації. Підприємство звернулося до ліцензованого спеціаліста із землеустрою ФОП « ОСОБА_2 » для розробки технічної документації, так як самостійно підприємство не має законного права та технічної можливості на розробку такої документації та внесення змін до державного кадастру. Додатково повідомило, що земельна ділянка з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 передана в постійне користування ДП «Чернігіврайагролісгосп».
Не погоджуючись з рішенням від 18.08.2021 №РВ-7101504502021 позивач звернувся в суд з позовом.
Зазначені спірні обставини, документи та відомості Державного земельного кадастру підтверджують, що щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006, яка накладається 100% із земельною ділянкою, яку має намір зареєструвати позивач, зареєстроване право постійного користування на землю Чернігівським районним дочірнім агролісогосподарським спеціалізованим підприємством «Чернігіврайагролісгосп».
Оскарження рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління в Уманському районі та м.Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18.08.2021 №РВ-7101504502021 щодо відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру стосується втручання в зареєстроване речове право на землю.
Тобто, обставини спору стосуються речового права особи, яка не є стороною в судовій справі, а саме Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Чернігіврайагролісгосп». Як наслідок, заявлений спосіб судового захисту не є ефективним в адміністративному судочинстві, оскільки не призведе до повного відновлення заявленого права позивача.
Суд урахував ч.1 ст.2 КАС України, згідно з якою завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Суд застосовує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 17.04.2018 у справі №815/6956/15, відповідно до якої публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з`ясовувати, у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду. Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Згідно з ч.2 ст.2 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV (далі – ЦК України) учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права. Статтею 170 цього Кодексу встановлено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Частиною першою ст.1 Цивільного кодексу Країни (далі - ЦК України) встановлено, що цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 ЦК України учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі - особи). Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права.
Для вирішення спору суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України також врахував висновки щодо застосування норм права Верховного Суду в постанові від 16 грудня 2019 року у справі №810/211/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, треті особи ОСОБА_2, Київська обласна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Громадська організація Садове товариство "Надія", ГО Садове товариство «Надія», у якому просив визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області по внесенню змін до Державного земельного кадастру щодо вірного місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 3221810100:38:064:0003 та зобов`язати відповідача привести дані Державного земельного кадастру у відповідність з фактичним місцезнаходженням земельної ділянки з кадастровим номером 3221810100:38:064:0003 у стан, який існував до 11 липня 2017 року.
У зазначено рішенні ВС вказав: «…Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Правовідносини, щодо яких виник спір, обумовлені порушенням права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку, межі якої змінено, внаслідок дій державного кадастрового реєстратора, з метою влаштування заїзду на земельну ділянку суміжного землевласника, а саме - ОСОБА_2 . Таким чином, правовідносини між позивачем і відповідачем у цій справі є похідними від, дійсно, триваючих спірних правовідносин щодо встановлення меж земельних ділянок між власниками суміжних земельних ділянок.
Відтак, цей спір безпосередньо не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Беручи до уваги наведене й ураховуючи суть спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку, що спір про правомірність дій державного кадастрового реєстратора відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області по внесенню змін до Державного земельного кадастру щодо вірного місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 3221810100:38:064:0003 та зобов`язання відповідача привести дані Державного земельного кадастру у відповідність з фактичним місцезнаходженням земельної ділянки з кадастровим номером 3221810100:38:064:0003 у стан, який існував до 11 липня 2017 року, не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин, спір у цій справі не може вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.
Як убачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 стосовно меж їх земельних ділянок».
Оскільки предмет спору, що розглядається пов`язаний безпосередньо з цивільними майновими правовідносинами, а саме правом постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7425584000:07:000:5006 Чернігівського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Чернігіврайагролісгосп», передумовою спору стало накладення бажаної для позивача земельної ділянки на ту, що перебуває на праві постійного користування юридичної особи, на такий спір не поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Згідно з усталеною правовою позицією Великої Палати Верховного Суду (наприклад постанови: 07 листопада 2018 року, справа N200/14855/16-а; 13 листопада 2018 року справа №826/12122/17; 15 травня 2018 року, справа №911/4144/16; 17 жовтня 2018 року, справа N826/17908/14; 12 вересня 2018 року; справа №2а-1768/11; 20 вересня 2018 року, справа №902/919/17) у разі прийняття суб`єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право. Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених неправомірними, на думку особи, рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів. Зазначена категорія спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки стосується набутого права власності на об`єкти нерухомого майна третіми особами, що потребує встановлення судом обставин правомірності його набуття та виходить за межі компетентності адміністративних судів.
Зважаючи, що порушення своїх прав позивач вбачає у неможливості реалізації ним права власності на земельну ділянку внаслідок незаконного, на його думку, рішення відповідача, що є чинним та не оспореним, завлений предмет спору направлений на позбавлення права постійного користування третьої особи. Отже, заявлений спір не підвідомчий адміністративному суду і має вирішуватися загальним місцевим судом правилами цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також згідно з ч.2 ст.238 КАС України вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, відповідно до пункту шостого ч.1 ст.20 ГГосподарського процесуального кодексу України підвідомчі господарським судам.
На підставі викладеного суд дійшов висновку закрити провадження в адміністративній справі та відповідно до ч.1 ст.239 КАС України роз`яснити позивачу, що спір віднесено до юрисдикції господарського суду.
Щодо судових витрат суд врахував.
У позовній заяві адвокат позивача Кушнеренко Є.Ю. зазначив, що попередній розрахунок судових витрат позивача:
судовий збір в сумі 908,00грн;
також під час розгляду справи можливі витрати за відправлення заперечень на відзив відповідача та направлення адвокатських запитів, орієнтовно 500 грн.
Пунктом 5 ч.1 ст.7 Закону України від 08.07.2011 №3676-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон №№3676-VI) визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до ч.2 вказаної статті Закону №3676-VI у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Тому сплачений судовий збір за звернення з позовною заявою відповідно до платіжного доручення від 25.10.2021 №1015369392 на суму 908,00грн підлягає поверненню позивачу в повному обсязі на підставі п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» з державного бюджету. Інші заявлені витрати не підтверджені сукупністю доказів.
Керуючись ст. ст. 2-21, 238-239, 244-245, 248, 256, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Закрити провадження у справі за позовом адвоката Кушнеренка Є.Ю. (14000, м.Чернігів, вул.Коцюбинського, 49/а, оф.210) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 131; код ЄДРПОУ 39765890) про:
визнання протиправним рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління в Уманському районі та м.Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18.08.2021 №РВ-7101504502021 щодо відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру;
зобов`язання внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в с.Красне Чернігівської області, виготовленого на його замовлення.
2. Роз`яснити учасникам, що заявлений спір відноситься до юрисдикції господарського суду.
3. Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України сплачений за звернення до адміністративного суду з позовною заявою судовий збір у сумі 908,00грн (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
4. Копію ухвали направити учасникам справи.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Ухвала у повному обсязі складена, підписана та проголошена 04.01.2022.