
Справа № 560/12761/21
РІШЕННЯ
іменем України
04 січня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Віньковецької селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення гр. ОСОБА_1 ";
- зобов`язати Віньковецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду, у вид - для ведення особистого селянського господарства, площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський Хмельницького району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на звернення до Віньковецької селищної ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки зі зміною цільового призначення, відповідач прийняв рішення, яким відмовив у наданні дозволу, із зазначенням підстави для відмови - статті 12, 81, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України. Таке рішення відповідача позивач вважає протиправним, оскільки у рішенні взагалі відсутнє обґрунтування прийнятого рішення, мотиви та підстави такої відмови, тому звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.
На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що приймаючи рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, Віньковецька селищна рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Зазначає, що позивачкою не було надано відповідного документу, а саме довідки від старости села Майдан-Олександрівський із інформацією поземельної книги, яка підтверджує факт користування земельною ділянкою понад 15 років. Вважає, що задоволення позовних вимог буде вважатися втручанням у дискреційні повноваження депутатів Віньковецької селищної ради і позбавить можливості самостійно приймати рішення щодо розпорядження ділянками комунальної власності територіальної громади. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
II. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 04.10.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
III. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернулася до Віньковецької селищної ради із заявою про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду, у вид - для ведення особистого селянського господарства, площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський Хмельницького району Хмельницької області.
До заяви позивач додав копію паспорта громадянина України, ідентифікаційних код, графічний матеріал, на якому була зазначена бажана земельна ділянка.
Рішенням №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення гр. ОСОБА_1 " позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду (17.00), у вид - для ведення особистого селянського господарства (01.13), площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський, кадастровий номер 6820684500:06:002:0004.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ЦІНКА СУДУ
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений нормами Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як встановлено вище, ОСОБА_1 звернулася до Віньковецької селищної ради із заявою про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду, у вид - для ведення особистого селянського господарства, площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський Хмельницького району Хмельницької області.
До заяви позивач додав копію паспорта громадянина України, ідентифікаційних код, графічний матеріал, на якому була зазначена бажана земельна ділянка з кадастровим номером 6820684500:06:002:0004.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок про те, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 в справі №545/808/17.
Крім того, зі змісту зазначених норм слідує, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, повинен прийняти вмотивоване рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, розгляд клопотання заінтересованої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.
Суд встановив, що Рішенням №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення гр. ОСОБА_1 " позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду (17.00), у вид - для ведення особистого селянського господарства (01.13), площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський, кадастровий номер 6820684500:06:002:0004.
Разом з тим, згідно витягу з Протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони історичних пам`яток та благоустрою десятої сесії Віньковецької селищної ради восьмого скликання №8 від 27.08.2021 встановлено, що позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки через відсутність необхідного переліку документів, передбачених Порядком надання земельних ділянок громадянам на території Віньковецької селищної ради.
Вказане рішення відповідача №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 у відмові в надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на думку суду, не відповідає вимогам закону, яким передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Повторюючись, суд нагадує, що частина шоста статті 118 ЗК України передбачає відповідний перелік документів, що має бути поданий до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, а саме: клопотання, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені статтею 118 ЗК України.
Тобто якщо особою, яка звернулася до відповідного суб`єкта владних повноважень виконані всі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні, тому посилання відповідача на те, що позивачкою не було надано відповідного документу, а саме довідки від старости села Майдан-Олександрівський із інформацією поземельної книги, яка підтверджує факт користування земельною ділянкою понад 15 років суд вважає безпідставним та дійшов висновку, що відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 ЗК України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправним та скасувати Рішення №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення гр. ОСОБА_1 " та зобов`язання Віньковецьку селищну раду повторно розглянути питання щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою із прийняттям відповідного рішення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №19-10ЗП-10/2021 від 30.08.2021 Віньковецької селищної ради від 30.03.2021 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення гр. ОСОБА_1 ".
Зобов`язати Віньковецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення із виду - землі резервного фонду, у вид - для ведення особистого селянського господарства, площею 1.1583 га, у власність за межами населеного пункту с. Майдан Олександрівський Хмельницького району Хмельницької області та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (девятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Віньковецької селищної ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 січня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Віньковецька селищна рада Хмельницької області (вул Соболрної України, 15, смт.Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 04403315) Головуючий суддя В.В. Матущак