Рішення № 102427398, 22.12.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
500/4801/21
Номер документу
102427398
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4801/21

22 грудня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Паряк Тетяни Дмитрівни

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Недосип Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.06.2021 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про переведення з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Однак, у листі від 09.07.2021 №2200-0304-8/35412 їй повідомили, що однією із вимог призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу". Вказали, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки, вона не працювала на посадах державного службовця і в органах податкової служби відсутні відповідні (прирівняні) посади державної служби, у мене відсутнє право на перехід з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".

Позивач відмову вважає незаконною, у відповідності до вимог чинного законодавства період роботи (служби) осіб (у тому числі тих, яким присвоювалися спеціальні та/або персональні звання) у митних органах та органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Ухвалою від 09.08.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 26.08.2021. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Як видно з матеріалів справи, а саме із записів трудової книжки НОМЕР_1 від 05.08.1987 позивачці 01.01.2014 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи І рангу».

Враховуючи зазначене, періоди роботи з 18.06.1990 по 30.11.2004, з 01.12.2004 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по теперішній час в державній податковій інспекції не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ.

Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 15.06.2021 № 72/В/22-01-10-02-07, № 73/В/22-01-10-02-07, № 74/В/22-01-10- 02-07 видані Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області безпідставно, оскільки посада позивачки не відноситься до посад державних службовців визначених ст. 25 Закону № 3723, крім того позивачка не має встановленого законодавством України стажу державної служби (20 років).

Враховуючи вищевикладене, підстав для визнання протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити призначення та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з 22 червня 2021 року, немає.

Ухвалою суду від 13.10.2021 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання в режимі відеоконференції на 08.11.2021 о 10:00 год.

08 листопада 2021 року секретарем судового засідання складено довідку про те, що судове засідання по адміністративній справі № 500/4801/21 не проводилося, у зв`язку із перебуванням головуючої судді на лікарняному. Наступне судове засідання призначено на 07.12.2021 о 10:00 год. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 07.12.2021 відкладено розгляд справи на 22.12.2021 о 12:00 год.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити, з мотивів викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов, просив у його задоволенні відмовити повністю.

Суд, заслухавши сторін, розглянувши адміністративну справу, вивчивши зміст відзиву на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 22.06.2021 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про переведення з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Однак, у листі від 09.07.2021 №2200-0304-8/35412 їй повідомили, що однією із вимог призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу".

Вказали, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки, вона не працювала на посадах державного службовця і в органах податкової служби відсутні відповідні (прирівняні) посади державної служби, у неї відсутнє право на перехід з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".

Не погодившись із відмовою відповідача в зарахуванні їй періоду роботи в органах податкової служби до стажу державної служби, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Правовідносини щодо пенсійного забезпечення державних службовців у різні періоди регулювалися такими нормативно - правовими актами: Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова № 1013).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-XII.

Статтею 371 Закону № 3723-XII у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі по тексту Закон № 889-VIII) регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ними передбачені.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (діяли до 01 травня 2016 року).

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", якою затверджений Порядок обчислення стажу державної служби, регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку № 283 регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба):

на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;

на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспскції, її територіальних органів;

на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком;

на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

У додатку до Порядку № 283 наведений Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.

Частиною сімнадцятою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі по тексту Закон № 3723-ХІ) визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Спеціальним законом, що визнавав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон № 509-ХІІ), а з 12 серпня 2012 року - Податковий кодекс України.

Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Згідно з абзацами першим, другим пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них -підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи па посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах мас зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІ1.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок № 229), які діють з 01 травня 2016 року, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Як видно з матеріалів справи, позивач здійснювала свою трудову діяльність в Волочиському райфінвідділі та Державній податковій інспекції по Волочиському району:

з 03.08.1987р. по 15.10.1987р. працювала на посаді заступника головного бухгалтера Волочиського райфінвідділу;

з 15.10.1987р. по 28.11.1989р. працювала на посаді старшого ревізора - інспектора - заступника начальника інспекції держдоходів по податках Волочиського райфінвідділу;

з 28.11.1989р. по 18.06.1990р. працювала на посаді ревізора - інспектора І категорії Волочиського райфінвідділу;

18.06.1990р. звільнена у зв`язку з переводом в Державну податкову інспекцію

з 18.06.1990р. по 28.12.1990р. працювала на посаді податкового ревізора - інспектора у відділі оподаткування господарських та кооперативних підприємств і організацій Державної податкової інспекції;

з 28.12.1990р. по 01.01.1994р. працювала на посаді начальника відділу оподаткування населення та інших доходів Державної податкової інспекції;

12.11.1992р. присвоєно звання інспектор податкової служби І рангу;

з 01.01.1994р. по 25.11.1996р. працювала на посаді першого заступника начальника інспекції;

01.08.1994р. присвоєно спеціальне звання радник податкової служби 3-го рангу;

18.11.1994р. прийняла присягу державного службовця;

25.11.1996р. звільнена з роботи, у зв`язку з ліквідацією ДПІ по п.5 ст.36 КЗПП України по переводу на роботу в Державну податкову адміністрацію у Волочиському районі;

з 26.11.1996р. по 27.02.1997р. працювала на посаді першого заступника голови ДПА у Волочиському районі;

з 27.02.1997р. по 22.02.1998р. працювала на посаді виконуючим обов`язки голови ДПА у Волочиському районі;

14.02.1998р. Державна податкова адміністрація у Волочиському районі перейменована в Державну податкову інспекцію у Волочиському районі Хмельницької області;

з 22.02.1998р. по 17.05.1998р. працювала на посаді виконуючим обов`язки начальника інспекції у Волочиському районі Хмельницької області;

з 17.05.1998 по 30.11.2004 працювала першим заступником начальника ДПІ у Волочиському районі Хмельницької області;

01.01.2003р. присвоєно спеціальне звання «Радник податкової служби 2-го рану»;

30.11.2004р. звільнена з посади першого заступника начальника ДПІ в порядку переводу в Хмельницьку міжрайонну податкову інспекцію ;

з 01.12.2004р. по 01.02.2005р. працювала на посаді заступника начальника Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції

з 01.02.2005р. по 11.07.2005р. працювала на посаді заступника начальника - завідувача сектору оподаткування юридичних та фізичних осіб Волочиського відділення Хмельницької МДПІ;

з 11.07.2005р. по 31.12.2005р. працювала на посаді заступника начальника Волочиського відділення - завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Хмельницької МДПІ;

31.12.2005 р. звільнена із займаної посади по переводу у Державну податкову інспекцію у Волочиському районі;

з 01.01.2006р. по 18.01.2007р. працювала на посаді заступника начальника державної податкової інспекції у Волочиському районні - начальника відділу оподаткування юридичних осіб;

15.05.2006р. присвоєно чергове спеціальне звання «Радник податкової служби 1-го рангу»;

з 18.01.2007р. по 11.03.2008 працювала на посаді заступника начальника ДПІ у Волочиському районні;

з 20.11.2009р. по 22.03.2012р. працювала на посаді першого заступника начальника держаної податкової інспекції у Волочиському районні;

22.03.2012р. звільнена із займаної посади у зв`язку з реорганізацією в порядку переведення до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області;

з 23.03.2012р. по 01.07.2013р. працювала на посаді завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Волочиського відділення;

05.06.2013 р. Хмельницька міжрайонна державна податкова інспекція Хмельницької області ДПС реорганізована шляхом приєднання до Хмельницької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області;

з 01.07.2013р. по 03.02.2014р. працювала на посаді завідувача сектору оподаткування та контролю об`єктів і операцій Волочиського відділення Хмельницької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області;

01.07.2013р. присвоєно 11-й ранг державного службовця;

01.01.2014р. присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи І рангу»;

з 03.02.2014р. по 17.02.2015р. працювала на посаді начальника відділу оподаткування та контролю об`єктів і операцій Волочиського відділення;

з 17.02.2015р. по 10.02.2016р. працювала на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб Волочиського відділення;

з 10.02.2016р. по 31.05.2016р. працювала на посаді завідувача сектору податків і зборів з юридичних осіб Волочиського відділення;

31.05.2016р. звільнена із займаної посади, у зв`язку з реорганізацією в порядку переведення в Красилівську об`єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Хмельницькій області;

з 01.06.2016р. по 10.05.20017р. працювала на посаді заступника начальника управління податків і зборів з юридичних осіб Красилівської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області;

з 11.05.2017р. по 25.09.2018р. працювала на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Красилівської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб ;

з 25.09.2018р. по 16.09.2019р. працювала на посаді заступника начальника управління

- начальника відділу податків та зборів з юридичних осіб Волочиського управління;

16.09.2019р. звільнена із займаної посади в порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні Державної податкової служби у Хмельницькій області;

з 17.09.2019р. по 15.09.2020р. працювала на посаді заступника начальника управління

- начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб Волочиського управління ГУ ДПС у Хмельницькій області;

17.09.2019р. присвоєно 4 ранг державного службовця;

з 15.09.2020p.no 11.01.2021р. працювала на посаді заступника начальника ДПІ Волочиської державної податкової інспекції;

11.01.2021р. звільнена із займаної посади в порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області;

з 12.01.2021 по теперішній час працюю на посаді заступника начальника ДПІ Волочиської державної податкової інспекції.

Отже, станом на момент звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про переведення з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у позивача був необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Всі відрахування із заробітної плати проводились як державному службовцю, з усіх виплат нарахованих, як державному службовцю сплачувала страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення відповідачем порушене і відновити його можна шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язання відповідача призначити їй пенсію державного службовця.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову повністю.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 22 червня 2021 року пенсію у відповідності до Закону України "Про державну службу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 27 грудня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Гната Чікірди,10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29013 код ЄДРПОУ/РНОКПП 21318350).

Головуючий суддя Подлісна І.М.