Постанова № 102425129, 26.11.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.11.2021
Номер справи
760/31559/21
Номер документу
102425129
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №760/31559/21

Провадження №3/760/12146/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2021 року м. Київ

Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Годун М.В., представника Київської митниці Держмитслужби, розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Кувейт, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 місце роботи: директор компанії «Bu-Khamseen Int. Group», паспорт громадянина Саудівської Аравії НОМЕР_1 , виданий 15.02.2020; орган, що видав ALKHAFJI, у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №3979/10000/21 про порушення митних правил від 28.10.2021, вбачається, 28.10.2021 року о 09 год. 30 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), що прибув до України з Туреччини, м. Стамбул, авіарейсом TK 0457, авіакомпанії «Turkish Airlines». Для проходження митного контролю громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.

На підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1). На запитання співробітників митниці гр.Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повідомив, що переміщує через митний кордон України приблизно 10 000 доларів США.

Після проведення опитування громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було видано готівку в розмірі 10 000 доларів США та 1850 фунтів стерлінгів, що знаходилися наплічній сумці громадянина.

Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) валюта належить йому особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці у присутності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).

На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки гр. Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за відсутності розмінних купюр було пропущено 1850 фунтів стерлінгів та 9 070 доларів США, що становить еквівалент 9 994 євро згідно курсу НБУ станом на 28.10.2021.

Оскільки громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваною ним готівкової валюти обрав канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до митного оформлення не подав - в діях та бездіяльності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.

Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль». За протоколом про порушення митних правил, на підставі положень ч. 3 ст.197, ст. 511 МК України у громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вилучено предмет правопорушення - 930 доларів США.

Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив митні правила, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.

Особа, яка притягується в судове засідання не з`явилася, про розгляд справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі.

З урахуванням вимог ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Судом встановлено, що 28.10.2021 року о 09 год. 30 хв. для проходження митного контролю в зону митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» поступив громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), що прибув до України з Туреччини, м. Стамбул, авіарейсом TK 0457, авіакомпанії «Turkish Airlines». Для проходження митного контролю громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.

На підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1). На запитання співробітників митниці гр.Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повідомив, що переміщує через митний кордон України приблизно 10 000 доларів США.

Після проведення опитування громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було видано готівку в розмірі 10 000 доларів США та 1850 фунтів стерлінгів, що знаходилися наплічній сумці громадянина.

Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) валюта належить йому особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці у присутності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).

На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки гр. Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за відсутності розмінних купюр було пропущено 1850 фунтів стерлінгів та 9 070 доларів США, що становить еквівалент 9 994 євро згідно курсу НБУ станом на 28.10.2021.

Оскільки громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваною ним готівкової валюти обрав канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації громадянин Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до митного оформлення не подав - в діях та бездіяльності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.

За протоколом про порушення митних правил, на підставі положень ч. 3 ст.197, ст. 511 МК України у громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вилучено предмет правопорушення - 930 доларів США.

Відповідно до ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч.4, ч.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Статтею 197 МК України встановлюються обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.

Частиною 3 ст.197 МК України зазначено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.

З 07.02.2019 набрали чинності Закон України від 21.06.2018 № 2473- VIII «Про валюту і валютні операції», Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 3, якою затверджено «Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5, якою затверджено «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті».

Відповідно до пункту 6 "Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей" фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчила про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

Своїми діями ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістила товари на які законодавством України встановлені обмеження. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК України.

Диспозиція ст.471 МК України передбачає вчинення дій спрямованих на порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.

Оскільки громадянка ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.471 МК України.

Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.

Чинним законодавством України не передбачено можливості звільнення правопорушника від застосування щодо нього обов`язкового стягнення, у тому числі й конфіскації предметів порушення митних правил.

У п. 33 рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ізмайлов проти Росії» зазначено, що загальна вимога щодо декларування товарів, що переміщуються через митний кордон, яка поширюється на кожну особу, котра перетинає державний кордон, запобігає неконтрольованому ввезенню готівки в державу чи її вивезенню з неї, тому конфіскація у випадку недекларування готівки під час проходження митного контролю є частиною регуляторного механізму, який відповідає загальним інтересам суспільства.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях (від 9 червня 2005 року у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24 березня 2005 року у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України»; від 06 листопада 2008 року у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції») наголошує, що держава при конфіскації майна зобов`язана додержуватися визначеного ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод критерію правомірності позбавлення майна, який передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов`язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб`єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з`ясованих обставин і фактів.

Судом не встановлено будь-яких даних про те, що конфіскація вилученої у ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) готівки не відповідатиме принципу пропорційності та порушуватиме справедливу рівновагу між інтересами суспільства і необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення підтверджуються фактичними даними протоколу про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил, доповідною запискою та іншими документами в їх сукупності.

З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.471 МК України.

Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є грошові кошти в сумі 930 доларів США, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією вказаних предметів порушення.

Керуючись ст.ст.280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.366, 374, 458, 471, 489 МК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Кувейт , місце постійного проживання: АДРЕСА_1 місце роботи: директор компанії «Bu-Khamseen Int. Group», паспорт громадянина Саудівської Аравії НОМЕР_1 , виданий 15.02.2020; орган, що видав ALKHAFJI визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.

Застосувати до громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Кувейт, місце постійного проживання: АДРЕСА_1 місце роботи: директор компанії «Bu-Khamseen Int. Group», паспорт громадянина Саудівської Аравії НОМЕР_1 , виданий 15.02.2020; орган, що видав ALKHAFJI адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). р/р: UA568999980313040106005026010 та конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил згідно протоколу про порушення митних правил №3979/10000/21, а саме: грошові кошти в сумі 930 доларів США.

Стягнути з громадянина Саудівської Аравії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (по-батькові зі слів пасажира), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження судовий збір в розмірі 454 грн, які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010 , код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя - Г.О. Козленко