
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.005739
У Х В А Л А
про заміну сторони у виконавчому документі
29 грудня 2021 року зал судового засідання №11
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Лєбєдєва Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові заяву представника відповідача про заміну відповідача його правонаступником у справі за позовом приватного підприємства «Оліяр» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень
в с т а н о в и в :
до суду від представника відповідача надійшла заява про заміну відповідача його правонаступником, у якій він просить суд замінити відповідача у справі №1.380.2019.005739 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39440996 його правонаступником, а саме - Офісом великих платників податків Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43141471 та замінити боржника у виконавчому листі, виданого Львівським окружним адміністративним судом щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 19210,00 грн. з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на правонаступника Офіс великих платників податків Державної податкової служби України.
Заява обґрунтована тим, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року №846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова № 846) розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску.
У судове засідання позивач та відповідач явку представників не забезпечили, належним чином повідомлені про час, дату і місце його проведення, клопотань про відкладення не подали.
У відповідності до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відтак суд вважає за можливе вирішити вказану заяву за відсутності учасників справи.
Вирішуючи вказану заяву по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво необхідно розуміти як заміну або вибуття в адміністративній справі сторони чи третьої особи в разі переходу правового статусу від однієї особи до іншої (правонаступника), зокрема компетенції між суб`єктами владних повноважень, у спірних матеріальних правовідносинах. Залучення правонаступника до участі в розгляді та вирішенні адміністративної справи має відбуватися шляхом постановлення ухвали як за ініціативою суду, так і зацікавлених осіб.
Заміна правонаступником допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі і на стадії виконання судових рішень.
Відповідно до положень пункту 6 частини 1 статті 4 КАС України судовий процес - це правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 4 КАС України адміністративне судочинство - це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому згаданим Кодексом.
У відповідності до приписів частини 3 статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Суд встановив, що у цій справі 02.03.2020 Львівським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким, серед іншого:
- визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 10.08.2017 №0008144814 та №0008154814 в частині завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 1540279,44 грн.;
- стягнуто з Офісу великих платників податків ДФС код ЄДРПОУ 39440996 на користь приватного підприємства «Оліяр» код ЄДРПОУ 32461721 судовий збір у розмірі 19210,00грн.
Тобто судовий розгляд у справі закінчено, що, у свою чергу, є підставою для відмови у задоволенні заяви в частині заміни відповідача у справі Офісу великих платників податків ДФС в порядку процесуального правонаступництва на Офіс великих платників податків ДПС.
Частиною 1 статті 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 КАС України встановлено, що положення вказаної статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Суд з`ясував, що Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №1.380.2019.005739 від 19.08.2021 щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 19210,00 грн. з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39440996.
Відповідно до даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа - Офіс великих платників податків ДФС з 05.08.2019 перебуває у стані припинення.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України шляхом поділу.
Абзацом 4 пункту 2 Постанови № 1200 встановлено, що ДПС та Держмитслужба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осі підприємців та громадських формувань ДПС зареєстрована 17.05.2019.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова №846) було розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено, крім іншого, Положення про ДПС, відповідно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби» ДПС розпочала виконання функцій і повноважень ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до наказу Офісу великих платників податків Державної податкової служби №9 від 29.08.2019 "Про початок діяльності Офісу великих платників податків Державної податкової служби" розпочато виконання Офісом великих платників податків Державної податкової служби повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
30.07.2019 відбулася державна реєстрація юридичної особи, а саме - Офісу великих платників податків ДПС код ЄДРПОУ 43141471, яка є процесуальним правонаступником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби код ЄДРПОУ 39440996, як орган виконавчої влади.
Отже, функції і повноваження ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи передані ДПС та Держмитслужбі відповідно.
Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, колегією суддів встановлено, що спірним є питання можливості застосування механізму заміни сторони виконавчого провадження у випадку, якщо станом на час проведення виконавчих дій, боржник, який є суб`єктом владних повноважень, перебуває у стані припинення, але ще не припинений як юридична особа публічного права, проте, його управлінські функції передані іншій юридичній особі публічного права.
Зважаючи на викладене, заяву представника позивача про заміну стягувача у виконавчому листі слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 243, 248, 379 КАС України, суд
у х в а л и в :
заяву представника Офісу великих платників податків ДФС про заміну відповідача його правонаступником задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому листі №1.380.2019.005739, виданого Львівським окружним адміністративним судом 19.10.2021 з Офісу великих платників податків ДФС код ЄДРПОУ 39440996, місцезнаходження: вул. Дегтярівська, 11-г, м.Київ, 04119 на його правонаступника - Офіс великих платників податків Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43141471, місцезнаходження: вул. Дегтярівська, 11-г, м.Київ, 04119.
У задоволенні заяви в частині заміни відповідача в порядку процесуального правонаступництва у справі відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена 31 грудня 2021 року.
Суддя А.Г. Гулик