
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/14504/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки №ХА16042 Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Волинський обласний ТЦК та СП) від 11 травня 2021 року; зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 01 квітня 2019 року у розмірі 90 (дев`яносто) процентів відповідних сум грошового забезпечення, що зазначені у довідці №ХА16042 Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 1 березня 2003 року звільнений зі Збройних Сил України з вислугою повних 35 років, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка була призначена в розмірі 90 процентів від грошового забезпечення у відповідності до Закону №2262-ХІІ.
ГУ ПФУ у Волинській області з 01 січня 2018 року пенсія позивача була зменшена до 70 відсотків, а рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі 140/4440/20 була поновлена у розмірі 90 відсотків з 01 січня 2018 року.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі 140/1419/21 позивачу були повернуті додаткові види грошового забезпечення і на виконання такого рішення суду Волинський обласний ТЦК та СП надав оновлену довідку від 11 травня 2021 року №ХА16042 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі 140/7143/21, яке набрало законної сили 28 вересня 2021 року, ГУ ПФУ у Волинській області зобов`язано провести перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року згідно оновленої довідки від 11 травня 2021 року №ХА16042, а саме з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач 08 жовтня 2021 року звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив перерахувати його пенсію на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі 140/7143/21, однак відповідач листом від 28 жовтня 2021 року повідомив, що на момент виконання вказаного рішення суду діє норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, перерахований розмір пенсії з листопада 2021 року складає 14134,96 грн та для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року в розмірі 90 процентів відповідного грошового забезпечення немає підстав.
Позивач зауважує, що ГУ ПФУ у Волинській області, виконуючи рішення суду від 27 серпня 2021 року у справі 140/7143/21 при перерахунку пенсії з 01 листопада 2021 року, знову (як і в 2018 році) застосовує розмір - 70 процентів відповідної суми грошового забезпечення, який повинен застосовуватись при призначенні пенсії вперше, попри те, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі 140/4440/20 розмір його пенсії (90 відсотків)був поновлений з 01 січня 2018 року та пенсійний орган перерахував та виплачував пенсію в цьому розмірі до 01 листопада 2021 року.
ОСОБА_1 категорично не погоджується із таким протиправним зменшенням розміру його пенсії відповідачем, з огляду на що просить позов адміністративний позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 17 грудня 2021 року №0300-0902-7/52901 відповідач позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що позивачу пенсія призначена відповідно до норм Закону №2262-ХІІ. Вислуга років складає 34 роки.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі №140/7143/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року в розмірі 70 процентів сум грошового забезпечення зазначених у довідці Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року № ХА16042.
У період з часу призначення пенсії Позивачу та по даний час стаття 13 Закону 2262 кілька разів зазнавала змін відповідно і у позивача змінювався розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення: 90 процентів - на час призначення пенсії, 70 процентів - з 01 січня 2018 року.
Згідно з частини другої статті 13 Закону України №2262-ХІІ на час виникнення спірних правовідносин- максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) (норма чинна з 01 травня 2014 року).
Таку норму було прийнято Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (пункт 23), яким у Законі №2262-ХІІ у частині другій статті 13 відсоток «80» замінено відсотком «70». Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені Законом, набрали чинності з 01 травня 2014 року. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов`язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.
Вимога позивача про перерахунок пенсії в розмірі 90 процентів не підлягає задоволенню, оскільки дія норми Закону №1166-VII про максимальний розмір пенсії 70 процентів не зворотня в часі, застосовується з 01 травня 2014 року та відповідає конституційному принципу, передбаченому частиною першою статті 58 Конституції України (рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 про незворотність дії в часі норми закону).
Враховуючи вищенаведене та те, що частина другої статті 13 Закону №2262-ХІІ застосовується як для призначення, так і для перерахунку пенсії, а підстав для проведення перерахунку пенсій за вказаною вимогою не існує.
З урахуванням викладеного відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 35-37).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 32).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 01 березня 2003 року отримує пенсію за вислугу 35 (тридцять п`ять) років, яка була призначена в розмірі 90 процентів від суми грошового забезпечення у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та їх сімей, що підтверджується посвідченням від 20 березня 2003 року серії НОМЕР_1 та розрахунком на пенсію за вислугу років РВК Ковельський НОМЕР_4 від 20 березня 2003 року (арк. спр. 17, 20).
Згідно із посвідченням від 01 лютого 1997 року серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (арк. спр. 17).
Як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, грошове забезпечення для призначення пенсії позивача включало такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення.
Волинський обласний військовий комісаріат сформував та скерував до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 17 березня 2018 року №ХА16042 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з якої вбачається, що відповідно до Постанови №103 грошове забезпечення за нормами чинними на 01 березня 2018 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) становить 9720,00 грн (в тому числі: посадовий оклад 5070,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3240,00 грн.
З 01 січня 2018 року на виконання Постанови №103 пенсія позивача була перерахована пенсійним органом виходячи із 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у вказаній довідці Волинського обласного військового комісаріату, розмір перерахованої пенсії з 01 липня 2018 року складає 5705,68 грн, що підтверджується перерахунком пенсії у пенсійній справі №ХА16042 Міноборони від 11 червня 2018 року, при цьому додаткові види грошового забезпечення враховані не були. (арк. спр. 24).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №140/4440/20, яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 90 процентів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року; зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року і до настання обставин, з якими Закон пов`язує зміну чи припинення виплати пенсії (арк. спр. 40-41).
Згідно із перерахунком пенсії у пенсійній справі №ХА16042 на виконання вказаного рішення суду пенсія ОСОБА_1 була перерахована відповідачем виходячи із основного розмірі пенсії 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 25).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі №140/1419/21, яке набрало законної сили 12 травня 2021 року, позов ОСОБА_1 до Волинського обласного ТЦК та СП, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії Волинського обласного ТЦК та СП щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії; зобов`язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії (арк. спр. 42-45).
Волинський обласний ТЦК та СП сформовано та листом від 11 травня 2021 року №1378 надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку від 11 травня 2021 року №ХА16042 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , про що повідомлено позивача листом від 07 червня 2021 року №1748 (арк. спр. 28).
Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, згідно з Постановою №704 становить 18573,00 грн, в тому числі: посадовий оклад - 5070,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 760,50 грн, премія (35%) - 1774,50 грн (арк. спр. 27).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі №140/7143/21, яке набрало законної сили 28 вересня 2021 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років відповідно до статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №704 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042; зобов`язано відповідача здійснити позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №704 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 (з урахуванням раніше виплачених сум) (арк. спр. 46-49).
Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №ХА16042-Міноборони від 08 жовтня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 з розрахунку 70 процентів відповідних видів грошового забезпечення (арк. спр. 29).
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 08 жовтня 2021 року, в якій просив перерахувати його пенсі згідно рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі №140/7143/21, яке набрало законної сили 28 вересня 2021 року (арк. спр. 18).
За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Волинській області листом від 28 жовтня 2021 року №12490-12631/У-02/8-0300/21 повідомило, що на момент виконання вказаного рішення суду діє норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії І, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, перерахований розмір пенсії з листопада 2021 року складає 14134,96 грн та для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року в розмірі 90 процентів відповідного грошового забезпечення немає підстав (арк. спр. 19).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою із розрахунку 90 процентів грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення ( пункт «а» частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом).
Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
З 29 квітня 2006 року, в редакції Закону від 04 квітня 2006 року №3591-IV гранична межа відсоткового значення основного розміру пенсії становила 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Підпунктом 8 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».
Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.
Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Як установлено судом позивачу з 01 березня 2003 року була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 процентів грошового забезпечення, яка з 01 січня 2018 року, перерахована пенсійним органом виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №140/4440/20 пенсія ОСОБА_1 була перерахована відповідачем виходячи із основного розмірі пенсії 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 25).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року у справі №140/7143/21, яке набрало законної сили 28 вересня 2021 року ГУ ПФУ у Волинській області зобов`язано здійснити позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №704 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 (з урахуванням раніше виплачених сум) (арк. спр. 46-49).
Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №ХА16042-Міноборони від 08 жовтня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 з розрахунку 70 процентів відповідних видів грошового забезпечення (арк. спр. 29).
На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписі в статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 90 до 70 процентів при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі №140/4440/20, яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 90 процентів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року; зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року і до настання обставин, з якими Закон пов`язує зміну чи припинення виплати пенсії (арк. спр. 40-41).
Таким чином, вже вдруге внаслідок довільного трактування положень законодавства, що врегульовує порядок та умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, порушує права позивача, здійснюючи перерахунок пенсії не у відповідному відсотковому розмірі. При цьому відповідач ігнорує рішення суду у справі №140/4440/20, у якому судом вже було вказано на необхідність обчислення пенсії позивача при її перерахунку у розмірі 90 процентів грошового забезпечення.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042; зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Волинського обласного ТЦК та СП від 11 травня 2021 року №ХА16042 виходячи з розміру 90 процентів грошового забезпечення.
Щодо вимоги позивача відповідно до статті 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зауважує, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду являє собою елемент процесуальних питань на стадії виконання судового рішення та є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 23 грудня 2020 року у справі № 704/1167/19, від 27 лютого 2020 року у справі № 0640/3719/18, від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19.
Натомість, суд уважає, що у даному випадку обраний спосіб захисту порушеного права є достатнім та ефективним, та виключні підстави для встановлення судового контролю за виконанням відповідачами рішення суду у даній справі відсутні.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11 травня 2021 року №ХА16042.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11 травня 2021 року №ХА16042, виходячи з розміру 90 процентів грошового забезпечення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 04 січня 2022 року.