Рішення № 102407812, 22.12.2021, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
902/772/21
Номер документу
102407812
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" грудня 2021 р. Cправа № 902/772/21

Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засідання матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Авіценна", м.Вінниця

до Акціонерного товариства "Вінницяобленерго", м.Вінниця

про визнання незаконним та скасування рішення

за участю:

представників позивача: Кренцина Е.Н., діє на підставі довіреності, Олійника Р.О.- діє на підставі ордеру:

відповідача: Іваніцького Ю.В.- діє на підставі виписки з ЄДРЮОФОП та ГФ.

ВСТАНОВИВ :

28.07.2021 на адресу Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Авіценна" про визнання незаконним та скасування рішення комісії АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), оформлене протоколом №62 від 29.04.2021 про нарахування позивачу обсягу необлікованої електричної енергії в розмірі 10912 кВт*год вартістю 40373,57 грн.

Позивач вважає, що Акт про порушення №01764 від 30.03.2021, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення, був складений з недотриманням порядку, передбаченого ПРРЕЕ, відтак не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення позивачем порушення та бути підставою для донарахування останньому вартості необлікованої електричної енергії.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Авіценна" не визнає порушення, вказані в Акті №01764 від 30.03.2021, посилаючись на наступні обставини:

- представник ТОВ "Фірма "Авіценна" не було повідомлено про перевірку;

- за твердженням відповідача Акт про порушення складено в присутності завідувача аптеки Касьянюк Н.М., проте в Акті не вказано її паспортні дані, не подано документи, які підтверджують її правовідносини з позивачем, а отже її особа не встановлена;

- факт відмови від підписання Акту не засвідчений відеозйомкою;

- позивач не приймав на відповідальне зберігання пломби згідно акту про пломбування №291 від 17.01.2018, оскільки такий акт відсутній у позивача та підписаний неповноважною особою.

Ухвалою суду від 02.08.2021 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/772/21, вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

03.09.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач заявлений позов не визнає, вважає, що під час складання та розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ №01764 від 30.03.2021 ним були дотримані вимоги чинного законодавства України.

Зокрема заперечує проти твердження позивача про те, що про проведення технічної перевірки позивача не було повідомлено, а тому його представник не був присутній при проведенні перевірки та складанні Акту про порушення та зазначає, що ПРРЕЕ не встановлюють обов`язок Оператора системи розподілу попередньо повідомляти про намір провести технічну перевірку електрообладнання споживача.

Вузол обліку на об`єкті позивача за адресою: вул.Пирогова, 48 у м.Вінниці розміщений всередині приміщення аптеки, по якому складений Акт про порушення. Таким чином, представники Оператора системи розподілу, які прибули для проведення технічної перевірки, без згоди представника позивача не могли отримати доступ у приміщення аптеки. Крім того, факт присутності представника позивача під час перевірки та складання Акту про порушення підтверджується відеозапис, на якому видно, що особа, яка назвала себе завідувачем аптекою Касьянюк Наталією Миколаївною, зробила запис на четвертій сторінці Акту про відмову від підпису.

Також відповідач заперечує проти твердження позивача, про те, що відповідачем при складанні Акту про порушення не було дотримано вимоги пункту 8.9. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №ВІ-521400 та зазначає про те, що порядок оформлення претензій учасниками роздрібного ринку електричної енергії та актів про порушення ПРРЕЕ регулюється розділом 8 цих Правил. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розроблений на підставі положень Правил роздрібного ринку електричної енергії та є додатком №3 до цих Правил.

Пунктом 2.3.4 ПРРЕЕ визначено, що "Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

10.09.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив разом з доданими документами.

У відповіді на відзив позивач зазначає про відсутність у нього акту про пломбування №291 від 17.01.2018, пломби зазначені у акті не приймались позивачем на відповідальне збереження, відтак позивач не може нести відповідальність за їх збереження.

За наслідками судового засідання, яке відбулося 30.09.2021 судом постановлено ухвали, (із занесенням їх до протоколу судового засідання) про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення розгляду справи до 28.10.2021.

28.12.2021 судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 30.11.2021.

За наслідками судового засідання, яке відбулося 30.11.2021, судом постановлено ухвалу про оголошення перерви під час його проведення до 22.12.2021.

На визначену судом дату та час (22.12.2021) в судове засідання з`явились представники позивача та відповідача.

Під час судового засідання представники позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити. Натомість представник відповідача проти позову заперечив та просив суд у позові відмовити.

Після закінчення судових дебатів, судом оголошено перерву в судовому засіданні до 14:40 год. 22.12.2021.

Після перерви представники сторін в судове засідання не з`явилися.

В судовому засіданні 22.12.2021 відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач ТОВ "Фірма "Авіценна" є споживачем послуг з розподілу електричної енергії на підставі заяви-приєднання до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №ВІ-521400 від 18.12.2020.

У пункті 8.6. Договору сторони погодили, що у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до ПРРЕЕ.

Умовами п. 8.9 договору визначено, що в разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається в присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.

30.03.2021 представниками АТ "Вінницяобленерго" провідним інженером з технічного аудиту ВТА AT "Вінницяобленерго" Калініним С.В., інженером з технічного аудиту ОСОБА_2., контролером енергонагляду CO "Вінницькі міські ЕМ" ОСОБА_3 було здійснено обстеження електроустановок та перевірена схема обліку електричної енергії об`єкта позивача по вул.Пирогова, 48 у м.Вінниці.

При проведенні обстеження електроустановок позивача представниками відділу технічного аудиту AT "Вінницяобленерго" було виявлене порушення позивачем пункту 5.5.5.8 ПРРЕЕ, яке полягає у порушенні цілісності пломби з відбитком тавра про їх повірку, встановлених на гвинтах кожуха розрахункового засобу обліку електричної енергії та відсутність пломб ОСР, встановлених згідно акта про пломбування №291 від 17.01.2018.

За фактом виявленого порушення, представниками AT "Вінницяобленерго" був складений Акт про порушення ПРРЕЕ №01764 від 30.03.2021.

Так у пункті 2 Акту про порушення Оператор системи розподілу зазначає: місце, кількість встановлення пломб та їх стан:

Пломби Оператора системи:

1. Місце: клемна кришка, кількість: пломба № 14397050, їх стан: відсутня.

2. Місце: первинні ланцюги, кількість: пломба № 14397049, стан: відсутня;

3. Місце: доступ до лічильника; кількість: пломби №14397099, №14397100; стан: відсутні.

Пломби про повірку засобу вимірювання: мають ознаки механічного пошкодження.

Відповідно до пункту 10 Акту про порушення, розрахунковий засіб обліку електричної енергії №41973 був вилучений представниками AT "Вінницяобленерго", укладений в пакет та опломбований пломбою №2683752 згідно акту про пломбування №2685752 від 30.03.2021 року.

Присутній при складанні Акту про порушення №01764 від 30.03.2021 представник позивача від підпису Акту про порушення відмовився, про що зроблений запис на четвертій сторінці Акту. Факт відмови представника позивача від підпису Акту про порушення зафіксований за допомогою відео фіксації, здійсненої представниками відповідача (а.с.135).

В подальшому, 29.04.2021, комісією у складі голови комісії заступника директора комерційного - Яненка В.В. та членів комісії - начальника відділу формування корисного відпуску Котика В.П., бухгалтера групи розрахунків з розподілу електроенергії ОСОБА_1, юрисконсульта відділу правового забезпечення Дроздової А.А. розглянуто Акт про порушення №01764 від 30.03.2021.

За результатами вказаного засідання комісією прийнято рішення, оформлене протоколом №62, про наступне:

"1. Вартість необлікованої електричної енергії розрахувати на підставі Акта про порушення №01764 від 30.03.2021 р. згідно п.8.4.2. ПРРЕЕ виходячи з наступних розрахункових даних:

- провести розрахунок за шість календарних місяців до дати виявлення порушення (з 01.10.2020 по 30.03.2021);

- потужність дозволена до використання для ТКО - 7 кВт.

- режим роботи - 24 години на добу, 7 днів на тиждень.

2. Обсяг необлікованої електричної енергії складає - 10912 кВт*год.

3. Вартість необлікованої електричної енергії складає - 40373,58 грн.

4. Нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

5. СО "Вінницькі МЕМ" ознайомити споживача з протоколом засідання та надати споживачу розрахункові документи для оплати обсягу необлікованої електричної енергії ."

Рішення Комісії управління АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), оформлене протоколом №62 від 29.04.2021, разом з розрахунком розміру збитків, завданих СО "ВМЕМ" АТ "Вінницяобленерго" внаслідок порушення ПРРЕЕ, у сумі 40373,58 грн направлений відповідачу поштою разом з супровідним листом №СО51-1032 від 18.05.2021 (а.с.124).

Однак заходи щодо сплати вартості необлікованої електричної енергії по Акту про порушення №01764 від 30.03.2021 позивачем не вжито.

Позивач вважає прийняте рішення комісії AT "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії про нарахування обсягу необлікованої енергії в розмірі 10912 кВт*год. вартістю 40373,57 грн, оформлене протоколом №62 від 29.04.2021, незаконним та просить суд його скасувати.

З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.

Статтею 235 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.

Згідно частини другої статті 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, врегульовані Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №312 (далі по тексту ПРРЕЕ).

Пунктом 5.1.2. ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний: 21) проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків.

Відповідно до п.5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Як передбачено п.п. 8.2.4.-8.2.6 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення. На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до п. 8.4.1., 8.4.2 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

Частиною 5 п. 8.4.4, 8.4.8, 8.4.9. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

Як встановлено п. 8.2.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (підпункт 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ).

Судом встановлено, що 30.03.2021 представниками АТ "Вінницяобленерго" було здійснено обстеження електроустановок та перевірку схеми обліку електричної енергії об`єкта позивача по вул.Пирогова, 48 у м.Вінниці.

При проведенні обстеження електроустановок позивача представниками відділу технічного аудиту AT "Вінницяобленерго" було виявлене порушення позивачем пункту п/п 8 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: "порушення цілісності пломб з відбитками тавр про їх повірку, встановлених на гвинтах кріплення кожуха розрахункового електролічильника. Встановлена пломба на правому гвинті кожуха лічильника має ознаки механічного пошкодження, відсутній відтиск державної повірки. Пломби ОСР, встановлені згідно акта пломбування №291 від 17.01.2018 р. відсутні.

29.04.2021 на засіданні комісії відповідача по розгляду акту про порушення №01764 від 30.03.2021 та було прийнято рішення про проведення нарахування по акту згідно з пунктом 8.4.2. за період з 01.10.2020 по 30.03.2021). Рішення комісії відповідача оформлене протоколом №62 від 29.04.2021.

На підставі прийнятого рішення відповідачем було сформовано рахунок вартості необлікованої електричної енергії за "Актом про порушення ПРРЕЕ" №01764 (а.с. 123).

Позивач вважає, що Акт про порушення №01764 від 30.03.2021, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення, був складений з недотриманням порядку, передбаченого ПРРЕЕ, відтак не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення позивачем порушення та бути підставою для донарахування останньому вартості необлікованої електричної енергії.

Як зазначено відповідачем у відзиві та не спростовано належними, допустимими та вірогідними доказами з боку позивача, представники оператора системи були допущені до перевірки за згодою представника позивача.

Факт відмови представника позивача від підписання Акту про порушення засвідчено відеофіксацією (а.с. 135), при цьому Акт про порушення №01764 від 30.03.2021 підписано трьома представниками оператора системи (а.с. 69).

Відтак, з урахуванням положень п.8.2.5 ПРРЕЕ Акт про порушення №01764 від 30.03.2021 є дійсним.

В матеріалах справи міститься Акт про пломбування №291 від 17.01.2018, що є додатком до Акту №291 від 17.01.2018 технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ.

З підписанням цих документів пломби №14397049 та №14397050 були передані позивачу на зберігання.

Підписання акта про пломбування свідчить про те, що електролічильник переданий на збереження позивачу без механічних пошкоджень, та позивач попереджений про відповідальність згідно зі ст.27 Закону України "Про електроенергетику", а саме за несанкціонований доступ до приладів обліку та ланцюгів обліку, втручання в роботу обліку електричної енергії, порушення цілісності пломб і пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

Отже, відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є позивач у даній справі.

Допущене позивачем порушення передбачено підпунктом 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, що полягає у пошкодженні або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Як визначено абзацом 5 пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2. цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Таким чином, доводи позивача про необхідність проведення експертизи спростовуються положеннями ПРРЕЕ та матеріалами справи.

З матеріалів справи слідує, що відповідачем дотримано порядок проведення перевірки та фіксації порушення та, в подальшому, прийняття рішення про донарахування оплати за необліковану електричну енергію.

Позивачем не спростовано, що обставини, встановлені в акті, не відповідають дійсності та не доведено відсутність порушення ПРРЕЕ з боку позивача, що стало підставою для донарахування йому вартості необлікованої електричної енергії. А обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, не доведені ним належними та допустимими доказами та не є підставою для недійсності рішення комісії.

За таких обставин рішення комісії управління АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ про нарахування позивачу обсягу не облікованої електричної енергії в розмірі 10912 кВт*год. вартістю не облікованої енергії в сумі - 40373,57 грн, оформлене протоколом №62 від 29.04.2021, не підлягає скасуванню.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно з положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Судом кожній стороні судом була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

Як зазначалось вище, суд процесуальним законом позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.

Згідно з ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів).

При оцінці наданих сторонами доказів суд враховує, що відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були (висновок Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 21.08.2020 року у справі № 904/2357/20).

Згідно ст.ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Надаючи оцінку доводам сторін судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.5 ст.236 Господарського процесуального кодексу України).

При цьому, суд зазначає, що враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів №2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

У рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у даній справі.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу покладається на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 113, 118, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 ГПК України суд -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

2. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Витрати по сплаті судового збору в сумі 2270,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6000,00 грн у справі №902/772/21 залишити за позивачем.

4. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

5. Примірник повного судового рішення надіслати на наступні електронні адреси: позивача (ІНФОРМАЦІЯ_1; ІНФОРМАЦІЯ_2) та відповідача (kanс@voe.com.ua).

Повне рішення складено 04 лютого 2022 р.

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи