Рішення № 102407016, 28.12.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
620/9386/21
Номер документу
102407016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/9386/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Плигун А.І.,

за участю представника позивача Обуховського О.Г., представника відповідача Науменко О.Д., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, експлуатації будівлі школи (інвентарний номер 10310002), будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) Обмачівської філії 1 ступеня Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, за адресою: вул. Лесі Українки, 75, с. Обманів, Ніжинський район, Чернігівська область.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Представник відповідача в судовому засіданні вказав, що вимоги припису не були виконані відповідачем через відсутність коштів. Також зазначив, що будівля школи Обмачівської філії 1 ступеня Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика планується до закриття через малу кількість учнів.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 12.11.2021 здійснено заміну відповідача Обмачівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - Дошкільний навчальний заклад» Батуринської міської ради на правонаступника Батуринську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області.

Вислухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 04.06.2021 № 2-163, яке видано на підставі наказу від 04.06.2021 № 86, головним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Ніжинського районного управління Головного управління ДСНС України у Чернігівській області Мусієнком О.М. та головним інспектором відділу запобігання надзвичайним-ситуаціям Ніжинського районного управління Головного управління ДСНС України у Чернігівській області Ільченком Т.В. проведено позапланову перевірку Обмачівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів-Дошкільний навчальний заклад» Батуринської міської ради (Обмачівської філії 1 ступеня Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області), за адресою: вул. Лесі Українки, 75, с. Обманів, Ніжинський район, Чернігівська область (а.с. 33-35).

За результатами перевірки складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об`єкті: Обмачівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів-Дошкільний навчальний заклад» Батуринської міської ради (за адресою: вул. Лесі Українки, 75, с. Обманів, Ніжинський район, Чернігівська область) (а.с. 8-18).

Як вбачається з вказаного акту, під час проведення перевірки були встановлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а саме:

- будівлю школи (інвентарний номер 10310002) та будівлю школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено пункт 1.21 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- будівлю школи (інвентарний номер 10310002) та будівлю школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) не обладнано системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.3 табл. А. 1 дод. А ДБН В.2.5-56-2014 «Системи протипожежного захисту»;

- будівлю школи (інвентарний номер 10310002) та будівлю школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) не обладнано системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 5.1 табл. Б.1 дод. Б ДБН В.2.5-56-2014 «Системи протипожежного захисту»;

- дерев`яні елементи горищних покриттів будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- у будівлі школи (інвентарний номер 10310002) в службових приміщеннях, навчальних класах, коридорах та кабінеті директора електророзетки, вимикачі, перемикачі встановлені на горючі основи (конструкції), чим порушено пункт 1.17 глави І розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- будівлю школи (інвентарний номер 10310002) та будівлю школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) відповідно до норм належності, чим порушено пункти 3.6, 3.9 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні;

- у будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) в кімнаті дошкільної групи використовуються килимові доріжки з невизначеними показниками щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та груп поширення полум`я, чим порушено пункт 2.28 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні;

- у будівлі школи (інвентарний номер 10310002) та будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) в навчальних класах проводи (кабелі) прокладені по горючих основах (шпалерах), чим порушено пункт 1.12 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у будівлі школи (інвентарний номер 10310002) та будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) коридори не забезпечені евакуаційним освітленням, чим порушено пункт 2.31 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- на шляхах евакуації з центрального входу будівлі школи (інвентарний номер 10310002) та приміщення харчоблоку будівлі школи (цегл.) (інвентарний номер 10310001) влаштовані пороги висотою більше ніж 0,05 м, чим порушено пункт 2.37 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні.

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Положеннями частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

У контексті наведеного, вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної та техногенної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Доказів усунення порушень виявлених під час перевірки відповідачем не надано суду під час розгляду справи.

Посилання відповідача, що порушення не можуть усунути через відсутність коштів, суд до уваги не приймає з огляду на те, що недостатність фінансування в жодному разі не може бути визнана поважною причиною.

Неналежне забезпечення вимог пожежної і техногенної безпеки, які можуть призвести до загрози життю і здоров`ю дітей та людей, не може виправдовуватись відсутністю належного фінансування.

В силу вимог статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

З огляду на те, що виявленні порушення створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту і пожежної безпеки, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, експлуатації будівлі школи (інвентарний номер 10310002), будівлі школи (цегляна) (інвентарний номер 10310001) Обмачівської філії 1 ступеня Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, за адресою: вул. Лесі Українки, 75, с. Обманів, Ніжинський район, Чернігівська область.

Суд звертає увагу, що відповідач має право після усунення порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (просп. Миру, буд 190-А, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042) до Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області (вул. Ющенка, 47-В, м. Батурин Ніжинський район, Чернігівська область, 16510, код ЄДРПОУ 26407437) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, експлуатації будівлі школи (інвентарний номер 10310002), будівлі школи (цегляна) (інвентарний номер 10310001) Обмачівської філії 1 ступеня Батуринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Григорія Орлика Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, за адресою: вул. Лесі Українки, 75, с. Обманів, Ніжинський район, Чернігівська область.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04.01.2022.

Суддя В.О. Непочатих