
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2022 року
справа №380/13701/21
провадження № П/380/13885/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області з такими вимогами:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 06.07.2021 № 13-13/4412 у проведенні реєстрації трактора колісного марки МТЗ-80. номер машини НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 1992 року випуску, та причепу тракторного марки ПСЕ-Ф-12,5А, номер машини НОМЕР_3 , 1989 року випуску, які належить на праві власності ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;
- зобов`язати Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області провести державну реєстрацію трактора колісного марки МТЗ-80, номер машини НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 1992 року випуску, та причепу тракторного марки ПСЕ-Ф-12,5А, номер машини НОМЕР_3 , 1989 року випуску, які належить на праві власності ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Позивач повідомив суд, що 18.07.2021 звернувся до ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області з відповідними заявами та документами про реєстрацію транспортних засобів: - трактора колісного марки МТЗ-80. №машини НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , 1992 року випуску; - причепу тракторного марки ПСЕ-Ф-12,5А. №машини НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_6 . 1989 року випуску. ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області відмовило у реєстрації зазначених транспортних засобів, зіславшись на норми пункту 3,10 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затв. постановою КМУ від 08.07.2009 №694 (далі - Порядок №694), про що повідомило заявника листом №13-13/4412 від 06.07.2021. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що позбавила його прав користування та розпорядження належною йому технікою. Ця сільськогосподарська техніка перебувала на балансі та була зареєстрована за сільськогосподарським ТОВ ім. Б.Хмельницького (ідентифікаційний код 25224114) як правонаступником спілки власників селянських господарств ім. Богдана Хмельницького. Співвласники майнових паїв реалізували своє право розпорядження пайовим майном на загальних зборах 19 листопада 2017 р., уповноваживши громадську організацію об`єднання громадян «Відродження» в особі голови пайовика ОСОБА_2 здійснювати в порядку, визначеному загальними зборами, передачу пайового майна співвласникам майнових паїв за заявами таких пайовиків та наявністю в таких пайовиків майнових сертифікатів на належну суму грошових коштів. Перелічена в позові сільськогосподарська техніка передана позивачу на суму належних йому майнових сертифікатів. Сільськогосподарське ТОВ ім. Б.Хмельницького, за яким зареєстрована сільськогосподарська техніка, ліквідоване в судові процедурі банкрутства ще в 2010 році, інформація про ліквідацію була доведена до відповідача, а також є у відкритому доступі в державних реєстрах. Ухвала господарського суду Львівської області від 25.05.2010 р. по справі № 6/101-29/161 набрала законної сили з моменту її прийняття та не оскаржувалась. Чинний Кодекс України з процедур банкрутства не містить процедури відновлення справи про банкрутство у зв`язку з тим, що пайове майно, яке знаходилось на позабалансовому рахунку банкрута та належало іншим особам (пайовикам), не було знято з обліку. Разом з тим, відповідач відмовив в реєстрації трактора та причепу безпідставно, діячи з безпідставним формалізмом, оскільки: - не взяв до уваги той факт, що попередній власник ліквідований за рішенням суду; - не вжив заходів для зняття с/г техніки з реєстрації, як це передбачено пунктом 20 Порядку відомчої реєстрації, затвердженого ПКМУ №694 від 08.07.2009.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву (а.с.41-44). Доводи відповідача зводяться до того, що ОСОБА_1 звернувся із заявами про реєстрацію за ним трактора колісного та причепу тракторного, проте надані ним документи не відповідали вимогам Порядку №694. Так, було встановлено, що надані свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарської техніки не містять відміток про зняття її з обліку попереднім власником, а в електронній базі власником числиться ТОВ ім. Б.Хмельницького. Оскільки трактор колісний не знятий з обліку попереднім власником, а до заяви про реєстрацію причепа не було додано свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про зняття її з обліку, ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області правомірно відмовило позивачу у реєстрації трактора та причепа.
Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити. Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини неявки представника до суду не повідомив. Суд врахував ці обставини та ухвалив розглянути справу за наявними матеріалами і постановити рішення в порядку письмового провадження.
Суд вивчив аргументи сторін, викладені в заявах по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи:
Постановою господарського суду Львівської області від 23.10.2006 року по справі № 6/101-29/161 сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького (код ЄДРПОУ 25224114) було визнано банкрутом; ухвалою господарського суду Львівської області від 03.06.2008 р. по справі № 6/101-29/161 заборонено ліквідатору банкрута здійснювати продаж чи іншим чином відчужувати майно, що входить до пайового фонду (а.с.12-16). Ухвалою господарського суду Львівської області від 15.09.2008 року по справі № 6/101-29/161 зобов`язано ліквідатора банкрута сільськогосподарського ТзОВ ім. Б. Хмельницького передати майно, яке виділено до розпаювання та обліковується на балансі банкрута, пайовикам (а.с.17). 31 березня 2009 року ліквідатор ТзОВ ім. Богдана Хмельницького на виконання вимоги ухвали господарського суду Львівської області від 15.09.2009 р. передав громадській організації об`єднання громадян «Відродження» (код ЄДРПОУ 34792260) майно, що підлягає розпаюванню, про що підписано Акт приймання-передачі майна, що підлягає розпаюванню (а.с.21); в пункті 6 акту зазначено, що громадська організація об`єднання громадян «Відродження» набуде права розпорядження пайовим майном в порядку та на умовах, визначених загальними зборами пайовиків.
Ухвалою господарського суду Львівської області по справі № 6/101-29/161 від 25.05.2010 р. сільськогосподарське ТзОВ ім. Б. Хмельницького ліквідовано (а.с.18-20).
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис про реєстрацію припинення юридичної особи ТзОВ ім. Б. Хмельницького за номером: 14001170006000430, дата запису: 04.06.2010 р. (а.с.92-95). Ці ж відомості розміщено у вільному доступі на сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result) при введенні ідентифікаційного коду юридичної особи.
19 листопада 2017 року відбулися загальні збори власників майнових паїв товариства з обмеженою відповідальністю ім. Б. Хмельницького (правонаступника реорганізованої спілки власників селянських господарств), на яких серед іншого прийняті рішення про виділення пайовикам майна в натурі, в т.ч. ОСОБА_1 сільськогосподарської техніки (а.с.82-83).
26 травня 2021 року громадська організація об`єднання громадян «Відродження» передала у власність пайовику ОСОБА_1 згідно Акту приймання-передачі майна з пайового фонду (а.с.81) таке майно:
- трактор колісний марки МТЗ-80, № машини НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , 1992 року випуску, вартістю при розпаюванні 8085 грн.;
- причіп тракторний марки ПСЕ-Ф-12,5А, № машини НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_6 , 1989 року випуску, вартістю при розпаюванні 332 грн.;
- плуг тракторний ПЛН-3-35, вартістю при розпаюванні 308,00 грн.
11.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держпродспоживслужби в Львівській області про реєстрацію згаданих трактора та причепа, долучивши до заяв документи про набуття права власності (перелічені вище протоколи та акти) та висновик спеціалістів щодо (а.с.74-85).
06.07.2021 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області повідомило заявника листом (а.с.11) про відмову в реєстрації трактора та причепа на підставі пункту 10 Порядку №694, оскільки в свідоцтвах про реєстрацію та в електронній базі даних власником вказано ТОВ ім.Б.Хмельницького та відсутня відмітка про зняття з обліку.
При оцінці фактичних обставин справи з метою прийняття рішення суд керується такими нормами права та міркуваннями щодо їх застосування до спірних правовідносин:
Кабінет Міністрів України Постановою від 8 липня 2009 р. № 694 затвердив «Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів» (далі - Порядок 694), котрий містить такі положення:
- 2. Реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби) (пункт 2);
Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі - висновок спеціаліста) за встановленою Мінекономіки формою.
Реєстрація машин здійснюється після перевірки підрозділами територіальних органів Держпродспоживслужби наявності обтяжень машин за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
3. Власники, крім суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 5 пункту 8 цього Порядку, зобов`язані зареєструвати в територіальному органі Держпродспоживслужби машину протягом 10 діб від дня придбання, митного оформлення або виникнення інших обставин, що є підставою для реєстрації. Строк реєстрації може бути продовжений територіальним органом Держпродспоживслужби у разі неможливості власника своєчасно її провести у зв`язку з хворобою, відрядженням чи з інших причин …
4. Машина реєструється протягом семи днів на підставі зареєстрованої в установленому порядку державним інспектором заяви власника або уповноваженої ним особи у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.
До заяви додаються:
- документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;
- документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються територіальним органом Держпродспоживслужби;
- копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платників (для фізичної особи);
- документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);
- свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі);
- висновок спеціаліста.
10. У реєстрації машини може бути відмовлено:
1) якщо машина: - не знята з обліку попереднім власником в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі, за винятком випадків, передбачених законодавством; - не має ідентифікаційного номера;
2) у разі коли документи: - подано не в повному обсязі; - викладено іноземною мовою без додатка засвідченого в установленому порядку перекладу на державну мову; - копії яких не засвідчені в установленому порядку; - оформлено з іншими порушеннями закону;
2-1) якщо: - у висновку спеціаліста зазначено, що на машині знищені або підроблені, або сфальсифіковані ідентифікаційні номери складових частин (вузлів і агрегатів); - машини ввезені на територію України без відповідного їх митного оформлення або із сфальсифікованими документами митного оформлення, про що зазначено у висновку спеціаліста;
3) в інших випадках, передбачених законом.
17. З обліку машина знімається у зв`язку з її відчуженням чи вибракуванням протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються: - документ, що посвідчує особу представника власника машини та його повноваження (у разі потреби); - свідоцтво про реєстрацію; - рішення власника про зняття машини з обліку (для юридичної особи); - копія згоди або дозволу на зняття машини з обліку відповідного суб`єкта управління майном (для державних та комунальних підприємств); - письмова згода співвласників на зняття машини з обліку, що засвідчується в установленому порядку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 1 пункту 8 цього Порядку); - рішення загальних зборів колективного сільськогосподарського підприємства про зняття машини з обліку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 2 пункту 8 цього Порядку); - засвідчене в установленому порядку рішення власника або суду про ліквідацію юридичної особи (для зняття з обліку машини у зв`язку з ліквідацією юридичної особи); - інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
20. У разі коли встановлено факт перебування машини в розукомплектованому і непридатному для експлуатації стані, неможливо відшукати власника територіальний орган Держпродспоживслужби вживає заходів для зняття такої машини з реєстрації.
Встановлені судом обставини свідчать про те, що:
- трактор колісний марки МТЗ-80, № машини НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , 1992 року випуску, а також причіп тракторний марки ПСЕ-Ф-12,5А, № машини НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_6 , 1989 року випуску зареєстровані за ТОВ ім. Б.Хмельницького;
- ТОВ ім. Б.Хмельницького припинене як юридична особа та підставі рішення господарського суду про ліквідацію товариства в процедурі банкрутства, відповідні записи та відомості внесені як до Єдиного державного реєстру судових рішень, так і до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- згадана сільськогосподарська техніка належала до пайового фонду, 19.11.2017 загальні збори власників майнових паїв ТОВ ім. Б. Хмельницького (правонаступника реорганізованої спілки власників селянських господарств) прийняли рішення про виділення пайовикам майна в натурі, в т.ч. ОСОБА_1 цієї сільськогосподарської техніки;
- 26.05.2021 ОСОБА_1 отримав сільськогосподарську техніку на підставі Акта приймання-передачі майна з пайового фонду;
- відмова ГУ Держпродспоживслужби зареєструвати техніку за заявником ґрунтується на тому, що сільськогосподарська техніка не знята з обліку за попереднім власником ТОВ ім.Б.Хмельницького.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що оскаржене рішення ГУ Держпродспоживслужби не відповідає критеріям обґрунтованості, розсудливості та пропорційності.
Надані ОСОБА_1 разом із заявами про реєстрацію сільськогосподарської техніки свідоцтва про реєстрацію машин дійсно не містять відмітки про зняття їх з обліку попереднім власником ТОВ ім. Б.Хмельницького; відповідач повідомив, що в електронній базі такі числяться за попереднім власником. Разом з тим, формулюванням пункту 10 Порядку №694 через словосполучення «може бути відмовлено» свідчить про надання компетентному органу виконавчої влади (Держпродспоживслужби) дискреційних повноважень на прийняття відповідного рішення з урахуванням конкретних обставин кожної ситуації, - з метою врахування індивідуальної ситуації кожної особи, щодо якої приймається рішення.
Надані заявником документи, а також загальнодоступні дані дозволяють достеменно встановити, що ТОВ ім.Б.Хмельницького ліквідоване в процедурі банкрутства більше десяти років тому, про що внесений запис про припинення цієї юридичної особи у відкритий реєстр Міністерства юстиції України. Отже, цілком очевидним є те, що припинена юридична особа не має і не може мати повноважного представника, котрий би звернувся на підставі пункту 17 Порядку №694 до підрозділу Держпродспоживслужби про зняття зареєстрованих за ним машин з обліку.
Разом з тим, ситуація, що склалася, не дозволяє ОСОБА_1 користуватися повноваженнями власника сільськогосподарської техніки, що передана як його частка в розпайованому майні колишнього колгоспу.
В цьому контексті суд вважає застосовним пункт 20 Порядку №694, відповідно до якого у разі, коли неможливо відшукати власника, територіальний орган Держпродспоживслужби вживає заходів для зняття такої машини з реєстрації. Тому орган Держпродспоживслужби, діючи добросовісно, розсудливо та пропорційно, як того вимагає частина друга статті 2 КАС України, мав можливість та обов`язок уважно вивчити подані заявником документи, міг отримати додаткові відомості як від самого заявника, так і з відкритих для доступу державних реєстрів, та прийняти рішення про реєстрацію трактора та причепа за ОСОБА_1 , попередньо вживши заходів для зняття цих машин з реєстрації за попереднім власником (ліквідованим банкрутом, про припинення якого внесено запис в ЄДР). Отже, суд не встановив обставин, що свідчили б про необхідність орган Держпродспоживслужби рішення про відмову в реєстрації машин з наведених в ньому підстав, а також констатує, що відповідач не довів відповідності свого рішення критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, що визначені частиною другою статті 2 КАС України.
Підсумовуючи наведені міркування суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про порядок і строк його виконання.
Відповідно до встановлених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (оформлена листом від 06.07.2021 № 13-13/4412) провести реєстрацію трактора колісного марки МТЗ-80, номер машини НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 1992 року випуску, та причепу тракторного марки ПСЕ-Ф-12,5А, номер машини НОМЕР_3 , 1989 року випуску, за власником ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області (79011, м. Львів, вул. Вітовського, 18; ідентифікаційний код 40349068) провести державну реєстрацію трактора колісного марки МТЗ-80, номер машини НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 1992 року випуску, а також причепу тракторного марки ПСЕ-Ф-12,5А, номер машини НОМЕР_3 , 1989 року випуску, за власником ОСОБА_1 (80434, Львівська обл., Львівський район, с. Велике Колодно; РНОКПП НОМЕР_4 ).
Встановити, що:
- з метою виконання рішення суду про реєстрацію машин за власником ( ОСОБА_3 ) Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області повинно зняти перелічені в резолютивній частині цього рішення машини з реєстрації за попереднім власником;
- рішення повинно бути виконане протягом чотирнадцяти днів з дати набрання ним законної сили.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (79011, м. Львів, вул. Вітовського, 18; ідентифікаційний код 40349068) на користь ОСОБА_1 (80434, Львівська обл., Львівський район, с. Велике Колодно; РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати на сплату судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Москаль Р.М.