
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" січня 2022 р. справа № 300/4073/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України
про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Саламандик А.І. (надалі, також - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 09.08.2021 звернувся в суд з позовною заявою до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (надалі, також - відповідач, ДСР НП України), у якій просить:
-визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років та років навчання в цивільному навчальному закладі до календарної вислуги років та до стажу служби позивача в поліції;
-зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби;
-зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби;
-зобов`язати відповідача встановити ОСОБА_1 надбавки, надати додаткову оплачувану відпустку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не вірно обчислено його календарну вислугу років та стаж служби в поліції, зокрема без урахування пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби, у зв`язку з чим безпідставно не зараховано до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки 9 місяців навчання, 04 роки 11 місяців і 04 дні пільгової вислуги років за роботу у підрозділах боротьби з економічною злочинністю та 04 місяці 22 дні за роботу у підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ. На підтвердження обґрунтованості своїх доводів позивач посилається на приписи підпункту «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (надалі, також - Постанова №393) (у редакції, чинній на час проходження позивачем служби). У зв`язку з викладеним, просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.42-43).
ДСР НП України скористався правом подання відзиву, який отримано судом 07.09.2021 за №162/55/юр-2021 від 03.09.2021 (а.с.49-53). Так, у відзиві представниця відповідача звернула увагу, що для визначення стажу служби в поліції, який дає право поліцейському на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. Також зазначила, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII не передбачена можливість зарахування до календарної вислуги років пільгової вислуги та навчання в навчальному закладі та передбачено виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Також вказала на передчасність позовних вимог позивача щодо перерахунку його календарної вислуги, оскільки ОСОБА_1 продовжує службу в ДСР НП України, тому відповідно наказ про звільнення із зазначенням календарної вислуги років, яка дає право на пенсію за вислугу років, відповідачем не виносився. У зв`язку з викладеним, просила в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача 17.09.2021 подав до суду відповідь на відзив, у якій вказав на помилковість доводів представниці відповідача, викладених у відзиві на позов (а.с. 58-60). Зокрема, зазначив, що приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII та Постанови №393 не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги років. Переконаний, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні підлягає зарахуванню до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та відповідно до статті 78 Закону України «Про національну поліцію» до стажу служби в поліції для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Також на адресу суду 27.09.2021 від представниці відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив №175/55/юр-2021 від 22.09.2021 (а.с. 64-65), в яких остання навела заперечення щодо позову аналогічні тим, які викладені у відзиві на позов. Просила суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з вересня 1997 року по липень 1999 року навчався в Коломийському економіко-правничому коледжі Київського державного торговельно-економічного університету (м. Коломия, Івано-Франківської області).
Позивач з 23.09.2002 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по теперішній час проходить службу в Національній поліції України, що підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 28.11.2014 (а.с. 31-32).
Відповідно по послужного списку №М-125512 (а.с. 15-30) ОСОБА_1 , серед іншого:
з 23.11.2002 по 01.09.2003 працював на посаді оперуповноваженого відділення ВДСБЕЗ Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 26.02.2004 по 01.07.2006 - оперуповноваженим відділення ВДСБЕЗ Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 01.07.2006 по 23.08.2007 - оперуповноваженим групи ВДСБЕЗ Бучацького РВ УМВС в Тернопільській області;
з 23.08.2007 по 05.05.2008 - начальником сектору ВДСБЕЗ Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 05.05.2008 по 03.02.2009 - старшим оперуповноваженим відділу протидії хабарництву УДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області;
з 03.02.2009 по 17.03.2009 - старшим оперуповноваженим сектору ДСБЕЗ Яремчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 17.03.2009 по 30.06.2009 - начальником сектору ДСБЕЗ Івано-Франківського міського відділу УМВС в Івано-Франківській області;
з 30.06.2009 по 21.07.2009 - оперуповноваженим відділу боротьби зі злочинами в галузях економіки УДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області;
з 21.07.2009 по 05.05.2010 - оперуповноваженим оперативно-пошукового сектору відділу карного розшуку Івано-Франківського міського відділу УМВС в Івано- Франківській області;
з 05.05.2010 по 22.06.2010 - в.о. начальника сектору ВДСБЕЗ Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 22.06.2010 по 25.03.2013 - начальником сектору ВДСБЕЗ Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 28.01.2014 по 28.11.2014 - старшим оперуповноваженим сектору ДСБЕЗ Надвірнянського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 28.11.2014 по 16.04.2015 - старшим оперуповноваженим сектору ДСБЕЗ Коломийського МВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 16.04.2015 по 23.06.2015 - в.о. начальника сектору ДСБЕЗ Косівського РВ УМВС в Івано-Франківській області;
з 23.06.2015 по 31.07.2015 - старший оперуповноважений відділу протидії злочинам у бюджетній сфері управління протидії злочинності у сфері економіки УМВС;
з 31.07.2015 по 28.09.2015 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу протидії злочинам у бюджетній сфері управління протидії злочинності у сфері економіки УМВС України в Івано-Франківській області;
з 28.09.2015 по 06.11.2015 - старший оперуповноважений відділу протидії злочинам у бюджетній сфері управління протидії злочинності у сфері економіки управління МВС України в Івано-Франківській області;
з 07.11.2015 по 01.04.2017 - старший оперуповноважений управління захисту економіки в Івано-Франківській області ДЗЕ НП України;
з 01.04.2017 по 07.11.2019 - старший оперуповноважений відділу протидії злочинам у бюджетній, кредитно-фінансовій, банківській сферах та зовнішньоекономічній діяльності управління захисту економіки в Івано-Франківській області ДЗЕ НП України;
з 07.11.2019 по 01.03.2020 - старший оперуповноважений 4-го відділу боротьби з організованими групами з ознаками корупції управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;
з 01.03.2020 по теперішній час - оперуповноважений 3-го відділу протидії організованим злочинним групам в органах державної влади управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Представник позивача звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із запитом від 14.05.2021 за №14/02-05/2021 (а.с. 13), в якому просив надати інформацію:
- яка вислуга років у підполковника поліції ОСОБА_1 станом на 01.05.2021;
- якими нормативними актами керується відповідач при підрахунку вислуги років співробітників;
- чи враховано право підполковника поліції ОСОБА_1 на пільгу при підрахунку вислугу років, чи дана пільга відображається в послужному списку.
Відповідач за результатами розгляду зазначеного запиту листом від 25.05.2021 за №138аз (а.с. 14) повідомив представника позивача, що відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» станом на 01.05.2021 календарна вислуга років підполковника поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого 3-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області становить 20 років 01 місяць 08 днів. Також зазначив, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 періоди проходження служби ОСОБА_1 частково зараховуються на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсії, тобто лише для визначення розміру пенсії в розумінні статей 13 та 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», однак до календарної вислуги років не зараховуються.
ОСОБА_1 звернувся 14.06.2021 до ДСР НП України з рапортом щодо перерахунку його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років та періоду навчання в цивільному закладі в пільговому обчисленні, а також щодо здійснення перерахунку його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років та періоду навчання в цивільному навчальному закладі в пільговому обчисленні (а.с. 33).
Листом від 20.07.2021 №Б-938/55/03-2021 позивачу повідомлено про неможливість здійснення перерахунків, зазначених у поданому рапорті (а.с. 34-35).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач, через уповноваженого представника, звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі, також - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до статті 1 цього Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони, серед іншого, звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині 2 статті 17 цього Закону.
Із аналізу наведених норм права вбачається, що Законом №2262-ХІІ чітко визначено умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).
Частиною 2 стаття 17 Закону №2262-ХІІ визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Стаття 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у Постанові №393.
З приводу наявності підстав для зарахування позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період навчання в Коломийському економіко-правничому коледжі Київського державного торговельно-економічного університету з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби, суд вказує на таке.
Пункт 2 Постанови №393 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлює, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
Аналогічне за змістом положення щодо умов зарахування до календарної вислуги років періоду навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах міститься у проаналізованій вище частині 2 статті 17 Закону №2262-ХІІ.
При цьому, з аналізу пункту 2 Постанови №393 та частини 2 статті 17 Закону №2262-ХІІ випливає, що зарахування часу навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах до вислуги років поліцейським при призначенні пенсії на умовах зазначеного Закону відбувається за двох умов: після закінчення навчального закладу присвоюється офіцерське (спеціальне) звання; звання присвоюється до вступу на службу до органів внутрішніх справ.
Так, позивач з вересня 1997 року по липень 1999 року навчався в Коломийському економіко-правничому коледжі Київського державного торговельно-економічного університету.
Разом з тим, як вбачається із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 28.11.2014 (а.с. 31-32) та його послужного списку №М-125512 (а.с. 15-30) позивач з 05.05.2000 по 23.09.2002 проходив службу в Збройних Силах України; прийнятий на службу в органи внутрішніх справ 23.09.2002, а спеціальне звання «рядовий міліції» йому присвоєно наказом №55 від 24.09.2002, тобто після закінчення навчання у вищому навчальному закладі, та вже після вступу на службу до органів внутрішніх справ.
Отже, з огляду на зазначене, не підлягає зарахуванню позивачу до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі у період з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби.
Аналогічного висновку щодо необхідності присвоєння після закінчення такого навчального закладу та до вступу на службу офіцерського (спеціального) звання для зарахування періоду навчання з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби дійшов Верховний Суд у постанові від 09.09.2021 №520/5021/19.
Щодо наявності підстав для зарахування до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби, суд зазначає таке.
Абзацом 3 пункту 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Підпункт «в» пункту 3 Постанови № 393 передбачає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункті 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 №497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 497) підпункт «в» пункту 3 Постанови №393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ».
У подальшому на виконання вимог Постанови №497, Міністерство внутрішніх справ України наказом від 20.07.2006 №722 затвердило Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (надалі, також - Наказ №722), до якого віднесено посади: начальник Департаменту; перший заступник начальника Департаменту; заступник начальника Департаменту; начальник управління; перший заступник начальника управління; заступник начальника управління; начальник відділу; заступник начальника відділу; начальник відділення, сектору (крім режимно-секретного); заступник начальника відділення; головний оперуповноважений інспектор; старший оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений; помічник оперуповноваженого; начальник Головного управління; перший заступник начальника Головного управління; заступник начальника Головного управління; старший інспектор в особливо важливих справах; старший інспектор; інспектор; молодший інспектор.
Пунктом 2 Наказу №722 передбачено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку, затвердженого Наказом №722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління.
Також відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (в редакції, чинній в період з 18.06.2002 по 26.07.2011) стаж роботи працівників підрозділів карного розшуку обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Наказом МВС України від 17.01.2002 №42 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.
Пунктом 2 вказаного Наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Пунктом 1 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.07.2008 №361 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку, окремо визначених посад карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.
Пунктом 1 Наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14.11.2007 №431 "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби" затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких очислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено посади: оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого.
Передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах.
Разом з цим, враховуючи те, що позивач на цей час перебуває на службі в органах Національної поліції на посаді оперуповноваженого 3-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, то вимога позивача звернена до відповідача про зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років з метою призначення пенсії є передчасною.
Про передчасність позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії вислугу в пільговому обчисленні при продовженні позивача роботи в Національній поліції України дійшов висновку іВерховний Суд у постанові від 15.12.2021 у справі №520/11545/19.
Так, у зазначені постанові Верховний Суд врахував, що позивач по теперішній час працює в в ГУ НП в Харківській області та вирішив, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що заявлені позивачем вимоги є передчасними, оскільки обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовної вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби слід відмовити як такої, що заявлена передчасно.
Що стосується підстав зарахування спірних періодів в пільговому обчислені до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, суд зазначає таке.
Обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (надалі, також - Закон №580-VIII)
Так, згідно зі статтею 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Як уже зазначено судом вище, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №393.
Відповідно до преамбули Постанови №393, остання прийнята, зокрема, відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Статтею 17 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Подібний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16, від 15.12.2021 у справі №520/11545/19.
Таким чином, позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 01.09.1997 до 01.07.1999 з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 23.11.2002 по 01.09.2003, з 26.02.2004 по 21.07.2009, з 21.07.2009 до 05.05.2010, з 05.05.2010 по 25.03.2013, з 28.01.2014 по 23.06.2015 з розрахунку 1,5 роки за 1 рік служби не підлягає до задоволення.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
У зв`язку із відмовою в задоволенні позову та відсутністю доказів, що підтверджували б понесення відповідачем будь-яких витрат, пов`язаних з розглядом справи, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ;
відповідач: Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 43305056.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.