Рішення № 102403823, 31.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2021
Номер справи
300/2400/21
Номер документу
102403823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" грудня 2021 р. справа № 300/2400/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Галицької міської ради відповідно до змісту якого просить: визнати бездіяльність щодо нерозгляду у встановленому законом порядку заяви щодо надання дозволу на викуп земельної ділянки, яка призначена для обслуговування викупленого нежитлового приміщення за адресою - АДРЕСА_1 (кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») протиправною; зобов`язати розглянути заяву щодо надання дозволу на викуп земельної ділянки, яка призначена для обслуговування викупленого нежитлового приміщення за адресою - АДРЕСА_1 (кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що їй на праві приватної власності належить кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 175,7 кв.м., згідно договору купівлі-продажу від 26.10.2018. 28.12.2018 між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0412 га, за вказаною адресою, який було продовжено 16.01.2020 рішенням Галицької міської ради терміном на 2 роки. Зауважує, що 27.01.2021 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на викуп цієї земельної ділянки, яка призначена для обслуговування викупленого нею зазначеного вище нежитлового приміщення (кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 »). Однак, Галицькою міською радою не було надано ні рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки такої, ні рішення про відмову у продажі вказаної земельної ділянки. Вважає бездіяльність відповідача протиправною та просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_1 є власником кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу №1167 від 26.10.2018 (а.с.17).

Рішеннями Галицької міської ради від 01.11.2018 за №148, від 06.12.2018 №157 позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки площею 0,0412 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0467 в АДРЕСА_1 , для обслуговування об`єкта торгівлі - приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затверджено відповідну технічну документацію, а також передано ОСОБА_1 в оренду терміном на 1 рік земельну ділянку загальною площею 0,0412 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0467, для обслуговування об`єкта торгівлі - приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за рахунок земель житлової і громадської забудови в АДРЕСА_1 . Зазначено, що ОСОБА_1 необхідно укласти з міською радою договір оренди земельної ділянки площею 0,0412 га, кадастровий номер 2621210100:01:003:0467 та нарахувати оренду плату в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки (а.с.21, 23).

28.12.2018 Галицька міська рада Івано-Франківської області та ОСОБА_1 уклали договір оренди землі №05-02/23 про передачу в строкове платне користування земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Пунктом 3 вказаного договору передбачено, що договір укладено строком на 1 рік з дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки. (а.с.24).

Рішенням Галицької міської ради від 16.01.2020 №10 «Про продовження дії договору оренди земельної ділянки ОСОБА_1 » продовжено терміном на два роки дію договору оренди землі №05-02/23 від 28.12.2018, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав №1190485926212 від 16.01.2019, для обслуговування об`єкта торгівлі - приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за рахунок земель житлової і громадської забудови в АДРЕСА_1 (а.с.30).

Додатковою угодою №05-02/08 від 30.01.2020 передбачено, що дію договору оренди землі №05-02/23 від 28.12.2018 продовжено терміном на два роки до 16.01.2022 (а.с.31).

ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 27.01.2021 про надання дозволу на викуп земельної ділянки, яка призначена для обслуговування нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), яка отримана відповідачем 29.01.2021.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нерозгляду у встановленому законом порядку заяви від 27.01.2021 протиправною, ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Земельного Кодексу України (надалі також - ЗК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з частинами 2, 3 статті 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

У відповідності до частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами встановлений у розділі IV ЗК України.

Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частиною 1статті 127 ЗК України визначено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Положеннями частини 1 статті 128 ЗК України передбачено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, серед іншого, питання щодо регулювання земельних відносин.

Отже, до компетенції Галицької міської ради входить розпорядження землями комунальної власності на території м. Галич, зокрема, їх передача у приватну власність громадянам шляхом їх продажу.

За приписами частини 2, 3 статті 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до частини 5 статті 128 ЗК України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб`єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки (частина 6 статті 128 ЗК України).

Із системного аналізу вказаних норм права слідує, що законом визначено чіткий та послідовний алгоритм дій під час продажу земельних ділянок державної або комунальної власності на підставі цивільно-правових договорів, який передбачає подання зацікавленою особою відповідного клопотання (заяви) з необхідними документами та розгляд цього клопотання уповноваженим органом в місячний строк з прийняттям рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, чи рішення про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Судом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із заявою від 27.01.2021, в якій просила надати їй дозвіл на викуп земельної ділянки з кадастровим номером 2621210100:01:003:0467, загальною площею 0,0412 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Із матеріалів справи слідує, що вказана заява із зазначеними у ній додатками отримана відповідачем 29.01.2021 (а.с.35).

Галицька міська рада, в силу вимог частини 3 статті 128 ЗК України повинна була прийняти одне із двох можливих рішень:

1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки;

2) про відмову в продажу земельної ділянки із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Однак, як зазначає позивач, та не заперечив відповідач, жодного із зазначених рішень Галицька міська рада у встановлений місячний строк не прийняла.

Станом на час розгляду цієї справи жодних відомостей про результати розгляду заяви позивача від 27.01.2021 відповідачем суду не надано, а судом не встановлено.

Розгляд заяви та доданих до неї документів, поданої особою з наміром викупу земельної ділянки, повинен завершуватися прийняттям відповідного рішення, однак, у спірному випадку таке Галицькою міською радою не приймалось, що свідчить про недотримання нею встановленого законодавством порядку вирішення вказаного питання, тобто про її протиправну бездіяльність, відтак, слід зобов`язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.01.2021 про надання дозволу на викуп земельної ділянки з кадастровим номером 2621210100:01:003:0467, загальною площею 0,0412 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а також прийняти відповідне рішення згідно із частиною 3 статті 128 ЗК України.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій. Частиною 4 статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Галицької міської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 27 січня 2021 року про надання дозволу на викуп земельної ділянки з кадастровим номером 2621210100:01:003:0467, загальною площею 0,0412 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Галицьку міську раду розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 27 січня 2021 року про надання дозволу на викуп земельної ділянки, з кадастровим номером 2621210100:01:003:0467, загальною площею 0,0412 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення згідно із частиною 3 статті 128 Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ),

відповідач - Галицька міська рада (код ЄДРПОУ 04054263, майдан Різдва, 16, м. Галич, Галицький район, Івано-Франківська область,77100 ).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.