Ухвала суду № 102403613, 04.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2022
Номер справи
260/8118/21
Номер документу
102403613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

04 січня 2022 рокум. Ужгород№ 260/8118/21

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2021 до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Я. Мудрого, 35, код ЄДРПОУ 20455671), яким просить: "1. Визнати протиправною відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано- Франківськ) щодо внесення змін в актовий запис про народження №64 від 17 січня 1973 року, в актовий запис про шлюб № 514 від 06 листопада 1999 року, в актовий запис про шлюб між батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 №584 від 31 грудня 1971 року; 2. Зобов`язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) доповнити в актовому записі про шлюб № 514 від 06 листопада 1999 року, складеного Мукачівським міським відділом реєстрації актів громадянського стану мою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 національність - "німець"; 3. Зобов`язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) внести зміни в актовий запис про шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , укладений 31 грудня 1971 року міським бюро ЗАГС м.Мукачево Закарпатської області У PCP та зроблено відповідний актовий запис № 584, якими змінити в графі національність нареченої з "угорка" на "німка"; 4. Зобов`язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) внести зміни в актовий запис про моє, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Мукачівським міським бюро ЗАГС 17 січня 1973 року про що у книзі реєстрації актів про народження зроблено відповідний запис за №64, яким змінити в графі національність матері ОСОБА_4 з "угорка" на "німка".".

Відповідно статті 171 частини 1 пункту 4 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у даній справі суддя вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.

Відповідно до статті 2 частини 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 частиною 1 пунктом 1 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до статті 19 частини 1 абзацу 1 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб`єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Відтак, вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з`ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.

З позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивач звернувся з позовом щодо встановлення юридичного факту його приналежності до національності "німець" та зміни національність його матері ОСОБА_4 з "угорка" на "німка".

В позовній заяви позивач вказав, що звернувся із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про внесення змін до актового запису про моє народження за № 64 від 17 січня 1973 року, де просив виправити національність його матері з угорка" на "німка"; про внесення доповнень до актового запису про шлюб за № 514 від 06 листопада 1999 року графу національність нареченого - "німець" та про внесення змін до актового запису про шлюб батьків за № 584 від 31 грудня 1971 року, де просив виправити національність нареченої з "угорка" на "німка".

Згідно висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 02 вересня 2021 року, позивачу було відмовлено у проханні, щодо внесенні вказаних змін у його заяві, у зв`язку з відсутністю підтверджуючих на те документів.

Позивач вважає, що вказану відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачево Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) протиправною та порушує його законні права на відновлення національності з.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків (стаття 49 частина 1 Цивільного кодексу України).

Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 року (далі по тексту - Закон України № 2398-VI).

Статтею 9 частиною 1 Закону України №2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (стаття 22 частина 1 Закону України № 2398-VI).

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі по тексту - Правила № 96/5).

Згідно із пунктом 1.1 розділу І Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у статті 16 частині 2 ЦК України. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до пункту 2.13 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

Суд зазначає, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до статті 242 частини 5 КАС України суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17 (провадження №14-408цс18).

Таким чином, позивач, не погодившись з відмовою відповідача внести зміни до актового запису в частині запису про національність, намір вирішити питання внесення змін щодо національності у вже існуючий запис, отже спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23 січня 2019 року у справі № 807/45/17 (провадження № 11-927апп18).

Відповідно до статті 170 частини 1 пункту 1 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, зокрема, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 170 частини 5 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Із врахуванням зазначеного у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити з підстав, визначених статтею 170 частини 1 пункту 1 КАС України - позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

У відповідності до статті 73 Кодексу законів про працю України 01 січня 2022 року - Новий Рік - святковий день, з врахуванням статті 67 Кодексу законів про працю України 04 січня 2022 року - перший робочий день.

Керуючись статтями 170, 171 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Мукачеві Мукачівського району Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Роз`яснити позивачу, що вирішення даного спору здійснюється в порядку цивільного судочинства

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.Є. Гаврилко