
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2022 року м. Житомир справа № 240/36863/21
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Сладь Т.П. від 10.11.2021 ВП №63807385 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем неправомірно застосовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штраф за невиконання рішення суду, оскільки рішення суду у справі №240/8091/20 виконано добровільно у межах повноважень, наданих боржнику чинним законодавством. Вказує, що на виконання рішення суду проведено перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років. Зазначає, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 01.01.2020 становить 38279,01 грн. Сума донарахованих коштів за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 з урахуванням фактично виплачених коштів складає 307349,40 грн. Сума коштів, нарахованих на виконання рішення суду, включена до Реєстру судових рішень підсистеми "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ в порядку черговості надходження рішень до боржника.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 04.01.2022.
Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив.
Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі №240/8091/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено. Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13.03.2020 без № про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років, згідно довідки прокуратури Житомирської обл. від 02.03.2020 № 18-278 вих-20. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати раніше призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, згідно Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки прокуратури Житомирської обл. від 02.03.2020 № 18-278 вих-20 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 88% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2020.
Вказане рішення набрало законної сили, у зв`язку з чим Житомирським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 12.10.2020 у справі № 240/8091/20 видано 01.12.2020 виконавчий лист.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Сладь Т.П. 10.11.2021 винесено постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області - штрафу у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду в адміністративній справі №240/8091/20.
Позивач, вважаючи постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади щодо примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Положеннями статті 3 Закону №1404-VIII закріплено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно зі статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З огляду на системний аналіз наведених норм права, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. При цьому, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника. Встановлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов`язків та реалізації прав, передбачених ст.18 Закону №1404-VIII, а також дотриманням сторонами виконавчого провадження своїх обов`язків.
Зокрема, частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до змісту положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом
З огляду на викладене слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Як було зазначено, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі №240/8091/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено. Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13.03.2020 без № про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років, згідно довідки прокуратури Житомирської обл. від 02.03.2020 № 18-278 вих-20. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати раніше призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, згідно Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки прокуратури Житомирської обл. від 02.03.2020 № 18-278 вих-20 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 88% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2020.
Зі змісту долучених доказів вбачається, що сума донарахованих коштів за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 з урахуванням фактично виплачених коштів, складає 307349,40 грн. Сума коштів, нарахованих на виконання рішення суду, включена до Реєстру судових рішень підсистеми "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ в порядку черговості надходження рішень до боржника.
Так, надаючи оцінку доводам позивача, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" (у чинній редакції) постановлено:
1. Затвердити Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Пенсійному фонду України до 01.04.2021 провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
6. Ця постанова набирає чинності з 01.04.2021, крім пункту 3 цієї постанови, який набирає чинності з дня опублікування цієї постанови.
Також вказаною постановою затверджено "Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку" та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, від 23.07.2014 №280 та від 11.05.2017 №312 відповідні зміни.
Відповідно до п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280(в редакції постанови №1279), Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань… забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Згідно з п. 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 №1596 (далі - Порядок №1596, у редакції постанови №1279), органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених п. 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Згідно із п. 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, виплата пенсії пенсіонерам з 01.04.2021 року може здійснюватись лише Пенсійним фондом України.
Тобто, з 01.04.2021 до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області належить лише призначення, перерахунок та нарахування пенсії. Виплата пенсійної заборгованості з 01.04.2021 є компетенцією Пенсійного фонду України.
Інформацію про виконання судового рішення від 12.10.2020 у справі №240/8091/20 та про суми нарахованих, але невиплачених коштів (потребу), надано Пенсійному фонду України шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування, яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, обов`язковість заповнення якої згідно, зокрема, окремого доручення Голови правління від 20.04.2021 №6 ОД доручено начальникам Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та місті Києві.
У свою чергу, з листа Пенсійного фонду України від 25.06.2021, адресованого Міністерству соціальної політики України, вбачається, що Пенсійний фонд України повідомив, що станом на 23.06.2021 на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що надійшли до боржників у порядку черговості, профінансовано 360,00 млн. грн. або 100% обсягу видатків, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат.
Згідно з обліком рішень суду, які набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в органах Пенсійного фонду України станом на 24.06.2021 обліковується 57,1 тис. рішень суду, виданих або ухвалених після набрання чинності Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких належить виплатити 5 млрд. грн. Пенсійний фонд України щомісяця інформує Міністерство соціальної політики України про результати моніторингу стану розгляду судами справ про пенсійне забезпечення та значне зростання кількості справ, насамперед щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій особам, звільненим з військової служби, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, суддям, прокурорам. Враховуючи наведене, численні звернення щодо невідкладного погашення заборгованості на виконання рішень судів, результати розгляду звітів суб`єктів владних повноважень про виконання рішення суду, просив порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 02.07.2021 звернулось до Пенсійного фонду України, повідомивши останній, що до Головного управління регулярно надходять запити від Головного управління Національної поліції у Житомирській області щодо надання пояснень за заявами осіб про вчинення кримінального правопорушення. У даних заявах ставиться питання про відкриття до судового розслідування у формі попереднього слідства з підстав вчинення посадовими особами Головного управління правопорушень, що мають ознаки правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України. Враховуючи вищевикладене, численні звернення щодо невідкладного погашення заборгованості на виконання рішень судів, результати розгляду звітів про виконання рішення суду просило виділити додаткове фінансування для здійснення виплати суми нарахованих, але невиплачених пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (надбавки, підвищення, компенсацію втрати частини доходу, грошову допомогу), що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету за рішеннями судів, які набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за рішеннями судів, яка набрали законної сили, виконання яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.07.2021 розмір бюджетних асигнувань, передбачених для Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2021 рік, складає 9679,55 тис. грн. Дані кошти станом на 23.06.2021 використані у повному обсязі на виплату сум по рішеннях суду, що надійшли до фонду до 11.11.2019 (включно).
Відповідно до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на 2021 рік перевищення видатків над доходами становить - 7291699,30 грн.
Наведені обставини беззаперечно свідчать на користь висновку, що невиконання судового рішення у повному обсязі, ухваленого у справі №240/8091/20, в частині виплати нарахованої пенсії пов`язано виключно з відсутністю фінансування на ці потреби, а не з умисним невиконанням судового рішення зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
При цьому, Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі №560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551) висловлював правовий висновок, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Відповідно до частин 1, 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов`язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Тобто, виплати пенсій здійснюються виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, окрім зазначених, для здійснення виплат у позивача немає. Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині виплати суми боргу через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні ВП №63807385 є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності оскаржуваної постанови, а тому позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягають задоволенню.
Враховуючи, що у даній справі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виступає не як суб`єкт владних повноважень, а як державна установа, що звертається до суду за захистом порушеного права, суд вважає, що з відповідача слід стягнути судові витрати на користь позивача.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (майдан Соборний, 1, Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 43316784) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Сладь Т.П. від 10.11.2021 ВП №63807385 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 2270 грн. 00 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у строк, визначений ч.6 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено у повному обсязі 04.01.2022.
Суддя Н.М. Майстренко